Ako brúsiť zrubové domy vlastnými rukami

Proces leštenia zrubového domu je dosť namáhavý, ale je celkom uskutočniteľný doma. Aby ste mohli vykonávať vysoko kvalitné brúsenie, musíte mať špeciálne vybavenie a počiatočné schopnosti pri práci s ním. Samo leštenie zrubového domu pomôže ušetriť materiálne zdroje a zároveň dosiahnuť vysokokvalitný výsledok. Dozvieme sa viac o tom, ako správne brúsiť zrub zo zaobleného guľatiny..

Obsah:

Ako brúsiť rám kúpeľného domu: odporúčania na brúsenie

Brúsenie guľatiny nie je vôbec povinný proces. Po jeho implementácii však drevený povrch získava atraktívnejší vzhľad, stáva sa odolným voči vonkajším podnetom..

Brúsenie kúpeľa je najčastejšie potrebné na zbavenie sa hornej, tmavej vrstvy dreva. Navyše pomocou brúsenia je možné hubu čiastočne alebo úplne odstrániť. Pokrytím dreva špeciálnym ochranným prostriedkom je možné predĺžiť jeho životnosť o niekoľko rokov..

Aby proces brúsenia prebiehal rýchlo a efektívne, je potrebné zvoliť správne zariadenie. Na tieto účely sa najčastejšie používa brúska, na ktorú je nainštalovaná špeciálna dýza alebo brúska.

Pri výbere brúsky dávajte pozor na kompaktné, malé a ľahké modely s minimálnym súborom funkcií. Zariadenie by sa malo odlišovať aj prítomnosťou funkcie plynulého prepínania prevádzkových režimov. Je pohodlnejšie brúsiť pomocou dvoch brúsok, z ktorých jeden má jemný a druhý hrubý brúsny materiál. Je však celkom možné vykonať prácu s jedným zariadením..

Na brúsne prvky si vyberte plastové nadstavce, pretože guma zanecháva na drevenom povrchu tmavé škvrny. Upozorňujeme, že dlhodobé používanie náradia a neustála výmena príslušenstva spôsobí nadmerné zahrievanie náradia. Ak teda pracujete iba s jedným mlynčekom, potom sa v jeho práci pozastavte. Počiatočné mletie kúpeľa sa vykonáva pomocou abrazíva so zrnitosťou 40-60. S pomocou tohto abrazíva je možné spracovať asi päť metrov guľatiny.

Majte na pamäti, že na brúsenie guľatiny ich ihličnanov budete musieť kúpiť viac abrazíva. Pretože sa tieto druhy dreva vyznačujú vysokým obsahom živice v ich zložení, vedie to k predčasnému opotrebovaniu brúsnych špičiek..

Sekundárne spracovanie guľatiny do kúpeľa sa vykonáva pomocou brúsnych materiálov s veľkosťou zrna 110 jednotiek.

Upozorňujeme, že brúsenie zaoblených guľatiny sa vykonáva výlučne pomocou excentrickej brúsky. A pomocou brúsky je možné brúsiť drevo. Majte však na pamäti, že výkon mlynčeka je dosť vysoký a príliš silné lisovanie poškodí drevený povrch..

Pred leštením rámu je potrebné vykonať niekoľko prípravných prác. Práce sa vykonávajú pred inštaláciou okien, pretože tento druh práce sa vyznačuje uvoľňovaním veľkého množstva prachu a nečistôt. Ak má drevo vysoký obsah vlhkosti, musíte počkať, kým nevyschne. Pretože brúsenie vlhkého dreva bude mať zlú kvalitu. Je lepšie vykonať prácu po inštalácii strechy..

Pred začatím práce skontrolujte povrch zrubového domu, či nie je poškodený. Ak existujú miesta, kde sa povrch dreva odlepil, musí byť namazaný lepidlom a počkať, kým nevyschne..

Ako správne brúsiť zrubový dom: pokyny

Začnite brúsiť zrub z jeho spodnej časti, postupne sa posúvajte smerom hore. Proces mletia zahŕňa vykonanie nasledujúcich činností:

1. Brúsenie brúskou na hrubozrnnú trysku.

2. Spracovanie drážok brúskou, veľkosť kotúča by mala byť o 1-2 cm väčšia ako veľkosť samotného nástroja. Výber veľkého príslušenstva môže spôsobiť zaseknutie nástroja a zranenie..

3. Rohové časti zrubu sú spracované dlátom. Tento proces sa vykonáva buď na začiatku práce, alebo po dokončení prvého brúsenia..

4. Na brúsenie koncov používajte iba hrubé brúsne činidlo. Pomocou spájkovačky alebo kladiva znížte množstvo vlákien na koncoch..

