Ako správne lepiť tapetu: odporúčania

Najľahší a najrýchlejší spôsob, ako premeniť obytný priestor, je prilepiť tapetu. Toto je najbežnejší typ opravy, ktorú môže vykonať každý. Ale nie každému sa to podarí úhľadne – švy na križovatke sa rozchádzajú, rohy sú ohnuté, v strede panelov sa tvoria bubliny. Pre začiatočníka v tomto obchode pravdepodobne nie je úplne jasné, ako správne prilepiť tapetu v miestnosti. A pre každý typ tapety sa predpokladá jeho vlastná technológia a typ lepidla. Niektoré tapety musia byť vopred navlhčené, iné sú prísne zakázané. A tu sa nemôžete obísť bez tipov špecialistov, aby ste prácu nemuseli dvakrát opakovať.

Obsah:

Aké sú fázy technológie vkladania tapiet

Rekonštrukcia bytu je vždy príjemným zážitkom a mnohé druhy opráv sú k dispozícii vlastnými rukami. To poskytuje výrazné úspory a možnosť predviesť svoje schopnosti v oblasti interiérového dizajnu. Nie je však vhodné zaoberať sa výberom tapety pre vašu predstavu. Pre začiatočníkov v tomto odbore má zmysel podrobne porozumieť zložitosti technológie, aby sa všetko naučilo v praxi.

Nie každý vie, ako správne lepiť tapety na strop, najmä ak ide o dom s vysokými stropmi. Tapeta je najdostupnejším dokončovacím materiálom a je možné si ich vybrať pre akýkoľvek štýl interiérov. Technológia sa však neobmedzuje iba na rozotieranie pásu lepidlom a jeho nanášanie na stenu. Ale iba vtedy, ak budú dodržané všetky etapy opravy, bude lepenie stien a stropov úspešné..

Hlavné etapy opravy:

1. Voľba štýlu interiéru, aby nie typ tapety a vzor zodpovedal všeobecnej myšlienke dizajnu. Meranie plochy stien na výpočet spotreby tapiet.

2. Výber a nákup tapiet do zásoby – zakúpte vždy 1 alebo 2 rolky dodatočne. Aby sa zmestil veľký vzor, ​​je spotreba tapiet najväčšia.

3. Príprava všetkých povrchov:

 • odstránenie starých tapiet, odlupovania farby a odlupovania omietky;
 • spevnenie rozpadajúcich sa povrchov;
 • brúsenie hladko natretých stien na drsnosť;
 • základný náter a ošetrenie fungicídom proti plesniam (pre miestnosti s vysokou vlhkosťou);
 • sušenie stien a vytvorenie optimálnej teploty pre tapetovanie.

4. Nákup a príprava suchého roztoku lepidla. Ak ste neprišli na to, ako správne nalepiť tapetu na steny, mali by ste si pri nákupe pozorne prečítať pokyny. Je uvedený typ lepidla, ktorý bude zodpovedať typu valcovaného materiálu – tapety na maľovanie alebo kotúče s hotovým dekoratívnym náterom.

5. Príprava tapety na aplikáciu, povrchové značenie.

6. Proces lepenia stropu alebo stien.

7. Prilepenie priľahlých povrchov.

8. Zaistenie obrubníka alebo podstavca na križovatke stropu a stien.

Pozor: Nie všetko je také ťažké, ako sa zdá, ale iba starostlivou implementáciou všetkých odporúčaní získate ideálny povrch.

Ďalej by ste sa mali dozvedieť viac o funkciách hlavných fáz..

Fáza prípravy steny

Nováčikovia v obnove domu spravidla nepripisujú dôležitosť počiatočnej príprave povrchu stropu alebo stien. Výsledkom je, že aj po vysokokvalitnom lepení stien začínajú problémy:

 • tapeta zaostáva za stenami na okrajoch segmentov alebo na strope;
 • v rohoch nad základovou doskou sa tvorí forma;
 • objavia sa červené pruhy;
 • v spodnej časti sa tapeta pohybuje od okraja podstavca;
 • na niektorých miestach sa panely odlepia, vyteká odtiaľ stará omietka alebo cement;
 • na tapete sa objavujú záhyby alebo vrásky.

Všetky tieto chyby nenaznačujú kvalitu hlavného procesu opravy, ale skutočnosť, že pred správnym lepením tapety reagovali nedbalo na fázu prípravy stien..

