Ako správne izolovať záhradný domček

Obyvatelia mesta už mnoho rokov spájajú záhradný domček s malou letnou budovou, ktorá je zostavená zo šrotu. S príchodom lacných stavebných materiálov na trh majú vývojári možnosť rýchlo postaviť lacné bývanie, ktoré je v lete vhodné na rekreáciu. A aby v malom vidieckom dome bolo teplo aj v zime, mali by ste myslieť na slušnú izoláciu a vykurovanie záhradného domčeka.

Obsah:

Potreba zatepliť záhradný domček

Ako viete, hlavný účel záhradného domu spočíva vo vytvorení rekreačného prostredia, to znamená vo vytváraní podmienok podpory života v prírode, ktoré sú blízke domácim, pre efektívnu implementáciu vybudovaných plánov. Mnoho záhradníkov predlžuje záhradnícku sezónu až do neskorej jesene a v zime ochotne prichádzajú lyžovať a relaxovať..

Takáto zábava však bude často nemožná a tu je dôvod. Vidiecke záhradné domy majú spravidla veľmi jednoduchú štruktúru – rám z drevených trámov, ktorý je opláštený šindľom. Vnútro domu je ukončené preglejkou, na ktorú sa zase prilepí tapeta. Ak ste v letnom záhradnom dome nevytvorili správnu tepelnú izoláciu, bude v zime v takejto štruktúre veľmi ťažké udržať teplo, pretože vnútorný priestor medzi plášťom nie je ničím vyplnený..

Môžete nesúhlasiť a vybrať si možnosť vykurovania dočasným sporákom. V tomto prípade by ste však mali mať na pamäti, že to nie je dlho. Priaznivci otvoreného ohňa musia vedieť, že účinnosť krbov je nízka, je to len 10%, takže nebude možné sa tak zahriať. Teplo bude dočasné a tehlový dom sa bude musieť jeden alebo dva dni vykurovať dokonca aj krátko. Na tepelnú izoláciu preto musíte stále myslieť. A medzitým nie je zvlášť ťažké izolovať záhradný dom svojpomocne..

Pretože potreba obytných priestorov v zime bude menšia ako v lete, z dôvodu ekonomického použitia tepelnoizolačných a stavebných materiálov a úspory paliva na vykurovanie nie je možné izolovať celý dom. V záhradnom domčeku stačí zatepliť jednu alebo dve miestnosti, v závislosti od stavebnej plochy a zloženia rodiny. Je dobré, ak je v záhradnom domčeku aj murovaná pec.

Iba v tomto prípade je možné víkendy tráviť skoro na jar, na konci jesene a v zime a pomaly prerobiť všetky nadchádzajúce práce, pre ktoré nebolo možné v letnom období presýtenom záhradníckymi úlohami vyčleniť čas. Predtým, ako pristúpite k cvičeniu, nezabudnite, že sa odporúča vykonať všetky tepelnoizolačné práce, keď je vonku leto. Ak je chata dvojpodlažná, alebo je obytná plocha jedného poschodia príliš veľká, mali by ste myslieť aj na ohrev vody..

Výber materiálov

Najpraktickejšími izolačnými materiálmi sú sklená vata, polystyrénová pena, penová guma, penová izolácia a drevovláknité dosky. Steny kamenných alebo tehlových domov je možné izolovať pomocou sypkých materiálov, ktoré sú umiestnené medzi dvojitými stenami, alebo na steny použiť najnovší tekutý tepelnoizolačný materiál. Materiály, ktoré používali naši starí rodičia, za nimi však nezaostávajú..

Priemyselné ohrievače

Na tepelnú izoláciu záhradného domčeka sa najčastejšie používajú priemyselné ohrievače. Minerálnu izoláciu je potrebné izolovať od vlhkosti. Patria sem minerálna vlna a sklolaminát. Na ochranu podláh a fasád pred chladom sa používa hlavne minerálna izolácia.

Minerálna vlna sa v stavebníctve používa mnoho rokov za sebou, osvedčila sa najlepším spôsobom, pretože sa nezmršťuje a udržuje svoje vlastné technické parametre na vysokej úrovni už desaťročia. Tento materiál získal svoju popularitu vďaka jednoduchosti postupu inštalácie a nízkej cene..

