Ako zväčšiť miestnosť tapetou

Výber dokončovacích materiálov na renováciu malej miestnosti nie je taká jednoduchá záležitosť, najmä ak chcete miestnosť aspoň vizuálne zväčšiť tapetou. A tu sa nemôžete riadiť žiadnym princípom vizuálnej expanzie stien a zdvíhania stropov. V reálnom živote je v móde dosiahnuť požadovaný efekt iba vtedy, keď pomery farieb a celkového gamutu, proporcií a osvetlenia fungujú spoločne. Interiéroví dizajnéri tiež používajú niektoré zo zistení, ktoré dodávajú dodatočný priestorový dopad, o ktorom stojí za to hovoriť podrobnejšie..

Obsah:

Techniky, ktoré vytvárajú efekt zväčšovania priestoru

V moderných mestských bytoch majú obyvatelia pocit, že v jednej alebo druhej miestnosti nie je dostatok miesta. Tradične sú väčšinou „zbavení“ voľných metrov štvorcových:

 • chodba;
 • spálňa;
 • detské;
 • kuchyňa;
 • kúpeľňa.

Ale aj vo veľkom byte alebo vidieckom dome je vždy miestnosť, ktorú je žiaduce urobiť viac, aspoň vizuálne. Prestavba nie je vždy účinná, najmä kombináciou miestnosti s úzkym balkónom – ďalšie metre, preplnené nábytkom a veľkými rastlinami, toto miesto iba preplňujú. Keď je v dome príliš veľa nábytku a drobností, nepomôže ani tapeta, ktorá miestnosť opticky zväčší. A zrkadlá, tradične rozširujúce priestor, len znásobia chaos a neporiadok v akejkoľvek miestnosti..

Tip: Používajte sklenené police a skladací nábytok a malé položky by mali byť triedené a usporiadané na stojanoch a policiach.

V dome preplnenom skriňovým nábytkom sa vždy zdá, že je stiesnený a dokonca aj tam nie je dostatok vzduchu, a v poloprázdnej a dobre upratanej miestnosti sa dokonca ľahko dýcha. Čiastočne to nie je len pocit a kyslík je absorbovaný mikroflórou, ktorá žije a aktívne sa reprodukuje v starých veciach. Zbavenie sa starých vecí je teda užitočné nielen z dôvodu vizuálneho zväčšenia priestoru..

Pri aktualizácii miestnosti, dokonca aj pred opravami, je vhodné nielen odstrániť starý objemný nábytok, ale tiež ho nahradiť novým, ľahším. Pri nákupe nových interiérových predmetov do malej miestnosti je však dôležité vziať do úvahy:

 • všeobecný štýl bytu;
 • funkčnosť miestnosti a jej osvetlenie;
 • vek ľudí žijúcich v tejto miestnosti;
 • všeobecná farebná schéma a odtieň tapety, ktoré zväčšujú priestor miestnosti;
 • počet rodinných príslušníkov, ich záujmy a preferencie.

Rozšírenie priestoru je často riešené najzrejmejším spôsobom – odstránením priečky alebo priečky medzi susednými miestnosťami. Odporúča sa tiež nahradiť ich sklenenými dverami, sklopnými vitrážami alebo priehľadnou stenou..

Dôležitú úlohu zohrávajú závesy – objemné viacvrstvové závesy so závesmi odrezali časť priestoru. Priehľadný tyl sa však vo vzduchu rozpúšťa a prepúšťa veľa svetla a vzduchu. Tiež si všimli, že veľké okno rozširuje miestnosti o akúkoľvek tapetu..

Ako sa tapeta používa na vizuálne rozšírenie miestnosti?

Pri výbere tapety do malej miestnosti je dôležité zamerať sa nielen na typ tapety, ale aj na vlastnosti samotnej miestnosti. Najužšia stena zvyčajne potrebuje predovšetkým zväčšenie plochy, ale je možné ju „zdvojnásobiť“ zrkadlami v susednej rovine a miestnosť je možné prelepiť svetlými tapetami teplých farieb..

