Ako pripojiť terasu k domu

Sen sa stal skutočnosťou – dom v prírode bol postavený alebo kúpený. Na začiatku sme pod pozitívnymi dojmami pripravení vyrovnať sa s menšími nepríjemnosťami. Časom však príde pochopenie, že niečo chýba. Ak vonku prší alebo je zlé počasie, musíte zastaviť blízky kontakt s prírodou a skryť sa vo vnútri domu. Môžete si tu dať raňajky, obed a večeru. Čo však stretnutia so svojou rodinou alebo priateľmi pri stole na čerstvom vzduchu? Potom prídu prvé myšlienky o terase. Pri prechádzaní všetkými druhmi možností v mojej hlave vzniká otázka: ako pripojiť terasu k domu tak, aby organicky zapadala do celkového vzhľadu domu a krajiny, a aby bola tiež pohodlná, praktická a stala sa obľúbeným miestom pre celá rodina relaxovať.

Hneď definujme pojem „terasa“ a jeho deriváty, aby sme mohli presnejšie reprezentovať to, o čom sa bude diskutovať nižšie..

Terasa – otvorená plocha (podlaha) na pripravenom podklade. Susedná terasa je na úrovni poschodia prvého poschodia domu. Navyše môže mať strechu (uzavretú), alebo môže byť otvorená alebo čiastočne uzavretá, t.j. strecha pokrýva iba časť terasy. Plot môže byť drevený balustráda, závesné reťaze alebo akákoľvek iná konštrukcia. Terasa teda nemusí mať plot vôbec na jednej alebo všetkých stranách..

Veranda – špeciálny prípad terasy. Je celý oplotený alebo zasklený a má strechu. Veranda je v skutočnosti ďalšou časťou domu, iba v nej nie je kúrenie. V lete sa dá využiť ako rekreačná oblasť a v zime ako zimný skleník. Niekedy je vybavené aj miesto na spanie.

Veranda – malá terasa rámujúca iba vchod do domu. Má niekoľko krokov.

Balkón – úzka terasa lemujúca dom. Musí mať plot.

Ďalej v článku budeme hovoriť konkrétne o terase, ktorú v našich krajinách zvyknú stavať na letné prázdniny a upravovať tam jedálenský kút. Najčastejšie ide o plošinu oplotenú parapetom so strechou susediacou so strechou domu. Verandu budeme považovať iba za špeciálny prípad na objasnenie otázky konjugácie stavby s domom a usporiadania základu..

Návrh a legalizácia prístavby terasy k domu

Projekt terasy k domu

Najlepšou možnosťou by samozrejme bolo poskytnúť terasu vo fáze návrhu domu. Potom môže byť vybavený na spoločnom základe s domom, čo je mimoriadne dôležité pre trvanlivosť konštrukcie..

Ak „vlak už odišiel“, bude musieť byť dokončený nový projekt výstavby terasy. Ak to chcete urobiť, musíte kontaktovať príslušné architektonické organizácie. Na vytvorenie projektu bude potrebné preskúmať pôdu, na ktorú sa bude umiestňovať, aby sa vzali do úvahy klimatické vlastnosti regionálnej oblasti: keď sa sneh topí, množstvo snehovej pokrývky, hĺbka zamrznutia pôda, úroveň zrážok a iné. Vzhľadom na to, že k domu je potrebné pripevniť terasu, bude potrebné starostlivo preskúmať stav základu domu, jeho stenu, ku ktorej bude terasa priliehať, zohľadniť celkovú štruktúru domu a strecha.

V projekte musíte špecifikovať rozmery, tvar terasy, výšku nad úrovňou terénu, materiály pre základ a samotnú terasu. To všetko po vykonaní výpočtov pevnosti nosnej konštrukcie..

Ak plánujete stavbu otvorenej terasy, povolenia sa nevyžadujú. Podľa zákona nie je na takú terasu potrebná ani nadácia, pretože sa považuje za dočasnú stavbu..

