Ako postaviť úžitkový blok vlastnými rukami

Každá letná chata začína budovami. Nechcem so sebou nosiť záhradné náradie každý deň, po pôrode je potrebné opláchnuť a v „otvorenom poli“ sa nie je kam schovať pred dažďom. Preto ani jedno miesto nie je úplné bez vedľajších budov, v ktorých môžete skladovať pracovné nástroje, plodiny z vášho osobného pozemku alebo palivové drevo. Nakoniec možno budete chcieť mať sliepky alebo králiky, aj tie musia niekde žiť. Riešenie týchto úloh je navrhnuté tak, aby vykonávalo drevené alebo kovové úžitkové bloky..

Obsah:

Účel úžitkových blokov

Domový blok je nebytová budova, tradične miestnosť na skladovanie rôzneho majetku. Prímestské úžitkové bloky majú spravidla malú veľkosť, sú univerzálne alebo navrhnuté pre špecifické potreby. Ak v dome nemáte dostatok voľného miesta na inventár a chcete dať všetky nástroje do samostatnej miestnosti, odporúča sa postaviť úžitkový blok.

Málokto by odmietol vziať si v horúcom letnom dni osviežujúcu sprchu. A za týmto účelom je zvykom inštalovať pod sprchu do úžitkového bloku malú budovu, ktorá priamo kombinuje samotný sprchovací kút a potrebné spotrebiče a nábytok pre pohodlné umývanie. Ďalším smerom – úžitkové bloky – toalety, ktoré sa vykonávajú s prihliadnutím na hygienické a hygienické normy a svojim dizajnom nepokazia celkový vzhľad sídla alebo prímestskej oblasti.

Hozblok vo forme prebaľovacieho domu je určený pre tých letných obyvateľov, ktorí z nejakého dôvodu nechcú na svojom mieste vybudovať kapitálovú štruktúru alebo len stavajú záhradný dom. Vybavený drevený úžitkový blok bude schopný uspokojiť skromné ​​životné potreby alebo pomôcť skryť sa pred nepriazňou počasia. Takáto budova sa navyše stane pomocnou miestnosťou a dočasným prístreškom pre najatých pracovníkov..

Hozbloky budú nepochybne užitočné pre každú rodinu, ktorá v lete žije v krajine. Takáto štruktúra môže tiež hrať úlohu skladu zeleniny a ovocia, pôsobiť ako dielňa, sklad alebo letná kuchyňa. Palivové drevo pre letnú chatu je najčastejšie skladované pod baldachýnom alebo v drevárni, ktorá je často rozšírením úžitkového bloku. Ďalšou typickou súčasťou bloku pre domácnosť je stodola, ktorá je potrebná na chov vtákov a králikov..

Návrh predmestského úžitkového bloku

Úžitkové bloky nainštalované na webe najčastejšie pozostávajú z kontajnerových blokov. Takáto štruktúra je pomerne jednoduchá štruktúra rámovo-modulárneho typu, ktorej základom je rám vyrobený z kanála alebo rohu, ktorý je opláštený panelmi na báze dreva. Takéto úžitkové bloky sú veľmi mobilné, nevyžadujú stavbu nadácie a na návrh budovy netrvá veľa času a účasť kvalifikovaných špecialistov..

Drevené úžitkové bloky sú spravidla zvonku pokryté pozinkovaným profilovaným plechom a na strechu je položený plech. Na žiadosť vývojára môžete nainštalovať slepé alebo otváracie okná. Ak sa domové bloky na letné sídlo skladajú z niekoľkých kontajnerových blokov, v závislosti od účelu je možné nainštalovať vnútorné priečky, ako na fotografii domácich blokov vlastnými rukami.

Ak plánujete používať úžitkové bloky v chladnom období, jeho podlaha, police, steny, okná a dvere sú izolované pomocou tepelnoizolačných materiálov, predovšetkým z improvizovaných. Na ochranu pred vlhkosťou môžete použiť špeciálny materiál odolný voči vlhkosti a použitie dezinsekcie a protipožiarnej impregnácie robí domáce bloky nezraniteľné pre všetky druhy škodcov..

