Ako si vybrať a pripojiť videovrátnik.

Všetci žijeme v ťažkých časoch a niekedy je jediným bezpečným miestom náš domov. Jednoduché spôsoby ochrany nášho domova však často nestačia. Mali ste niekedy túžbu vidieť a ovládať situáciu vo dverách, či už ide o byt alebo súkromný dom? Kedy máte ešte pred otvorením dverí možnosť posúdiť stupeň vhodnosti návštevníkov a v prípade veľmi podozrivých návštevníkov – zavolať zástupcov zákona a poriadku. To platí najmä pre deti, ak vidia, že ľudia vo dverách sú neznámi, dieťa jednoducho neotvorí dvere bez toho, aby sa zapojili do rozhovoru s neznámym človekom..

To všetko je k dispozícii bežným ľuďom s malým príjmom. Videotelefóny nie sú novým výrobkom na trhu, technológie sa zdokonaľujú a ceny v dôsledku hromadnej výroby sú celkom dostupné. Ale ako povedal Machiavelli, tieto bezpečnostné opatrenia závisia len od nás samých, pozrime sa teda na to, ako môžeme pomocou inštalácie vlastných videovrátnikov využiť svoje „vlastné schopnosti“ na zabezpečenie domova. Inštalácia video interkomov navyše nie je taká náročná, ako sa na prvý pohľad zdá..

Obsah:

“Iba tie bezpečnostné opatrenia sú dobré, spoľahlivé a účinné, ktoré závisia od vás a vašich vlastných schopností.” Nicolo Machiavelli

Ako si vybrať video interkom?

Na začiatok si definujme samotný pojem videovrátnik, čo to je, čo to je. Videovrátnik je systém zariadení, ktoré monitorujú, zamykajú dvere a umožňujú tiež rokovania s návštevníkom. Hlavné súčasti tohto bezpečnostného systému sú:

  • – monitor, čiernobiely alebo farebný, s rôznou uhlopriečkou;
  • – interkom; – kamera;
  • – elektronický zámok; – napájanie systému.

Na trhu je k dispozícii aj bezdrôtový videovrátnik, ktorý pracuje na rádiových frekvenciách. Jeho hlavnou výhodou je absencia drôtov, čo výrazne zvyšuje mobilitu samotného zariadenia a zjednodušuje inštaláciu. Zariadenie ale nie je lacné, takže ho nebudeme zvažovať..

Videorekordér so snímačom pohybu sa tiež nevzťahuje na možnosti rozpočtu, takže jeho možnosti zvážime iba vo vzťahu k nemu. Prítomnosť pohybového senzora vám umožní začať nahrávať video aj fotografiu v okamihu pohybu pred vašimi dverami – automaticky. To vám umožní vidieť a počúvať, čo sa stalo vo dverách vo vašej neprítomnosti. Spravidla majú pokročilé funkcie.

Obrazovka

Video interkomový monitor, ako je uvedené vyššie, je dvoch typov. Je potrebné poznamenať, že cena celého súboru zariadení v neposlednom rade závisí od monitora: farba, uhlopriečka atď. Ktorý si vyberiete, je len na vás, na základe potrieb a dostupného množstva. Uhlopriečka obrazovky je k dispozícii od 4 palcov a viac. Pri výbere obrazovky by ste sa mali riadiť kvalitou obrazu a ak pri 4 – 6 palcoch obrázok spĺňa vaše priania, veľká uhlopriečka by sa mala považovať za prvok prestíže. Zariadenie s čiernobielym monitorom stojí takmer dvakrát lacnejšie ako farebné videovrátniky a či sa vám oplatí preplatiť funkciu, ktorá neovplyvňuje zabezpečenie, je na vás.

Interkom.

Podľa spôsobu inštalácie sú k dispozícii dve možnosti: zadlabacia a nad hlavou. Vstavaná dverová stanica videovrátnika má množstvo výhod, ako napríklad vyšší stupeň ochrany pred nepriaznivým počasím a úmyselným poškodzovaním neadekvátnymi ľuďmi. Ale aj počas inštalácie sú ťažšie, pretože je potrebné vyraziť výklenok v stene alebo plote. Podľa stupňa zabezpečenia môžu byť s antivandalskou ochranou a obyčajné.

Video interkomová kamera.

V závislosti od zvoleného displeja je vybraný aj fotoaparát, farebný alebo čiernobiely. Spravidla je dodávaný s videovrátnikom a je zabudovaný do interkomu. Niektoré systémy video interkomov poskytujú možnosť pripojenia viac ako jednej videokamery, je to na rozhodnutí kupujúceho. Dôležitým kritériom pri výbere fotoaparátu je jeho pozorovací uhol. Čím vyššie je, tým lepšie, tým viac miesta kamera zaberie. Dôležitým prvkom interkomu je podpora IR osvetlenia, na to pri výbere dávajte pozor. Kvalita obrazu v tme závisí od jeho prítomnosti..