Ak chcete uzavretú terasu alebo všeobecne presklenú verandu, bez povolení sa nezaobídete, pretože ide o prestavbu. S návrhom dokumentácie terasy by ste mali kontaktovať hlavného architekta oblasti. Po získaní povolenia a dokončení stavby je potrebné vykonať zmeny v dokumentácii celého domu. Bez toho to nebudete môcť predať a vaši dedičia môžu mať problémy s preregistráciou bývania.

Výber miesta na terasu

Priestor pre záhradnú terasu

Ak sa rozhodnete pripojiť terasu k domu vlastnými rukami, prvým krokom je rozhodnutie o mieste. Správny výber umiestnenia terasy určí nielen estetický vzhľad celého domu, ale aj pohodlie terasy, jej ochranu pred vetrom a páliacim slnkom, ako aj ľahký prístup..

K tejto stene je najčastejšie pripevnená terasa., kde sú predné dvere. Vykonáva teda funkciu verandy, baldachýnu a rekreačnej oblasti, ak to priestor dovoľuje..

Terasa okolo domu

Tiež sa dá lokalizovať po obvode domu, s východom iba z jednej steny alebo z viacerých, v závislosti od konštrukcie domu.

Ak umiestnenie terasy neviažete na vchodové dvere, môže byť vybavené zo strany kuchyne alebo obývačka a vybaviť východ z týchto priestorov priamo na terasu. Bude teda vhodné vziať si jedlo s jedlom a pozvať hostí, aby si oddýchli v lone prírody..

Aby bola terasa skrytá pred pohľadmi okoloidúcich, je umiestnená na zadnej strane domu, t.j.. s výhľadom do záhrady. Na jar a v lete vôňa stromov, hluk lístia a „brnenie“ hmyzu upadnú a vytvoria priaznivé podmienky pre dobrý odpočinok od ruchu mesta..

V severnejších oblastiach je lepšie mať terasu. z južnej strany domu, vybavenie strechou alebo baldachýnom na ochranu pred páliacim slnkom a dažďom. Môžete ho tiež jednoducho zatieniť vysokými rozložitými stromami..

V južných oblastiach s horúcim podnebím je k dispozícii terasa na oddych z východu a dokonca zo severnej strany domu v absolútnom tieni.

Dôležitým faktorom, ktorý by sa mal brať do úvahy pri navrhovaní terasy, je Ruža vetra. To platí najmä v oblastiach so silným vetrom. Rozšírenie musí byť umiestnené tak, aby ho výčnelky domu chránili pred nárazovým vetrom..

Ako vidíte, výber miesta je ešte dôležitejší ako materiál, z ktorého bude terasa vyrobená. Pretože jeho pohodlie úplne závisí od mnohých vyššie uvedených faktorov.

Aký tvar a veľkosť postaviť terasu k domu

Veľkosť terasy k domu

Rozmery terasy závisia od viacerých faktorov. Prvým je množstvo priestoru, ktoré na to možno použiť. Stránka nie je vždy taká veľká, aby ste na to ani nemuseli myslieť. Druhým je to, na čo bude terasa slúžiť. Na to, aby sa dve osoby mohli míňať, musí byť šírka terasy najmenej 120 cm. Na vybavenie jedálenského priestoru je potrebné vziať do úvahy počet osôb trvalo žijúcich v dome a vypočítať priestor pre stôl a stoličky, kreslá alebo lavice. Stôl pre 6 osôb zaberá 4 m2, ak k tomu pridáte voľný priestor pre uličky a nábytok, získate 7,5 m2. Ak plánujete umiestniť ďalšiu rekreačnú oblasť, vypočíta sa miesto pre ležadlá alebo pohovky. Zároveň je dôležité správne vybaviť priechody tak, aby sa dalo pohodlne pohybovať v rámci zón a medzi nimi..

Rozbitá otvorená terasa

Formulár terasy môžu byť úplne odlišné: štvorcové, obdĺžnikové, okrúhle, zlomené, polygonálne. Ktorý z nich vybaviť, závisí od osobných preferencií a voľného miesta. Pri usporiadaní otvorenej terasy nebude forma vôbec spôsobovať žiadne ťažkosti. Ale pre uzavretý je potrebné poskytnúť pohodlnú a funkčnú strechu. Ak má terasa neobvyklý tvar, na vybavenie strechy je možné použiť sklenené prvky, ktoré sú dnes v móde..