Najťažšie je pracovať so stenami starého domu, ktorý čiastočne utíchol. V tomto prípade môžu byť povrchy nerovnomerné, miestami sa rozpadávajú a drobia. Obvody obdĺžnikových stien a stropov budú nepresné. Pásky tapiet je potrebné opraviť a zarovnať vertikálne a horizontálne.

Ak sú rohy v dome vlhké, znamená to zlú hydroizoláciu základu. Je zbytočné sušiť takéto oblasti dokonca aj fúkačom. Nie je potrebné odstraňovať všetku omietku až po kamenný múr. Budeme to musieť ošetriť fungicídom, urobiť vnútornú hydroizoláciu a „zašiť“ roh sadrokartónom. Iba potom môžete opravu dokončiť. Nie je nič zložité, ako správne prilepiť netkanú tapetu na vrch sadrokartónu – rovnako ako všetci ostatní, ale lepidlo nanášame iba na sadrokartónové dosky.

Pred vložením by mali byť steny:

 • čistý;
 • silný (nerozpadá sa);
 • absolútne vyrovnané;
 • omietnuté alebo brúsené šmirgľom;
 • ošetrené základným náterom v 2 vrstvách;
 • suché.

Pred správnym lepením papierových tapiet by mala mať miestnosť optimálnu vlhkosť (žiadnu vlhkosť) a teplotu. Neodporúča sa vykonávať opravy v chladnej nevykurovanej miestnosti – vloženie sa ukáže ako nekvalitné. Po prilepení nemôžete vytvárať prievan, aby rýchlejšie schnul, tapeta sa zmenšuje od poklesu teploty, praská a padá zhora.

Upozornenie: S vymaľovaním by ste nemali začať, ak v dome prebieha súbežná výmena okien alebo dverí a nie je kúrenie. Najprv je dôležité dokončiť tieto fázy opravy a potom prejsť na tapetovanie.

Aby tapeta ležala striktne vertikálne, je potrebné na každej stene urobiť označenie olovnice. Táto čiara je označená kriedou a pozdĺž nej je nanesený prvý pás s lepidlom, pozdĺž ktorého je spoj zarovnaný s ďalším segmentom.

Laserom je dôležité označovať nielen zvislú, ale aj vodorovnú a tieto 2 značky ukazujú, ako sa povrchy líšia od ideálneho obdĺžnika. Na zakrivených povrchoch je vysokokvalitné tapetovanie na tupo nemožné, iba sa prekrýva. Zamyslite sa nad tým, ako správne lepiť tapetu bez švov, ak sa stupeň zakrivenia líši? Zásoba na švoch pomôže skryť tieto nedostatky..

V mestských domoch panelového typu je to jednoduchšie a dokonca ani olovnica nie je vždy potrebná. Pokiaľ ide o zakrivenie rohov, je tu dosť „hriechov“ staviteľov a štukatérov. Preto je potrebné prediskutovať uhly a chyby oddelene..

Drobiace sa steny sú vystužené omietkou a maliarskou sieťou, ktorá je pokrytá dokončovacou omietkou. Po dokončení omietky stien a stropov musia povrchy vyschnúť – najmenej 2 útky. Ak ide o nútené otepľovanie domu v nedokončenej novej budove, je lepšie mesiac sa nedotýkať stien.

Upozornenie: Ak v novom dome nie je možné súčasne prilepiť steny a strop, dokončenie stropu môže byť odložené. Nivelačné a natieracie povrchy sa vykonávajú súčasne. Toto je špinavá práca, ktorá zničí nové tapety. Je lepšie nechať strop na chvíľu pokrytý dokončovacou omietkou a základným náterom, a keď sa objavia financie a čas, dokončite opravu.

Pozrite sa, ako správne lepiť tapetu – foto:

Vlastnosti povrchov na lepenie tapiet

Mnoho začiatočníkov sa zaujíma o otázku – na ktoré povrchy nemožno lepiť tapetu? Všetko závisí od typu tapety a pripravenosti steny:

 • v novom dome, kde je naliehavo potrebné dokončiť dokončovaciu tapetu, nie je možné lepiť tuhé tapety, pretože dom sa ešte nezmenšil, na maľovanie používajú elastické vliesové tapety (netkané textílie);
 • rozpadajúci sa povrch je spevnený cementovou alebo ílovou zmesou, vyrovnaný východiskovou omietkou, zapustený výstužnou sieťovinou a skrytím jeho textúry dokončovacou omietkou;
 • kompetentne namontovaná sadrokartónová doska nevyžaduje úpravu – ideálny povrch pre tapety;
 • staré dlaždice je možné prilepiť tapetou zo sklenených vlákien na maľovanie, ale budete musieť vyrovnať švy sadrou;
 • ideálne hladkú dosku z betónového tovaru nie je možné olepiť tapetou, ale musí byť natretá základným náterom;
 • hladká stena s maľovaním by mala byť po brúsení hrubá;
 • je prísne zakázané nanášať nové na staré tapety!

