Ako správne vyrovnať a opraviť debnenie vlastnými rukami

Oprava odnímateľného debnenia je dôležitým procesom, ktorý sa musí vykonávať pravidelne. Je to celkom jednoduché – stačí mať nejaké stavebné nástroje a základné znalosti o samotnej technológii. Článok je venovaný tomu, ako kompetentne vyrovnať, obsluhovať, demontovať a skladovať debnenie.

Pevná konštrukcia – pevný základ

Základ je základom celej štruktúry. Trvanlivosť a pevnosť obydlia závisí od kvality jeho konštrukcie. Pri usporiadaní základne domu bude hrať dôležitú úlohu debnenie. Jeho hlavnou úlohou je dodať stavanej konštrukcii maximálnu pevnosť. V takom prípade musí debnenie spĺňať niekoľko požiadaviek:

 • schopnosť konštrukcie odolávať tlaku pieskovo-betónovej malty;
 • dodanie základu požadovaného tvaru;
 • zabránenie šíreniu pracovného roztoku.

Pri stavbe sa najčastejšie používajú dva typy debnenia: odnímateľné a monolitické.

Odnímateľné debnenie je pomerne praktickou možnosťou, ktorá znamená demontáž dočasnej konštrukcie po vytvrdnutí alebo konečnom vytvrdnutí pracovného roztoku. Použitie takého debnenia vám umožňuje vytvoriť rôzne konfigurácie na plnenie betónom, vybaviť rámy viacpodlažných štruktúr, schodiská, dekoratívne prvky pre vonkajšie a vnútorné dekorácie..

Odnímateľné debnenie je vyrobené z preglejky alebo plechu, masívneho dreva alebo polyvinylchloridu. Materiál musí mať slabú priľnavosť k betónovej malte. Po demontáži záchytnej konštrukcie sa v prípade potreby opraví základové debnenie – a materiál je pripravený na opätovné použitie.

Pevné debniace systémy sa po vytvrdnutí malty stávajú súčasťou stavby. Na usporiadanie tohto typu debnenia sa používajú rôzne tepelnoizolačné materiály. V dôsledku toho sa vytvorí viacvrstvová stena, kde tvrdený betón zodpovedá za pevnostné charakteristiky konštrukcie a izolačná vrstva znižuje tepelnú vodivosť a pomáha udržiavať teplo vo vnútri budovy. Trvalé debnenie poskytuje účinnú ochranu betónu pred vlhkosťou.

Potreba opraviť debnenie

Dnes pri stavbe domu nie je potrebné vyrábať debnenie sami – môžete si ho prenajať. Niekedy je táto možnosť lacnejšia ako budovanie debnenia od nuly. Požičovne debnenia často ponúkajú pre projekt technickú podporu:

 • návšteva špecialistu a pomoc pri inštalácii debnenia;
 • poskytovanie technických odporúčaní pre skladovanie, demontáž a čiastočnú opravu debniacich panelov;
 • výpočet počtu prvkov a vývoj podrobného rozloženia.

Počas alebo po stavebných prácach môže byť potrebná oprava debnenia. Pred opätovným použitím je potrebné skontrolovať debnenie – musí mať rovnomernú geometriu a byť čisté.

Dôležité! Bez ohľadu na frekvenciu používania a typ debnenia musí byť jeho oprava vykonaná včas. Poškodené debnenie stropov a stien komplikuje prácu staviteľom a znižuje kvalitu stavby.

Čo zahŕňa rekonštrukciu systému debnenia

Drobné opravy debnenia pre monolitickú konštrukciu sa vykonávajú na stavbe a môžu zahŕňať:

 • zmena jednotlivých prvkov dreveného / kombinovaného debnenia;
 • zarovnanie drobných deformácií na kovových štítoch;
 • čistenie povrchu debnenia;
 • mazanie závitových spojov a ošetrenie tmelom na opravu debnenia.

Vážne poruchy vyžadujú opravu podlahového debnenia, stien v technickej dielni. Oprava alebo výmena oceľových štítov pomocou dostupných nástrojov nebude fungovať – ​​na opravu bude potrebné špeciálne vybavenie.

Kapitálová rekonštrukcia debnenia predlžuje životnosť o 50%. Špecializované spoločnosti sú pripravené vykonať komplexné opravy stenového a základového debnenia. Mnoho spoločností zároveň pokrýva náklady na odstránenie debnenia a dodanie opravenej stavebnej konštrukcie..