Plánovanie vesmíru

Pri výbere miesta pre úžitkovú jednotku je potrebné vziať do úvahy požiadavky SNiP 30-02-97 a účel budovy. Ak v budove chováte hospodárske zvieratá, hydinu alebo vybavujete toaletu, potom je minimálna vzdialenosť od obytnej budovy od jej steny 12 metrov k hranici susedného pozemku – 4 metre. Ak sa plánuje vybavenie sprchovacieho kúta v technickom bloku, minimálna vzdialenosť od obytnej budovy by mala byť najmenej 8 metrov, k hranici so susedmi – 1 meter.

Upozorňujeme, že aj keď na susedov pozemok zostane jeden meter, za úžitkový blok je možné zložiť rebrík, palivové drevo, zvyšky stavebného materiálu a voda zo strechy budovy počas dažďa nespadne na veci suseda. Úžitkový blok je najlepšie umiestniť vedľa bloku domácnosti suseda typu „chrbtom k sebe“, potom všetku jeho „krásu“ neuvidíte za susedovou kôlňou a váš sused nebude viditeľný..

Na záhradných pozemkoch nájdete veľké množstvo vedľajších budov. Za nevýhodu takýchto budov sa považuje značná spotreba stavebných materiálov na ich stavbu. A hlavnou vecou je, že všetky tieto budovy odnášajú takú obmedzenú plochu zeleninovej záhrade a sadu! Tento problém je možné vyriešiť kombináciou niekoľkých miestností v jednej budove. Typickou kresbou úžitkového bloku je kombinácia letnej sprchy, toalety a technickej miestnosti umiestnenej medzi nimi..

Aby sa ušetrilo voľné miesto na pozemku, je zvykom postaviť viacpodlažný úžitkový blok. Podzemné podlažie je možné využiť ako pivnicu a kompostovaciu jamu; nad ním bude sklad a dielňa, kúpeľňa a letná kuchyňa, ako aj malý prístrešok. Ako prístavba je postavená kôlňa pre vtáky a dobytok, ako aj dreváreň. V podkroví je miesto na seno, holubník a sadenice.

Vyššie uvedené problémy môžete vyriešiť, ak na záhradný domček pripevníte úžitkový blok. Úžitkovú budovu je najlepšie pripevniť na prázdnu stenu domu bez okien, ktorá sa nachádza na severnej, severovýchodnej alebo severozápadnej strane.

Položenie základu

Už ste sa teda rozhodli o umiestnení budúceho úžitkového bloku, teraz môžete začať stavať úžitkový blok vlastnými rukami. Je potrebné najskôr odrezať úrodnú pôdnu vrstvu o 150-200 milimetrov, zhutniť a umiestniť piesok do vrstvy 100 milimetrov. Potom by ste mali označiť obvod základne a označiť body, kde bude položený stĺpcový základ – v strede a v koncových rohoch širokých strán budovy..

Na základ je spravidla potrebných 6 stĺpikov, pre každý vyvŕtajte otvory s priemerom asi 200 milimetrov a hĺbkou 1200 milimetrov, pričom každá časť potrubia pre základový stĺp by mala mať tiež dĺžku 1200 milimetrov. Na dno každého otvoru položte 100 milimetrov piesku alebo jemného štrku a potom utužte. Znížte časti azbestocementovej rúry do pripravených jám a nastavte ich zvislú polohu na úroveň. Nalejte a zhutnite piesok medzi stenami otvorov a rúrok, aby ste ich upevnili..

Do odhalených úsekov azbestocementových rúr je potrebné naliať cementovú maltu, ale iba 1/3 objemu potrubia. Potom zdvihnite potrubie o 100-150 milimetrov, upevnite ho na úrovni a počkajte 2 až 3 dni, kým sa v spodnej časti jamiek nevytvorí betónový základ, ktorého priemer je väčší ako priemer potrubia, vďaka tomu sa počas zimného dvíhania Zeme stĺpcový základ úžitkového bloku nebude dvíhať vlastnými rukami.