Elektronický zámok.

V súprave je obvykle dodávaný aj zámok, ale je možné si vybrať zámok, ktorý vyhovuje vašim potrebám. Aby sme pochopili, o čom hovoríme, zvážime systémy zámkov pre videovrátniky, ktoré sú dnes k dispozícii, existujú štyri z nich: „kancelársky“, „verejný“, kombinovaný a elektromotorický. Najjednoduchšou možnosťou je takzvaná „kancelária“, stupeň ochrany nie je veľký, problémy s buchnutím dverí a výpadok prúdu. Rovnaké nevýhody majú aj hrad „verejný“ alebo „príjazdový“. Niektoré z nich je možné odstrániť inštaláciou dodatočného zdroja energie. Nie sú to drahé možnosti, a ak potrebujete video interkom do bytu s inštaláciou na predsieňové dvere, je to tak. Kombinovaný zámok bude stáť viac, ale stupeň ochrany je tiež vyšší. Umožňuje otvoriť dvere bez ohľadu na dostupnosť elektrickej energie pomocou kľúča. A najdrahšou možnosťou je zámok elektrického motora. Vyznačuje sa vysokým stupňom ochrany proti vlámaniu, je funkčný aj pri absencii zdroja energie, v núdzových situáciách umožňuje bezpečné otvorenie dverí.

Zdroj

Vyrábajú sa v dvoch verziách: internej a externej. Dodáva sa so zvyškom sady. Nebudeme sa pozastavovať nad napájacími zdrojmi, poznamenávame iba, že pri inštalácii dodatočného zdroja energie vo forme batérií bude potrebné pre video interkom kúpiť neprerušiteľný zdroj napájania. Ktoré? Závisí to od kapacity batérie, dostupného množstva atď..

Vlastnoručná inštalácia

Keď ste sa rozhodli pre výber a kúpili ste si všetky potrebné prvky, môžete začať inštalovať video interkom. Verte mi, nepotrebujete špeciálne vzdelanie, iba jednoduché stavebné schopnosti a pozornosť. Zoberme si, ako sú namontované domáce videotelefóny Commax. Po porozumení princípu inštalácie v tomto prípade a dodržaní pokynov na inštaláciu akéhokoľvek iného videovrátnika sa s pripojením vyrovnáte.

Nástroj: dierovač, nožnice na drôt, skrutkovač a kladivo. Je tiež potrebné mať: hmoždinky, elektrickú pásku alebo svorkovnice, signálny kábel dostatočnej dĺžky.

Pred inštaláciou videovrátnika je vhodné ho zostaviť a skontrolovať jeho funkčnosť, ušetrí vám to zbytočné problémy. Pokyny sú dosť podrobné, ukazujú schému zapojenia, neustále ich kontrolujte, pomôže to zabrániť zámene s vodičmi.

Videotelefón DPV 4MT od spoločnosti Commax má štvorvodičové prepojenie medzi ovládacím panelom a interkomom. Na obrázku nižšie. Pri pripájaní nie je najdôležitejšie zamieňať drôty, všetky sú označené inou farbou, len dávajte pozor. Tento kamerový interkom podporuje okrem kamery nainštalovanej v paneli hovorov aj inštaláciu ďalšej kamery. Druhá kamera je pripojená pomocou trojvodičového obvodu, jediný rozdiel je v prítomnosti vodiča pre zvukový signál, pre druhú kameru to nie je potrebné..

Ďalej zvážte pripojenie napájacieho zdroja k zámku a zvoneniu. Obvod je dvojvodičový, všetky jadrá sú čierne. V tejto časti práce nie je najdôležitejšie zamieňať silové póly. Venujte veľkú pozornosť zhode označení pólov, „+“ nastavených na „+“. Rovnako ako v pokynoch a na označení terminálov.

Po predtým zostavenej a skontrolovanej prevádzkyschopnosti všetkých zariadení zahrnutých v systéme pristúpime k stacionárnej inštalácii na vopred určených miestach. Ďalšie akcie sú celkom jasné, nebudeme popisovať, navyše priložené video dobre ukazuje celú sekvenciu pripojenia.

Výkon

Dúfame, že vám náš článok pomohol porozumieť zariadeniu a základným princípom inštalácie video interkomu. Voliteľne môžete využiť pokročilé funkcie týchto zariadení, ako napríklad podporu pamäťovej karty a prítomnosť záznamníka fotografií, diaľkového ovládača atď. Dostupnosť týchto funkcií závisí len od veľkosti vášho rozpočtu..

Keď ste sa rozhodli nainštalovať takéto zariadenie, nainštalujete do svojej bezpečnostnej steny ďalšiu tehlu. Po zostavení videotelefónu vlastnými rukami sa ešte viac priblížite k cieľu vyjadrenému anglickým právnikom Eduardom Kokom: „Môj domov je moja pevnosť“.

About the author