Vliesové tapety lepíme vlastnými rukami. Technológia inštalácie netkaných tapiet

Mnoho z nás zanedbáva nové stavebné materiály a robí to márne! Pozoruhodným príkladom sú vliesové tapety. Tento typ dokončovacieho materiálu uspokojí požiadavky aj toho najnáročnejšieho kupujúceho. Na rozdiel od iných typov tapiet je vliesová tapeta na lepenie dostatočne jednoduchá.

Obsah:

Výhody a nevýhody netkanej tapety

Každý typ dokončovacieho materiálu má svoje pozitívne a negatívne vlastnosti. Výhody netkaných tapiet sú nasledujúce:

 • trhliny a nepravidelnosti malej veľkosti je možné maskovať tapetami (uľahčuje to hrubá a pomerne hustá základňa tohto materiálu);
 • má vysoké ukazovatele požiarnej odolnosti a požiarnej bezpečnosti;
 • vzduch voľne prechádza netkanou tapetou, ktorá nemá vinylový kryt, čo umožňuje stenám „dýchať“;
 • v porovnaní s papierovými tapetami netkané tapety prakticky neabsorbujú prach (obrovské plus pre alergikov a astmatikov);
 • nemá tendenciu vyblednúť, čo zaručuje vynikajúci vzhľad tapety po dlhom čase;
 • veľmi ľahko sa prilepí, v procese sa tento typ tapety neroztrhne ani neroztiahne;
 • na inštaláciu tapety sa na stenu nanesie lepidlo, čo eliminuje ďalšie problémy (nájdenie miesta pre maľby a čistenie podláh od lepidla);
 • pri starostlivosti nie sú žiadne ťažkosti: čistia sa bežným vysávačom alebo vlhkou handričkou (môžete dokonca použiť čistiace prostriedky);
 • na tapetu je možné naniesť farbu, ktorá poskytuje možnosť rýchlej aktualizácie interiéru alebo obnovy poškodených oblastí;
 • pri ďalšej oprave nebudete musieť trpieť pri odstraňovaní starého náteru (vinylová vrstva sa dá ľahko oddeliť od netkanej základne).

Napriek veľkému počtu výhod netkanej tapety majú aj nevýhody:

 • horná textúrovaná vrstva je náchylná na mechanické poškodenie (škrabance alebo preliačiny sú možné), túto skutočnosť zvážte, ak máte domáce zvieratá;
 • vysoká cena materiálu (pri kúpe lacných tapiet neznámej značky môžu všetky výhody zmiznúť).

Vlastnosti vliesovej tapety

Vzhľad tohto druhu tapiet sa prakticky nelíši od ostatných, ale napriek tomu má materiál niektoré vlastnosti, ktoré sú pre neho jedinečné..

Pred nástrekom dekoratívnej vinylovej vrstvy sa na papierový podklad nanesie netkaný materiál. Netkaná textília je textilný výrobok vyrobený z vlákien spojených dohromady pomocou lisu. Má amorfnú štruktúru, takže je zachovaná vysoká stabilita vo všetkých smeroch. Prítomnosť tejto charakteristiky výrazne uľahčuje prácu s materiálom. Vďaka tejto štruktúre sa znižuje aj hmotnosť tapety, pretože plátna sú dvakrát širšie v porovnaní s normami papierových tapiet (1 meter 6 centimetrov). Zväčšená šírka skracuje čas a námahu pri oprave.

Existujú nenatreté vliesové tapety, ktoré vám umožňujú rozšíriť let vašich myšlienok o dizajne a vytvoriť skutočne jedinečný interiér. Ale v tomto prípade stojí za to zistiť typy farieb, ktoré sú vhodné pre tento typ práce..

Tipy na výber vliesovej tapety

Pri kúpe vliesových tapiet musíte venovať pozornosť niektorým aspektom:

1. Najlepšou voľbou by boli nátery s tenkou vrstvou a s penovým povrchom. Ak správne prilepíte tento typ tapety, spoje budú absolútne neviditeľné..

2. Pri kúpe tapety na maľovanie musíte mať na pamäti, že v dôsledku vrstvy farby sa stratí vlastnosť voľného priechodu vzduchu a steny nebudú schopné „dýchať“..

3. Pri výbere jednovrstvovej tapety s vysokým percentom priepustnosti svetla budú farby, ktoré boli predtým prítomné na stene, veľmi dobre viditeľné. V takom prípade steny pred inštaláciou tapety starostlivo pripravte..

4. Pozrite sa pozorne na reliéfny vzor na tapete, mal by byť čo naj “vyšší”, pretože pri nanášaní farby s každou vrstvou sa stáva menej nápadným.

