Ako si vybrať správnu tapetu

Vedeli ste, že tapetu vynašli starovekí Asýrčania. Samozrejme, boli veľmi odlišné od tých, ktoré dnes zdobia váš domov, ale samotná myšlienka vytvorenia dekoratívnych farebných pruhov na ich nalepenie na stenu patrí práve tomuto ľudu, ktorý žil tisíc rokov pred naším letopočtom. Prvá tapeta pozostávala z kúskov látky, farbených na bielo alebo na čierno. Áno, boli pochmúrne a nudné, monotónne a smiešne, ale tieto nepopísateľné útržky dokázali radikálne zmeniť atmosféru starobylého obydlia, premeniť ju a dodať „interiéru“ svieže emócie..

Moderné tapety nie sú ako staré, ale pri pohľade na obrovský sortiment tohto dokončovacieho materiálu si nedobrovoľne myslíte: „Aké šťastie mali starovekí Asýrčania – nemuseli premýšľať o tom, ktorú tapetu si vybrať a ako to urobiť, pretože ich predstavivosť stačila na to, aby prišli s dvoma druhmi gobelínov – čiernobielymi “.

Obsah

Výber typu tapety

Nie je možné poskytnúť úplnú klasifikáciu moderných tapiet, pretože každý rok existuje stále viac typov a typov, je však možné vyčleniť hlavné kritériá na ich vzájomné odlíšenie..

Vzhľad tapety možno klasifikovať nasledovne:

 • Hladké
 • Reliéfne. Vzor na takejto tapete je konvexný alebo konkávny vzhľadom aj na dotyk. Je dobre viditeľný a dodáva plátnu zvláštny šarm a milosť. Reliéfna tapeta môže byť zase vlnitá alebo reliéfna..
 • Imitácia textúry rôznych materiálov. Navonok sa takéto tapety prakticky nerozdávajú – môžu sprostredkovať krásu a prirodzenosť dlaždíc, tehál, sadry, kovu a iných dokončovacích materiálov tak presne, že nie je možné rozlíšiť „kto je kto“.

V závislosti od úrovne odolnosti proti vlhkosti sú tapety rozdelené na:

 • Klasická tapeta, ktorá nemá žiadnu ochrannú vrchnú vrstvu a okrem suchého nevyžaduje žiadne čistenie.
 • Tapeta odolná voči vlhkosti, ktorú je možné umývať mierne navlhčenou handričkou alebo špongiou bez použitia čistiacich a čistiacich prostriedkov.
 • Umývateľné tapety, ktoré vydržia suché aj mokré čistenie čistiacimi prostriedkami.
 • Super umývateľná tapeta, ktorá sa líši od vyššie uvedených typov v tom, že ju je možné umývať nielen špongiou, ale aj kefou, a postup čistenia je možné vykonávať najmenej každý deň..

Podľa stupňa hustoty je možné tapetu rozdeliť do dvoch typov:

 • Nízka hmotnosť – ich hmotnosť nepresahuje 110 g / m².
 • Ťažké – hmotnosť takýchto viacvrstvových treláží môže presiahnuť 110 g / m².

A v závislosti od typu základne a výrobnej technológie sú tapety klasifikované nasledovne:

 • papier;
 • vinyl;
 • sklenené tapety;
 • netkané.

Papierové tapety

Je to zvláštne, ale keď sa pýta, akú tapetu si vybrať do domu, každá osoba si spomenie nie na módne sklenené tapety, ale na klasický papier, ktorý zdobil steny bytov počas sovietskej éry. Tenké, nepopísateľné pásy papiera šíriace sa v rukách z pasty boli v tých rokoch považované za luxus. Dnes tento druh tapiet nestratil na popularite a dokonca dokázal získať body vo svojej prasacej banke výhod.

Papierové tapety

Sivasté gobelíny boli nahradené papierovými tapetami moderného typu. Teraz majú dokonca svoju vlastnú klasifikáciu. Jednostranný a duplexný – takto by sa mali oddeľovať moderné papierové tapety.

Simplex je klasická jednovrstvová papierová tapeta so vzorom, ktorý je na ňu nanesený.

Duplex je dvojvrstvový analóg s papierovou základňou a ozdobným povlakom so vzorom.

Prirodzene, druhý typ tapety je o niečo silnejší ako prvý, ale napriek tomu sa papierové tapety nelíšia vo vysokých ukazovateľoch pevnosti a odolnosti voči vlhkosti, dokonca môžeme povedať, že ich vôbec nemajú. Papier navyše na slnku veľmi rýchlo vyhorí a prakticky neskrýva nedostatky stien a celej miestnosti ako celku – praskliny, nerovnosti a iné chyby nikam nezmiznú, ale stanú sa ešte viditeľnejšími..