Celulózovú izoláciu zastupuje predovšetkým ekologická vlna, ktorá sa používa na izoláciu fasád, striech a podláh vidieckych domov. Polystyrénové materiály alebo expandovaný polystyrén sú potrebné pri izolácii striech a fasád a sú nevyhnutné aj pri izolácii základov. Takýmito materiálmi môžete izolovať záhradný domček zvonku aj zvnútra..

Materiály po ruke

Niektoré materiály si môžete pripraviť sami. Nie sú nižšie ako minerálne a široko sa používajú pri individuálnej stavbe organických izolácií, ako sú piliny, trstina, mach, ostrica. Môžete k nim pridať celý zoznam izolačných materiálov: plevy, slama, seno, malé hobliny, rašelinové štiepky a ďalšie. V rôznych regiónoch našej krajiny je stále veľa izolácií „nôh“. Hrubý materiál musí byť najskôr rozdrvený, napríklad nasekaný sekerou.

Materiál na izoláciu si môžete vyrobiť sami z improvizovaných prostriedkov, ktoré záhradníci vždy majú. Toto je plastový obal a staré noviny. Na izoláciu záhradného domčeka týmto spôsobom je medzi listy novín vložený film a žehlený žehličkou. Výsledný tepelnoizolačný materiál je spravidla prilepený k stenám pod tapetou..

Požiadavky na izoláciu

Pokiaľ ide o minerálnu izoláciu (minerálna vlna, sklenená vlna, polystyrén), ako aj malé drevené hobliny, piliny a mach, hrúbka zásypu by mala byť najmenej 10 centimetrov a môžete počítať s teplotou vonkajšieho vzduchu až mínus 20 stupňov, ak je splnená jedna sine qua non – vetruvzdorný vonkajší plášť … Pri pórovitejšej organickej izolácii by sa hrúbka zásypu mala zvýšiť na 13-15 centimetrov.

Minerálna izolácia musí byť zhutnená tak, aby sa materiál po ručnom pritlačení vrátil do pôvodnej polohy. Ak je tepelný izolátor v rohožiach, nemal by sa uvoľňovať. Malé hobliny a piliny sú zhutnené do hustého stavu. Je obvyklé mletie sena, slamy, ostrice, trstiny, veľkej drevnej štiepky na začiatku, sekanie sekerou a čím menšie súčiastky, tým lepšie.

Ak vás zaujíma, ako správne zatepliť záhradný domček a minúť minimum peňazí, tak si dajte pozor na nasledujúce informácie. Aby ste ušetrili drahý tepelnoizolačný materiál a peniaze, môžete súčasne použiť minerálnu a organickú izoláciu a položiť ich ako vrstvový koláč, čo je obzvlášť užitočné v tých štruktúrach, kde ich chcete vyplniť v celej hrúbke, napríklad pri izolácii podlahy. alebo v medzipodlahe sa prekrývajú. Odporúča sa položiť vrstvu najlepšej izolácie zo strany zdroja chladu.

Pamätajte si, že pred použitím musí byť akýkoľvek materiál úplne suchý, inak stratí svoje tepelnoizolačné vlastnosti a organická izolácia bude tiež hniť so všetkými nasledujúcimi nepríjemnosťami a problémami..

Otepľovanie záhradného domu

Tlak teplého vnútorného vzduchu v záhradnom domčeku je vždy vyšší ako chladného vonkajšieho vzduchu, takže sa teplý vzduch snaží uniknúť na ulicu. Ako viete, tepelné straty v akejkoľvek budove, najmä v záhradnom dome, prebiehajú podlahou, stropom a stenami. Nepríjemné podmienky nastávajú, ak je rozdiel medzi teplotou v budove a teplotou povrchu stien viac ako 6 stupňov a rozdiel medzi teplotou vzduchu a podláh je 4 stupne. Najlepší tepelný komfort bude dosiahnutý s teplotným rozdielom 3 stupne. Zistili sme dôvody tepelných strát, teraz stojí za to zistiť, ako izolovať záhradný dom.

Izolácia podlahy a základu

Tepelný komfort záhradného domčeka bude do značnej miery závisieť od konštrukcie podlahy. Častejšie predstavujú jeden rad dosiek, ktoré sú položené na guľatinu, na dosky je položené linoleum, drevotrieska, drevovláknitá doska. Takéto podlahy sú bežnou základňou nábytku, ale nie sú prvkom tepelnej izolácie. Zo zeme týmito podlahami preniká intenzívny chlad. Nohy zamrznú zo studenej podlahy a ani vysoká teplota vzduchu to nemôže zachrániť, pretože nižšie uvedená teplota je vždy nižšia ako na úrovni stropu.