Aké materiály použiť na stavbu terasy

Pri rozšírení terasy na dom závisí cena priamo od veľkosti terasy, jej tvaru, základu a materiálov, ktoré budú použité. Už sme hovorili o tvare a veľkosti, teraz budeme diskutovať o materiáloch.

Hlavným pravidlom pri výbere materiálu na terasu je byť v súlade so všeobecným konceptom domu. Nie je potrebné používať rovnaký materiál..

Drevená terasa s kamennými stĺpmi

Napríklad, ak tehlový dom, na terase je možné predvídať iba niektoré prvky z tehál: stĺpce, podopretie strechy, alebo ozdobné prvky. A podlaha a balustráda terasy môžu byť drevené.

Drevená terasa k domu

Ak dom drevený, zo zrubového domu alebo zrubového dreva bude musieť byť terasa oplotená rovnakým materiálom, inak sa z celkového obrazu „vyklepne“.

Zasklená terasa

Aj keď existuje výnimka – sklenená strecha a sklenené ploty bude vyzerať neutrálne vedľa stromu a vedľa tehly alebo kameňa.

Terasa s kovaným plotom

Kované ploty vhodné iba pre budovy z kameňa alebo tehál.

Podlaha sa najlepšie robí z dreva. Ale ak máte pochybnosti o jeho sile a schopnosti odolávať zvýšenému zaťaženiu alebo ostrým pätám, môže byť na vrchu pokrytý keramickými dlaždicami alebo porcelánovým kamením. Tiež stojí za to premýšľať o usporiadaní podláh vyrobených zo špeciálnych materiálov, ktoré vydržia silné mrazy, zrážky a časté zmeny teploty..

Rám terasy môže byť vyrobený z drevených nosníkov, kovových konštrukcií alebo z kombinácie muriva, kanálov a drevených nosníkov. Na strešný rám sa takmer vždy používa spracované drevo. Samotnú strechu je lepšie vyrobiť z rovnakého materiálu ako strecha domu. Výnimkou je presklená strecha – môže byť vybavená bez ohľadu na materiál hlavnej budovy..

Pripojiť alebo nepripojiť terasu k domu

Táto otázka trápi mnohých a má na to dobrý dôvod. Pomerne často existujú situácie, keď je terasa alebo veranda na vlastnom základe pevne spojená s domom a v priebehu času sa v štruktúre verandy alebo, ešte horšie, v dome objavia praskliny. K tomu dochádza z nasledujúceho dôvodu..

Pri zaťažení hmotnosťou konštrukcie sa pôda zmenšuje, najvyššia intenzita je bezprostredne po dokončení stavby a postupom času klesá, pričom dosahuje minimálne hodnoty za rok. Množstvo a rýchlosť zmršťovania priamo závisia od hmotnosti konštrukcie a pôdy, na ktorej stojí. Zmenšenie pôdy pod domom (hlavnou budovou) bude oveľa väčšie ako pod terasou. Dom a terasa sa časom potopia, ale v rôznych rýchlostiach a hĺbkach. Ak je terasa pevne spojená s domom, časť bremena hmotnosti domu sa na ňu presunie, čo povedie k prasklinám a zničeniu nielen konštrukcie terasy, ale aj stien a základov domu..

Svetlé terasy na samostatných základoch nepripojte k domu, aby ste vylúčili vplyv poklesu týchto predmetov na seba. Na spojenie, ktoré nebude zasahovať do klesania a pohybu štruktúr, sa používajú dilatačné škáry. To uľahčuje možnosť vzájomných pohybov..

Uzavreté verandy, ktoré sa používajú ako ďalšia miestnosť, sú k domu pripevnené prvkami, ktoré umožňujú konštrukcii posunúť sa do určitého bodu. V prvom rade je veranda postavená na základe zakopanom do hĺbky zamrznutia pôdy so všetkým potrebným podstielkou. Pokiaľ je to možné, vykoná sa pripevnenie k existujúcemu základu, ale nie príliš tuhé. Na správne spojenie štruktúr sa vykonávajú povinné výpočty.