Ako správne odstrániť debnenie z podlahy

Aby sa debnenie mohlo v budúcnosti používať, je potrebné správne vykonať nielen jeho inštaláciu, ale aj jeho odstránenie. Odizolovanie dosiek sa vykonáva podľa nasledujúcich pravidiel:

Približné podmienky odstránenia debnenia sú uvedené v tabuľke..

Všeobecný postup odizolovania:

 • spúšťanie lešenárskych regálov súčasne so striedavou demontážou väzieb a podpier;
 • demontáž podpery v oddelených častiach; zároveň je dôležité kontrolovať bezpečnosť a stabilitu zostávajúcich prvkov podpier;
 • oddelenie debniacich panelov od betónového povrchu.

Dôležité! Odizolovanú dosku je možné zaťažiť až potom, čo betónová konštrukcia dosiahne svoju konštrukčnú pevnosť..

Príprava debnenia na opätovné použitie

Demontovateľné debnenie musí byť skontrolované na chyby a pripravené pred ďalším použitím. Medzi odporúčané činnosti patrí:

Dôležité! Deformácie (prasknutie svoriek, vybočenie konštrukčných prvkov) zistené po naliatí betónového roztoku je potrebné odstrániť do troch hodín po naplnení debnenia. Po uplynutí tejto doby je zakázaný akýkoľvek zásah do obklopujúcej konštrukcie, aby sa neznížila pevnosť betónu..

DIY oprava domáceho debnenia: video

Ako vodorovne zarovnať debnenie pod základom

Pri stavbe domu je dôležité kontrolovať, aby základ nadácie a bočné steny boli čo najrovnomernejšie. Tieto kritériá sú obzvlášť dôležité pri inštalácii izolácie. V oblastiach, kde sú povolené konvexné miesta a jamy, nebude možné správne umiestniť materiál steny. Vlhkosť môže preniknúť do vytvorených dutín a stena sa začne zvnútra postupne zrútiť..

Na vyrovnanie vodorovnej roviny základu musíte mať po ruke niektoré materiály a nástroje:

 • kladivo, lopata, stierka;
 • výstužná sieť – bude potrebná na odstránenie výškových rozdielov viac ako 5 cm;
 • drevené dosky;
 • zložky cementovo-pieskovej malty;
 • nástroje na kontrolu úrovne plášťa budovy.

Vyrovnanie základu pásu. Na opravu vodorovnej polohy základne budete musieť „vybudovať“ debnenie pozdĺž bočných stien. Pri zdvíhaní viac ako 5 cm bude potrebné spevniť konštrukcie výstužnou sieťovinou.

Existuje niekoľko spôsobov, ako označiť výšku zarovnania hraníc:

Vyrovnanie stĺpcového základu. Horizontálna poloha tehlového, rúrkového alebo betónového stĺpcového základu je zarovnaná analogicky s pásovou základňou. Na stavbu sa používa debnenie. Povrch stĺpikov je zarovnaný do jednej horizontálnej roviny. Pri výrazných rozdieloch musíte spevniť debnenie.

Základ kovových rúrok je z hľadiska najnižšej výšky rovnaký. Prebytočný materiál sa odreže brúskou.

Rady pre skladovanie debnenia

Trvanlivosť prevádzky systému debnenia do značnej miery závisí od podmienok pre jeho uloženie a prepravu. Štíty sú umiestnené v suchých skladoch, chránené pred účinkami negatívnych prírodných faktorov a mechanického poškodenia..

Kombinované alebo oceľové debnenie je umiestnené v uzavretých miestnostiach vybavených betónovým podkladom. Malé štíty môžu byť uložené v dvoch vrstvách. Medzi vrstvy je potrebné položiť nosníky alebo dosky. Panely veľkých rozmerov sú uložené v jednej vrstve. Škrabance, stojany a ďalšie vybavenie sa skladujú na vybavených policiach. Rôzne malé diely sú zabalené v škatuliach.

Je dovolené uložiť drevené debnenie pod kryt. Sklad je vhodné umiestniť na vyvýšené miesto, kde nestagnujú dažďové a podzemné vody. Štíty sú stohované v stohoch v jednom smere. Na zem musia byť umiestnené rozpery vyrobené z nosníkov s hrúbkou asi 20 cm. Výška stohov je maximálne 2 metre.

About the author