Ako hydroizolovať suterén

Ochrana suterénu pred vodou je jednou z hlavných úloh pri jeho stavbe. Obsahuje celý rad opatrení na zaistenie vodotesnosti stien suterénu a podlahy, ako aj na zabránenie vzostupu vody vo vnútri konštrukcie cez kapiláry. Najspoľahlivejšiu hydroizoláciu je možné vykonať iba vo fáze výstavby, všetky nasledujúce práce budú len polovičnými opatreniami, ktoré neprinesú dlhodobý a udržateľný výsledok. Ale čo keby ste si kúpili hotový dom a zistili ste, že v suteréne je často voda? Aké opatrenia prijať, aké materiály použiť. V rámci tohto článku vám povieme, ako vytvoriť hydroizoláciu suterénu v prevádzkovej budove a aké materiály použiť na určité práce..

Čo môže byť hydroizolácia suterénu

Hydroizolácia suterénu

Predtým, ako pristúpime priamo k hydroizolačným materiálom, by som rád objasnil, pred čím budeme chrániť našu pivnicu. Celkovo existujú tri druhy hydroizolácií: protitlakové, netlakové a antikapilárne.

Protitlaková hydroizolácia suterén je potrebný vtedy, keď je hladina podzemnej vody nad podlahou suterénu a niekedy aj steny, alebo ak dôjde k sezónnemu zvýšeniu tejto hladiny pri jarných záplavách. Takáto hydroizolácia je vybavená iba mimo štruktúry stien a podlahy. Používajú sa materiály, ktoré vydržia takzvaný pretlak vody. Je to vtedy, keď voda tlačí hmotnosť materiálu na povrch konštrukcie, napríklad na stenu. Hydroizolácia suterénu domu zvnútra týmito materiálmi je však zbytočná, pretože na oddelenie materiálu od povrchu pôsobí negatívny tlak vody. Okrem všetkého pri vysokej podzemnej vode nebude nadbytočné vypúšťať vodu okolo suterénu a vypúšťať vodu do kanalizácie alebo kolektora..

Beztlaková hydroizolácia suterén má chrániť pred vodou nahromadenou v dôsledku zrážok alebo povodní. Samozrejme, ak už bola dokončená protitlaková hydroizolácia, potom nemá význam tlaková hydroizolácia. Ak je však hladina podzemnej vody na mieste pomerne nízka a neexistuje pravdepodobnosť jej sezónneho nárastu, môžete to urobiť iba pomocou beztlakových hydroizolačných opatrení, napríklad namazať podlahu a základové steny bitúmenovým tmelom.

Antikapilárna hydroizolácia je navrhnutý tak, aby zabránil vzostupu vody kapilárami v betónových stenách základu a podlahy. To ochráni štruktúru domu pred zničením. Ak skôr, na ochranu stien domu pred vzlínajúcou vlhkosťou, sa pred usporiadaním stien iba natreli bitúmenom alebo pokryli hornú časť základu strešným materiálom, dnes si používanie penetračnej hydroizolácie získava stále väčšiu popularitu..

Hydroizolácia suterénu: materiály a technológie

Moderný trh je nasýtený rôznymi hydroizolačnými materiálmi. Bežne ich možno rozdeliť podľa spôsobu aplikácie a princípu účinku do niekoľkých kategórií: poťahovanie, valček, vodoodpudivý, penetračný alebo injekčný. Každý z nich je dobrý na svojom mieste.

Mazacie hydroizolačné materiály

Táto veľmi široká kategória zahŕňa rôzne emulzie, bitúmenové tmely, ktoré je možné nanášať za studena aj za tepla, hrubovrstvové bitúmenové nátery, zmesi na báze cementu, polymérne náterové hmoty.

Potiahnutá bitúmenová hydroizolácia základu

Tmely sú vyrobené zo špeciálneho bitúmenu, ktorý je rafinovaný syntetickým kaučukom, neobsahujú rozpúšťadlá. Po ich navlhčení je možné ich aplikovať na akýkoľvek pevný, stabilný podklad: betón, tehlu, sadru, kameň a ďalšie. Po zaschnutí tmelu sa na povrchu vytvorí bezšvový, vysoko elastický film. Takýto povlak premosťuje všetky praskliny, nebojí sa chladu a tepla, neprepúšťa vodu a je odolný voči agresívnemu prostrediu. Hydroizolácia suterénu znamená nanášanie tmelu na vonkajšiu stenu základu, aby bol chránený pred podzemnou a búrkovou vodou. Tento materiál odoláva iba pozitívnemu tlaku vody. Aj keď sa niekedy na vyplnenie dilatačných škár používajú tmely, pred kúpou si prečítajte tieto pokyny.

