Ako správne vyrobiť cementovú maltu

Ak sa rozhodnete stavať, počas práce budete určite potrebovať cementový roztok. Nestačí len kúpiť cement, pretože pred začatím stavby sa šedý prášok musí zmeniť na skutočné riešenie. Voda, piesok a cement sú všetky zložky, ale nie všetko je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Poďme zistiť, ako správne vyrobiť cementovú maltu.

Obsah:

História vzniku cementu

Cement je známy sťahujúci stavebný materiál, ktorý sa označuje ako hydraulické spojivo používané na lepenie rôznych povrchov – tehál alebo železobetónových tvárnic. Betón alebo základy nie je možné vyrobiť bez cementu. Okrem vysokej viskozity má materiál vynikajúce hydraulické vlastnosti, ktoré umožňujú vytvoriť stabilné spojenie s vodou a inými kvapalinami pri vytváraní roztoku vo forme plastovej hmoty. Po vytvrdnutí takejto hmoty sa získa materiál podobný kameňu, ktorý má značnú pevnosť a tuhosť..

Dokonca aj v dávnych dobách sa spojivá začali používať na stavebné potreby. Úplne prvým spojovacím materiálom bola prírodná nepečená hlina. Postupom času však prestal uspokojovať staviteľov kvôli nízkej odolnosti voči vlhkosti a slabým adstringentným vlastnostiam..

Niekoľko tisícročí zostalo jediným spojovacím materiálom vzdušné vápno a sadra, ktoré však nemali dostatočnú vodotesnosť. A rýchly rozvoj plavby v 17-18 storočí si vyžiadal vytvorenie nových spojív odolných voči vode na výstavbu prístavných zariadení..

V roku 1796 si Angličan Parker patentoval cement nazývaný „román“, ktorý mohol tvrdnúť na vzduchu alebo vo vode. Tieto vlastnosti však v našej dobe stratili aj svoj praktický význam. Na začiatku 19. storočia akademik V.M. Severgin opísal spojivo, ktoré sa získalo pražením z opuky, po ktorom nasledovalo mletie. Od druhej polovice 19. storočia portlandský cement pevne vstúpil do stavebnej praxe nášho mlyna..

Industrializácia v ZSSR a rýchle tempo výstavby kapitálu predurčili rast rozvoja cementárskeho priemyslu. ZSSR v roku 1962 zaujal prvé miesto na svete vo výrobe cementu. Dnes sa u nás vyrába asi 30 odrôd cementov. Súčasne rastie jeho kvalita a napĺňa sa predpoveď slávneho chemika Mendelejeva, ktorý tvrdil, že cement je stavebným materiálom budúcnosti..

Proces výroby cementu

Prírodný cement je zmesou vápenca a hliny, ktorá pri stuhnutí vytvára vysokopevný materiál podobný kameňu, ktorý je najčastejšie bez zápachu, sypký a má sivú farbu. Kvalita cementu je určená prítomnosťou rôznych látok v ňom – ​​granulovanej trosky, oxidu horečnatého a anhydritu kyseliny sírovej. Značka cementu závisí od pomeru týchto zložiek. Tiež kvalita cementu, čas tuhnutia, pevnosť v tlaku, nesprávne nastavenie budú závisieť od percenta uvedených látok..

Ako surovina na výrobu portlandského cementu sa používa hmota vápenca a hliny, ako je uvedené vyššie. Z čoho iného je cement vyrobený? V ojedinelých prípadoch sa používa hornina nazývaná slieň, čo je presne prírodná zmes ílu a vápenca v pomere potrebnom na získanie portlandského cementu počas výrobného procesu. Mergela ocenil v 19. storočí Angličan Aspdin, ktorý zbieral prach na ceste pri meste Portland, vyrábal z neho brikety, ktoré následne spálil.

Cementárne majú spravidla vlastné lomy potrebného materiálu – hliny a vápenca. To umožňuje udržiavať požadované chemické zloženie vsádzky s vysokou presnosťou až 0,1 percenta, čo má veľký význam. Náboj sa vypaľuje v rotačných peciach, ktoré majú priemer 3,6 – 7 metrov a dĺžku 100 – 150 metrov. Teplota v zóne spekania sa udržuje na úrovni plus 1450 stupňov Celzia.

