Ako urobiť suterén v dome

Suterén v súkromnom dome je multifunkčnou miestnosťou a dôležitou súčasťou mnohých technických miestností. V budove na trvalý pobyt sú uložené nielen potraviny a nápoje, ale aj veci na sezónne použitie. V pivniciach a suterénoch vidieckych domov, polotovaroch a konzerváciách je uložený semenný materiál pre budúcu úrodu. Kompetentné usporiadanie suterénu v dome pomáha vyložiť kuchyňu a inú využiteľnú plochu a tiež vytvoriť optimálne podmienky na skladovanie zeleniny. Suterén vidieckeho domu je podľa premysleného projektu vínna pivnica, miestnosť pre športové potreby, miestnosť pre audit komunikácií a kotolňa..

Obsah:

Účel suterénu

Dobre vybavený suterén niekedy zaberá celý suterén, rozdelený na samostatné miestnosti. Tu dokonca môžete vybaviť aj miniprodukciu, napríklad na pestovanie húb alebo dozrievanie domáceho syra. Ak však počas výstavby nebol dom so suterénom plánovaný, môžete sa obmedziť na usporiadanie malej miestnosti s výškou o niečo vyššou ako je ľudská výška, aby sa uľahčilo používanie, vybavené policami, výklenkami a priehradkami.

Na skladovanie stačia priestory 3 x 3 m (alebo o niečo viac):

 • medzery a konzervácia;
 • zber ovocia a zeleniny;
 • záhradné náradie;
 • pracovné nástroje;
 • rybárske náčinie;
 • detské sane (v lete);
 • bicykle (v zime);
 • súčiastky do auta;
 • skladací záhradný nábytok;
 • sezónna a pracovná obuv;
 • malá ponuka nápojov.

Keď sa rozhodnete vybaviť ďalší obytný alebo obývací priestor v suteréne, mini-bazén so saunou a masážnym kreslom, vínnu pivnicu s degustačným miestom pre hostí, je dôležité myslieť na izoláciu miestnosti. Dobre vybavený suterén poskytuje ústredné alebo lokálne vykurovanie. Neodporúča sa však vybavovať obývačky v suteréne drevenice na trvalý pobyt – iba rezervu na obdobie veľkého prílivu hostí. A je tu dosť ťažké umiestniť štandardný nábytok a osvetlenie. V suteréne je dôležité zvážiť umiestnenie osvetľovacích zariadení pre normálne fungovanie videnia, najmä keď sa vykonávajú malé ručné práce..

V súkromných domoch s vykurovaním kachľami je v suteréne často vybavená jama na skladovanie uhlia a palivového dreva, takže v mrazivej zime nie je potrebné ísť von za nimi. Na akýkoľvek účel je suterén plánovaný, môže úspešne kombinovať funkcie rôznych miestností, ale je dôležité zabezpečiť tam dobrú hydroizoláciu a udržiavať dobrú mikroklímu – suterén na fotografii domu..

Rozdiel medzi pivnicou a suterénom

Pri stavbe suterénu je dôležité určiť jeho účel, to znamená, že je dôležité rozhodnúť sa – potrebujete:

 • pivnica,
 • skladové priestory,
 • dolné medziposchodie.

V mnohých prípadoch robia pivnicu na skladovanie zeleniny a súčasne skladujú ďalšie veci, ktoré sa zhoršujú prebytočnou vlhkosťou a nízkymi teplotami. Je však dôležité mať na pamäti, že:

 • pivnica v súkromnom dome je skladovanie zeleniny (zásoby konzervácie a osiva);
 • suterén je úložný priestor pod úrovňou prízemia.

To znamená, že časť suterénu môže byť vybavená pre pivnicu, ale neodporúča sa robiť suterén v pivnici, existuje rozdiel v ich konštrukcii a usporiadaní. Klasickým variantom je jednopodlažný dom v suteréne, ale niekedy sú zeleninové pivnice postavené oddelene. Pred použitím je vhodné stenu impregnovať v oboch verziách antiseptickým a antifungálnym prostriedkom, z ktorého sa zhoršuje nielen obsah skladu, ale aj samotná podzemná miestnosť.