Ak je dom postavený na pásovom základe, ktorý je pevný, potom sú v suteréne s najväčšou pravdepodobnosťou vetracie otvory – špeciálne otvory, ktoré sú vyrobené na vetranie priestoru pod budovou. Takéto vetracie otvory by mali byť bezpodmienečne zatvorené. Môžete ich prikryť kúskom izolácie, polystyrénu alebo nepotrebnou handrou. Je dôležité otvoriť také prieduchy na jar..

V dnešnej dobe letní obyvatelia často kupujú záhradné domčeky hotové. Prinášajú na stránku podobnú štruktúru, kladú ju na stĺpy, ktoré slúžia ako základ, vedú elektrický prúd – a môžete pokojne osláviť otepľovanie domu. Stojí za zmienku, že priestor v dome v tomto prípade zostáva úplne otvorený. Preto musí byť zatvorený. A môžete to urobiť vytvorením náplne.

Železo na nechty, gumené plechy alebo dosky na spodok domu po obvode. Potom to všetko posypte zemou. V dôsledku toho sa pod budovou vytvorí vzduchový vankúš, ktorý zabráni prieniku chladu cez podlahy. Na jar je obvyklé vyčistiť zem alebo prefúknuť ju, napríklad pomocou kúskov plastových rúrok, ktoré majú veľký priemer. Vhodné pre tie, ktoré sa používajú pre domáce kanalizačné systémy.

Na izoláciu podlahy v záhradnom domčeku postavenom na vlastnú päsť by mala byť podlaha rozobraná. Môžete použiť akékoľvek dostupné materiály. Izolácia podlahy sa najčastejšie vykonáva vo vrstvách. Aby bola podlaha teplá a suchá, musí byť bezpodmienečne vytrhnutá z podzemia. V suchej pôde a nízkom hladine vody sa obmedzte na promenádu ​​položenú na kmeňoch. Podperami budú nízke tehlové stĺpiky, ktoré sú vodotesné dvoma vrstvami strešného materiálu na bitúmenovom tmelu.

Tehlové piliere by mali byť podopreté na chudú betónovú prípravnú vrstvu. Pod ním by mala byť hydroizolačná vrstva ílu, ktorá je vopred rozdrvená vodou, ktorá ochráni podlahové konštrukcie a podzemie pred vlhkosťou pôdy. Nižšie je zhutnená pôda. Podlaha takejto štruktúry slúži dlho bez toho, aby bola ovplyvnená hubami a vlhkosťou..

Letní obyvatelia často odporúčajú izolovať záhradný domček takto na zemi. Nalejte vrstvu sutiny, zhora piesok a túto hmotu pevne zhutnite. Na vrch položte vrstvu tepelného izolátora. Potom je obvyklé umiestniť materiál na hydroizoláciu a sieťovinu na tepelnú izoláciu, po ktorej môžete bezpečne naliať betónový poter.

Pri vysokej hladine podzemnej vody je pri izolácii podlahy v záhradnom domčeku zvykom zdvihnúť ju nad zem najmenej o pol metra. V tomto prípade by mala byť podlaha dvojitá s tepelným izolátorom. V rámci tejto možnosti to robia letní obyvatelia: drsná podlaha (stará dokončovacia podlaha je na tento účel dokonalá), vrstva tepelného izolátora (expandovaný polystyrén alebo minerálna vlna) a nová dokončovacia podlaha. Priestor medzi hrubou a čistou podlahou musí byť vetraný, preto sú na čistej podlahe – v rohoch miestností vytvorené ventilačné otvory..

Dôležitým krokom pri zahrievaní záhradného domu je ochrana suterénu (ak existuje) a základu. K výberu tepelnoizolačného materiálu pre základ by sa malo pristupovať opatrnejšie, musíte si kúpiť vysokokvalitný materiál, pretože to ovplyvní tepelnú izoláciu budovy, ako aj bezpečnosť a trvanlivosť nosných konštrukcií. Izolujte všetky časti základu, nešetríte materiálom, pretože týmto spôsobom môžete ušetriť až 40% odchádzajúceho tepla..