Staré tapety je potrebné vyčistiť špachtľou, predtým navlhčenou teplou vodou alebo špeciálnou tekutinou z rozprašovača. Pruhy alebo ich fragmenty sa odstránia, keď zmäknú. Ak bola tapeta nanesená na lepidlo PVA, nie sú úplne odtrhnuté, je dôležité odstrániť všetky prekrývajúce sa švy, ktoré sú pod novou tapetou vždy viditeľné. Uistite sa, že ste odstránili starú soklovú lištu – nezabaľujte na ňu okraje tapety, to už dávno nie je relevantné.

Tip: Použite špeciálny odstraňovač tapiet.

Príprava tapetových panelov

Tapeta bola zakúpená, steny sú pripravené – je čas otvoriť panely na prilepenie a namočiť suché lepidlo.

Väčšina typov moderných tapiet zahŕňa komplexnú prácu. Aby sa zabránilo rozchádzaniu vo švíkoch, odporúča sa použiť špeciálnu pásku, ktorá je položená na križovatke 2 pásikov. Aby ste videli výsledok, je dôležité začať pracovať počas dňa, za dobrého osvetlenia a najlepšie z okna. V tomto prípade budú viditeľné všetky malé chyby na švíkoch, ktoré je dôležité okamžite odstrániť. Ak necháte rozštiepené švy na „neskôr“, rozptýli sa ešte viac a okraje sa už nebudú lepiť na stenu.

Na stene, od ktorej sa začne práca, označte zvislú čiaru ovládacieho prvku a označte ho kriedou (ceruzkou). Pred rezaním tapetu rozložíme na čisto umytú podlahu, kde na ne bude nanesené lepidlo. Blízko začiatku prvého musia kotúče rozvinúť ďalšie, aby sa skombinoval výkres a zistilo sa, ako sa vzťah jedného spája s druhým. Vzťah je opakujúci sa kúsok obrazu, ktorý je zvyčajne odstupňovaný..

Je lepšie začať lepiť referenčnú časť tapety nie od začiatku role, ale z celého vzťahu v blízkosti stropu s malým okrajom – na zarovnanie a orezanie. To uľahčuje posúdenie zhody slabo vyjadreného ornamentu. A tapeta s veľkým vzorom vyzerá najvýhodnejšie s pevným vzťahom k stropu. Pripojenie panelov je možné dvoma spôsobmi:

 • prekrývanie;
 • end-to-end (žiadne prekrývajúce sa okraje).

Predtým boli všetky tapety vyrábané s prekrývajúcim sa okrajom, ktorý dnes nenájdete. Preto, ak sú v starom dome plánované opravy s chybami steny, bude ťažké upraviť vzor správ bez okraja.

Tip: Ak je prilepenie pozdĺž zakrivených povrchov nevyhnutné, použite obi s malou textúrou a postriekaním, ale bez výrazného vzoru. Toto je otázka, ako správne lepiť vinylové tapety s prekrytím.

Ďalej sa príprava kotúčov obmedzuje na rezanie, pričom sa berie do úvahy zhoda vzoru. Prvé rezy by sa však nemali nanášať na stenu – nech existuje štandard, podľa ktorého sa budú musieť merať všetky kotúče. Nevyhadzujeme ozdoby – pôjdu na steny nad oknami, dverami, za radiátormi (batériami) a inými povrchmi neúplnej dĺžky.

Pozor: Keď majú steny nesúlad v dĺžke, ktorý si všimnete pri označovaní, potom sa pre každú stenu urobí referenčný segment oddelene, to znamená o niečo dlhší alebo kratší ako prvý fragment..

Fáza aplikácie lepidla

Príprava lepidla je zásadnou fázou, pretože konečný výsledok závisí od jeho konzistencie. Príliš tekuté lepidlo namočí papierové tapety a veľmi hrubé lepidlo sa položí v hrubej vrstve. Prebytok sa potom vytlačí na prednú stranu panelu..