Napríklad bitúmenové tmely „Elastopaz“ a „Elastomix“, ktoré sa tiež nazývajú tekutá guma, sa nanášajú na povrch podlahy a stien suterénu zvnútra. Pamätajte však, že materiál nie je schopný dlhodobo odolávať negatívnemu tlaku vody, a preto ak nie je dokončená vonkajšia hydroizolácia suterénu, v priebehu času sa môže tekutá guma zlomiť a unikať..

Hrubé bitúmenové nátery jedno a dvojzložkové sa používajú iba na ochranu štruktúr domu pred tlakovou vodou, nanášajú sa mimo steny základu a pred naliatím podlahy suterénu. Používajú sa na akékoľvek minerálne povrchy: betón, tehla, duté bloky, pieskovec, vápenec, sadra, pórobetón a ďalšie.

Cementové zmesi je možné zhruba rozdeliť na konvenčné náterové hydroizolácie na báze cementu, hydroizolácie na báze cementu s penetračným účinkom a pomocné zmesi..

Konvenčná hydroizolácia náteru na báze cementu Tiež sa nazýva brnenie a môže byť aplikovaný na akýkoľvek minerálny povrch. Niektoré materiály môžu po aplikácii vytvoriť elastický povlak, ktorý premosťuje novo vytvorené trhliny až do šírky 2 mm.

Hydroizolácia cementu s penetračným účinkom platí len pre betónové povrchy dobrej kvality. Ak sú praskliny a kapiláry väčšie ako 0,4 – 0,5 mm, materiál nebude fungovať.

Medzi polymérne poťahové hydroizolačné materiály patria materiály na báze polyuretánu a univerzálne materiály na báze MS polymérov..

Materiály na báze polyuretánu na trvanlivú hydroizoláciu, používané v tekutej forme, sú jedno alebo dvojzložkové povlaky, ktoré sa nanášajú a vytvrdzujú v chlade. Má zmysel aplikovať tieto materiály iba na stranu, ktorá je obrátená k vode. V takom prípade musíte podklad najskôr starostlivo pripraviť: musí byť čistý, suchý, bez chýb, ktoré by mohli narušiť priľnavosť.

Univerzálna hydroizolácia na báze MS polymérov kombinuje výhody silikónu a polyuretánu. Tento materiál sa objavil na trhu relatívne nedávno, ale už získal dôveru, pretože poskytuje spoľahlivé premostenie trhlín až do 10 mm a hydroizoláciu na úrovni hrubostenného náteru a nanáša sa rovnako ľahko ako konvenčná bitúmenová emulzia, opäť na strane obrátenej k vode.

Balenie hydroizolačných materiálov

Hydroizolačné lepidlo na suterén

Hydroizolácia lepenia sa vykonáva pomocou kotúčových materiálov ich prilepením k základni v niekoľkých vrstvách. Na tento účel môžete použiť strešný materiál, stekloizol, sklenený strešný materiál, hydrostekloizol, sklenenú plsť, hydroizol, hydrobutyl a ďalšie. Pred inštaláciou lepiacej hydroizolácie musí byť povrch starostlivo spracovaný: vyrovnaný (povolené sú nepravidelnosti do 2 mm), suchý, natretý bitúmenovou emulziou. Vytvorený povlak je citlivý na mechanické poškodenie, preto je nevyhnutné ho chrániť tlakovou stenou.

Odpudzovače vody

Odpudzovače vody

Tieto materiály sú relatívne novým spôsobom, ako urobiť povrchy vodoodpudivými. S povrchom ošetreným prostriedkom odpudzujúcim vodu sa voda jednoducho odvaluje. Keď sa však objavia nové trhliny, materiál ich nemôže uzdraviť a nepreniká hlboko do povrchovej štruktúry, nie viac ako 5 mm, preto sa v priebehu času vymyje a eroduje. Vodoodpudivé vlastnosti sa postupne znižujú: ak je materiál na vodnej báze, potom po 1 – 3 rokoch a ak na rozpúšťadlách, potom 5 – 10 rokov.

