Ako urobiť poklop do podkrovia rebríkom vlastnými rukami

Majitelia súkromných domov majú okrem útulného usporiadania izieb za úlohu vybaviť aj pohodlné využitie podkrovného priestoru. Bez tohto územia sa predsa človek nezaobíde. Tam môžete uložiť veľké množstvo rôznych vecí: sezónne oblečenie a obuv, konzervované prípravky na zimu, nádoby, náradie a všetko, na čo v dome nie je dostatok miesta. A keď konečne príde rad na povalu, stojíme pred problémom nie tak usporiadania tohto územia, ako pohodlného prístupu k nemu: ako vybaviť vstupný poklop, schodisko a na akom mieste atď..

Obsah:

Urobte si to sami, vylezte na povalu s rebríkom

Existuje jednoduchý spôsob – nákup hotového výrobku. Nie je ťažké ho vyzdvihnúť, ale najskôr sa musíte rozhodnúť, či bude skladací alebo stacionárny. Pri výbere druhej možnosti by sa malo vziať do úvahy umiestnenie, aby neposkytovalo nepríjemnosti a nerušilo stropný rám. Existujú dva typy prielezových konštrukcií: kovové a drevené. Prvá možnosť je dosť ťažká a vyžaduje izoláciu, navyše na upevnenie musí existovať pevný základ. Druhou možnosťou je drevo, ktoré má viac výhod. Po prvé, váži menej, vyzerá atraktívnejšie a ľahko sa inštaluje. Podkrovný poklop je možné otvoriť niekoľkými spôsobmi: oddialiť sa, nakloniť nahor, spustiť sa. Je to na tebe Na otvorenie poklopu musíte vynaložiť úsilie a spodný otvor vyžaduje inštaláciu posuvného rebríka. Zo všetkých možností je posuvná možnosť pohodlná, ale pre vlastnú výrobu je problematická.

Pri stavbe akejkoľvek drevenej konštrukcie sa vždy vykonávajú dôkladné merania.

Na bezpečné používanie poklopu musí byť schránka správne a pevne usadená. Táto podmienka je potrebná aj pre poklop. Aby ste mohli prejsť vchodom do podkrovia alebo nosiť rôzne predmety bez toho, aby ste si ublížili, existuje niekoľko pravidiel: kryt vyrobený z rámu a tyče musí mať prierez 20×40 mm a musí byť čalúnený tenkým pásom dreva alebo dosiek. Rám s rovnými rohmi je vyrobený z dosiek uvedenej sekcie. Rozmery podľa normy – 60×120, ale môžete ich zmeniť. Ďalej je v strope vyrezaný otvor o 50-60 mm väčší na opláštenie rámom.

Pevnosť krytu je zaistená uhlopriečne nainštalovanou rozperou. Je upevnený samoreznými skrutkami alebo rohmi. Aby sa zabránilo úniku teplého vzduchu z domu, je potrebné izolovať vstup do podkrovia. Izoláciou môže byť polystyrén alebo minerálna vlna, ale pod nimi je v spodnej časti veka umiestnená parotesná zábrana. Ďalej môžete začať pripevňovať držadlá a západky. Na zaistenie dobrej priľnavosti veka by ste mali po celej dĺžke pripevniť tesniacu gumu a zvnútra pre krásny vzhľad môžete rám opláštiť platňou. A na konci-je nainštalovaný zakúpený rebrík alebo rebrík urob si sám.

Podkrovná šachta pozostáva z 2 prvkov – dverí a rámu, ktorý je základom nosnej konštrukcie na upevnenie dverí a poklopu. Vyrobené a trvanlivé drevené suroviny. Považuje sa za najtrvanlivejšie drevo, pretože má jasné geometrické tvary. Krabica sa skladá zo 4 častí. V hornej časti je v 1/4 šírky vyrezané miesto na pristátie poklopu, namiesto vystrihovania môžete na vyplnenie poklopu vyplniť aj dosky – to je na vašom uvážení. Sekcie krabice je potrebné spojiť s tyčami podľa systému tŕň-drážka pod uhlom 90 stupňov. Dokovacie body sú upevnené klincami, samoreznými skrutkami alebo lepidlom na drevo. Takéto drevené konštrukcie by mali byť impregnované protipožiarnymi prostriedkami..