5. Na rozlíšenie papierových tapiet od vliesových tapiet ich stačí roztrhnúť a bližšie sa pozrieť na štruktúru okraja (ak sú prítomné vlákna, vliesové).

6. Okamžite sa rozhodnite pre farby, je veľmi ťažké premaľovať jednu farbu na tapetu na inú.

Voľba lepidla na vliesové tapety

Okrem samotnej tapety je veľmi dôležitým bodom aj výber lepidla pre ne. Od neho bude závisieť estetický vzhľad opravy a jej životnosť. Pri nesprávnom výbere lepidla budú výsledky katastrofálne: vytvoria sa opuchy, tapeta sa odlupuje. Jedným slovom, kvalita opravy, strávený čas, finančné náklady a samozrejme nervové bunky samotného človeka budú trpieť.

Zvážte niektoré z najlepších možností lepidla na netkané tapety:

1. EXKLUZÍVNE NETKANÉ.

Cena za tento druh lepidla sa pohybuje od 200 do 250 rubľov. Tento typ má dobrú kĺzavosť. Napriek tomu je čas potrebný na jeho boj pomerne krátky. Po zaschnutí sa toto vliesové lepidlo na tapety stane bezfarebným. Príprava stien na použitie EXKLUZÍVNEHO TKANINY je štandardná: odstráňte starú povrchovú úpravu a základný náter. Táto značka lepidla sa používa na akýkoľvek druh handričky. Ak budete striktne dodržiavať pokyny, potom spoje listov budú neviditeľné a po vysušení tapety nedôjde k žiadnym deformáciám..

2. Metylan.

Lepidlo je univerzálne, pretože s ním tapeta priľne nielen k povrchu vápna a betónu, ale aj k korku, ako aj k sadrokartónovým náterom. Pred aplikáciou Methylane je potrebné steny starostlivo pripraviť, pretože v miestach nerovností alebo kvapiek sa môžu objaviť bubliny. Pri príprave roztoku buďte opatrní. Ak pomer vody a lepidla nie je správny, pred nanesením tapety môže na stenách vyschnúť. Cena je asi 150-180 rubľov.

3. Quelyd „Špeciálne netkané textílie“.

Kompozícia obsahuje antifungálne a antiseptické zložky, ktoré prispievajú k absencii plesní a plesní na povrchoch stien. Pri príprave miest na nanášanie lepidla je potrebné zbaviť sa starého bielenia, opláchnuť špeciálnym roztokom s prídavkom mydla a základného náteru. Ak sa vykoná správne, dá sa vyhnúť problémom s lepením. Quelyd „Spets-netkaný“ má posuvnú schopnosť, vďaka ktorej sa plátna ľahko spájajú. Tiež pri jeho použití sa nezobrazujú škvrny alebo nerovnosti. Cena sa pohybuje od 120 do 130 rubľov.

4. Pufy.

Táto značka má celý rad lepidiel pre všetky druhy vliesových tapiet. Líšia sa v zložkách, ale všetky majú dobrú priľnavosť, počas schnutia sa stávajú priehľadnými a nevyžadujú komplikovanú prípravu povrchu. Počas lepenia tapeta rýchlo tuhne a perfektne sedí. Cena v závislosti od typu lepidla tejto značky sa pohybuje od 140 do 210 rubľov.

Vždy dávajte pozor na pokyny. Udáva, pre aký typ tapety je určený, pomer vody a lepidla v roztoku a správny spôsob aplikácie na steny..

Potrebné nástroje pre prácu

Hlavným nástrojom pre netkanú tapetu počas lepenia bude špeciálny valček (má dlhú hromadu). Okrem toho budete potrebovať:

 • úroveň budovy (je lepšie zvoliť laserovú);
 • zvinovací meter dlhý 6 metrov;
 • plastová špachtľa s elastickým okrajom (na zlepšenie valcovania tapiet);
 • kefa na vyhladenie lepených utierok;
 • papiernický nôž;
 • zásobník na lepidlo (najlepšie so špeciálnym oddelením na odstránenie prebytočného lepidla z valčeka);
 • penová špongia;
 • jednoduchá ceruzka.

Prípravné práce

Rovnako ako pri lepení akýchkoľvek tapiet, prvým krokom je čistenie stien od starého povrchu. Odstránime chyby, ako sú nerovnosti a kvapky, odstránime nečistoty. Ak bola na stenách prítomná farba, odporúča sa ju odstrániť. To sa dá ľahko vykonať brúsnym papierom. Ďalej naneste základný náter.

Okraje vliesovej tapety sú rovnomerné a vysokej kvality, čo umožňuje lepenie chrbtom k sebe. Súčasne sa vizuálne zdajú byť spoje medzi vliesovými tapetami nepostrehnuteľné..