Papierové tapety, ktoré majú vo svojom arzenáli toľko negatívnych vlastností, sa môžu stále hrdo hlásiť v bytoch, kde sú malé deti a zvieratá. Nie je škoda maľovať lacné treláže ceruzkami a farbami, obhrýzať ich zubami a trhať pazúrmi – dajú sa vždy nahradiť bez toho, aby ste museli minúť veľa peňazí.

Vinylové tapety

Tento typ tapety sa môže pochváliť dvoma vrstvami – tkanou alebo papierovou základňou a dekoratívnou vrstvou polyvinylchloridu so vzorom, ktorý je na ňu nanesený. Je to kvôli vrchnej vrstve, že vinylové tapety môžu odolávať nečistotám a mechanickému namáhaniu, aj keď stále nemôžu uniknúť zo zubov a pazúrov mačky alebo psa..

Existuje mnoho druhov vinylových tapiet a nie je skutočnosťou, že o rok alebo dva ich nebude ešte viac. Pokrok sa medzitým zastavil v týchto oblastiach:

 • kompaktný vinyl – tapety napodobňujúce ťažké materiály ako omietka, kameň, tehla, textil. Dokonale tolerujú mechanické namáhanie, majú vysokú pevnosť a sú v prevádzke nenáročné..
 • žltý vinyl – tapeta, najčastejšie sa používa v miestnostiach s nie príliš rovnými stenami. Takéto tapety vďaka svojej hustote a pestrému vzoru dokonale skrývajú nerovnosti a povrchové nedokonalosti..
 • vinylová tapeta s chemickým reliéfom je aktuálnym dokončovacím materiálom pre byty nachádzajúce sa na slnečnej strane. Nevybledne na slnku a je schopný vydržať mokré čistenie saponátmi.
 • sieťotlač – hladká tapeta s leskom pripomínajúcim lesk hodvábu. Tento typ vinylových tapiet sa odporúča použiť na dokonale ploché steny..

Sklenené vlákno

Sklenené vlákno – vŕzganie módy. Tento moderný dokončovací materiál sa líši od svojich „bratov“ v tom, že je založený na tkaných vláknach zo sklenených vlákien, ktoré zo zdanlivo obyčajných tapiet robia skutočnú pevnosť, silnú a spoľahlivú..

Sklenené vlákno

Výhody tapety zo sklenených vlákien:

Tapeta zo sklenených vlákien navyše umožňuje stenám „dýchať“, čím zabraňuje vzniku nepríjemného zápachu vlhkosti a plesní. A tiež vďaka trvanlivým výstužným vláknam spoľahlivo chránia steny pred praskaním a tvorbou rôznych defektov..

Sklenené vlákno sa líši iba svojim vzhľadom. Najpopulárnejšie sú „modely“ v „rybej kosti“, „rohoži“, „kosoštvorci“, na žiadosť klienta je však možné na povrch materiálu aplikovať takmer akýkoľvek vzor.

Vliesová tapeta

Tento typ tapiet nie je vyrobený z papiera, ale z vliesového materiálu – materiálu s jemnou textúrou a hladkým povrchom. Jeho základom je viskóza, ktorá dodáva tapetám pevnosť a pružnosť. Napriek tomu sa netkané tapisérie pri lepení na steny nekrčia a vôbec sa nerozťahujú..

Vliesová tapeta

Vliesová tapeta. Možnosť 2

Okrem toho môžu byť také tapety namaľované a mnohokrát. Bola to posledná skutočnosť, ktorá zmenila netkané tapety na dokončovací materiál č. 1 na celom svete, pretože po ich jednorazovom vložení môžete meniť farbu stien najmenej každý rok. A keď sa nudíte, dajú sa ľahko odtrhnúť a povrch zostane úplne čistý..

Ale to nie je všetko – lepiaca kompozícia nanesená na zadnú stranu plátna vám umožní veľa ušetriť na lepidle, pretože ho treba nanášať iba na steny..

Vliesové tapety sú dvoch typov:

 • potiahnuté vinylom
 • úplne netkané.

Prvé sa líšia od druhých v tom, že ich vrchnou vrstvou je tenký vinylový film s mikroskopickými pórmi, ktoré umožňujú stenám dýchať. Navyše sú tieto tapety čisto biele bez najmenšieho náznaku akéhokoľvek odtieňa..

Textilné tapety

Látkové tapety sú vyrobené z papiera alebo vliesu s rôznymi tkanými materiálmi nanesenými na základnú vrstvu. Môže to byť hodváb, ľan, velúr, plsť a dokonca aj juta. Takéto tapety sú ekologické a originálne..

