Ako drôtovať v drevenom dome

Drevo je pomerne obľúbený a ekologický materiál, a preto sú drevené domy v modernej výstavbe žiadané. Na konci zariadenia dreveného domu nasleduje proces inštalácie systému napájania. Pretože je strom pred požiarom nestabilný, elektrické vedenie musí zaistiť úplnú bezpečnosť obyvateľov domu pred požiarom. O tom, ako vytvoriť vedenie v drevenom dome, budeme ďalej správne zvažovať.

Obsah:

Požiadavky na zapojenie v drevenom dome

Prvou najdôležitejšou požiadavkou na elektrické vedenie inštalované v každom dome je jeho bezpečnosť. Aby ste to urobili, je potrebné správne vybrať všetky drôty, ktoré budú schopné odolať zaťaženiu, ktoré je na ne kladené. V tomto prípade by mala byť výkonová rezerva najmenej tridsať percent.

Drôty inštalované v dome musia mať špeciálny povlak, ktorý je odolný voči ohňu a mechanickému poškodeniu. Na zlepšenie estetickej príťažlivosti priestorov sa odporúča skryť vedenie, ale takým spôsobom, aby k nemu bol v prípade potreby neustály prístup..

V procese inštalácie elektrického vedenia dávajte pozor na spôsoby pripojenia drôtov vyrobených z medi a hliníka. Aby sa neporušili pravidlá požiarnej bezpečnosti, odporúča sa nainštalovať zariadenia na zvyškový prúd, ktoré pri prepätiach alebo vysokom napätí v sieti odpojia napájanie.

Ďalšou požiadavkou je konštrukcia samostatnej vetvy so zvýšenou výkonovou rezervou. K nemu budú pripojené spotrebiče vyžadujúce špeciálny výkon, napríklad rúra..

Odporúča sa nainštalovať všetky elektroinštalačné prvky do špeciálnych zvlnení, ktoré sa predávajú v akýchkoľvek obchodoch s elektronikou. Ich výber a vlastnosti závisia od hrúbky drôtov a ich poťahového materiálu. Napríklad pre štandardnú domácu sieť bude stačiť zvlnenie plastom.

Pri kladení drôtov cez stavebné konštrukcie by pre ne mali byť vybudované špeciálne otvory. V tomto prípade sú po inštalácii kábla výsledné medzery utesnené ľahko odstrániteľnými nehorľavými zmesami. Na prípravu takejto kompozície je perfektná zmes piesku a cementu v pomere desať ku jednej, okrem toho je možné použiť hlinu, tmel alebo štuk..

Je potrebné uzavrieť priechodný kanál po celej jeho ploche, aby sa zabránilo prieniku prebytočnej vlhkosti alebo plynov do miestnosti..

Inštalácia zapojenia sa vykonáva pri teplote vzduchu nepresahujúcej značku -16 stupňov.

Vyberte si vodiče s izolačnými vlastnosťami a káble s ochranným plášťom a medenými vodičmi. Prierez kábla, ktorý poskytuje sieťové pripojenie, by mal byť najmenej 0,25 cm na 1 m² a pre kábel zodpovedný za osvetlenie 0,15 cm na 1 m² bude stačiť.

Hlavné typy zapojenia v drevenom dome

V drevenom dome existujú dva spôsoby inštalácie elektrického vedenia:

 • otvorené;
 • zatvorené.

Schéma zapojenia v drevenom dome otvoreného typu znamená výrazné zjednodušenie opravy a prístupu k drôtom, pretože sú umiestnené priamo na povrchu stien. To je samozrejme výhoda takéhoto vedenia..

Hlavnou nevýhodou otvoreného vedenia je neestetický vzhľad miestnosti, v ktorej je inštalovaný.

Toto usporiadanie káblov sa používa v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, pretože v nich existuje možnosť skratu, ak sa vlhkosť alebo kondenzácia dostane na povrch elektrických spotrebičov.

Existuje niekoľko variácií otvoreného vedenia. Je možné ho nainštalovať priamo na stenu, do plastových rúrok, do priestoru základnej dosky alebo do špeciálnych kanálov na zapojenie.

Materiály na výrobu takejto konštrukcie sú nehorľavé, majú elektrické izolačné vlastnosti. Tieto káble sa dodávajú v rôznych konfiguráciách, prierezoch a tvaroch. Podľa farby sú rozdelené na:

 • hnedá;
 • svetlo hnedá;
 • biely.

Pri inštalácii drôtov pod soklovú lištu nie je dovolené spájať káble, ktoré vykonávajú funkcie osvetlenia, slaboprúdu a napájania. Aby sa zabránilo prehriatiu komunikácie podstavca, priestor by nemal byť vyplnený viac ako 65%. V opačnom prípade sa nedá vyhnúť vzniku skratu v dôsledku prehriatia..

