Ako pokryť strechu garáže. Materiály na krytie strechy garáže

Pri stavbe garáže po postavení stien vyvstáva otázka, ako správne postaviť strechu. Kvalita vytvorenia tejto štruktúry závisí od správneho výberu jej rozmerov a použitého materiálu. Predtým, ako sa pustíte do stavby strechy, venujte zvláštnu pozornosť tomu, ako zvoliť správny materiál na pokrytie strechy garáže..

Obsah:

Druhy garážových striech

Konštrukcia striech je pomerne jednoduchá, ak sú garážové. Strechy priľahlých prístreškov pre automobily sú spravidla vyrobené v šikmej verzii a pre montované garáže – v plochej verzii. Medzi jednopodlažnými garážami prevládajú sedlové strechy. V tejto verzii je strecha získaná s veľkým podkrovím a je krásna z architektonického hľadiska..

Strecha prístrešku

Šikmá strecha bude v dnešnej dobe najjednoduchším riešením pre garáž. Celá jeho váha vždy padá na steny budovy. Takáto strecha je vyrobená s rôznymi uhlami sklonu. Veľkosť uhla bude úplne závisieť od použitého materiálu a regiónu, v ktorom sa stavba realizuje..

Šikmá strecha je postavená v prípadoch, keď nepotrebujete podkrovný priestor. Uhol rampy sa môže pohybovať od 0 do 60 stupňov. Neodporúča sa ju prekročiť. Pri pokladaní strešnej krytiny sa odporúča vziať do úvahy minimálny sklon, ktorý je pre ňu prípustný, v závislosti od fyzikálno -chemických vlastností materiálu..

Hlavnou súčasťou šikmej strechy sú krokvy. Najčastejšie sú to tyčinky vyrobené z borovicového ihličia. Drevo musí byť vysušené a predtým ošetrené antiseptikom. Tento postup umožňuje chrániť strom pred škodcami a nepriaznivým počasím, ako je znázornené na videu o zakrytí strechy garáže. Na šikmých strechách sú krokvy vždy šikmé.

Sedlová strecha

Ak potrebujete podkrovie nad garážou, aby ste si odložili svoje veci, potom je strecha štítová. Rovnostranný trojuholník je považovaný za obľúbený dizajn pre takéto podkrovie. Inštalácia sedlovej strechy nie je náročná. Rám sa skladá z dvoch rovnako veľkých krokiev. Sú kladené postupne. Potom sú v najvyššom bode spojené s „hrebeňom“.

Strechu podopierajú steny garáže. Na výpočet správnych rozmerov krokiev a hrebeňa potrebujete presne vedieť rozmery garáže a uhol sklonu strechy. Pre úhľadnosť priezoru budúcej strechy je potrebné pridať k dĺžke krokvy asi 30 – 50 cm.

Inštalácia štítovej strechy začína rámom. Je zostavený po častiach. Po obvode je položený Mauerlat, ktorý je pripevnený kotvami k stene. Medzi stenou (z betónu alebo tehly) a Mauerlatom je položená vrstva strešnej plsti.

Pokrytie strechy garáže strešným materiálom

Budovanie strechy garáže vlastnými rukami pozostáva z niekoľkých etáp: vybudovanie krokvového systému, hydroizolácia, položenie zvoleného materiálu podľa schémy na pokrytie strechy garáže, usporiadanie tepelnej izolácie, položenie parotesnej zábrany, opláštenie zvnútra. Pri stavbe strechy garáže bez zatepľovacieho systému je práca oveľa jednoduchšia. Súčasne sa však podmienky skladovania automobilu v zime oveľa zhoršujú. Strecha bez izolácie preto neposkytuje plnohodnotnú možnosť vykurovania garáže..

Príprava strechy garáže

Pri pokrývaní strechy garáže vlastnými rukami, podobne ako pri iných strešných a stavebných prácach, stojí za to začať s dôkladnou prípravou povrchu:

Pokladanie hydroizolačnej vrstvy

Keď hovoríte o správnosti postupu strešnej krytiny, musíte myslieť na potrebu hydroizolácie. Najprv sa rozhodnite, aký materiál bude použitý na hydroizolačnú vrstvu. Obvykle sa dáva prednosť euro strešnému materiálu, ako aj tradičnému strešnému materiálu.