Látková tapeta

Textilné tapety

Textilné tapety sú dvoch typov:

 • vlákno
 • celé

Existujú aj bezšvíkové obklady stien, ktoré sú vyrobené z veľmi hustých tkanín. Izba, "krytý" vyzerá to teda ako monolit – na stenách je dokonale rovnomerný povlak, nikde nie sú viditeľné žiadne spoje a švy. Napriek tomu, že existuje jeden šev, skúsený remeselník sa ho pokúsi skryť pred očami..

Textilné tapety majú oproti tradičným materiálom na dekoráciu stien množstvo nepopierateľných výhod. Sú elegantné, luxusné, exkluzívne, originálne a nenapodobiteľné. Takýto interiér nepochybne upúta pozornosť. Tkanina je navyše vynikajúcim zvukovým a tepelným izolátorom..

Textil má tiež svoje nevýhody. Po prvé, nie je odolný voči nečistotám a prachu a pomerne vysokej cene..

Výber farby tapety

Ak sa môžete dostatočne rýchlo rozhodnúť o type tapety, potom spravidla vznikajú problémy s ich farbou. Sú v prvom rade spojené s obrovským sortimentom tohto druhu dokončovacích materiálov a až potom – s banálnou neznalosťou základov interiérového dizajnu. V skutočnosti je všetko jednoduché, dokonca elementárne. Na začiatok si môžete pozrieť krátku video zápletku, ktorá vám pomôže zorientovať sa v mori odtieňov a farieb..

Pri výbere odtieňa tapety existujú tri hlavné kritériá:

A teraz podrobnejšie o každom z kritérií..

Úroveň prirodzeného svetla

Pri výbere farby dokončovacích materiálov, najmä tapiet, je veľmi dôležitý počet okien v miestnosti a strana, ktorej stoja. Izby umiestnené na južnej strane domu sú spravidla svetlé. Preto je pre ich dekoráciu výhodnejšie použiť sivé, zelené, modré odtiene, ktoré vizuálne rozširujú priestor a mierne „chladia“ interiér. Odporúča sa prilepiť na tmavé miestnosti svetlé tapety v teplých farbách – svetlo béžová, citrónová, zlaté tóny sú ideálne pre malé a zle osvetlené miestnosti.

Funkčný účel priestorov

Pre každú izbu by ste si mali vybrať vlastnú tapetu, pretože všetky miestnosti v byte sú individuálne a líšia sa funkčnou príslušnosťou..

Na chodby a chodby sú teda vhodné tapety tmavých odtieňov s povrchom odolným voči vlhkosti. V týchto oblastiach je riziko kontaminácie dosť vysoké, preto by mali byť steny chránené odolnou tapetou, ktorá vydrží aj mokré čistenie. Pokiaľ ide o farebnú schému, prídu vhod tmavomodré, hnedé, bordové farby. Skryjú častice prachu a nečistôt, ktoré omylom zasiahnu povrch steny.

V obývacej izbe môžete použiť svetlé aj tmavé odtiene tapiet, ale stojí za zváženie, že táto miestnosť je v skutočnosti tvárou bytu, a preto k výberu farby treba pristupovať so všetkou zodpovednosťou. Odporúča sa vybrať tapetu na nábytok alebo nábytok na tapety – interiér tak bude pôsobiť oveľa výraznejšie.

Je najťažšie vyzdvihnúť tapetu v detskej izbe, pretože dieťa je osoba, ktorá ešte nebola vytvorená, čo znamená, že je veľmi náchylný na akékoľvek vonkajšie rušenie. Deti budú radi, ak na stenách svojej izby uvidia svetlé postavičky zo svojich obľúbených karikatúr. A teenagerom môžu byť odporúčané svetlé, neagresívne odtiene, aby neodvádzali pozornosť dieťaťa od štúdia..

Tapeta na chodbu

Tapeta do obývačky

Veľkosť miestnosti

Čím nižšia je výška stien a plocha miestnosti, tým ľahšie by mali byť dokončovacie materiály použité pri oprave. Tapetu pre takéto miestnosti by ste mali vyberať v teplých pastelových odtieňoch, buď bez vzoru, alebo s malými, sotva viditeľnými vzormi..

Pre veľké priestranné izby s vysokými stropmi by bola ideálna možnosť s tapetami v bohatých farbách alebo s jasným a veľkým vzorom. To dodá miestnosti slávnostnosť a zároveň mierne zjemní jej konfiguráciu..

Niekoľko užitočných rád na záver

Existuje veľa nuancií, ale keď sa v nich zorientujete, môžete ľahko vyzdvihnúť presne tie tapety, ktoré nielen zdôraznia výhody vášho bytu, ale aj skryjú jeho nedostatky..

About the author