Ako postaviť chatu z penových blokov

Na prvý pohľad sa zdá, že postaviť chatu z penových blokov nie je náročné. Ale bez teoretických a praktických znalostí sa môžete stať majiteľom domu, ktorý bude neustále predstavovať nepríjemné prekvapenia. Penový blok má veľa výhod, ale zároveň je dosť rozmarný a pri práci s ním je potrebné dodržať niekoľko nuancií. Pri vývoji svojho domu snov by ste nemali príliš fantasizovať, je lepšie si vybrať medzi hotovými projektmi chát z penových blokov, ktoré vyvinuli profesionálni architekti.

Obsah:

Výhody stavby z penových blokov

Penobetónový blok je vyrobený z cementu, vody a piesku. Hustota hotového materiálu bude závisieť od špeciálneho penotvorného činidla, ktoré je do neho pridané. Budovy postavené z penového bloku nevypúšťajú škodlivé látky, a preto sú z neho postavené obytné budovy, školy a nemocnice..

Dôstojnosť

Penový betón je paropriepustný materiál, ktorý zaisťuje príjemnú vnútornú klímu. Vzhľadom na veľkú veľkosť blokov (30 cm x 40 cm) sú domy z neho postavené v krátkom čase a s minimálnymi nákladmi na murovaciu maltu.

Majú tiež vysokú požiarnu odolnosť: nie je možné ich zničiť ani pri kontakte s otvoreným ohňom. Porézna štruktúra blokov uľahčuje ich rozrezanie na kladenie komunikácií.

Penový betón má vynikajúce zvukovoizolačné vlastnosti, má správnu geometriu bloku a dobre si poradí s teplotnými zmenami.

So všetkými týmito výhodami sú náklady na chalupu z penových blokov oveľa nižšie ako náklady na tehlový alebo drevený dom..

nevýhody

Má nízku pevnosť a vysokú hygroskopicitu. Vyžaduje si to kvalitný a vysoký základ, inak sa v dome môžu objaviť praskliny..

Vzhľadom na pórovitosť a krehkosť materiálu sú na steny pripevnené ťažké predmety špeciálnymi hmoždinkami pre penový betón.

Výber projektu a vyhotovenie podkladov pre stavbu

Napriek tomu, že sa tieto práce netýkajú priameho stavebného postupu, bez nich nebude možné postaviť dom. Preto pred stavbou chaty z penového betónu je potrebné určiť harmonické usporiadanie priestorov, ako aj výber dokončovacích materiálov..

  • Najprv by ste mali nakresliť plán budúceho domu. Zahŕňa celkové rozmery budovy, umiestnenie miestností a ich rozmery. V tejto fáze by ste sa nemali ponáhľať a vopred predvídať všetky nuansy..
  • Rozhodnite sa pre výber materiálu, z ktorého bude dom postavený. To vám umožní vypočítať základ, ktorý je na to potrebný. A čo najpresnejšie vypočítajte náklady na všetky náklady na materiál a prácu.
  • Potom je hotový projekt „viazaný“ na terén staveniska a predložený na podpis architektovi v okresnej správe.
  • Objednanie individuálneho projektu však nebude lacné. Aby ste ušetrili, na webových stránkach stavebných spoločností nájdete pripravené štandardné projekty chát z penových blokov zadarmo.

Ako si vybrať penové betónové bloky vysokej kvality

Jedným z najdôležitejších kritérií kvality penového bloku je jeho farba. Kvalitný materiál má odtiene od svetlošedej po tmavošedú. Ak je blok biely, znamená to, že do neho bolo namiesto cementu pridané vápno – to negatívne ovplyvňuje jeho pevnosť.

Dôležitým faktorom je tiež umiestnenie bublín a ich vzhľad. Nemali by sa navzájom dotýkať a mali by mať jasný okrúhly tvar, ak sú bubliny spojené, potom ako plynové silikátové bloky, ktorých vlastnosti odolné voči vlhkosti sú nižšie ako u penového betónu.

Pozor by ste si mali dať aj na kamennú štiepku. Štruktúra by mala byť homogénna a nemala by mať praskliny, ktoré naznačujú porušenie režimu sušenia a nízku kvalitu materiálu..