Potom pripravte 4 kusy výstuže, ktorá má priemer 10 milimetrov, dĺžku najmenej 350 milimetrov, z ktorých 150 milimetrov ide do roztoku, ktorý vyplní segmenty rúr, a 200 milimetrov vyčnieva von. Potom pripravte riešenie, úplne naplňte kapacitu každého potrubia, sprevádzajte odliatok bajonetovým postupom a umiestnite ho do stredu vstavaných tvaroviek. Úplné vytvrdnutie základu trvá dva týždne, počas tejto doby by mali byť stĺpiky skryté pred slnečným žiarením a pravidelne navlhčené vodou..

Montáž rámu

Je obvyklé zostaviť rám z tyče, ktorá má prierez 150 x 150 milimetrov. Drevo, ktoré tvorí rám, spojte k sebe drážkou v pol strome a zaistite ho štyrmi pozinkovanými samoreznými skrutkami. Na inštaláciu rámu na základové piliere sú označené a vyvŕtané drážky. Medzi piliere a rám musí byť na základ položená vrstva strešného materiálu, ohnuté vyčnievajúce hrany ohnite nadol, aby sa pod drevo nehromadila vlhkosť..

Pred konečnou inštaláciou, rovnako ako všetky ostatné drevené prvky úžitkového bloku, ošetrite drevený rám antiseptikom a dvoma vrstvami sušiaceho oleja. Tri guľatiny z tyče sú inštalované po dĺžke obvodu mriežky s krokom 1350 milimetrov. Na stavbu rámu pripravte lištu s prierezom 100 x 150 a 100 x 100 milimetrov.

Je vhodné položiť rámový lúč rôznych dĺžok, ako je to znázornené na videu úžitkového bloku, vlastnými rukami – na prednú stranu s dĺžkou 3 000, na zadnú stranu s dĺžkou 2 400 milimetrov, čím sa výrazne zjednoduší postup výroby krokiev z jednostrannej strechy.

Najprv zozbierajte identické koncové rámy, z ktorých každý bude mať otvor pre okno. Všetky spoje rámu a stĺpikov mriežky sú vyrobené z vystužených pozinkovaných rohov a samorezných skrutiek. Najprv nastavte prednú časť kolmo. Vo vzdialenosti 1000 milimetrov od neho sú pripevnené dva stojany so vzdialenosťou 600 milimetrov medzi nimi. Posledný stĺpik dlhý 2 400 mm dokončuje inštaláciu tupého konca úžitkového bloku.

Aby ste dosiahli väčšiu diagonálnu tuhosť, nainštalujte vzpery s prierezom 100 x 100 milimetrov medzi prvú a druhú, tretiu a štvrtú vzperu. Konce podperiek odstrihnite pod ostrým uhlom 45 stupňov, priskrutkujte ich k rámu a stojkám. Medzi druhý a tretí pilier umiestnite priečky okien. Rovnakým spôsobom musíte zostaviť druhý koncový rám pomocného bloku.

Potom môžete začať montovať rám prednej fasády – nastaviť hlavné regály dlhé 3000 milimetrov. Dva z nich už boli odhalené pri montáži koncových rámov, dva stredné je potrebné nainštalovať, krok medzi blízkymi stĺpikmi by sa mal rovnať 1800 milimetrom. Aby stojany „nechodili“, dočasne ich spojte doskou so skrutkami alebo klincami.

Pretože vnútorná plocha po výstavbe úžitkového bloku bude rozdelená na niekoľko samostatných miestností, je potrebné v prednej fasáde usporiadať okenný otvor a dvere. Šírka každého z nich môže byť rovnaká. Tiež sa môže líšiť. Medzi tretím a druhým stĺpikom, počítané od predného rámu, musíte nastaviť diagonálne vzpery.