Kritériá zhody poklopu:

1. Bezchybné fungovanie celej štruktúry.

2. Sila.

3. Prítomnosť tvaroviek na uľahčenie použitia.

4. Bezproblémová inštalácia.

5. Stabilný doraz bez posúvania.

6. Prijateľný sklon pre bezpečný výstup a zostup.

Typy poklopových schodov na vstup do podkrovia:

 • zaťahovací – má funkciu skladania ako harmonika;
 • pripevnené – obvyklá konštrukcia schodov na stojanoch;
 • teleskopický – schopnosť častí ísť do seba pri skladaní;
 • skladanie – skladanie kníh so sklopnými časťami.

Urobte si svojpomocne izolovaný poklop rebríkom do podkrovia

Postup výroby izolovaného poklopu:

1. Obdĺžnikový rám je skonštruovaný s rozmermi menšími od otvoru o 45-55 mm na všetkých stranách na opláštenie rámom.

2. Rám je zošitý kusom preglejky, drevenej mriežky alebo drevovláknitej dosky.

3. Parotesná fólia sa položí na základňu a na vrch peny alebo minerálnej vlny. Všetok tento materiál na izoláciu je lepený alebo pripevnený doskami. Zadná strana je čalúnená OSB, drevovláknitou doskou alebo preglejkou.

4. Závesy sa naskrutkujú na zostavený poklop samoreznými skrutkami..

5. Po celej dĺžke rámu je vložená tesniaca guma a otvor je zošitý doskami.

Urobte si svojpomocne protipožiarne poklopy pre vstup do podkrovia

Prvými, ktorí spadajú do skupiny rizika požiarnej bezpečnosti, sú súkromné ​​domy, pretože väčšina stavebného materiálu je drevo. Preto požiarny poklop do podkrovia poskytuje možnosť úniku v prípade požiaru, ak nie sú iné možnosti, ako sa dostať von. Jeho výhodou oproti drevu je, že má kovový rám, utesnený nehorľavým materiálom, ale oceľové dvere. V tomto prípade stojí za zváženie nekompatibility dreva a kovu. Bude potrebné vykonať prípravné práce, ktoré ochránia drevo pred účinkami ocele. Všetko začína výberom dizajnu. Pomôžu k tomu spoločnosti, ktoré sa zaoberajú výrobkami pre požiarnu bezpečnosť..

Z ponúkaných produktov by ste mali venovať pozornosť tým, ktoré sú v súlade s technickými predpismi: požiarna odolnosť by mala byť od 35 do 65 minút, hrúbka ocele – 0,9 – 3 mm, krabica je vybavená termosetovým protipožiarnym tesnením, ktoré sa po zahriatí , má vlastnosť rozpínania a neumožňuje prienik dymu a ohňa. Navyše neumožňuje prejsť cez prievan. Vo vnútri musia byť žiaruvzdorné dosky, minerálna vlna.

Posledne uvedené vyžadujú kontrolu sledovania a v prípade potreby ich výmenu. Aby bolo možné v prípade potreby použiť všetky armatúry, musia byť odolné voči teplu. Existujú systémy so širokými držadlami a systémami automatického zatvárania a otvárania. Protipožiarne poklopy je možné prispôsobiť. Materiál tesnenia medzi kovovou škatuľou a drevom sa vyberá osobitne.

Ďalej, ako vždy, všetko začína vyznačením obrysov s ponechanými prídavkami 5-6 cm, ktoré kompenzujú zmrštenie domu. Na označovanie používajte klince – jazdite po 4 kusoch tak, aby ostrý koniec vychádzal zo zadnej strany.

Označenie obrysov na oboch stranách naraz – povedie k zakriveniu. Po vyrezaní je otvor po obvode ošetrený ochranným vybavením, drážky na opačnej strane sú utesnené škrtidlom, ale najskôr je strom pokrytý parozábranou.