Etapy výstavby

Po výbere kvalitného penového bloku je tiež potrebné zvoliť vhodné riešenie pre kladenie muriva. Vo väčšine prípadov sa odporúča kúpiť špeciálne lepidlo. Nanáša sa v tenkej vrstve, ktorá eliminuje tvorbu studených mostov. Použitie cementovo-pieskovej malty je prípustné, ak je murivo vyrobené v dvoch radoch alebo sú steny domu izolované tepelnoizolačným materiálom.

Nadácia

Ako už bolo spomenuté, základ pre chatu z penového bloku vyžaduje pevný a vysoký základ. Je potrebné vyčleniť dostatok času na jeho vysušenie a neponáhľať sa postaviť ho tak, aby bol dostatočne pevný a vydržal zaťaženie hotovej konštrukcie..

Ďalej sú na ňu umiestnené 2 vrstvy strešného materiálu, ktorého veľkosť by mala byť širšia ako penový blok. Rovnako ako pri pokládke z akéhokoľvek materiálu, prvý rad penových blokov by mal byť položený obzvlášť opatrne a mal by mať dokonale rovný vodorovný povrch..

Nástenné murivo

Prvé bloky sú umiestnené v rohoch nadácie pomocou úrovne. Medzi nimi je ako vodítko natiahnutý kábel a zvyšok stenových blokov je položený pozdĺž neho. Horizontálna a vertikálna rovnomernosť každého penového bloku sa kontroluje pomocou vodováhy a šnúry. Na kameni môžu byť nerovnosti a mali by byť ihneď odstránené brúsnou doskou. Na dosiahnutie správneho umiestnenia je možné kamene upraviť gumovou paličkou..

Druhý rad je umiestnený s prihliadnutím na obväz: kĺby medzi blokmi horných a dolných radov by sa nemali zhodovať.

Ako profesionálni stavitelia vykonávajú pokládku, môžete vidieť na videu nižšie..

Posilnenie

Na ochranu muriva pred možným výskytom trhlín je potrebné ho spevniť. Hodí sa po prvom rade a ďalej po každom štvrtom. Okrem toho sú oblasti pod okennými a dvernými otvormi zosilnené.

Na vystuženie tyčí sa v penovom bloku pomocou brúsky vyrábajú blesky 4×4 cm. Mali by byť zamerané na kameň. Pred položením výstuže sú výsledné drážky navlhčené vodou a naplnené lepidlom alebo pieskovo-cementovou maltou. Potom sa výstuž položí a uzavrie roztokom a odstránia sa jej zvyšky.

Ako výstuž je dovolené použiť kovovú murovanú sieťovinu, ako aj sklotextilnú alebo sadrovú sieť.

Svetre

Pred stavbou chaty z penových blokov by ste sa mali starať o preklady. Predávajú sa hotové, ale môžete ušetriť peniaze tým, že si ich vyrobíte sami.

Preklady sa vyrábajú mesiac pred začiatkom stavby. Za týmto účelom sa vyrobí trvalé debnenie, do ktorého sa pozdĺž okrajov umiestnia bloky s hrúbkou 8 až 10 cm, na drevené lešenia. Potom sa upevnia vzperami v tvare písmena U a výsledný otvor sa naleje betónom. Medzery sa odstránia po mesiaci.

Zateplenie a obklad fasády

Ihneď po stavbe sa dom z penového bloku nelíši v estetike a v budúcnosti bloky stmavnú, čo spôsobí, že fasády budú úplne neatraktívne. Projekty chát z penového betónu dnes zahŕňajú použitie veľkého sortimentu moderných dokončovacích materiálov: lícové tehly, obklady, omietky, blokové domy alebo fasádne kamene.

Napriek vysokým tepelnoizolačným vlastnostiam materiálu musí byť v oblastiach so studenými zimami dodatočne izolovaný. Na tento účel sa používa pena alebo minerálna vlna, ktoré bude potrebné pokryť parotesnou fóliou. V oboch týchto prípadoch je potrebné nainštalovať systém núteného vetrania do všetkých miestností v dome..

S výhradou všetkých technológií a nuancií stavby z penového betónu získate spoľahlivý, teplý a pohodlný dom na bývanie. Cena chaty z penového bloku bude závisieť od zvoleného dokončovacieho materiálu a spôsobu izolácie. Ale v každom prípade sú tieto domy relatívne lacné a dostupné pre väčšinu ľudí, ktorí snívajú o vlastnom dome..

Možnosti obloženia chát z penových blokov:

About the author