Ako používať tekuté nechty

Tekuté klince sú typom stavebného lepidla určeného na spájanie homogénnych a nepodobných materiálov a schopného odolávať pomerne ťažkým nákladom. Tento výrobok dostal svoje meno od americkej značky Liquid Nails (v preklade z angličtiny – tekuté nechty), ktorú v roku 1968 vytvoril Macco.

Na rozľahlosti domáceho trhu sa vývoj objavil v polovici deväťdesiatych rokov a odvtedy je nepostrádateľným asistentom v profesionálnej oblasti. Našli sa tekuté nechty používané v každodennom živote. Je pravda, že nevedieť, ako používať tekuté nechty, môže vážne poškodiť ošetrené povrchy. Preto je nevyhnutné preštudovať si, aký je materiál a aká je technológia práce s ním. A nebude nadbytočné vedieť, ako umývať tekuté nechty, ak sa niečo náhle pokazí..

Obsah

Zloženie tekutých nechtov

Základom „zmesi“ je syntetický kaučuk a rôzne polyméry.

V klasickej verzii „výrobku“ ako plnivo pôsobí špeciálna hlina so zvýšenou plasticitou. Ťaží sa v USA, v štáte Texas. Tu sa v skutočnosti sústreďujú kľúčové výrobné zariadenia „miestnych“ výrobcov tekutých nechtov..

Mnoho vývojárov namiesto „zázračnej hliny“ používa uhličitan vápenatý (jednoduchými slovami – najbežnejšia krieda). Podľa mnohých odborníkov to zďaleka nie je najlepší účinok na pevnostné vlastnosti výrobkov..

Druhy tekutých nechtov

Sila, priľnavosť a odolnosť tekutých nechtov voči vonkajším faktorom je určená predovšetkým ich chemickým zložením.

Na tomto základe je obvyklé rozlišovať organické a vo vode rozpustné lepidlá..

Vo vode rozpustné výrobky sa vyrábajú na báze polyuretánových, PVC alebo akrylových kopolymérov. Má dobrú priľnavosť k mnohým stavebným povrchom a vyznačuje sa pomerne vysokou šetrnosťou k životnému prostrediu. Hlavnou nevýhodou vo vode rozpustných formulácií je neznášanlivosť cyklu „zmrazovanie-rozmrazovanie“. S ním je ich základ úplne zničený. Pred kúpou by ste mali venovať pozornosť niektorým obmedzeniam týkajúcim sa rozsahu použitia:

  • lepidlá na báze polyuretánu sú zle kompatibilné s teflónom a polyetylénom;
  • akrylátové a PVA-akrylátové zlúčeniny sú účinné iba na poréznych povrchoch.

Organicky rozpustné tekuté nechty sú na báze syntetického kaučuku. Sú odolnejšie, rýchlejšie ako vo vode rozpustné, tuhnúce, vykazujú stabilitu pri teplotách pod nulou. Organicky rozpustné formulácie bohužiaľ nie sú bez nevýhod. Po prvé, majú štipľavý, nepríjemný zápach. Za druhé, počas obdobia aplikácie / tvrdnutia sú nebezpečné pre požiar. Je dovolené pracovať s tekutými nechtami tohto druhu iba v dobre vetraných miestnostiach, mimo elektrických ohrievačov a zdrojov otvoreného ohňa..

Po zhliadnutí videa o tekutých nechtoch určite pochopíte „čo je čo“.

Načo nám je??

Na lepenie dreva, drevovláknitých dosiek, drevotrieskových dosiek, keramiky, kovu, tehlových štruktúr, polystyrénu, skla sa najčastejšie používajú tekuté klince. Dokonale spájajú aj tie materiály, ktoré k sebe nemôžu tesne priliehať. Je schopný vydržať zaťaženie až 80 kg / cm2.

Neodporúča sa inštalovať mokré a vlhké drevené konštrukcie pomocou tekutých klincov..

Ak potrebujete lepiť ťažké tapety, napríklad z prírodného bambusu, tekuté nechty sú vašou najlepšou voľbou. A ani nepripravený povrch nebude problémom: stačí odstrániť odlupujúcu sa farbu alebo kriedovú omietku a môžete začať.

Kompozícia sa nanesie na zadnú stranu tapety, potom sa nanesie na stenu a ťukne dlaňou. Potom sa tapeta odstráni, aby lepidlo trochu zaschlo (až 10 minút). Ďalej sa vykoná konečná montáž materiálu. Ak tekuté nechty presiakli po okrajoch plátna alebo medzi bambus, neponáhľajte sa ich ihneď odstrániť. To bude oveľa jednoduchšie, keď povlak zaschne..