Rám zadnej fasády sa vykonáva v nasledujúcom poradí: už existujú koncové stĺpiky, musíte nastaviť 2 medziľahlé dĺžky 2 400 milimetrov s krokom 1 800 milimetrov a nainštalovať výstuhy medzi dva prvé a posledné stĺpiky. Vyrobte horný postroj z tyče vo výške 2 000 milimetrov z mriežkového rámu. Bude pozostávať zo segmentov, ktoré sa rovnajú vzdialenosti medzi zvislými stĺpikmi, a bude upevnený na samorezných skrutkách cez vystužený oceľový roh.

Vertikálne regály sú vyrobené z 2 dosiek s prierezom 40 x 120 milimetrov. Jedna doska je pripevnená k vnútornej strane páskovania pomocou skrutiek, druhá je pripevnená k prvej na páskovacom ráme buď prekrytím alebo s dôrazom. Každý kompozitný stĺpik musí byť upevnený klincami každých 400-500 milimetrov. Po kontrole zvislosti stojana ho musíte vystužiť vzperami. Práce na stavbe úžitkového bloku je možné dokončiť pripevnením horného popruhu, ktorý bude z dôvodu pevnosti podopretý na vonkajších stojanoch.

Montáž krokiev a strešných krytín

Montáž krokiev sa vykonáva na zemi, inštalácia na stojany úžitkového bloku je už dokončená. Krovy s dĺžkou 5 000 milimetrov sú vyrobené z tyče, ktorá má prierez 100 x 50 milimetrov, sú spojené plášťom z 30 mm hranovanej dosky s krokom medzi krokvami asi 850 milimetrov.

Vzdialenosť medzi latovaním bude závisieť od hmotnosti strešného materiálu, ktorým plánujete strechu pokryť – napríklad pri použití kovových škridiel nie je potrebné vytvárať súvislé latovanie. Naopak, pri použití mäkkej strechy je lepšie použiť pevné opláštenie..

Pod uhlom 10 stupňov je potrebné vyrezať drážky v regáloch, kde budú spočívať krokvy. Pred inštaláciou strechy zašite jej previsy a rímsy, na to použite 30 mm hranu. Ak chcete nainštalovať krokvy na stojany, musíte do nich predvŕtať otvory pre samorezné skrutky. Potom umiestnite konštrukciu na guľatinu za úžitkový blok pozdĺž nich a lícom nahor, pomocou zarážok ju zdvihnite na miesto umiestnenia.

Nerezanou doskou behajte po krokvách každých 0,8 metra, vytvorte prepravku a prikryte ju prekrytím strešnou plsťou – najmenej 100 milimetrov. Pláty bridlice položte zdola nahor pozdĺž strešného materiálu. Boky listov pokryte jednou vlnou a pripevnite ich skrutkami k prepravke po vyvŕtaní otvorov v hrebeňoch, ktoré majú priemer o 2 milimetre väčší ako priemer skrutiek. Pod krytky skrutiek určite umiestnite gumové podložky. V prípade potreby je možné do priestoru medzi stenami umiestniť izoláciu. Olemujte strop stropom z tvrdých alebo hobľovaných dosiek.

Záverečná práca

Vybudovali ste teda obslužný blok. Po vykonaní týchto prác by ste mali zaobchádzať s obkladom stien vonku. Na to môžete použiť podšívku, hranovú dosku, OSB dosky. Na izoláciu stien je najlepšie použiť minerálnu vlnu. Je tiež obvyklé položiť priesvitku medzi izoláciu a vonkajší plášť, ktorý slúži ako hydroizolačná vrstva. Je nežiaduce položiť priesvitku zvnútra, pretože nemá veľmi príjemnú vôňu. Na hydroizoláciu a parotesnú zábranu vnútorných stien sa odporúča použiť fóliu, ktorá môže zlepšiť tepelnú izoláciu priestorov..