Izolácia podláh

Vykonanie izolácie strechy má veľký význam, pretože takmer 10% tepla odchádza strechou. Pri výbere izolácie strechy sa musíte riadiť klimatickými vlastnosťami, prítomnosťou zaťaženia snehom a vetrom. Nezabudnite, že materiály musia byť trvanlivé, odolné voči vlhkosti, ohňovzdorné, netoxické, je dôležité, aby sa tepelný izolátor nezmršťoval.

Použitie polymérnych materiálov pri izolácii strechy letnej rezidencie nebude najracionálnejším riešením, pretože sa líšia vlastnosťami zvýšenej horľavosti a budete musieť prijať vážne opatrenia na zvýšenie požiarnej bezpečnosti budovy. Z vyššie uvedeného vyplýva, že na izoláciu striech je vhodné použiť kamennú vlnu.

V podkrovných podlahách je zvyčajne obvyklé obmedziť sa na zariadenie parotesnej vrstvy, pretože strecha je najviac vystavená vlhkosti vo forme zrážok. Keď je izolácia navlhčená, vzduch sa vytlačí z jej pórov a nahradí ju voda. Zvýšenie obsahu vlhkosti v tepelnom izolátore najmenej o 10% vyvoláva pokles ukazovateľov tepelnej ochrany o polovicu!

Zmrazená voda zhoršuje vlastnosti izolácie. Preto pri izolácii záhradného domčeka musíte dbať na spoľahlivú parozábranu. Najlacnejším a najľahším spôsobom je vyrobiť parotesnú vrstvu z namočenej hliny vo vode. Hlina-slamený tuk, ktorý má hrúbku 20-25 milimetrov, sa nanáša priamo na stropné dosky.

Mach môžete použiť ako izolačný materiál na podlahy záhradných domčekov. Je odolný voči rozkladu, perfektne absorbuje vodné pary a okamžite schne. Moss, na rozdiel od iných materiálov, v priebehu času nepečie a nestráca svoje vlastné tepelnoizolačné vlastnosti. V budovách, ktoré sú izolované machom, bude vždy suché a nebude cítiť žiadny zatuchnutý zápach. Aby nedošlo k poškodeniu tepelnoizolačného materiálu, sú behúne zhora pribité pozdĺž stropných nosníkov, ktoré majú šírku asi 40-50 centimetrov.

Izolácia steny

Spôsoby izolácie záhradných domčekov sa líšia v závislosti od konštrukcie. Úplne prvý spôsob je vonkajšia izolácia, takzvaný „koláč“ zahŕňa niekoľko vrstiev: izoláciu, ktorá je pripevnená k nosnej konštrukcii, výstužnú sieť na báze lepidla a vlastne dve vrstvy omietky. Druhá možnosť: tepelne izolačný materiál je pripevnený pomocou kotiev so závesom, potom je položená zváraná sieť z nehrdzavejúcej ocele a na vyrovnanie je položená hrubá vrstva omietky..

Steny záhradného domčeka môžete izolovať aj pomocou sklopných fasád. Myšlienka takéhoto dizajnu je veľmi jednoduchá – medzi tepelnoizolačným materiálom a dažďovou clonou (vonkajšia strana fasády) je vzduchová medzera, ktorá umožňuje vlhkosti a vodným parám voľne ísť von na ulicu, predchádzanie vzniku plesní a plesní. Na tento účel je najvhodnejšia izolácia z kamennej vlny..

Najväčší účinok postupu otepľovania chaty získate, keď sú steny zvnútra opláštené listovým materiálom – sololitom alebo preglejkou, položené na prepravku z drevených lamiel. Priestor medzi „novým“ a tehlovou stenou vydláždte sklenou vatou, alebo ju naplňte tesne nabúranými pilinami a vodorovne pribíjajte dosky. Zrubový dom sa odporúča „zabaliť“ minerálnou vlnou a opláštiť vlečkou alebo šindľom.

Izolačný materiál môžete použiť v akejkoľvek kombinácii. Napríklad spodná časť stien, kde sú dosky umiestnené zvisle, je pohodlne izolovaná neuvoľnenými materiálmi, ktoré sú vhodné na zhutnenie v akomkoľvek smere (sklenená vlna, minerálna vlna, mach, ostrica, trstina, seno, slama (seno) a hornú časť, kde sú dosky umiestnené vodorovne, je možné chrániť pred chladom a sypkými materiálmi (malé hobliny, piliny).