Sintrujúcim výrobkom je slinok, čo sú okrúhle granule s priemerom 5 – 100 milimetrov. Slinok sa melie v guľových mlynoch na špecifický povrch 3000 centimetrov štvorcových na gram. Pri mletí bezpochyby pridajte 5% dihydrát sadry, ktorá hrá úlohu regulátora času tuhnutia. Bez sadry sa vytvorí takzvaný rýchlo tečúci cement, ktorý okamžite tuhne a z ktorého sa nedá pripraviť cesto. Všetky minerály slinku sú schopné interagovať s vodou a vytvárať nové zlúčeniny – hydráty. Hydráty tvoria priestorovú štruktúru, ktorá vytvára cementový kameň.

Použitie cementu v stavebníctve

Cement sa používa na stavbu základov a výrobu malty na kladenie tehál, nalievanie poteru pri inštalácii podlahy, vytváranie ciest a slepých oblastí. Používa sa na prefabrikovaný a monolitický betón, ktorý slúži ako surovina na získavanie železobetónu, azbestocementových výrobkov, rôznych umelých materiálov, malt, upevňovania jednotlivých častí konštrukcií a tepelnej izolácie. Veľkými spotrebiteľmi cementu sú plynárenský a ropný priemysel.

Cement a stavebné materiály, ktoré sa získavajú na jeho základe, môžu úspešne nahradiť vzácne drevo, vápno, tehly a ďalšie tradičné materiály v stavebníctve. O niečo neskôr budeme hovoriť o tom, ako vyrobiť cement vlastnými rukami a cementovou maltou. Použitie cementu v rôznych odvetviach stavebníctva úzko súvisí s jeho technickými charakteristikami. Pozrime sa na toto spojenie bližšie..

Odolnosť proti mrazu je vlastnosť, ktorá charakterizuje schopnosť materiálu opakovane zmrazovať a rozmrazovať po dlhšiu dobu. Čistý cement nemá takú schopnosť; túto charakteristiku získava vďaka rôznym modifikačným prísadám. Ak žijete v chladnom pásme krajiny a je pre vás dôležitá vysoká mrazuvzdornosť konštrukcie, mali by ste zvoliť hydrofóbny cement 500.

Odolnosť proti korózii určuje schopnosť cementu odolávať takmer akýmkoľvek agresívnym faktorom životného prostredia. Pozzolanický cement sa vyznačuje zvýšenou odolnosťou proti korózii, ktorý je určený na stavbu podvodných a podzemných štruktúr..

Odolnosť voči síranom je vlastnosť prášku, ktorá umožňuje, aby bola stavebná zmes stabilná vo vodnom prostredí, ktoré obsahuje síranové ióny. Túto vlastnosť stelesňuje cement odolný voči síranom, ktorý sa používa na stavbu hydraulických štruktúr, ktoré sú vystavené pôsobeniu slanej vody..

Odolnosť voči vode ako charakteristika cementu našla uplatnenie vo vodotesnom expandujúcom cemente. Cement je počas vytvrdzovania schopný zvýšiť objem, proces tuhnutia prebieha pomerne rýchlo – asi za 10 minút. Na utesnenie škár a škár v betónových konštrukciách, ktoré sú vo vode, je potrebný vodotesný expandujúci cement.

Jemnosť mletia sa týka charakteristiky, ktorá ovplyvňuje čas tuhnutia, tvrdnutie a pevnosť betónu. Čím jemnejšie je mletie vyrobeného slinku, tým vyššia je pevnosť vytvrdeného cementu. Malo by sa pamätať na to, že príliš jemné brúsenie namiesto vynikajúcich vlastností vyvoláva nadmernú spotrebu vody a zníženie pevnosti betónu..

Výroba cementovej malty vlastnými rukami

Ak chcete minimalizovať náklady na opravy alebo stavbu, mali by ste zabudnúť na hotové zmesi, ktorých cena je oveľa vyššia ako náklady na cement a piesok, ktoré sú potrebné na získanie rovnakého objemu cementovej malty. Na prípravu malty potrebujete predovšetkým vysokokvalitný cement. O správnom výbere tohto materiálu sme už hovorili v predchádzajúcom článku. Poďme sa teraz porozprávať o tom, ako vyrobiť cement a jeho maltu doma.

Cement doma

Výroba cementu doma vám umožňuje získať tento materiál, nenahraditeľný v stavebníctve, s použitím minimálneho množstva zdrojov a vybaviť ho požadovanými vlastnosťami. Ponúkame vám, aby ste sa zoznámili s obľúbenými metódami vlastnej výroby cementu.

Tmel na utesnenie trhlín a štrbín v podlahe sa vyrába týmto spôsobom: zmiešajte vápno s uhoľným popolom a zrieďte vodou, kým sa nevytvorí mastná konzistencia kyslej smotany. Na výrobu cementu určeného na tmelenie železného riadu, studní, parných kotlov a dier v kovových výrobkoch vezmite štyridsať dielov barytového bielka, tridsať dielov grafitového prachu, pätnásť dielov vápna a výslednú zmes premiešajte na požadovanú hustotu v ľanovom oleji. s prídavkom laku.