Strešný materiál Euro sa na rozdiel od bežného predchodcu montuje jednoduchšie. Jeho životnosť je dlhšia. Pred položením strešného materiálu euro nie je potrebné spracovať základňu. Strešný materiál Euro sa zahrieva a potom jednoducho bez problémov padne. Euro strešný materiál slúži podľa recenzií na pokrytie strechy garáže päťkrát dlhšie ako tradičný strešný materiál – asi 25 rokov.

Inštalácia euro strešného materiálu sa vykonáva v nasledujúcom poradí:

 • Pre lepšiu hydroizoláciu môžete pred položením strešnej krytiny euro základňu ošetriť aj bitúmenovým tmelom..
 • Pomocou dúchadla zohrievame spodnú vrstvu strešného materiálu, kým nevrie. V tejto dobe je tiež potrebné zahriať povrch, na ktorom bude ležať strešný materiál..
 • Ďalej pomocou kovového háčika odskrutkujte kotúč.
 • Pri pokladaní strešného materiálu by pod ním nemali byť žiadne záhyby. Tiež by sa nemali vytvárať vzduchové vrecká..
 • Euro strešný materiál, na rozdiel od bežného strešného materiálu, môže byť položený v jednej vrstve.
 • Strešný materiál Euro je položený striktne s prekrývaním, to znamená, že ďalšia vrstva padá na predchádzajúcu. Šírka prekrytia je spravidla 150 mm..
 • Aby sa zabránilo netesnostiam, mal by hydroizolačný materiál prechádzať najmenej 100 mm do susedných garáží..
 • Na zahriatie a bezpečnú prevádzku je najvhodnejší ventilátor. Vyžaduje si to však veľa paliva..
 • Môžete tiež použiť plynový horák. Je to efektívnejšie ako horák, ale nebezpečnejšie kvôli plynu, ktorý v ňom bol. To všetko je potrebné vziať do úvahy pri výbere vykurovacieho zariadenia..

Napriek všetkým výhodám, ktoré sú uvedené vyššie v prospech strešného materiálu euro, je však bežný strešný materiál veľmi žiadaný, pretože jeho náklady sú oveľa nižšie ako jeho moderný náprotivok. A preto cena pokrytia strechy garáže v tomto prípade bude demokratická.

Pokládka konvenčného strešného materiálu sa vykonáva nasledovne:

Na základe toho všetkého možno tvrdiť, že aj napriek veľkým finančným nákladom je použitie strešného materiálu v eurách najracionálnejšie pred pokrytím strechy garáže strešným materiálom.

Krycie materiály pre garáž

Teraz je načase premýšľať o tom, ako môžete pokryť strechu garáže. Pri výbere strešného materiálu sa odporúča riadiť sa našimi radami:

 • V maloobchodných predajniach je dnes pomerne veľký výber materiálov na strechu, takže všetko závisí od nákladov na pokrytie strechy garáže a vašich peňazí..
 • Pri výbere materiálu na stavbu strechy garáže musíte vziať do úvahy možnosť vstupu zlodejov na ňu. Presnejšie – nemožnosť!
 • Ak sa garáž nachádza v tesnej blízkosti domu, odporúčame strechu garáže pokryť rovnakým materiálom ako samotný dom, aby ste dosiahli úplnú harmóniu..
 • Ak je garáž dostatočne ďaleko od domu alebo sa nachádza v garážovom družstve, je vhodnejšie nainštalovať lacnejšiu strechu.

Vlnitá lepenka

Strecha z takého materiálu má veľkú výhodu – nezdržiava zrážky. Samorezné skrutky sú inštalované v hĺbke zvlnenia. Zarovnanie listov vlnitej lepenky sa vykonáva pozdĺž previsu. Je obvyklé upevniť okraje vlnitej lepenky pozdĺž previsu a hrebeňa v každom druhom záhybe, ktorý sa nachádza v každej vlne. Pomocou špeciálneho profilu sa vytvoria bočné steny, okraje strechy. Takáto strecha má životnosť 50 rokov..