V procese inštalácie otvoreného vedenia v drevenom dome určuje výšku kladenia komunikácií osoba vykonávajúca prácu, pretože nie je štandardizovaná..

Uistite sa, že soklové lišty a kanály tesne priliehajú k stene, pričom minimálna vzdialenosť medzi nimi nie je väčšia ako dva milimetre. Pri inštalácii rozvodov v nevykurovanej oblasti, ako je suterén, garáž, podkrovie alebo chodba, je na zaistenie vodičov potrebná sponka vhodného priemeru.

Aby ste zlepšili estetiku miestnosti, naplánujte umiestnenie rozvodov na nenápadných miestach. Neinštalujte káble v blízkosti dverí, batérií, potrubí alebo rohov steny.

Druhý typ inštalácie vedenia je skrytý. Je povolené používať túto metódu v prítomnosti dutín v stavebných konštrukciách, prefabrikovaných priečkach, drážkach na stene, zavesených stropoch. Všetky tieto prvky naznačujú schopnosť inštalovať drôty. Pokladanie vodorovných častí napájacích káblov sa vykonáva z materiálov odolných voči ohňu.

Pri inštalácii rozvodov v drevenom dome so omietnutými stenami sa odporúča použiť izolované káble, ktoré majú spoločné ochranné puzdro. Je schopný zabezpečiť ich ochranu pred mechanickým poškodením. Majte však na pamäti, že ak je potrebné tento systém demontovať, budete musieť steny rozdrviť a vykonať opakované opravy. Preto pred výberom tejto metódy stojí za to dobre zvážiť klady a zápory a určiť, čo je lepšie: estetický vzhľad alebo financie..

Ak sú drôty inštalované pod vrstvou omietky, musia prebiehať v prísnom vertikálnom alebo horizontálnom smere. Interval medzi podlahovými doskami a drôtmi by nemal presiahnuť 20 cm. V priečkach s hrúbkou až 9 cm je položená najkratšia trasa.

Drôt je upevnený a upevnený v intervaloch od 0,5 do 1,2 m, čím je zaistené tesné uchytenie bleskov.

Pri usporiadaní káblov pod povrchom zaveseného stropu a iných podobných štruktúr sa používajú výlučne vysokokvalitné drôty s označením H G – spomaľovač horenia alebo s indexom L S – nízka úroveň emisií plynu a dymu. Ak je vedenie inštalované na povrchu z polohorľavých materiálov, potom sú drôty inštalované v kovových rukávoch s lokalizačnými schopnosťami alebo v kovových rúrach. Pri použití oceľových komponentov by mali byť chránené proti korózii..

Táto metóda je vhodná na usporiadanie kúpeľne, kúpeľa a sauny, ale aby sa v týchto miestach s vysokou vlhkosťou zabránilo úrazu elektrickým prúdom, používajú sa drôty s polyvinylchloridovým plášťom umiestnené v polyvinylchloridovom potrubí. V takýchto priestoroch je používanie kovových rúrok neprijateľné kvôli ich náchylnosti na koróziu. Pri použití elektrického ohrievača je v kúpeľnom dome postavený špeciálny plot, ktorý je čalúnený lepenkovo-azbestovým povlakom.

Vlastnosti inštalácie vedenia v drevenom dome: prípravná fáza

Pred priamym kladením drôtov je potrebné vykonať prípravné práce na prípravu povrchu, ktoré zahŕňajú:

 • značenie;
 • prázdne;
 • dierovanie.

Najprv určte miesto, cez ktoré sa bude vykonávať dodávka elektriny do domu. Potom označte miesta inštalácie všetkých elektrických spotrebičov alebo miesta, kde je potrebné vybaviť zásuvky, vypínače, spojovacie a odbočné skrinky a žiarovky.

Po označení všetkých sekcií pokračujte značením položenia drôtov. Je lepšie, ak bežia striktne vertikálne a horizontálne. Označte miesto inštalácie rozvádzača. Je lepšie, ak je nainštalovaný pri vchode do domu, zatiaľ čo miestnosť musí byť suchá a vykurovaná. Odporúčaná výška inštalácie je jeden a pol metra.

Pri inštalácii elektrického vedenia by sa malo začať s označovaním od položenia vedení na prechod hlavných zväzkov drôtmi, potom sa označia vetvy. Sú uvedené aj sústružnícke a priechodné sekcie uložené cez steny.

Horizontálna časť vedenia je položená 15-20 cm pod stropom. Súbežne so spojením steny so stropom. Tento postup pomôže zabrániť poškodeniu drôtu pri mechanickom namáhaní. Pri otáčaní stopy musíte striktne dodržiavať pravý uhol. Z extrémneho úseku je potrebné označiť miesta uchytenia vodiča. Na označenie skrytých alebo otvorených káblov sa používa špeciálny kábel. Výrobcovia na tento kábel vopred nanesú farbu, aby sa urýchlil proces označovania. V opačnom prípade sa používa obyčajná šnúra, ktorá je vopred natretá kriedou alebo modrou.