Na fixáciu železa v kameni vyrobte cement vlastnými rukami z nasledujúcich zložiek: piesok (20 dielov), kaolín (2 diely), drvená krieda (4 diely), hasené vápno (3 diely), vodné sklo (15 dielov) , všetko rozmixujte na hladkú cestovitú hmotu. Na keramiku budete potrebovať cement nasledujúceho prípravku: rozdrvte 2 diely haseného vápna s 5 bielkami, zmes zrieďte 2 dielmi vody, rozomlejte 10 dielov sadry.

Na prípravu cementu na kameň sa odporúča zmiešať 10 dielov síry a bitúmenu 1 diel včelieho vosku. Roztopte hmotu a potom pridajte 2 diely tehlového prášku. Bezprostredne pred aplikáciou roztoku kameň vysušte a namažte ľanovým olejom. Pri potrubiach zmiešajte 15 dielov sušiaceho oleja alebo ľanového oleja a 85 dielov oxidu olovnatého vo vyhriatej malte, kým nezískate plastickú zmes..

Na výrobu glycerínového cementu potrebujete olovenú lítiu, ktorá by mala byť starostlivo rozomletá na prášok a sušená pri vysokej teplote. Výsledný prach zmiešajte s glycerínom. Technologické vlastnosti cementu vyrobeného podľa tohto receptu sú niekoľkonásobne vyššie ako vlastnosti portlandského cementu. Tento materiál sa vyznačuje vysokou hustotou a odolnosťou voči negatívnym vplyvom vonkajšieho prostredia..

Domáci glycerínový cement sa absolútne nebojí vysokých teplôt: je schopný odolať zvýšeniu teploty dokonca až o plus 300 stupňov Celzia. Ďalšou dôležitou praktickou vlastnosťou glycerínového cementu je schopnosť pevne spojiť porcelánové a kameninové výrobky. Je bezpečné povedať, že tento materiál je skutočným ideálnym cementom..

Európania nedávno vynašli nový spôsob výroby cementu, ktorý má jedinečné vlastnosti. Podobný čínsky cement je schopný spájať kožu, sadru, mramor, porcelán, kameninu a ďalšie materiály. Na prípravu cementu potrebujete nasledujúce komponenty: hasené vápno (54 dielov), kremeň (6 dielov), čerstvá krv! (40 dielov). Výsledná zmes sa musí dôkladne rozdrviť, kým sa nevytvorí homogénna zmes..

Príprava materiálov

Prvou fázou výroby cementovej suspenzie je príprava. Vyberte nádobu, v ktorej budete cement miešať. Objem nádoby musí nevyhnutne zodpovedať objemu, ktorý sa plánuje vyrobiť. Ak je riad menší ako plánovaný objem, roztok pravdepodobne zdvihnete zo zeme. Ak sa nádoba ukáže ako príliš veľká, nebudete môcť vytvoriť rovnomernú hmotu, ktorá sa nezrúti do hrudiek..

Okrem toho je potrebná dostatočne stabilná nádoba. Dávajte pozor na to, aké silné sú steny nádoby. Tiež sa neodporúča brať nádobu s nízkymi tenkými stenami, pretože neumožňujú miešanie vysokokvalitného roztoku. Najlepším riešením doma by bola stará liatinová vaňa..

Okrem riadu pre výslednú hmotu budete potrebovať aj špeciálny nástroj na najpohodlnejšie vytvorenie riešenia. Obvykle je zvykom používať špeciálnu stavebnú miešačku, ale naši zruční krajania na tento účel prispôsobujú konvenčnú vŕtačku s nadstavcami..

Príprava komponentov

Ak je vrecko s cementom uložené vo vašej garáži mnoho rokov, mali by ste ho prestať používať. Na získanie vysoko kvalitného roztoku sú dôležité aj technické vlastnosti piesku – homogenita, čistota a absencia nečistôt. Najlepšou možnosťou je vypraný lomový piesok..

Pred prácou umiestnite všetky potrebné nástroje a materiály čo najbližšie, aby ste neboli v nepríjemnej situácii, keď potrebujete „bežať“ po zložkách roztoku. Ďalej je potrebné preosiať prášok na výrobu cementového roztoku, aby sa zabránilo tvorbe hrudiek a vnikaniu do hmoty trosiek, čo výrazne zhoršuje jeho adstringentné vlastnosti a kvalitu. Pri príprave cementového roztoku na omietanie musíte použiť sito s bunkami 5 x 5 milimetrov, pre kameň – bunky s rozmermi 10 x 10 milimetrov.