Bridlicová krytina

Bridlica je doska vyrobená z azbestocementu. Je ľahký. Pred položením sa do plechov vytvoria otvory pre špeciálne klince. Inštalácia bridlice sa vykonáva rovnakým spôsobom ako vlnitá lepenka. Je potrebné zabezpečiť, aby bridlica tesne priliehala, a preto sú odrezané rohy rozpätí muriva.

Bridlicová krytina dnes postupne stráca svoju pozíciu v prospech vlnitej lepenky. Koniec koncov, je to nižšie ako to druhé, pokiaľ ide o jeho parametre – životnosť a čas inštalácie. Mimochodom, v pozinkovanom železe nie je potrebné niečo vyrezávať.

Ondulin

Euro bridlica (ondulin) je dnes najlacnejším materiálom pre garážové strechy. Je veľmi ľahké ho nainštalovať a je ľahký. Pri inštalácii musíte byť veľmi opatrní, pretože sa môžu vytvárať medzery. Odporúča sa naplniť ich špeciálnymi plnivami..

Počas práce je zakázané pohybovať sa po pevných častiach strechy. Je potrebné pamätať na to, že pri výbere takejto strechy pre garáž rýchlo vybledne. Preto si musíte vyberať iba výrobky tých výrobcov, ktorým dôverujete..

Strecha z oceľového švu

Plechovú strechu garáže je možné nainštalovať aj v zime, pretože je dosť flexibilná. Takáto strecha je navzájom pripevnená háčikmi. Existuje však jedna nevýhoda – je v ňom nízka pevnosť. Oceľová strecha musí byť tiež teplá a vodotesná. V opačnom prípade bude teplotná bilancia nepríjemná po celý rok..

Strešný materiál

Ak ste pre hlavný náter vybrali strešný materiál, potom v takejto situácii vytvoria pevný strešný rám, ktorý by mal byť pevný. Ľahkosť pokládky strešného materiálu je, že sa predáva v kotúčoch. Ale treba mať na pamäti, že s jednou rolkou sa nezaobídete.!

Pred nanesením prvej vrstvy pokryte základňu bitúmenovým tukom. Ležali sme rovnobežne s hrebeňom. Inštalácia sa prekrýva. Dĺžka prekrytia by mala byť najmenej 15 cm. Strešný materiál na okrajoch strechy je zabalený pod priezorom o 20 cm. Pre lepšie upevnenie je prvá vrstva pribitá.

Potom položíme ďalšiu vrstvu, predbežne ju namažeme. Pokladanie sa vykonáva kolmo na pruhy predchádzajúcej vrstvy, pričom je potrebné, aby neboli žiadne záhyby. Môžu spôsobiť, že strecha bude nepoužiteľná. Okraje sú zabalené rovnakým spôsobom. Ďalej namažeme povrch a položíme ďalšiu tretiu vrstvu. Strešný materiál slúži asi 15 rokov.

Polykarbonát

Tento materiál si zachováva všetky svoje vlastnosti pri rozsiahlom teplotnom režime. Existujú dva typy polykarbonátov – monolitické a štruktúrované. Prvý typ je priehľadný a veľmi blízko skla. Preto je vynikajúcou možnosťou pre výstavbu plochých striech..

Ďalší typ sa nazýva „voštinový“, ako aj „bunkový“ polykarbonát. Je veľmi obľúbený v stavebníctve a váži menej ako silikátové, akrylové sklo. Považuje sa za dosť flexibilný, preto sa používa v zložitých štruktúrach. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou voči rôznym požiarom, chemickým vplyvom..

Dnes teda existuje množstvo strešných materiálov na pokrytie strechy garáže. Každý z nich je dobrý svojim vlastným spôsobom. Ale je na vás, aby ste sa rozhodli. Pozrite sa preto podrobne na naše odporúčania v tejto záležitosti..

About the author