Pred navrhnutím škatule je požiarny poklop rozobraný na samostatné sekcie. Do vybranej drážky je nainštalovaná tyč s hrúbkou 55 mm. Medzery je možné vyplniť polyuretánovou penou. Ďalej sú najskôr pripevnené dlhé časti škatule a potom krátke.

Pri normálnom zmrštení nie je škatuľka pevne priskrutkovaná. Najprv upevnite kľučku a ďalšie komponenty na dvere, zaskrutkujte samotné dvere a potom nainštalujte pánty. Potom môžete prebytočné výčnelky orezať. Tento dizajn musí byť nepochybne mnohokrát testovaný otváraním a zatváraním a mazaním uzlov. Silikónový tuk je vhodný na zabránenie vnikaniu kondenzátu. A už na konci – pripevnite rebrík.

Sklopný poklop urobte svojpomocne do podkrovia

Výhody skladacieho dizajnu:

 • šetrí miesto, je tu miesto na iné účely;
 • kompaktnosť a jednoduché použitie.

Kritériá kvality skladacieho rebríka:

 • dobrá pevnosť materiálu, ako aj spojovacie uzly a spojovacie prvky;
 • hmotnosť rebríka by mala byť relatívne nízka, aby sa zabránilo zaťaženiu podlahy v podkroví;
 • jednoduché použitie, aby ho mohol každý člen rodiny ľahko rozložiť a zložiť;
 • všetky zariadenia musia mať svetelnú funkciu.

Prečo stojí za to urobiť si sklopné vstupné zariadenie do podkrovia sami? Vzhľadom na to, že hotové skladacie poklopy sú určené na menej intenzívne používanie, majú obmedzenú životnosť. Okrem toho sú schody väčšinou strmé a ich stúpanie alebo klesanie sa stáva nebezpečným, a ešte viac s predmetmi v ruke. Pri vlastnej výrobe sa pre stavbu schodov robia vlastné výpočty, berie sa do úvahy sklon, ktorý je pre vás výhodný.

Výroba posuvného alebo výsuvného rebríka vlastnými rukami

Možnosť jedna

V podlahe podkrovia na doske ležiacej naprieč a tvoriacej škatuľu je horná časť zariadenia pripevnená prírubou. Každá časť, keď je zložená, je zatlačená do vyššie umiestnenej časti a položená vodorovne na podlahu. Aby sa skrylo celé schodisko, poklop je upevnený v krátkej a najvyššej časti. Je možné aj oddelené zatváranie poklopu, to znamená, že od začiatku schodisko vstupuje do podkrovia a poklop sa za ním zatvára. Ak sa podkrovný priestor nepoužíva často, je táto možnosť pohodlnejšia..

Možnosť dve

Konštrukcia je zostavená z 2 sekcií, je dlhá a v rozloženom stave spočíva na podlahe a je krátka – pripevnená k krytu poklopu. Takáto konštrukcia umožňuje zníženie schodov spolu s otvorením poklopu.

Výrobné odporúčania:

 • rovnobežne s podlahovým usporiadaním schodov;
 • kvôli bezpečnému použitiu by vzdialenosť medzi nimi nemala byť veľká;
 • štandardná veľkosť schodov je 6,5 cm, určená pre dospelého;
 • optimálna veľkosť šírky schodiska je 90 cm;
 • drevo na výrobu schodov by malo byť suché, ale nie príliš veľa a pokiaľ možno nespracované. Je lepšie ho lakovať sami;
 • ak je materiál kovový, treba mať na pamäti, že niektoré prvky sú vystavené korózii v dôsledku rozdielu od upevňovacích prvkov v drevenom schodisku;
 • používajú sa drevené konštrukcie s prípustným zaťažením najviac 150 kg, kovové do 255 kg;
 • spustený rebrík nevydrží zaťaženie, ak nemá dôraz na podlahu;
 • v zloženom stave upevnite rebrík pomocou konzol;
 • pri nákupe spojovacích materiálov je dôležitá kvalita materiálu.

