Ako izolovať základ penou

Usporiadanie moderných súkromných domov a chát zabezpečuje prítomnosť stavebného základu, ktorý vyžaduje spoľahlivú izoláciu. V opačnom prípade teplo cez základ pôjde do zeme. V tomto článku budeme hovoriť o metódach vonkajšej tepelnej izolácie základu, populárnych materiáloch, ktoré sú na tento účel vhodné, a o tom, ako sa vyrovnať s zdvihom pôdy a deformáciou základu..

Obsah:

Dôvody zahrievania základu

Nadácia slúži ako základ pre budúcu obytnú budovu a vo všeobecnosti pre akúkoľvek štruktúru. Trvanlivosť a pevnosť celej konštrukcie a tepelnoizolačné vlastnosti budovy ako celku závisia od jej kvalitného vyplnenia a pokládky. Studeným základom domu je studená podlaha, ktorá je obzvlášť nepríjemná v zime..

Nezabudnite, že viac ako 20% tepelných strát vzniká prostredníctvom neizolovanej podlahy a tepelnoizolačný materiál vám umožňuje ušetriť tepelnú energiu vo vnútri podlahového priestoru. Dokonca aj praktický základ, vyrobený na skrutkových hromadách, sa odporúča chrániť pred škodlivými účinkami vody a mrazom v zime..

Významný podiel pôd v Rusku je ílovitý, ktorý patrí k dvíhajúcim sa druhom. Táto pôda pri zmrazovaní a rozmrazovaní mení svoj vlastný objem. Pri zmrazovaní je pozorovaný účinok zdvíhania mrazom, v dôsledku čoho je základňa posunutá a deformovaná. Izolačné materiály pomáhajú nielen udržiavať teplo, ale tiež zabraňujú narušeniu integrity nadácie v dôsledku zdvíhania pôdy v zime alebo výrazne znižujú účinok zdvíhania pôdy..

Vrstva tepelne izolačného materiálu je často namontovaná na hydroizolačnú vrstvu, ktorá je položená na základ. Izolácia zároveň slúži ako dodatočná ochrana pred mechanickým poškodením počas postupu zasypávania pôdy. Treba poznamenať, že spravidla nie je obvyklé izolovať podrážku základne, pretože sa nachádza pod hĺbkou mrazenia zeme..

Materiály na izoláciu základov

Dokonca aj za starých čias chápali dôležitosť zahrievania základu, bol tepelne izolovaný usporiadaním násypov. Použité boli všetky dostupné prostriedky a rôzne materiály, ktoré na prvý pohľad neboli na tieto účely vhodné..

V určitej vzdialenosti od vonkajších stien obytnej budovy bol nainštalovaný plot z dosiek, po ktorom bol pokrytý tepelnoizolačným materiálom. Najlepším zo všetkých riešení bola možnosť so slamou, ktorú obyvatelia na vrch zakryli, aby ju chránili pred vodou. Dobrota dala obyvateľom teplo a nezmizla – na jar vytiahli slamu a nakŕmili dobytok.

Niekedy zariadili neustále blokovanie – plot pokryli zeminou, rašelinou a expandovanou hlinkou. Zhora bolo potrebné dosky položiť trochu šikmo, v dôsledku toho sa získala celkom slušná neodnímateľná lavička. Dosky slúžili pravidelne a akonáhle chátrali, majitelia ich pustili do palivového dreva a previnuli..

Dnes je dostatok rôznych tepelnoizolačných materiálov, takže nie je potrebné používať slamu a rašelinu. A riešenie prepadu funguje dobre. Vyrábajú ho len z hnijúcich materiálov a plnia ho pilinami, minerálnou vlnou a penou. Steny nábrežia sú vyrobené z dosiek DSP, neboja sa vody a nepália. Ak je po ruke veľa dreva, je na tento účel ideálny..

Polyfoam na izoláciu základu

Trh so stavebnými materiálmi dnes ponúka na výber nadáciu z rôznych izolačných materiálov: minerálna vlna, expandovaná hlina, sklenená vlna. Najlepším riešením je však pena. Jeho popularita je daná vlastnosťami peny, ktorá udržuje jej funkčný výkon v každom podnebí..