Lepidlo na tapety sa vyrába v baleniach (balíky suchej zmesi) a je potrebné ich namočiť do nádoby s teplou vodou. Ale pre papierové tapety môžete uvariť pastu z prémiovej múky – to je osvedčená metóda „babičky“. Múka zriedená studenou vodou sa naleje do vriacej vody (ako na palacinky) a pri varení sa vytvára želé z múky.

Lepidlo sa kupuje podľa návodu na tapetu, existuje však univerzálne, ktoré je vhodné na všetky druhy roliek na dekoráciu stien. Ak napríklad nie je jasné, ako správne prilepiť tapetu na netkanú podložku, prečítajte si pokyny pre tapetu. Existujú obrázky a stručný popis postupu a odporúčania pre výber lepidla..

Pozor: Netkané obi nie sú pred aplikáciou zvlhčené, lepidlo sa nanáša iba na stenu (strop).

Na prípravu zmesi je možné použiť akúkoľvek nádobu, ako napríklad plastové vedro alebo malú plastovú nádobu. Prášok z teplej vody napučiava najmenej pol hodiny. Odporúča sa precediť hotové lepidlo tak, aby neboli žiadne hrudky a príliš hrubé sa dodatočne zriedi.

Na tapetu rozloženú zadnou stranou sa lepidlo nanáša valčekom alebo plochým štetcom – od stredu k okrajom. Je dôležité to urobiť rýchlo a rovnomerne, aby bol celý povrch rovnomerne namočený. Suché plešaté miesta spôsobujú deformáciu a rohy zaostávajú a ohýbajú sa, aj keď sú steny dobre opité. Pri aplikácii na okraje tapety lepidlo mierne zafarbí podlahu alebo iný povrch. Musí sa zotrieť, aby neznečistila tvár nasledujúceho segmentu..

Utierka impregnovaná lepidlom sa preloží dovnútra namazanou stranou vdovy, potom sa štyrikrát uchováva 5-10 minút alebo podľa pokynov. Hustá tapeta trvá dlhšie, kým sa vsiakne, a niektoré odrody sa ihneď aplikujú na steny. Sklolaminát a netkané materiály nevyžadujú impregnáciu. Tenké tapety z papiera okamžite namočia a pri dlhom lepení cez stropy sa začnú trhať v rukách. A tapety s sieťotlačou a reliéfnym vinylovým vzorom nie je možné ohýbať – dekoratívny povrch bude poškodený.

Fáza nanášania tapiet na steny

Poslednou fázou je prilepenie stien alebo stropov kúskami kotúča impregnovaného lepidlom. Je lepšie pracovať s malým tímom 3 ľudí, kde jeden pripravuje rezy a impregnuje lepidlom, ďalší dvaja vyrovnávajú tapetu na stenu. Najvýhodnejšie je pracovať na rebríku alebo na úzkom stole lek, ktorý je možné ľahko prestavať. Druhý dôstojník pracuje dole.

Upozornenie: Pred prilepením stien tapetami vypnite elektrinu a vyberte vonkajšie boxy vypínačov a zásuviek. Po aplikácii sa tapeta nad vývodom opatrne orezá nožnicami, čepeľou alebo ostrým nožom. Keď je tapeta suchá, vypínač a zásuvky sa vrátia späť.

Prvý segment je zarovnaný podľa značky, ktorá je označená pozdĺž zvislice olovnice. Potrebujete vodorovnú čiaru a z lasera, ak tapeta nie je prilepená k samotnému stropu, ale nižšie. Napríklad, keď sú vrcholy stien klenuté, ktoré sa spájajú do klenutých stropov.

Prebytok v hornej časti stropu a pod podstavcom sa okamžite odreže malým ostrým nožom. Po zarovnaní tapetu nalepíme a krúživým pohybom rozptýlime lepidlo od stredu a do strán. Je to najvhodnejšie valčekom alebo suchou handričkou, pritlačením kusu k stene. Lepidlo, ktoré je vytlačené, musí byť odstránené, aby nezafarbilo prednú stranu a spojenie 2 kusov. Každý nasledujúci segment sa musí presne zhodovať na križovatke s predchádzajúcim.

Môžu nastať problémy so správnym tapetovaním rohu. Tu budete potrebovať nožnice, aby ste urobili kolmé rezy a spojili všetky nerovnosti. Odporúča sa vybrať batérie z držiakov a mierne ich posunúť na vloženie pod okno. Ale môžete zakryť iba viditeľnú časť okolo chladiča..

Niekoľko ďalších užitočných tipov, ako správne prilepiť tapetu, video:

About the author