Pred vytvorením rebríka musíte vypočítať rozmery zariadenia a miesto inštalácie. Ďalším krokom bude meranie stropu a jeho výšky. Tiež sa merajú zábradlia, schody, vzdialenosť od stropu k podlahe a uhol sklonu schodiska..

Vzorec pre celkovú dĺžku konštrukcie:

výška + uhol = celková dĺžka

Horná časť by teda mala byť dlhšia ako spodná. Cez otvor musia byť pripevnené dve krátke palice.

Šírka tyčí a rebríka sa musia zhodovať. Kvôli stabilite je celé zariadenie zaistené tyčami pozdĺž diagonálnej čiary. Krátky úsek je slučkou navrchu. Uistite sa, že sa rebrík skladá v správnom smere. Upevnite ho na stenu pomocou háčika. Sklopte dno a prilepte ho k stene, potom pripevnite háčik. Smyčka sa drží nad bodom pílenia. Aby ste zabránili šmykľavým schodom – pripevnite gumové pásy.

Štandardné parametre pre skladací rebrík

možnosti od predtým
Šírka schodiska 701 106
Dĺžka rebríka 2,9 m
Počet krokov 13 ks.
Vzdialenosť medzi krokmi 1.9 2,3 cm
Hrúbka krokov 22 cm
Bezpečný uhol sklonu 66 stupňov
Minimálna hmotnosť nákladu 95 kg

DIY rebrík na tetive

1. Celá dĺžka rebríka je rozdelená na 3 sekcie.

2. Prvá časť a poklop by mali byť rovnaké, druhý – o niečo menší ako prvý.

3. Meria sa uhly.

4. Nameranými údajmi označte kroky na doskách..

5. Medzi sekciami sú vytvorené otvory pre záves..

6. Okraje sú brúsené.

7. Dosky sú rezané na miestach, kde sú inštalované pánty.

8. Drevené schody sú brúsené šmirgľom..

9. Schody sú upevnené samorezným závitom alebo lepidlom a vybrania pre ne sú vyrobené v motúzikoch..

10. Sekcie sú spojené špeciálnymi kovovými závesmi..

11. Už zostavená konštrukcia je namontovaná v otvore.

12. Po skontrolovaní správneho fungovania je konštrukcia rozobraná a nalakovaná a po vysušení opäť zostavená.

Diy trojdielny rebrík

 • akékoľvek schodisko, kovové alebo drevené;
 • lúče 2 kusy;
 • samorezné so šikmými frézami;
 • píla na dreve a vŕtačka;
 • valčeky;
 • pánty, kladivo;
 • dierovač a zvinovací meter.

Výrobný postup:

 • Dĺžka musí mať pri výpočte sklonu okraj 35 cm.
 • Rozrezané na 3 kusy.
 • Ak je rebrík vyrobený z kovu, potom sú nebezpečné rezy vyhladené roztavenou gumou.
 • Všetky tri sekcie sú inštalované na nosníkoch, dĺžka dvoch musí presahovať jednu časť rebríka o 20 cm na pripevnenie závesu.
 • Sekcie sú spojené takým spôsobom, že k otvoru dochádza ako akordeón – prvý je pripevnený k druhému a potom druhý od tretieho cez dno.
 • Teraz sa musíme rozhodnúť, ktorá zo strán bude hore a ktorá dole..
 • V spodnej časti je pripevnený gumový valček odolný voči nárazom.
 • Pomaly spustite rebrík pomocou pružinových závesov.
 • Ďalším krokom je upevnenie dverí takým spôsobom, aby bolo možné zložený rebrík umiestniť pod kryt..
 • Kryt je vyrobený z kusu preglejky, v ktorom je vyrezaný obdĺžnikový otvor na zodpovedajúcu veľkosť a na strop sú pripevnené pánty.
 • Pre pohodlné skladanie rebríkovej konštrukcie je pripevnené lano alebo páka.

Poklop do podkrovia je nevyhnutné a užitočné zariadenie, najmä ak sa podkrovie často používa. Preto stojí za to ho vybaviť moderne a hlavne je bezpečný..

About the author