Ak sú steny verandy drevené, sú pripevnené k stenám domu pomocou systému tŕňovej drážky. Na trámoch domu a verandy sú vyrezané hroty a drážky, ktoré umožňujú štruktúram usadiť sa vo vertikálnej rovine. V tomto prípade sa nezobrazia žiadne medzery..

Ak sú steny verandy tehlové, sú spojené so stenami domu pomocou špeciálnych kotiev alebo konzol takým spôsobom, aby bola zaistená možnosť vzájomného pohybu. O rok alebo dva neskôr, keď sa objaví prasklina alebo medzera, je opravená. Ďalej sa nebude zvyšovať..

Pri stavbe plnohodnotnej verandy by bolo najlepšou možnosťou vybaviť ju domom na rovnakom základe. Pomôže to predísť mnohým problémom v budúcnosti..

Základ na terasu

Typ a závažnosť základu pre terasu závisí od materiálu, z ktorého sa plánuje výstavba terasy. Nie je to však jediné kritérium. Vlastnosti pôdy sú rovnako dôležité.

Terasa na povrchu sa tak môže po zimných mrazoch odtrhnúť od hlavného domu. K tomu dochádza v dôsledku „opuchu“ pôdy. Nie nadarmo stavitelia na každom rohu opakujú, že základ treba postaviť v hĺbke zamrznutia pôdy. Ak sa táto rada zanedbá, v zime voda v zemi pod terasou zamrzne a na jar začne topiť a „viesť“ terasu neznámym smerom. Celá stena sa môže dokonca zrútiť.

Preto prvé pravidlo – bez ohľadu na to, aký je základ – stĺpcový alebo pás, jeho hĺbka by mala byť pod úrovňou zamrznutia pôdy.

Stĺpový základ na terasu

Pre ľahká drevená terasa, áno, v zásade na akejkoľvek terase môžete postaviť stĺpcový základ. Za týmto účelom sa vykopávajú zákopy, do ktorých sa nalievajú vankúšové materiály vrstvu po vrstve: drvený kameň, piesok, štrk. Potom sa zhora vyrobí debnenie na nalievanie betónu. Takto sa vyrábajú konkrétne podperné stĺpiky. V závislosti od vlastností pôdy je možné niektoré z nich použiť na výrobu tehlových nosných stĺpikov.

Glazované verandy je vhodné stavať na pásových základoch. Ak ho plánujete pripojiť k domu, potom je najskôr vykopaný základ domu, potom sú do neho namontované armatúry a spojené s novým základom, ktorý by mal byť ako pokračovanie hlavného. Šírka by sa mala rovnať šírke steny domu. Tu je mimoriadne dôležité správne vykonať výpočty, pretože pôda priamo vedľa domu už bude „vysadená“, ale o niečo ďalej od nej – nie. A ich vlastnosti sú rôzne a tiež intenzita budúceho zmršťovania. Je lepšie zveriť takéto výpočty odborníkom.

Vystuženie monolitického základu pre terasu

Aj keď vás napadne vybaviť terasu, jednoducho na betónovej doske, tiež sa nedá položiť priamo na trávu. Je nevyhnutné odstrániť hornú vrstvu pôdy pod ňou a vyplniť materiály, ktoré sú dobre priepustné pre vodu, napríklad drvený kameň. Samotná doska by mala byť zosilnená zhora aj zospodu, aby odolala nerovnomernému zaťaženiu.

Na záver by som rád poznamenal: nezanedbávajte výpočty pre stavbu terasy, najmä nadácie. Ak chcete, aby štruktúra slúžila dlho a časom sa nedeformovala, zverte projekt architektovi a pri výbere materiálov berte do úvahy zvláštnosti klimatických podmienok vo vašom regióne..

Prístavba terasy k domu: foto – príklady

Terasa s vyrezávaným zábradlím

Drevená terasa s plotom

Terasa k domu

Terasa k domu

Terasa k domu

Terasa k domu

Terasa k domu

Terasa k domu

About the author