Podlahy v úžitkovom bloku sú spravidla vyrobené z hobľovaných 40 mm dosiek. Pri práci na podlahách z nehobľovaných dosiek je potrebné ich dodatočne vyleštiť alebo pokryť linoleom. Elektroinštaláciu je možné vykonať vonku alebo skryť v stenách, ale musí byť uzavretá v špeciálnych izolačných boxoch na ochranu pred požiarom..

V sprche by malo byť v podlahe miesto na upevnenie vaničky inštaláciou sprchového odtoku – približne 800 x 800 milimetrov. Položte okolo neho čistú podlahu a zarovnajte ju s vybavenou paletou. Steny šatní a umývadiel sú opláštené nehobľovanými doskami a čalúnené sololitom. Medzi umývadlom a šatňou je umiestnená priečka s otvorom, ale bez dverného krídla. Priečky medzi rámovými panelmi na použitie vo vnútri úžitkového bloku sú tvorené spojom „polovičný strom“ a sú pripevnené k samorezným skrutkám.

Po vybudovaní úžitkového bloku a sprchy môžete prejsť na toaletu. Toaleta v úžitkovom bloku je vyrobená bez žumpy. Ak chcete, môžete do tejto miestnosti nainštalovať suchý šatník alebo urobiť vetvu do septiku – špeciálnu plastovú nádrž, ktorá je nainštalovaná pod uhlom k bloku a pri plnení sa čistí. Môžete dať oboje, aj keď prvý krát bude suchá skriňa celkom postačovať.

Dvere a okná sú nainštalované pred začiatkom konečných dokončovacích prác vo vnútri úžitkového bloku. Všetky trhliny a škáry je potrebné vyfúknuť polyuretánovou penou, aby neuniesol prievan. Okná a zárubne sa dajú najľahšie kúpiť na najbližšom stavebnom trhu, ale môžete si ich postaviť sami..

Krabice by mali byť vyrobené z dosiek, ktorých hrúbka je takmer 40 milimetrov. Celkové rozmery boxov sú 1,9 x 0,8 metra; na zadnej stene toalety sa odporúča okrem prednej aj pod stropmi zabezpečiť malé okno. Je obvyklé zhromažďovať dverné krídla na zadlabávacích hmoždinkách alebo doskách, ktoré sa líšia hrúbkou asi 40 milimetrov..

Potom, čo sme vlastnými rukami postavili technický blok a dokončili budovu, ešte stále bolo pár pracovných chvíľ. V prípade skladovania drahých nástrojov a vybavenia v úžitkovom bloku dacha by ste sa mali chrániť pred zlodejmi dodatočným vybavením okien špeciálnymi mriežkami. Napriek tomu, že nejde o obytnú budovu, musíte dbať na integritu a bezpečnosť jej konštrukčných prvkov. Počas dažďa môžete vidieť, ako voda tečie zo strechy úžitkového bloku na zem a špliecha steny. Štruktúra je vlhká, v priebehu času začnú steny hniť. Na odvádzanie vody ďalej sa odporúča použiť odkvapy.

Špeciálne závesné žľaby sú vyrobené obdĺžnikové alebo polkruhové. Pre polkruhový žľab je potrebné určiť priemer, pričom na každú stranu pridáte asi 3 centimetre, aby ste porazili výstuhy. Zaoblite žľab na pevne pripevnenom potrubí. Na zavesenie žľabu je obvyklé nainštalovať dve extrémne konzoly, potom sa medzi ne natiahne šnúra a na ňu sa namontujú zostávajúce konzoly. Posilnite žľab tak, aby bol pre odtok získaný mierny sklon.

Teraz viete, ako urobiť úžitkový blok na letnej chate! Všetky stavebné práce zvyčajne trvajú jeden týždeň až 30 dní. Preto je vybudovanie úžitkového bloku vlastnými rukami výnosnejšie ako nákup hotového riešenia.

About the author