Modrá stropná tapeta, ktorá akoby zväčšila priestor miestnosti, otvára oblohu nad vašou hlavou. V tomto prípade sa stropné lustre nepoužívajú. Táto technika však nie je vhodná pre ľudí so strachom z otvoreného priestoru. Ale taký strop s vetvami kvitnúcich sakur alebo zavesených ihličiek na tapete vyzerá veľmi malebne. Potom sa získa nielen efekt rozširovania priestoru a otvoreného neba, ale vytvorí sa aj pocit blízkosti k prírode. V spálni je tiež vhodný efekt hviezdnej oblohy na strop..

V malej miestnosti hrá dôležitú úlohu aj usporiadanie kvetov zdola nahor. Podlahy sú s výhodou tmavšie, monochromatické alebo so vzorom prírodného dreva. Tmavé stropy sú vždy vizuálne previslé a pri svetlých podlahách je cítiť pocit „hore nohami“. Jedná sa o špeciálnu dizajnovú techniku, ktorá je vhodná do avantgardného interiéru alebo na riešenie niektorých ďalších umeleckých úloh. Niekedy v malej štvorcovej miestnosti sú pruhované tapety nalepené diagonálne na polici, a to je tiež špeciálny kreatívny prístup, ako keby sa miestnosť zväčšovala..

Kombinácia tapiet podobných odtieňov alebo jednej farby, ale líšiacich sa textúrou, vyzerá originálne. Len profesionálny interiérový dizajnér však môže predpovedať konečný výsledok. Experimentovať sa teda neoplatí, najmä keď neviete, ktorá tapeta vizuálne zväčšuje miestnosť. Ale aj keď existuje túžba vyskúšať si svoje kreatívne sklony, je lepšie použiť klasické techniky. Napríklad tmavé odtiene by mali byť v spodnej rovine alebo v prvej tretine stien..

Tmavý veľký vzor na svetlom pozadí tapiet často vyzerá veľkolepo iba v kotúčoch a v malej miestnosti je zbytočne oslnivý a vytvára zbytočné vlnky. Ale vzácne veľké kvety na tapete sú veľmi účinné iba na jednej stene, ostatné by mali byť svetlé a pozadie všetkých roliek má spoločný odtieň. Potom veľká kresba posúva túto rovinu ďalej, napríklad keď sú za čelom postele v spálni nakreslené veľké ľalie alebo mak..

Veľmi veľký vzor tapety vyžaduje dostatočný priestor, inak zúži steny alebo akoby rozbije miestnosť na fragmenty. Svetlý veľký vzor na tmavom pozadí vyzerá elegantne a vznešene. V interiéroch palácov sa často používala veľmi efektívna kombinácia zlatého vzoru na vínovom pozadí alebo bielych a zlatých kučier na modrom. Stávky na kontrast je potrebné vykonávať veľmi opatrne..

Úspešné príklady, ktoré tapety zväčšujú miestnosť – foto:

Dobre vyzerá aj obyčajná tapeta so žakárovým efektom, to znamená lesklý vzor na matnom pozadí alebo naopak. Vnímajú sa ako 2 rôzne farby, pričom priestor nie je preťažený vzormi. Vďaka oslneniu a vysokej odrazivosti svetla je tmavá farba v lesklom prevedení vždy vnímaná ako svetlejšia, aj keď je tapeta čierna. Táto technika je široko používaná v klasickom a historickom štýle..

Tradične sa verí, že pruhované tapety vizuálne predlžujú miestnosť, to znamená, že zdvíha stropy a zväčšuje dĺžku stien. Ale to nie vždy funguje, všetko závisí od šírky pruhov, od frekvencie a vzoru. Veľké pruhy rozdrvia priestor a malé pruhy často v malej miestnosti vytvárajú nepríjemné vlnky, najmä ak to nie je štylisticky odôvodnené. Niekedy má rozťahovací efekt striedanie pruhovaných tapetových častí s monochromatickými.