Polyfoam je pomerne spoľahlivý, relatívne lacný a ľahko použiteľný materiál, ktorý je z 98% tvorený vzduchovými bublinami-najznámejším prírodným tepelným izolátorom. Tento materiál sa vyznačuje takými technickými vlastnosťami, ako je odolnosť v styku s rôznymi nátermi (asfalt a cement), odolnosť voči vode, požiarna odolnosť a vynikajúca tepelná izolácia..

Použitie peny pod základmi domov, ktoré sú postavené z hliny alebo hliny, je úplne bezpodmienečné. Polyfoam je považovaný za ideálny materiál pre akékoľvek podzemné práce, pretože dobre odoláva vlhkosti a nie je vhodný pre škodlivé slnečné lúče..

Na izoláciu základovej konštrukcie obytnej budovy je vhodných niekoľko typov pien: extrudovaná pena s hrúbkou viac ako 2 centimetre, dosky z extrudovanej polystyrénovej peny 100 x 100 x 5 centimetrov, pena rôznych farieb, tekutá polyuretánová pena.

Pre tieto práce je relevantné použitie každého jednotlivého materiálu, ale vývojári si najčastejšie vyberajú presne penoplex, ktorý má hrúbku viac ako 20 milimetrov, čo má pozitívny vplyv na proces kladenia a dokončovania. Výnimkou z použitia peny ako izolácie nadácie je časté zaplavenie základne domu alebo jeho suterénu..

Izolácia základu extrudovanou polystyrénovou penou

V budovách s rôznymi funkčnými účelmi je vhodné izolovať základ extrudovanými doskami z expandovaného polystyrénu. Tento postup má mnoho výhod: umožňuje vám dosiahnuť zvýšenie účinnosti vykurovacieho systému a ušetriť energetické zdroje.

Vlastnosti polystyrénu

Zahrievanie základov doskami z expandovaného polystyrénu je najbežnejšou možnosťou. Tento materiál sa vyznačuje nízkou tepelnou vodivosťou a vysokou pevnosťou v tlaku. Štruktúra vysokokvalitnej extrudovanej polystyrénovej peny je homogénna, uzavretá bunka, ktorá neumožňuje prenikanie vlhkosti do materiálu..

Absorpcia vody za deň je menšia ako 0,2% objemu izolácie. Nízka absorpcia vody tohto tepelne izolačného materiálu poskytuje izolácii vysokú mrazuvzdornosť. Životnosť extrudovanej polystyrénovej peny je podľa výrobcov asi 50 rokov..

Voľba hrúbky dosky

Dnes sa vyrábajú dosky z expandovaného polystyrénu s hrúbkou 30 – 120 milimetrov. Na stanovenie požadovanej hrúbky izolačnej vrstvy stojí za to vykonať určité výpočty s prihliadnutím na také faktory, ako je účel suterénu, materiál a hrúbka jeho stien, klimatická zóna, v ktorej sa stavba realizuje. V strednej zóne krajiny musí byť základ izolovaný doskami z expandovaného polystyrénu, ktoré majú hrúbku najmenej 50 milimetrov.

Ak je dom suterén, kde sa plánuje vybavenie kúpeľného domu alebo vínnej pivnice, potom je lepšie na izoláciu základov vziať dosky s hrúbkou 100 milimetrov. Odporúča sa položiť dosky pozdĺž rohov základne domu, ktoré majú hrúbku 60 – 100 milimetrov, pretože to sú rohy, ktoré zmrazia úplne prvý.

Príprava nadácie

Pri izolácii základu penou, ako pri iných stavebných prácach, musíte vykonať celý rad prípravných prác. Aby bola izolácia základne vysokej kvality, mala by byť zemina odstránená do hĺbky jej zmrazenia. Vyčistite základ od zvyškov pôdy a základové dosky napenetrujte základným náterom.

Ak chcete ušetriť peniaze, môžete si vytvoriť vlastný základný náter. Roztopte bitúmen a nalejte do neho benzín alebo naftu v pomere 1: 1, aj keď je možné pridať viac motorovej nafty. Po zaschnutí základného náteru (asi 1 hodinu) naneste hydroizolačný materiál, pretože pokládka hydroizolačnej vrstvy a izolácia základu sú neoddeliteľnými dielami..

Hydroizolačná vrstva

Ako hydroizolačný materiál je možné použiť tekutý kaučuk a bitúmenové bitúmenové materiály. Ak dávate prednosť tekutej gume, otvorte vedro, premiešajte celý obsah mixérom a pomocou špachtle naneste na základ..