Takáto stena sa vďaka svojej nízkej hmotnosti rýchlo zahreje, zatiaľ čo príliš hrubé dosky so všetkými na prvý pohľad zdanlivými výhodami majú najhoršie tepelné vlastnosti. Ich zahriatie na príjemnú teplotu v chladnom počasí bude vyžadovať veľa tepla. A ešte jeden predpoklad na zahriatie záhradného domčeka – vonkajšie steny musia byť vetruvzdorné.

Aby ste zaistili, že steny nie sú vyfukované, stačí pod vonkajší plášť vložiť nejaký hustý materiál, či už je to hrubý papier, lepenka, strešná lepenka, strešná lepenka, pergamen alebo plastový obal. Obklad z dosiek do jazyka alebo štvrtiny nemožno považovať za odolný voči vetru, aj keď je pevne nasadený, stále sa objavia praskliny, pretože dosky majú chyby, podliehajú zdeformovaniu a zmršťovaniu.

A aby vo vašom záhradnom domčeku nezačali hlodavce, ktorí sa radi usadia v akejkoľvek izolácii, bez opovrhnutia sklenou vatou, treba prácu vykonávať opatrne, bez prasklín. Ruberoidová podšívka je spoľahlivou ochranou pred nepozvanými hosťami. Potom premýšľajte o tom, ako usporiadať kachle v záhradnom dome vlastnými rukami alebo nainštalovať kompaktný plynový kotol.

Izolácia okien a dverí

Nezabudnite konečne zatepliť vchodové dvere a okná, cez ktoré sa stráca najviac tepla. Okná v záhradných domčekoch sú väčšinou drevené, čo si pred chladným počasím vyžaduje istú prípravu. Drevo je vynikajúci materiál, ale časom sa zdeformuje, zavarí, vyschne a farba sa odlupuje. V dôsledku toho sa objavia praskliny, cez ktoré sú studené a prenikajú.

Letnú chatu s neizolovanými drevenými oknami je možné dlho vykurovať a stále bude chladno. Dom sa nakoniec zahreje, ale ak sa zníži výkon ohrievača alebo ak nedáte drevo do kachlí, okamžite v ňom opäť vychladne. Dôvodom sú prievany, ktoré prenikajú z týchto prasklín v oknách a odoberajú teplo. Preto otázka tepelnej izolácie okien začína tesným osadením rámov. Nezabudnite skontrolovať miesta, kde sa okná stretávajú so stenami..

Skontrolujte, či to vychádza z medzery medzi rámom a sklom, a ak spozorujete „netesnosť“, potom vymeňte zasklievacie lišty. Na jeseň sa tiež odporúča lepiť okná. Môžete sa riadiť babskými radami a robiť staromódny spôsob: s papierom, ktorý je prilepený na pastu – roztok múky a vody. Lepiacu pásku si môžete kúpiť v železiarstve, ktoré tiež funguje dobre..

Ak sú medzi rámom a okennými krídlami veľké medzery, je lepšie ich pred vložením prepichnúť vatou. A aby sa minimalizovali tepelné straty okien, odporúča sa inštalovať kovoplastové okná s dvoj- alebo trojvrstvovými oknami zasklenie, rovnako ako použitie skla s energetickým striekaním a tmelom všetky medzery.

Je dobré, ak má záhradný dom predsieň, inými slovami vchodové dvere sú oddelené od obytných priestorov inými dverami. V tomto prípade by z ulice nemali byť silné prievany a studené mosty. A napriek tomu sa odporúča, aby predné dvere do chaty boli bez ohľadu na to, či pred nimi je zádverie, opláštené izoláciou. Na izoláciu dverí medzi stenami položte izolačný materiál a prilepte zárubne a spoj dverí izoláciou..

Vhodný je najjednoduchší tepelnoizolačný materiál, ten, ktorý sa predáva ako sada dermantínu, penovej gumy a ozdobných klincov. Náklady na takúto sadu nie sú príliš vysoké. Všetko vás bude stáť pár stoviek rubľov. Ale izolované dvere pomôžu majiteľom ušetriť na kúrení viac ako jeden kilowatt elektrickej energie..

About the author