Zaujímavý efekt je možné dosiahnuť, ak použijete fotografickú tapetu s 3D efektom, keď perspektíva idúca do diaľky na jednej stene vedie do prírody a na druhej strane napodobňuje dvere. Je pravda, že máte pocit priechodnej miestnosti, ale bude sa zdať oveľa väčšia, ako v skutočnosti je. Ešte pôsobivejšie sú umelecké koláže z tapiet a vizuálnych ilúzií, kde sa zdá, že sa trojrozmerný obraz neustále pohybuje. Pre podozrivých a bojazlivých ľudí, ako aj pre osoby s mentálnym postihnutím sú však tieto tapety kontraindikované..

Výber farieb tapiet

Ak vás zaujíma, ako zväčšiť miestnosť tapetami, dávajte pozor na vlastnosti farby. Vnímanie odtieňov je pre každého individuálne, existujú však všeobecné zásady. Studená časť spektra napríklad rozširuje priestor, teplá časť ho trochu zužuje. To však neplatí pre veľmi svetlé odtiene, ktoré sú vždy vnímané tak, že poskytujú priestor, svetlo a veľa čistého vzduchu..

Bledé a svetlé odtiene žltej, broskyňovej, karamelovej, mliečnej a béžovej pôsobia veľmi útulne a priateľsky. Pozdvihnú vám náladu, stimulujú tráviaci trakt a navodia chuť do jedla. A bledozelená, sivá, svetlo modrá a strieborná metalíza naopak potláča chuť do jedla, relaxuje, ponorí sa do ospalosti a apatie. Neodporúčajú sa ľuďom so sklonom k ​​depresiám a zmenám nálad. Aj keď svetlé farby pomáhajú bojovať proti depresii a chronickej únave, niekedy preťažujú nervový systém..

Upozornenie: Farebné farebné tapety sa neodporúčajú hyperaktívnym deťom v detskej izbe, inak budú unavené a neposlušné, pretože nechcú spať alebo len odpočívať.

Svetlé pastely a prechody sú ideálne na rozšírenie priestoru, najmä keď nie je potrebné zamerať sa na výraznú „studenú“ alebo „teplú“ časť spektra. Najväčší efekt je možné dosiahnuť, ak sú všetky predmety v miestnosti rovnakej farby a v miestnosti je minimum nábytku. Nasledujúce odtiene sú na to ideálne:

 • prírodná farba ovčej vlny;
 • svetlo piesčitá;
 • mlieko alebo smotana;
 • slonovina;
 • bledá žltá;
 • jemná broskyňa;
 • svetlo oranžová;
 • svetlo béžová;
 • svetlo ružová;
 • odtiene svetlého dreva a pod..

Svetlé studené odtiene nielenže vizuálne rozširujú priestor, ale tiež dodávajú pocit prázdnoty, niekedy sú dokonca vnímané nepriateľsky. Pri výbere tapety by ste preto mali dbať na rady svojej rodiny a blízkeho kruhu a nespoliehať sa iba na osobné preferencie. Napríklad lila alebo svetlo purpurový odtieň a modrá „aqua“ nie sú v atmosfére príjemné pre každého. Ale je vizuálne jednoduchšie zväčšiť miestnosť práve takouto tapetou..

Tip: Nezneužívajte nadbytok zlatej farby – prebytok „zlátenia“ často vyzerá vulgárne a vulgárne, ako keby zdôrazňoval obchodné záujmy majiteľov domu..

Pri výbere farby stien sa tiež riadia tým, kam smerujú okná miestnosti. Ak je miestnosť na južnej strane, použite matné tapety v chladnom rozmedzí. Preto, keď sú okná miestnosti otočené na sever, je lepšie zvoliť svetlé teplé odtiene s lesklým efektom..

Tiež sa berie do úvahy, že farba tapety sa bude líšiť v dennom a umelom svetle. Napríklad ružová tapeta s fialovým odtieňom bude v priebehu dňa pôsobiť teplejšie a tmavšie a miestnosť bude o niečo menšia ako jej skutočné rozmery. Ale večer budú krajšie a chladnejšie s modrým odtieňom, ale takáto miestnosť vyzerá trochu priestrannejšie..

Ako textúra tapety ovplyvňuje priestorové vnímanie??