5. Pred akýmkoľvek ďalším dokončovaním skontrolujte, či drevo nemá sivé škvrny. Ak sú prítomné na povrchu, naneste na ne bielidlo. Nezabudnite odstrániť prach vysávačom a vlhkou handričkou.

6. Aby ste na povrchu dreva nezanechali hlboké stopy, nepoužívajte brúsku alebo brúsku na príliš vysoké otáčky..

Potom nasleduje proces dokončovania vonkajších stien kúpeľného domu. Ak to chcete urobiť, postupujte nasledovne:

 • naneste vrstvu základného náteru, použite kefu alebo sprej;
 • aby sa zdôraznila štruktúra dreva, bielite a natierajte povrch;
 • naneste vrstvu ochrannej impregnácie.

Pri výbere materiálov na laky a farby odporúčame uprednostniť prípravky s chemickými rozpúšťadlami. Upozorňujeme, že koncové časti kúpeľa absorbujú viac farby a laku, preto na ne naneste zlúčeniny v niekoľkých vrstvách.

Ako brúsiť zrubový dom vlastnými rukami: vnútorné brúsenie

Pri vnútornom brúsení zrubového domu existuje niekoľko možností na vykonanie tohto procesu. Ak bol kúpeľ predtým vhodný na brúsenie, potom na obnovu jeho hornej vrstvy stačí použiť hrubé brúsne činidlo.

Ak sa neplánuje ďalšie obkladanie stien, proces ich brúsenia by mal byť vysoko kvalitný a dlhý. Počiatočné brúsenie je vhodnejšie vykonať pred inštaláciou hotových podláh a prekrývaním stropu. Proces vykonávania práce je nasledujúci:

 • odstránenie hrubej vrstvy kôry z dreva, na to sa používa brúska alebo brúska;
 • pomocou brúsky spracujte drážku a rohové časti;
 • brúsiť drevo jemnými brúsnymi materiálmi;
 • na brúsenie kĺbov guľatiny a najneprístupnejších miest použite ručný nástroj, tento proces je namáhavý a vyžaduje vysoké vysoké náklady na prácu.

Po brúsení jednej steny odstráňte z jej povrchu prach a naneste antiseptickú ochrannú zmes. Tento proces sa opakuje vždy po brúsení..

Pri nanášaní antiseptika na stenu sa uistite, že na ňom nie sú žiadne tmely. Na ich odstránenie použite tmel. Na dokončenie dokončovania postupujte podľa týchto krokov:

1. Naneste ochrannú vrstvu antiseptika. S jeho pomocou bude možné zabrániť vzniku plesní a plesní na stenách..

2. Po vysušení antiseptika ošetrite steny zasklievacím roztokom. Bude teda možné zlepšiť estetickú príťažlivosť miestnosti..

3. Ošetrite koncové oblasti akrylovou zmesou odolnou voči vlhkosti. Potom, čo je úplne suchý, naneste ďalšiu vrstvu roztoku.

4. Aby sa zvýšila požiarna odolnosť dreva, naneste naň protipožiarnu zmes..

Ako rýchlo zbrúsiť zrubový dom: abrazívne pieskovanie

Ďalšou pomerne jednoduchou možnosťou na brúsenie je použitie technológie abrazívneho tryskania. Na brúsenie budete potrebovať špeciálny prístroj, ktorý pod tlakom vysúva piesok. Na druhej strane čistí drevo od nečistôt a plesní. Tento spôsob spracovania dreva je bezkontaktný. Drevo je však po spracovaní obzvlášť hladké a má vynikajúcu textúru..

Proces mletia je ľahký a rýchly a jeho kvalita je dokonalá. Pomocou pieskovania je možné na dreve vytvoriť určitú prirodzenú textúru. Vzhľad stromu po spracovaní sa vyznačuje exkluzivitou a vysokými nákladmi.

Výhody použitia metódy brúsenia pieskovaním:

 • brúsenie dreva rôznej štruktúry a typu;
 • brúsenie dreva akýmikoľvek nečistotami;
 • schopnosť zvýrazniť báječnú textúru stromu;
 • vysoká rýchlosť práce;
 • vykonávanie brúsenia na najneprístupnejších miestach;
 • trvanlivosť stromu sa zvyšuje v dôsledku skutočnosti, že jeho horná vrstva je zhutnená;
 • jednoduchosť práce.