Šnúra je upevnená v mieste štartu a je postupne ťahaná po miestach, kde trasa prechádza. Línie sú rovné a ostré.

Tip: Pri práci na rozložení sa odporúča preniesť rozloženie na papier, ktorý by mal byť vždy u majiteľov domu. Ak je potrebné vykonať opravu alebo dokonca zatĺcť klinec do steny, táto karta označí miesto, kde je prítomné elektrické vedenie.

Na označenie v miestach spínačov a zásuviek sa používa krieda a práca sa vykonáva ručne. Inštalácia odbočných boxov prebieha v mieste odbočky, aby sa zabezpečil zostup k vypínaču alebo zásuvke.

Pri použití skrytých rozvodov v drevenom dome sa odporúča použiť skryté zásuvky a vypínače. Sú inštalované v špeciálnom 7 cm boxe.

Odporúča sa nainštalovať spínač v blízkosti predných dverí, najlepšie na pravej strane, vo vzdialenosti vhodnej na zapnutie, ktorá je od 90 do 110 cm. Vzdialenosť medzi rámom dverí a spínačom by mala byť najmenej desať centimetrov, to isté platí pre okná.

Pri inštalácii prepínačov existujú dve možnosti vykonania tohto procesu. Prvý znamená inštaláciu vo vzdialenosti do 50 cm, to platí pre detskú izbu, a druhý – vo vzdialenosti viac ako meter, pre ostatné miestnosti.

Zásuvky nie sú obmedzené pravidlami umiestnenia. Sú nastavené podľa preferencií ľudí žijúcich v dome. Aj keď sa neodporúča inštalovať vývody blízko podlahy, ako v prípade prieniku vody alebo v prípade záplav, riziko skratu sa zvyšuje.

Fotoinštalácia v drevenom dome:

Ďalším krokom je príprava materiálu na poskytnutie vložky. V tomto prípade je potrebné vybrať typ káblov, zásuviek a všetkého príslušenstva. Okrem toho sú drôty rozrezané na samostatné časti. Upozorňujeme, že je lepšie prestrihnúť drôty s okrajom 15 cm, aby sa prekrývali inštalačné práce alebo vzájomné spojenie drôtov.

Vlastnosti kladenia hlavného kábla do domu

Ak chcete vykonať zapojenie v drevenom dome, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je položiť napájací kábel. Tento proces sa vykonáva po dokončení označovania. Tento proces môžete dosiahnuť dvoma spôsobmi:

 • vzduch;
 • pod zemou.

Voľba tohto alebo toho typu závisí od vopred vypracovaného projektu a dohodnutého so službou dodávky energie..

Menej nákladnou metódou je inštalácia kábla vzduchom. Aj keď je vzdialenosť medzi domom m hlavného zdroja energie viac ako 26 m, budete musieť nainštalovať dodatočnú podperu vo forme betónového piliera.

Inštalácia vzduchu sa vykonáva pomocou špeciálnych káblov alebo porcelánových izolátorov. Vyžaduje si to použitie samonosného izolovaného kábla C&P, ktorého životnosť je najmenej 30 rokov. Základné požiadavky na kábel:

 • polyetylénový povlak odolný voči poveternostným vplyvom;
 • odolnosť voči ultrafialovému svetlu;
 • odolnosť voči preťaženiu siete;
 • mechanická pevnosť.

Nevýhodou použitia takého kábla je jeho nadmerná elasticita a tvrdohlavosť, čo vedie k ťažkostiam pri jeho inštalácii. Vzdialenosť kábla nad povrchom cesty je najmenej 600 cm a vo vzťahu k chodníku – 350 cm.

Aby sa zaistila bezpečnosť dreveného domu a jeho ochrana pred požiarom v prípade preťaženia siete, kábel sa zavedie cez kovové priechodky. Prierez kábla musí byť najmenej 1,6 x 1,6 cm.

Drahším spôsobom položenia kábla do domu je jeho inštalácia podzemnými trasami. Pretože táto metóda vyžaduje vybavenie výkopu, ktorého hĺbka je najmenej 100 cm, Okrem toho existujú rozdiely v kvalite kábla. V tomto prípade sa odporúča použiť kábel s medenými vodičmi a pancierovou ochranou. Tento kábel je odolný voči hlodavcom a pohybom zeme. Pri jeho inštalácii je potrebné zabezpečiť pieskový desaťcentimetrový vankúš a po položení kábla je buď pokrytý pieskom alebo tehlou.

Pri pokladaní káblov pod zemou nepoužívajte žiadne kovové rúrky, pretože hrozí kondenzácia elektriny v dôsledku kondenzácie.

Video zapojenie v drevenom dome:

About the author