Dúhové a lesklé tapety vždy poskytnú viac svetla a akoby oddelia steny. Všimli sme si, že tento efekt majú steny s perleťovým efektom, benátskou omietkou alebo tapetami potiahnutými hodvábom. Efekt je možné zvýšiť strečovými lesklými alebo zrkadlovými stropmi. To však funguje iba so svetlými stenami a v miestnosti by nemalo byť veľa malých detailov, inak sa „zdvojnásobia“.

Do malej miestnosti sú vhodnejšie textúrované tapety s malým vzorom, zatiaľ čo do veľkej miestnosti sú vhodnejšie hladké tapety s malým vzorom. Krásne reliéfne vzory samy o sebe odpútavajú pozornosť od objemu miestnosti, pretože vizuálne analyzátory sa pohybujú po zložitých líniách. V tomto prípade musí byť strop nevyhnutne tón ľahší ako tapeta so vzorom, vizuálne zväčšujúci miestnosť.

Keď je dizajn miestnosti založený na kontrastoch, v ktorých má kombinovať rôzne tapety, berie sa do úvahy aj nerovnomerné osvetlenie. Napríklad stena najvzdialenejšia od okna vyzerá tmavšie a aby sa vyvážili proporcie, je lepšie ju zosvetliť so zaujímavou textúrou. Kombinácia rôznych textúr tapiet v jednom odtieni vždy vyzerá ušľachtilejšie ako hladké rolky rôznych farieb.

Tip: Ak počas renovácie bolestivo chýba niekoľko roliek tapiet a nie je možné ich kúpiť dodatočne, použite vyššie opísaný efekt alebo vytvorte neobvyklú koláž z rôznych tapiet.

Môžete napríklad vystrihnúť veľké siluety mužských a ženských tvárí z rôznych tapiet, ako keby ste sa usilovali o bozk. Takáto romantická zápletka bude vyzerať ako umelecký predmet – bez náznaku nedostatku dokončovacích materiálov. A takáto kresba bude tiež podvedome odvádzať pozornosť od skutočných objemov priestoru..

Nelepte celú miestnosť ani neskrývajte nedostatok tapiet za objemný nábytok alebo zastarané koberce na stene. Je lepšie vytvoriť originálny tapetový panel na centrálnej pevnej stene bez okna alebo zavesiť veľký obrázok s perspektívou, ako na plátna Levitana alebo Shishkina. To rozšíri priestor lepšie ako ten druhý. A v miestnosti, kde je vhodná morská téma, sa odporúča zavesiť veľký obrázok s nekonečným vodným priestorom na pozadí modrej alebo modrej tapety v rozmazaných odtieňoch. To tiež vizuálne rozšíri malú miestnosť..

Tipy na dizajn pre rozšírenie priestoru

1. Ak by bolo možné použiť aspoň niektoré z týchto tipov, ale požadovaný efekt tam nie je, mali by ste prehodnotiť svoje preferencie pre štýl priestorov. Niektoré štýly pôsobia akosi prázdne, napríklad minimalizmus. Predpokladá tiež svetlý priestor s veľkými oknami a minimom nábytku, a to je najlepší spôsob, ako „rozšíriť“ miestnosť..

2. Používajte tajné skrinky, posuvné zásteny a priečky, za ktoré sa dajú ľahko skryť všetky drobnosti, ktoré priestor doslova „pohltia“. Aj keď sa zdá, že je nevhodné „odrezať“ celý kus už chýbajúcich metrov štvorcových, pomôžu vizuálne rozšíriť priestor očistený od smetí. Doplňte malú miestnosť veľkými alebo dlhými a úzkymi zrkadlami – efekt je zaručený.

3. V malej miestnosti je vhodný multifunkčný nábytok, ako sú transformátory alebo vzorky so skladacími rovinami. V prípade potreby bude možné odstrániť dosku stola, zložiť pohovku do najkompaktnejšieho stavu alebo vložiť stoličky jeden v jednom..

4. Fototapeta je populárny spôsob, ako zvýšiť objem miestnosti, ale všetko závisí od samotného obrazu a jeho umiestnenia.

About the author