Ako postaviť garáž z penových blokov

Postaviť dom pre svoje auto je náročná úloha. Na stavbu garáže nie je vhodných toľko materiálov: drevo, tehla, penový betón, pórobetón. A ak si vyberiete taký, ktorý je „lacný aj veselý“, potom bude konečným bodom penový betón. Tento moderný materiál sa veľmi ľahko inštaluje, nevyžaduje špeciálne zručnosti na prácu s ním a v porovnaní s inými materiálmi je tiež relatívne lacný. V tomto článku odhalíme otázku, ako postaviť garáž z penových blokov vlastnými rukami, podrobnejšie sa budeme zaoberať fázami práce a vlastnosťami penového betónu.

Prečo penový blok

Hlavným dôvodom, prečo sú penové bloky vyberané zo všetkých dostupných materiálov, je garáž z penových blokov najnižšia cena. Druhý dôvod – nízka hmotnosť tohto materiálu, čo so sebou prináša menší odpad pri stavbe nadácie. Kde sila penobetón je viac ako dostatočný na to, aby poskytol automobilu spoľahlivý domov. Takže úspory na tvári.

Dôležitou výhodou penového betónu je aj jeho nízka tepelná vodivosť. To znamená, že nie je potrebná žiadna izolácia steny..

Penové bloky jednoduchá inštalácia, výstavba garáže z penových blokov netrvá veľa času a nevyžaduje zapojenie ťažkého zariadenia.

Penové bloky

Ale nie všetko je také ružové, penový betón má tiež dosť významné nevýhody, ktoré sú dôsledkom použitia penotvorného činidla a jeho vlastností..

Po prvé, penový betón „nedýcha“. Môžete namietať, že to pre garáž nie je také dôležité, a budete sa mýliť. Nadmerná vlhkosť a kondenzácia vody v aute v uzavretom priestore je horšia, ako keby stál vonku za každého počasia. Predstavte si, že po dlhej jazde idete do rozpáleného auta do garáže. Zatvorte garáž a odíďte. V tomto čase sa auto ochladí, objaví sa kondenzácia. Kam by mal ísť? V tehlových garážach para uniká stenami a najjednoduchším vetraním, vyrobeným pomocou otvorov v stene v rôznych výškach: spodná pre prívod vzduchu, horná pre odvod. Na udržanie auta v garáži z penových blokov je potrebné aspoň vybaviť prívodné a výfukové vetranie pomocou elektrického chladiča. To so sebou prináša zbytočné náklady a menšie nepríjemnosti..

Za druhé, napriek tomu, že povrch penového betónu je odolný voči ohňu, v prípade skutočného požiaru môže celá konštrukcia zhorieť do tla. V tomto prípade sa počas spaľovania uvoľňujú extrémne toxické látky..

Napriek tomu všetky vyššie uvedené nevýhody neprekrývajú výhody penového betónu spojené s hospodárnosťou a jednoduchosťou inštalácie. Preto je zvolený pre stavbu garáží..

Návrh garáže a kalkulácie materiálu

Akákoľvek konštrukcia začína dizajnom. Prvým krokom je zistiť, v akej hĺbke sa nachádza podzemná voda v rôznych ročných obdobiach, ako aj vlastnosti pôdnej štruktúry. Práve na týchto ukazovateľoch bude typ nadácie a garážového projektu ako celku do značnej miery závisieť.

Samotný projekt je možné vytvoriť nezávisle v programe ArchiCad alebo inom podobnom programe. Tam môžete ľahko vypočítať, koľko penových blokov je potrebných pre garáž, zadaním rozmerov penového bloku a hrúbky steny. Vlastné vytvorenie projektu vám umožní stelesniť akékoľvek nápady a vypočítať nuansy individuálnej konštrukcie.

Projekt garáže - rozmery

Ak sa rozhodnete postaviť garáž z penových blokov vlastnými rukami, v prvom rade sa rozhodnite, aké úlohy bude okrem uloženia auta vykonávať. Potrebujete napríklad kontrolnú jamu, suterén na skladovanie potravín a konzerváciu v zime, stojan s nástrojmi alebo inú pracovnú plochu. To všetko určí projekt garáže, typ základu, šírku a dĺžku, ako aj výšku stien. Priemerné rozmery garáže: šírka 3 – 3,5 m, dĺžka 4,5 – 6 m, výška 3 m.

Hotové projekty garáží z penových blokov

Hotové projekty garáží z penových blokov stiahnutých z internetu môžete použiť iba vtedy, ak plne zohľadňujú vaše individuálne podmienky: štruktúru pôdy a hladinu vody..