Teraz pristúpime k usporiadaniu miestnosti. Jeho účelom je pomôcť presne prilepiť plátna. Aby sme to urobili, vezmeme úroveň a počnúc rohom miestnosti nakreslíme zvislé čiary cez každý meter.

Ďalším krokom je uistiť sa, že výška stien je rovnaká. Ak je všetko v poriadku, môžete začať rezať polotovary tapiet. Dávajte pozor na ornament, aby bol pri nastavovaní tapety zachovaný. Nezabudnite miesiť lepidlo.

Podrobný návod na lepenie vliesových tapiet

1. Oboznámime sa s výrobným návodom, pretože môže obsahovať konkrétne poznámky k lepeniu tapiet.

2. Časť steny zlepíme lepidlom, na ktoré prilepíme 1. obrobok (všetky nasledujúce práce závisia od jeho kvality).

3. Opatrne, striktne pozdĺž vyznačenej čiary, prilepte prvé plátno. Vezmeme okraj listu a pritlačíme ho k povrchu steny. Potom plátno postupne znižujeme. Vykonávame špeciálnu špachtľu od stredu k okrajom, aby bol list lepšie pripevnený k stene. Prebytočné lepidlo musí byť vedené na stranu, kde stále nie sú žiadne tapety.

4. Odrežte prebytočné kusy plátien zo spodnej časti a v blízkosti stropu, musí sa to urobiť veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu lepeného listu. Pre rovnomernosť nevyťahujte nôž, ale pohybujte špachtľou.

5. Ak sú na strope stopy lepidla, dôkladne opláchnite špongiou (nebojte sa namočiť tapetu), dávajte pozor predovšetkým na filé švy. Po zaschnutí sa niektoré značky lepidla stanú priehľadnými, ale to nie je oslobodené od čistenia. Miesta, kde ste sa lepidla nezbavili, budú nepríjemne svietiť..

6. Každý nasledujúci list je prilepený k sebe. Tento typ tapety sa po vysušení nezmršťuje, takže sa nebojte možnosti vzniku medzier..

7. Tapetu vyžehlite štetcom pre lepšie vyhladenie tapety.

8. Pri lepení rohov povrch výdatne natrieme lepidlom. V tomto prípade sa listy prekrývajú (až 2 cm), preto je v tomto prípade zakázané používať celé plátno. V tomto prípade sa tapeta môže pokrčiť alebo zdeformovať, čo výrazne ovplyvní opravu..

Ako vidíte, technológia montáže vliesových tapiet nie je vôbec náročná.

Odrody dekoratívneho náteru

Okrem bežného maľovania je možné netkanú tapetu ozdobiť aj týmito spôsobmi:

 • pred lepením obliečky ich natrite na zadnú stranu latexovou farbou. Po dokončení takého dekoru tapeta zmení svoju farbu a reliéfny vzor ešte lepšie vynikne;
 • farbu je možné po vysušení naniesť aj na steny. Potom kvôli jemnej priesvitnosti získate jemný odtieň;
 • aby reliéf viac vynikol, môžete urobiť nasledovné: pomocou gumového valčeka naneste farbu prakticky bez dotyku listov. Farba teda nevyplní drážky, ale iba výčnelky;
 • tapetu môžete namaľovať štandardne a potom, ako v tretej metóde, namaľovať reliéf inou farbou.

Tipy pre prácu s vliesovou tapetou

Profesionálni stavitelia a opravári poznajú niekoľko trikov, ktoré vám uľahčia prácu a predchádzajú chybám:

 • aby ste urobili polotovary pre celú miestnosť, rolujte postupne z nesprávnej strany;
 • aby sa okraje lepšie prilepili, prilepte lepidlom plochu väčšiu ako je šírka listov;
 • pomocou tapety s hlbokou textúrou naneste pri vyhladzovaní špeciálny valček. Netlačte na nich silno;
 • pri výbere tapety dávajte pozor na vzor roliek a ich číslo šarže;
 • po nalepení plátna skontrolujte steny, či nie sú vyduté alebo záhyby;
 • pri výbere lepidla, ak na obale nie je ruský preklad, je lepšie ho odmietnuť kúpiť.

Po prečítaní tohto článku zmiznú všetky starosti s inštaláciou vliesových tapiet a ich výberu. Dodržujte všetky popísané odporúčania a vaša renovácia pôjde hladko a interiér poteší oko. Aby ste dosiahli ešte lepší efekt, odporúčame vám pozrieť sa na to, ako správne lepiť vliesové tapety, video je na konci článku.

About the author