Prenikajúca hydroizolácia

Hydroizolácia v suteréne

Používa sa na zaistenie vodotesnosti betónových konštrukcií. Kompozícia nanesená na povrch je zmes portlandského cementu, aktívnych chemických prísad a jemne mletého kremenného piesku. Musí sa nanášať na vlhký povrch, pričom aktívne prvky reagujú s vodou, v dôsledku čoho sa vytvárajú kryštály, ktoré vyplňujú všetky póry, kapiláry a praskliny v betóne a nedovoľujú vode prejsť. Hĺbka prieniku kryštálov je od 15 do 25 cm, ale niektoré značky tvrdia, že ich materiál je schopný preniknúť až do hĺbky 90 cm.

Prenikajúca hydroizolácia je skvelý spôsob, ako izolovať suterén zvnútra. Ale zároveň to má niekoľko nevýhod: používa sa iba na betónové povrchy, betón musí byť dobrej kvality, s kapilárami a trhlinami až do hĺbky 0,4 mm.

Pri kladení otázky o tom, ako správne izolovať suterén, venujte pozornosť skutočnosti, že takmer všetky materiály ponúkané na trhu sú vhodné na vonkajšiu hydroizoláciu: nátery, lepenie, vodoodpudivé prostriedky, tekuté gumy a ďalšie a penetračnú hydroizoláciu možno použiť na vnútorné. vodeodolný. V tomto prípade termín vnútorná hydroizolácia suterénu znamená ochranu suterénu pred podzemnou alebo dažďovou vodou, ako aj kapilára. Pretože ak chcete suterén chrániť pred vodou, ktorá sa môže objaviť v dôsledku netesností v komunikáciách, t.j. vo vnútri suterénu potom možno na hydroizoláciu podlahy použiť poťahové materiály, tmely a emulzie.

Hydroizolácia suterénu zvnútra

Hydroizolácia suterénu zvnútra

Situácia, keď voda vstupuje do suterénu a nie je možné dokončiť plnohodnotnú vonkajšiu hydroizoláciu, nie je neobvyklá. Pomerne často jednoducho neexistuje vonkajšia hydroizolácia základu alebo sa z času na čas zrútila. Súčasne nie je možné vykopať základ a starostlivo spracovať jeho povrch kvôli tomu, že domy sú príliš blízko seba alebo z iných dôvodov. To je dôvod, prečo majitelia domov hľadajú príležitosti na hydroizoláciu suterénu vlastnými rukami, bez toho, aby sa uchýlili k zemným prácam.

Dôležité! Ihneď vás chceme upozorniť, že na kvalitnú ochranu pred podzemnými vodami bude potrebná hydroizolácia mimo základových múrov. Toto je jediný spôsob, ako vlhkosť neprenikne do stien a do suterénu a pritlačí hydroizolačný materiál na povrch steny. Ak neexistuje žiadna vonkajšia hydroizolácia základových stien, voda prenikne do hrúbky stien a potom do suterénu.

Hydroizolácia suterénu zvnútra vlastnými rukami môže zahŕňať niekoľko typov prác, napríklad antikapilárnu ochranu betónových stien a suterénnych podláh a ochranu tekutou gumou.

Hydroizolácia v suteréne

Medzi všetkými materiálmi prenikavého účinku je možné rozlíšiť nasledujúce:

Materiály systému Penetron

  • Zmesi, ktoré sa nanášajú na betónové povrchy zvonka aj zvnútra štruktúr, aby boli vodotesné;
  • Zmesi a zmesi na tesnenie švov, trhlín, škár. Používajú sa v kombinácii s prvými zmesami;
  • Rýchlo tuhnúce zmesi, ktoré môžu zastaviť tok v priebehu niekoľkých sekúnd;
  • Prísady do betónovej malty, ktoré sa používajú dokonca aj vo fáze výstavby.

Pred ošetrením povrchu vo vnútri suterénu penetračnou hydroizoláciou je potrebné miestnosť vyčistiť a starostlivo pripraviť betónové povrchy. Toto je časť zložitosti použitia penetračných materiálov, pretože na čistenie a zvlhčovanie betónu budete musieť použiť špeciálnu techniku ​​alebo to urobiť ručne. Ak sú betónové kapiláry uzavreté, materiál sa nemôže dostať dovnútra.