Označenie miesta pre garáž

Na mieste, kde sa plánuje umiestnenie garáže, urobíme značenie. V rohoch vložte kolíky s hrúbkou najmenej 50 mm. Vytiahnite medzi ne konštrukciu alebo nylonovú šnúru pozdĺž obrysu. Súčasne kontrolujeme, či je uhol medzi závitmi striktne 90 °.

V skutočnosti musíme do terénu preniesť to, čo sme v projekte nakreslili..

Potom, čo ste označili rohy čapmi a vytiahli závit, postavte sa na stranu budúcej brány. Skúste si predstaviť, že sa otvárajú. Pozrite sa, či vám niečo nie je v ceste: strom, budova, plot alebo iné. Ak je všetko v poriadku, môžete začať s výkopom.

Základ pre garáž z penových blokov

Vzhľadom na to, že penový blok je ľahký materiál, nevyžaduje ťažké základy. Hmotnosť materiálu steny však nie je jediným kritériom, ktoré ovplyvňuje typ základu. Dôležitejším faktorom je pôda a jej vlastnosti..

Za optimálnych stavebných podmienok: hladina podzemnej vody je nižšia ako 2 – 2,5 m, pôda je homogénna, hustá, neporézna, bude to stačiť základ svetelného pásu Hĺbka 40 – 50 cm.

Ak sa pôda zdvíha, budete musieť urobiť základ pre garáž z penových blokov vo forme monolitická betónová doska. Faktom je, že penové bloky sú materiálom, ktorý zle toleruje ohybové zaťaženie, jednoducho praskne a zrúti sa. Aby v prípade zemných pohybov steny garáže nepraskali, je nainštalovaný na dosku, ktorá „pláva“ v zemi s garážou ako celkom.

Ak sa plánuje vybavenie vyhliadkovej jamy a suterénu v garáži, potom monolitická doska ako základ nebude fungovať, budete musieť vytvoriť zapustený základ pásu alebo kombinovaný hromádkový pás.

Pásový základ pre garáž z penových blokov

Ak chcete vytvoriť pásový základ pre garáž z penových blokov, musíte urobiť nasledovné:

 • Vrchnú vrstvu zeminy odstránime do hĺbky 70 – 80 cm vo forme priekopy. Šírka sa rovná šírke penového bloku plus 10 – 15 cm.
 • Zeminu v zákope zhutníme.
 • Piesok zasypeme vrstvou barana 10 – 15 cm.
 • Drvený kameň naplníme vrstvou 7 – 10 cm, tiež zhutníme.
 • Inštalujeme debnenie pre základ.
 • Z výstuže zvaríme rám. Vložíme ho do priekopy – to bude výstuž základu.
 • Príprava betónu na nalievanie základov. Vyplňte jedným ťahom.

Ďalšiu prácu je možné vykonať až po úplnom vyschnutí základu..

Montáž garážových brán

Pred stavbou stien garáže je potrebné nainštalovať brány, pretože počas procesu murovania budú čiastočne zapustené do stien..

Na začiatok hydroizolujeme základ po obvode celej konštrukcie, aby kapilárna vlhkosť nestúpala do stien. To sa dá vykonať pomocou strešného materiálu v 2 – 3 vrstvách..

Inštalácia garážových brán pred pokládkou stien

Z výstuže s priemerom 10 – 12 mm k rámu brány zvaríme tyče dlhé 40 cm. Na každej strane na výšku ich musia byť najmenej 4. Skúste vypočítať tak, aby boli tyče na križovatke dvoch penových blokov. Pred inštaláciou brány ich natrieme a nalakujeme..

Bránu inštalujeme striktne zvisle do otvoru na to určeného. Polohu ovládame úrovňou a olovnicou. Polohu fixujeme drevenými podperami na oboch stranách.

Garáž staviame z penových blokov: steny

Steny začíname vždy stavať z rohov. V garáži bude stačiť hrúbka steny 200 mm. Preto vyberáme také veľkosti penových blokov, aby ich šírka bola 200 mm, nainštalujeme ich dlhou časťou pozdĺž stien. Bude to trvať menej materiálu a menej práce..

Pri stavbe garáže z penových blokov cena do značnej miery závisí od značky vybraných penových blokov, ich veľkostí a možnosti muriva. Na zjednodušenie inštalácie si môžete kúpiť špeciálne rohové penové bloky, pri murive nemusíte starostlivo kontrolovať uhol.

Na upevnenie penových blokov používame buď cementovo-pieskovú maltu alebo špeciálne lepidlo. Spotreba takýchto lepidiel nie je veľká a oveľa lepšie poskytujú tepelnú izoláciu..

Výstavba stien garáže z penových blokov

Prvým krokom je nastavenie rohov. Potom medzi ne natiahneme šnúru, pozdĺž ktorej položíme steny. Striedame rohy a steny muriva. Každé dva rady penových blokov spevníme murivo špeciálnou sieťovinou.