Táto metóda brúsenia sa vyznačuje vysokou rýchlosťou vykonávania. Na povrchu dreva nie sú žiadne škrabance ani triesky a je tu vynikajúca textúra dreva. Okrem toho je možné zbaviť sa hromady a ďalších prvkov, ktoré zhoršujú kvalitu dreva. Po pieskovaní nie je potrebné povrch brúsiť. Tento proces je celkom ľahké sledovať, dokonca aj pre začiatočníkov. Jediná potrebná vec je dostupnosť špeciálneho vybavenia a piesku na prácu..

Preto pri odpovedi na otázku, ako brúsiť guľatinu, v prvom rade venujte pozornosť tejto metóde spracovania.

Video z denníka brúsenia: odporúčania na implementáciu

Ak nemáte čas a energiu na brúsenie, odporúčame tento proces zveriť profesionálom. Pri odpovedi na otázku, koľko stojí brúsenie zrubového domu, je potrebné vziať do úvahy mnoho faktorov, ako je kvalita dreva, veľkosť zrubového domu, náročnosť práce atď..

Priemerné náklady na brúsenie jedného štvorcového metra zrubového domu sú asi 450 rubľov. Tento proces je dosť nákladný, týmto spôsobom však ušetríte čas a získate vysokokvalitný výsledok od profesionálov..

Pri výbere nástroja na vlastné spracovanie dreva dávajte pozor na brúsky, ktoré majú vrecko na prach. Práca bude teda jednoduchšia a po dokončení nebude potrebné čistenie..

Pásové brúsky nebudú schopné spracovať polkruhové guľatiny, na tieto účely bude potrebné špeciálne vybavenie. Možnosť použitia brúsky je možná, musí však byť vybavená tryskou so špeciálnymi okvetnými lístkami, ktoré pomôžu brúsiť ťažko dostupné miesta. Optimálna hodnota výkonu mlynčeka je až 1 kW. Použitie výkonnejšieho zariadenia je spojené so skutočnosťou, že druhý deň vás budú ruky veľmi bolieť kvôli závažnosti nástroja..

Ak chcete získať dokonale hladký povrch, zrub zbrúste až po úplnom vyschnutí. V opačnom prípade budú na dreve prítomné odreté úlomky..

Existujú štyri hlavné spôsoby spracovania dreva brúskou a brúsnymi materiálmi:

 • hrubá metóda – zahŕňa odlupovanie kôry;
 • možnosť stredného spracovania – v tejto fáze sú zo stromu odstránené malé nepravidelnosti;
 • možnosť tenkého spracovania predpokladá konečné brúsenie;
 • brúsenie dreva pred lakovaním.

Vezmite prosím na vedomie, že abrazívum sa veľmi rýchlo opotrebuje a pri práci vlastnými rukami budete musieť veľmi často meniť trysky. Na odstránenie dechtu a prachu z nástavca použite kefu a riedidlo na biely alkohol. V tomto prípade je však dosiahnutie vysokého výkonu ťažšie..

Rýchlosť práce je určená takými faktormi, ako sú predchádzajúce skúsenosti s brúsením, sila zariadenia, kvalita príloh, množstvo živice v dreve. Priemerná doba brúsenia jedného bežiaceho metra je asi dve minúty s výškou guľatiny 300 mm.

Pred brúsením noste respirátor, okuliare a rukavice. Pretože počas pracovného postupu uniká prach, nesmie sa dostať do očí alebo dýchacích ciest.

Ihneď po brúsení guľatiny je poťah natieraný špeciálnymi zmesami. Ak je na kmeňoch pleseň alebo pleseň, na ich odstránenie sa používajú špeciálne bielidlá. Ďalej by ste mali strom chrániť antiseptickými zasklievacími zmesami..

Na aplikáciu kompozície použite štetec alebo ešte lepšie sprej. Bude teda možné rovnomerne pokryť povrch. Po nanesení farby alebo laku na povrch dreva hromada začne stúpať, aby ste ju odstránili, povrch opäť obrúste.

Vonkajšie leštenie zrubového domu pomáha obnoviť prirodzený odtieň dreva, ktoré sa stráca vplyvom ultrafialového žiarenia. Ak zrub zbrúsite pred aplikáciou antiseptík na jeho povrch, potom nebudete schopní dosiahnuť optimálnu účinnosť ich účinku..

Brúsenie zrubového domu vám umožňuje zbaviť sa hornej vrstvy plesní a plesní, ktoré sa objavujú z nadmernej vlhkosti. Navyše pomocou brúsenia je možné zo stien odstrániť všetky nerovnosti, nečistoty. Zároveň získavajú príjemnú farbu, vynikajúcu textúru a rovnomerný povrch. Brúsenie stien výrazne zvyšuje trvanlivosť dreva. Okrem toho pomocou brúsenia je možné obnoviť drevo, ktoré predtým stratilo farbu..

Video z mletia zrubového domu:

About the author