Dôležité! Penetračná hydroizolácia sa aplikuje iba na mokrý betón. Lepšie, ak je čerstvo naliaty.

Všetky praskliny, praskliny je potrebné otvoriť a vyčistiť a potom opraviť materiálom na spoje a švy, napríklad „Penekrite“.

Penetračná hydroizolačná aplikácia

Potom sa podľa pokynov pripraví roztok na steny a podlahy, napríklad „Penetron“, a nanesie sa štetcom alebo valčekom vo vrstve 1 – 2 mm. Potom je potrebné nechať prvú vrstvu zaschnúť a vsiaknuť a operáciu zopakovať. Pri reakcii s vodou materiál vytvára hydrofóbne kryštály, ktoré sa šíria do hĺbky betónovej konštrukcie o 10-15 cm a niekedy aj viac, pričom upchávajú kapiláry a zabraňujú prenikaniu vody nielen do suterénu, ale aj do betónovej konštrukcie..

Získajte viac informácií o komplexnom prenikajúcom videu o hydroizolácii suterénu.

Na trhu si môžete vybrať materiál, ktorý je pre určité podmienky vhodnejší: „Gidrokhit“, „Lakhta“, „Kalmatron“, „Xaypex“, „Maxill“, „Penetron“.

Hydroizolácia suterénu tekutou gumou

Ako dodatočné opatrenie k penetračnej hydroizolácii betónu môžu byť steny a podlaha suterénu ošetrené tekutou gumou – moderným polymérnym alebo bitúmenovým hydroizolačným materiálom.

Hydroizolácia Elastopaz a Elastomix

Na vlastnú aplikáciu sú vhodné jednozložkové materiály, napríklad „Elastopaz“ a „Elastomix“, ktoré je možné nanášať valčekom alebo štetcom bez zahrievania. Prácu je navyše možné vykonávať kedykoľvek počas roka. Formulácie sa predávajú pripravené na použitie, stačí otvoriť vedro a dôkladne premiešať.

Na hydroizoláciu suterénu tekutou gumou musí byť povrch, na ktorý bude aplikovaný, očistený od prachu a nečistôt, v prípade potreby vysušený a vyrovnaný. V zásade nie je potrebné starostlivé zarovnanie, pretože samotný materiál uzavrie všetky praskliny a vydutiny a vytvorí membránu, ale v prípade príliš veľkých výškových rozdielov sa spotreba materiálu zvýši.

Potom na steny a podlahu nanesieme základný náter, najlepšie taký, ktorý odporúča výrobca materiálu. Potom otvorte vedro a premiešajte obsah pomocou nadstavca na mixér.

Hydroizolácia tekutou gumou

Materiál nanášame na povrch stien a podláh valčekom, stierkou alebo štetcom, pričom venujeme osobitnú pozornosť nerovnostiam, trhlinám a trieskam. A nechajte uschnúť. Po úplnom stuhnutí bude materiál pripomínať gumu.

Hydroizolácia tekutou gumou z vnútornej strany suterénu nechráni steny pred prienikom do ich vodného stĺpca. V priebehu času sa betón nasýti vodou do takej miery, že začne strhávať gumu z povrchu. Aj keď výrobca tvrdí, že guma preniká až do hĺbky 15 mm do betónu, napriek tomu v prípade silného tlaku podzemnej alebo búrkovej vody tento povlak nevydrží dlhšie ako 4 – 5 rokov..

Pretože tieto materiály nie sú určené na podtlak vody, odporúča sa vybaviť tlakové steny a vykonať podlahový poter vrstvou až 50 – 100 mm. To zaisťuje, že po dlhú dobu nedôjde k úniku..

Vnútorná hydroizolácia suterénu je len dodatočným, pomocným opatrením. Nemôže poskytnúť maximálnu spoľahlivosť. Preto pri prvej príležitosti stále stojí za to vykopať základ a správne ho hydroizolovať. Ak je podzemná voda dosť nízka, nikdy to neobťažuje, potom niekedy stačí vykonať penetračnú izoláciu zvnútra polymérnymi materiálmi alebo špeciálnymi omietkami na báze cementu. Nezabudnite však, že to neochráni steny pred akumuláciou vody..

Hydroizolácia suterénu zvnútra: video – recenzia

About the author