Je obvyklé upevňovať materiály valcov na základni zahrievaním horákom. Zmerajte zvisle dĺžku rolky, nakrájajte a stočte späť do rolky. Zahrejte rolku zdola nahor, rozviňte ju a pripevnite k základu. Tento proces je trochu ako inštalácia mäkkej strechy..

Inštalácia dosiek z expandovaného polystyrénu

Je obvyklé pripevniť dosky na vrch hydroizolačnej vrstvy tak, že ich pripevníte bitúmenovo-polymérovým tmelom alebo polyuretánovým lepidlom na celý povrch výrobku alebo bodovo. Je dôležité, aby lepidlo neobsahovalo organické rozpúšťadlá (benzín, acetón, toluén), pretože ničí štruktúru dosky z expandovaného polystyrénu, čo ovplyvňuje trvanlivosť tepelného izolátora.

Dosky sa neodporúča fixovať mechanickými spojovacími prvkami, pretože porušuje hydroizolačnú vrstvu, t.j. môže dôjsť k únikom do steny suterénu. Väčšina dosiek z extrudovaného polystyrénu je vybavená zárezom v tvare písmena L po celom obvode, ktorý umožňuje spojenie penového plastu do zámku bez vytvárania studených mostov.

Rezanie spoja susedných dosiek z penového polystyrénu sa navyše odporúča rozmazať tmelom alebo lepidlom. Kontroverzná je otázka upevnenia dosiek v dvoch vrstvách na dosiahnutie požadovanej hrúbky tepelnoizolačného materiálu. Mnoho odborníkov sa domnieva, že sa to dá urobiť, pretože dve vrstvy dosiek sa vďaka dobrej priľnavosti lepidla a tmelu menia na jeden celok.

V tomto prípade, aby sa zabránilo tvorbe studených mostov v základni z penového plastu, mali by byť dosky položené s prekrývajúcimi sa švami dvoch vrstiev. Niektorí odborníci sa však domnievajú, že existuje určité riziko delaminácie tepelnoizolačného koláča v dôsledku vertikálneho posunu pôdy. Výsledkom je, že voda môže preniknúť do medzery medzi hornou a dolnou vrstvou, čo doma spôsobuje tepelné straty..

Je obvyklé položiť spodný rad dosiek z expandovaného polystyrénu s dôrazom na tuhý podklad. Najlepším riešením je, keď je v základni výčnelok, ktorý bol vyrobený v štádiu jeho nalievania. Izolácia sa často kladie na zásyp štrku a piesku, kde je nainštalovaný samotný základ. Nezabudnite, že izolácia musí byť umiestnená po celom obvode základu..

Pri zasypávaní základu, ktorý ste už zateplili, musíte medzi zem a expandovaný polystyrén položiť ďalšiu vrstvu valcovaného strešného materiálu. Tiež zvonku môžete penu uzavrieť tehlovou stenou, ktorá má hrúbku polovice tehly, alebo pomocou profilovanej polyetylénovej membrány. Tento postup vám umožňuje zachrániť penu pred nadmerným kontaktom s hmyzom a vodou..

Izolácia základu polyuretánovou penou

Maximálnu možnú tepelnú ochranu domu bude možné dosiahnuť iba vytvorením uzavretej tepelnej slučky, v rámci ktorej polyuretánová pena uzavrie základ obytnej budovy bez medzier a medzier. Polyuretán je syntetický polymérny materiál, ktorý sa vyrába zmiešaním kvapalných zložiek pomocou špeciálneho zariadenia..

Jednou z hlavných výhod polyuretánovej peny je jej nízka tepelná vodivosť. Špeciálna technika striekania izolácie umožňuje získať súvislú vrstvu tepelnej izolácie, v ktorej nie sú žiadne švy, aj keď má základová konštrukcia zložitú geometriu. Zároveň je úplne vylúčená možnosť studených mostov..

Sila tohto materiálu je do značnej miery určená jeho hustotou. Na izoláciu základov sa odporúča použiť polyuretán s hustotou najmenej 60 kilogramov na meter kubický. Takáto hustota je schopná poskytnúť pevnosť najmenej 0,25 MPa pri 10% deformácii základu. Nevýhodou polyuretánovej peny sú náklady na materiál a inštalačné práce.