Keramické dlaždice je možné „nainštalovať“ aj na tekuté nechty. Stupeň spoľahlivosti takéhoto spojenia bude o niečo vyšší, ako ukazuje tradičná kompozícia dlaždíc. Ale pretože cena za lepidlo tekuté nechty je 2-5 amerických dolárov za tubu (štandard je 310 mililitrov), je nerentabilné používať výrobok vo veľkých objemoch. S ich pomocou je optimálne namontovať spadnuté dlaždice a nahradiť jednotlivé konštrukčné prvky.

Pri lepení ťažkých predmetov na zvislé roviny ich zafixujte drevenými podperami, kým lepiaci šev úplne nevytvrdne. Ako dlho tekuté nechty schnú? V závislosti od typu a značky od 12 do 24 hodín.

Neoprénové tekuté nechty by mali byť skladované na chladnom a suchom mieste, pri ich použití nezanedbávajte ochranné prostriedky – okuliare, gumené rukavice.

Jemnosti podľa výberu

Všetky odporúčania týkajúce sa vymenovania a spotreby tekutých nechtov nájdete v pokynoch na obale. Predstavte si však, že ste prišli do obchodu a ich odrôd je niekoľko desiatok. Čítanie všetkého nie je ľahká úloha. Čo robiť? Zvlášť vzhľadom na to, že obchodní poradcovia nie sú vždy kompetentní – nielen v malých obchodoch, ale aj na veľkých stavebných trhoch. Potrebné informácie si, samozrejme, predštudujte.

Pomerne často sa zákazníkom ponúka nákup univerzálneho lepidla na báze neoprénu – „Moment Montage extra strong“ (Henkel). Je to naozaj dobrá voľba na držanie ťažkých obkladov, ako sú kovové obklady, prírodný kameň, drevo atď. Ale ak potrebujete lepiť penové materiály, ako je polystyrén, táto možnosť nebude fungovať. Najlepšie tekuté nechty v tomto prípade sú „Moment Installation Super Strong“, na vodnej báze (všimnite si, že nie sú vhodné na lepenie teflónu, polypropylénu a polyetylénu!).

Neoprénové lepidlo Macco LN601 je určené len na vnútorné použitie. Je však univerzálny, pretože kvalitatívne a spoľahlivo prilepí na stenu akékoľvek panely – preglejku, sadrokartón, drevo, drevotriesku, plastové a kovové lišty. LN601 bohužiaľ nie je vhodný na obkladanie kúpeľne keramickými dlaždicami a inštaláciu zrkadiel..

Viacúčelový prípravok na báze neoprénu má vynikajúcu priľnavosť k tehlám, betónu a suchej omietke. Nielenže sú stavebné povrchy „na pleci“, ale odporúčajú sa aj pre plasty, peny, drevo, keramiku, kov, drevotriesku a drevovláknité dosky. Viacúčelový nie je vhodný len pre materiály používané vo vodných médiách a polystyréne.

Memo pánovi

  • pre keramické dlaždice sú optimálne rýchlo schnúce vo vode rozpustné zlúčeniny ako Solvent Free alebo Titanium WB-50. Sú odolné voči vlhkosti a malým vibráciám;
  • pre zrkadlá je lepšie vybrať tie lepidlá, ktoré neobsahujú látky, ktoré korodujú amalgám – Zigger 93, LN -930 atď .;
  • v kúpeľni sa odporúča používať zlúčeniny, ktoré sú odolné voči dlhodobému vystaveniu vlhkosti, medzi nimi – Tub Surround a Nail Power;
  • platne, lišty a soklové lišty sa pohodlne montujú pomocou rýchlotuhnúcich lepidiel – stavebné lepidlo Tigger, bez rozpúšťadiel;
  • pre ťažké konštrukcie je vhodný vysokopevnostný Heavy Duty, LN 901, Zigger 99.

Tekuté nechty: pokyny

Ako teda správne prilepiť tekuté nechty?

Špeciálna pištoľ

Na prácu s tekutými nechtami je obvyklé používať špeciálnu mechanickú pištoľ. Jeho princíp činnosti je podobný princípu „fungovania“ injekčnej striekačky. Rúrka s lepidlom je inštalovaná v špeciálnom výklenku tak, aby na jednej strane bol povrch na lisovanie a na druhej strane hrot..

Podľa typu mechanizmu sa pištole rozlišujú so spätným zdvihom a bez spätného zdvihu. Prvé sú vhodné na domáce použitie a druhé sú vhodné na priemyselné využitie..

Ako odstrániť tekuté nechty?

Vedieť, ako odstrániť tekuté nechty, je pre každého kutila skutočne veľmi dôležité. Faktom je, že toto lepidlo má vysokú pevnosť a často nie je také ľahké ho dať.

Stále však existuje niekoľko osvedčených spôsobov, ako sa s týmto problémom vysporiadať..

Nakoniec, aby ste odstránili tekuté nechty, môžete ich skúsiť zahriať. Keď teplota média stúpne na 60 stupňov, lepidlo sa zmení na kvapalný viskózny stav a dá sa ľahko odstrániť z povrchu.

About the author