Tyče privarené k rámu brány sú zapustené do muriva medzi penové bloky.

Najťažším momentom pri stavbe garáže je inštalácia prekladu nad bránu a ďalšie položenie hornej časti prednej steny. Aby sme urobili prepojku, najskôr zvaríme rám z rohu 50 mm, pričom zopakujeme rozmery brány. Inštalujeme ho zvnútra garáže, hneď vedľa vnútornej strany steny ich penových blokov. Upevňujeme ho na cementovú maltu. Potom vezmeme lúč vo forme lúča I a nainštalujeme ho na bránu a rám. Okraje by mali ísť do muriva stien najmenej o 20 cm.

Zhora môžete pokračovať v kladení penových blokov.

Náklady na garáž vyrobenú z penových blokov závisia od typu strechy, ktorá sa plánuje postaviť. Najlacnejšou možnosťou je šikmá strecha.

Dôležité! Upozorňujeme, že ak sa chystáte vyrábať šikmú strechu, najbežnejšiu pre garáže, steny nemusia byť rovné, ale so sklonom od brány k zadnej stene garáže. S každým metrom by sa výška mala znižovať o 5 cm.

Úloha postaviť steny z penových blokov so sklonom je pomerne jednoduchá, pretože penové bloky sa dajú ľahko rezať aj obyčajnou pílou.

Predná stena garáže z penových blokov

Ak sa chystáte vyrábať sedlovú strechu, zvážte, aký materiál použijete na ušitie prednej a zadnej steny strechy. Na tento účel môžete použiť rovnaký penový blok a pokračovať v položení stien. Alebo môžete použiť strom.

Garážová strecha

Penové bloky sú ľahký materiál, takže usporiadanie najbežnejšej garážovej strechy vo forme betónových dosiek položených na steny a pokrytých niekoľkými vrstvami strešného materiálu pre nás nebude fungovať..

Už sme sa rozhodli, že strechu je možné vyrobiť dvoma spôsobmi: jednonásobným alebo dvojdielnym. Pozrime sa podrobnejšie na ten jeden:

Strešná garáž

 • I-nosníky inštalujeme cez steny garáže o 20-25 cm dlhšie ako je šírka stien. Vzdialenosť medzi nosníkmi je 80 cm Všetky nosníky musia byť utesnené v stenách.
 • Na spodné police nosníkov položte dosky s hrúbkou 40 mm. Snažíme sa nimi hýbať čo najtesnejšie.
 • Na dosky položíme strešný materiál a ohneme okraje o 10 cm hore.
 • Na strešný materiál položíme akýkoľvek suchý izolačný materiál: napríklad expandovanú hlinku, trosku alebo iné.
 • Budúca strecha by mala vyčnievať najmenej 20 cm zo všetkých strán stien garáže zo všetkých strán. To ochráni steny pred zrážkami.
 • Na vrch izolácie urobíme poter z betónovej zmesi. 2 – 3 cm hrubé.
 • Keď je poter úplne suchý, ošetríme ho základným náterom..
 • Potom ho hydroizolujeme strešným materiálom buď tavením, alebo použitím bitúmenového tmelu. Cez garáž lepíme strešný materiál, začínajúc zospodu. Aby bolo každé nasledujúce plátno položené s prekrytím, umožní to vode stiecť.

Posledným dotykom je priezor nad bránou. Dnes môže trh ponúknuť mnoho hotových lacných prevedení..

Garážová podlaha

Stavba garáže z penových blokov nie je dokončená, ak nie je vybavená pevná podlaha. Koniec koncov, auto dáva povrchu veľkú záťaž. Jedinou trvanlivou možnosťou garážovej podlahy je betónová podlaha. Ale už na pešej zóne (práca, prístavba) si môžete vyrobiť aj drevenú podlahu.

Betónová garážová podlaha

Nezabudnite poprášiť betónovú podlahu:

 • Drvený kameň 10 – 15 cm;
 • Piesok 5 – 10 cm;
 • Štrk 5-10 cm.

Každú vrstvu starostlivo podbíjame. Na vrch štrku nalejte betónový poter s hrúbkou najmenej 20 cm.

V stavebníctve sa veľmi často vyžaduje použitie veľkých zariadení, na výrobu ktorých sa používa prevodovka..

Na záver by som chcel povedať, že nákup samotných penových blokov do garáže bude iba 25 – 30% jej skutočných nákladov. Väčšina peňazí sa vynaloží na vybavenie nadácie, súvisiacich materiálov, úpravu strechy a zvolanie ťažkej techniky podľa potreby. Garáž z penových blokov však zostáva najlacnejšou možnosťou..

About the author