Proces výroby debnenia základu z peny a izolácie prebieha priamo na stavbe. Tento materiál by mal byť nanesený na základ postrekom pomocou potrebného zariadenia. Materiál bude tvrdnúť 17-20 sekúnd. Samotný proces striekania polyuretánovej peny trvá oveľa menej času ako inštalácia dosiek..

Je obvyklé nanášať materiál v niekoľkých vrstvách, z ktorých každá má hrúbku asi 15 milimetrov. Súčasne je dôležité, aby ste dokázali správne určiť hrúbku nanesených vrstiev podľa oka a predpovedať úroveň spotreby polyuretánovej peny. V strednej zóne krajiny je na izoláciu základov obvyklé nanášať vrstvu tohto materiálu s hrúbkou 50 milimetrov.

Tento tepelnoizolačný materiál má dobré adhézne vlastnosti a dokonale „priľne“ k akémukoľvek povrchu. Polyuretánová pena je po nanesení na základ vodotesná a pokrytá zeminou. Oblasť sokla môže byť pokrytá omietkou z polyuretánovej peny. Pred nanesením omietky je však potrebné vyrovnať vrstvy stvrdnutej peny, odrezať vyčnievajúce miesta nožom a pripravený povrch ošetriť základným náterom..

Polyfoam proti deformácii základu

Rôzne druhy pôdy majú rôzne vlastnosti, vďaka ktorým sú v menšej alebo väčšej miere náchylné na dvíhanie. Najťažšou pôdou je pôda, ktorá pozostáva z ílov a ílových útvarov. Treba poznamenať, že tento typ pôdy na domácich pozemkoch je obzvlášť bežný a bohužiaľ je najviac vystavený deformačným silám spojeným s dvíhaním..

Mechanizmus vzniku takýchto deformačných síl je dosť jednoduchý. Pôda je najskôr zvlhčená vodou, ktorá postupne začína mrznúť s nástupom mrazivého obdobia. Zmrazená voda výrazne zväčšuje svoj objem, a tým zvyšuje objem samotnej pôdy, ktorá začína napučiavať a pôsobí silou na základňu základu.

Takýto opuch nie je spočiatku veľmi nápadný, ale s nástupom jari sa pôda začína rozmrazovať. Nadbytočná vlhkosť začína opúšťať zem, ktorá klesá, čo znamená pokles základne domu. To vyvoláva deformáciu stien suterénu a základu, na ktorých sa začínajú objavovať praskliny..

Aby sa eliminoval účinok zamrznutia, odporúča sa po obvode základu usporiadať úplnú tepelnú izoláciu. Je obvyklé začať prácu s kopaním obvodového rezu s hĺbkou 40-50 centimetrov. Je potrebné tam zasypať pieskovú vrstvu, ktorá má hrúbku 20 centimetrov. Potom je potrebné ho utlmiť s miernym sklonom, mali by ste začať od základne základu.

Na piesok položte penové dosky. Pretože v našej krajine sú pôdy schopné zmraziť o 1,5-2 metre, výrobky by mali mať podobnú šírku. Šírka izolácie v rohových zónach je 1,5 -krát väčšia, pretože teplo sa stráca viac ako na rovných povrchoch. Na materiál opäť nalejte piesok. Hrúbka vrstvy by tentokrát mala byť 30 centimetrov.

Potom, čo je základ izolovaný penou, stojí za to vybaviť špeciálny drenážny systém na odvádzanie prebytočnej kvapaliny z izolácie. Je pravda, že je to potrebné iba vtedy, ak je základ umiestnený v oblasti pôdy nasýtenej vodou..

Rúry tohto systému položte o niečo nižšie ako podlaha v budove. Základom pre rúry je vrstva štrku, ktorá je položená pod miernym uhlom. Na hornú časť potrubia sa tiež naleje štrkový materiál. Ak prebytočná vlhkosť presiakne štrkom, potom sa následne dostane do drenážneho systému a potom pôjde do studne alebo kanalizácie.

Izolácia základu penou teda môže vyriešiť niekoľko problémov naraz. Penový plast predovšetkým zabraňuje zamrznutiu zeme. V dôsledku toho zdvíhajúca pôda stráca svoju vztlakovú silu a základ zostáva neporušený, zatiaľ čo suterén zachováva teplo..

About the author