Potom by sa mal určiť pomer v zložení roztoku každého prvku. V tejto fáze je potrebné pripomenúť, že prímes piesku pri použití vysokokvalitného cementu by mala byť nevýznamná alebo nominálna. Nezabudnite tiež na klasický pomer, ktorý stavitelia používajú už dlho: je obvyklé miešať 1 diel cementu s 3 dielmi piesku. Je zvykom merať všetky prichádzajúce komponenty pomocou určitých misiek alebo váh..

Pri stavbe je často potrebné pripraviť cement nie podľa tradičnej receptúry, ktorá je akceptovaná na všetkých svetových stavbách sveta. Neštandardné zmesi sa získavajú kvôli rôznym nečistotám. Sú schopné meniť vlastnosti cementovej malty, napríklad meniť rýchlosť tuhnutia látky alebo spomaľovať rýchlosť pri dlhodobej práci s maltou, zlepšovať viskozitné vlastnosti hmoty tak, aby sa ukázalo, že je plastové a poddajnejšie pre prácu v ťažkých oblastiach..

Existujú také druhy cementových mált: normálne, mastné a chudé. Mastná cementová kaša je zmes, ktorá obsahuje príliš veľa spojiva. Toto riešenie je schopné rýchlo tvrdnúť, ale po použití schne a vytvára praskliny, preto je krátkodobé..

Normálna cementová malta je hmota, v ktorej sú proporcie prvkov správne dodržané. Takéto riešenie nezmrazuje príliš rýchlo, ale netvoria sa v ňom praskliny, je pevné a trvanlivé. Tenká cementová malta je hmota, v ktorej nebolo dostatok spojivového komponentu, takáto malta sa neberie, ak sa nerozhodnete, ako riediť cement.

Bez ohľadu na recept na prípravu cementového roztoku je taká zmes považovaná za vysoko kvalitnú, ktorá sa počas prevádzky nerozširuje a vyznačuje sa vysokou alebo strednou úrovňou viskozity. Zmes, spolu s tým, by nemala byť príliš suchá, pretože to spôsobuje stratu upevňovacích vlastností cementovej malty, murivo v tomto prípade nedrží.

Príprava roztoku

Nalejte do nádoby vrstvu cementu, potom vrstvu piesku, potom znova cement a potom opäť piesok. Počet takýchto vrstiev by mal byť najmenej šesť, čo umožní vysoko kvalitné miešanie zložiek. Cement a piesok sa nalievajú vo vrstvách vo forme lôžok do celkovej výšky asi 200-300 milimetrov.

Najprv múdro premiešajte piesok a cement. Túto posteľ niekoľkokrát lopatami lopatami uhlaďte do hladka. Pri miešaní nezabudnite na koncept „intenzity“. Bez určitého technologického postupu miešania nebudete môcť získať vysokokvalitné riešenie. Potom sa odporúča preosiať zmes cez jemné sito, ktoré má bunky s rozmermi 3 x 3 milimetre, ale nie menej. Homogenita zmesi by mala byť blízka absolútnej.

Keď zmiešate suché prísady, nepridávajte vodu ani iné tekutiny. Pridanie tekutiny do výslednej zmesi by sa malo vykonávať postupne a veľmi opatrne. Nalejte pomaly vodu, aby ste získali požadovanú konzistenciu. Ak máte viac vody, ako potrebujete, je to postupná infúzia, ktorá vám umožní včas zastaviť..

Nezabudnite, že teplota kvapaliny by nemala byť príliš vysoká ani extrémne nízka. Vezmite vodu s optimálnou teplotou, rovnakou ako prostredie. Murivo vyžaduje prípravu hustejšieho roztoku a proces liatia vyžaduje tekutejší. Nemiešajte veľa cementovej malty naraz, najmä ak ste použili mokrý piesok. Teraz viete, ako si vyrobiť cementovú maltu doma.

A na záver nezabúdajte, že cementová malta je materiál, ktorý nemožno skladovať. Je to spôsobené vysokými viskozitnými vlastnosťami cementu, vďaka ktorým je roztok schopný rýchlo stvrdnúť a zmeniť sa na nevhodný na použitie na stavebné práce. Kompozícia, ktorú ste dostali po správnom premiešaní, je k dispozícii na prácu ďalšiu hodinu pri použití mokrého piesku a až tri hodiny, ak ste vysušili suchý piesok..

About the author