Pri pokuse o kombináciu suterénu a pivnice je dôležité správne vybaviť miesto na skladovanie zeleniny – oddelenia alebo hromady by mali byť nízke, aby bolo vetranie koreňových plodín a hľúz rovnomerné. Zelenina „dýcha“, je ľahšie ju vidieť a odhodiť hnilobu, ktorá sa rýchlo šíri na dobré výrobky, keď výška priehradky nie je väčšia ako pol metra. Nevkladajte nesušenú zeleninu do oddelení a kôpok s hrudkami vlhkej zeme a znakmi hniloby. Je dôležité myslieť na dobré vetranie – zelenina vždy uvoľní časť výparov do vzduchu, takže v pivniciach je vyrobené malé okno..

Tip: Nezabudnite svoju pivnicu alebo sklad na zeleninu vybaviť hustou sieťovinou alebo jemným roštom – vôňa zeleniny láka potkany, myši, hraboše. Sledujte teplotu – optimálne podmienky na skladovanie zeleniny kolíšu v rozmedzí + 6 ° C a pri vysokej vlhkosti vzduchu a vzhľade kondenzácie je potrebné posilniť alebo dodatočne častejšie vetrať pivnicu alebo časť suterénu..

V suchom a riadne vybavenom suteréne s pivnicou sa veci nezhoršujú, plesne a plesne sa nespustia. Ak je podzemná voda v danej oblasti blízko povrchu Zeme, neoplatí sa vybavovať suterén alebo pivnicu, aj keď v posledných rokoch neboli žiadne problémy so záplavami.

Čo je dôležité vedieť o stavbe suterénu po stavbe domu?

Štádiá stavebného postupu v suteréne sú dobre vyvinuté špecializovanými stavebnými firmami:

1. Výkop pôdy pomocou technológie.

2. Usporiadanie drenáže.

3. Dodávka stavebného materiálu a vybavenia na miesto.

4. Konštrukcia suterénnej podlahy na usporiadanie suterénu.

5. Zabezpečenie hydroizolácie, prepojenie komunikácií, výstavba priečok a stropov na prípravu stavby 1. NP.

Niektoré fázy môžu byť zverené profesionálom a niečo je možné vykonať nezávisle, s využitím znalostí, zručností, fyzickej sily a nástrojov. Stavebné technológie by sa však nemali porušovať, pretože odchýlka od noriem vedie k neistote štruktúry. Základ a skladová miestnosť vo vnútri je základom budovy, najmä ak ide o dvojpodlažný dom so suterénom. Je rozumné začať stavať suterén spolu s položením základov, ale niekedy premýšľajú o tom, ako po chvíli urobiť suterén v dome..

V tomto prípade sú spravidla obmedzené na malú miestnosť v postavenom dome medzi priečkami nadácie..

1. Vyrežte otvor v podlahe (vstupná hala, kuchynská komora alebo chodba), odkiaľ bude vhodné zostúpiť do pivnice.

2. Vyhĺbte zem do hĺbky 2 m a šírky najmenej 2 x 2 m.

3. Vybavia podlahy (najčastejšie je to cementový poter, ale lepšia hlina plus drevený štít) a steny (lepšie murivo), niekedy dodatočne spevnia strop trámami (na druhej strane podlaha obytných priestorov) ).

4. Vybavte police a priečky, prerazte vetracie okno.

5. Opravte rebrík a vytvorte rovinu s podlahou.

6. Dodajte elektrickú energiu na osvetlenie podzemného priestoru.

Nevýhody tejto stavebnej metódy:

 • hĺbenie zeme je možné len ručne s jednoduchým inventárom;
 • pôda sa musí vyňať cez obydlie;
 • je ťažké kompetentne vykonať hydroizoláciu, drenáž a vetranie;
 • lada by mala byť v jednej rovine s podlahou a držadlo by malo byť premyslené, aby sa na ňu nelepilo pri chôdzi.

Tip: Ideálnym miestom je špajza so suterénom, ale je lepšie postaviť v dome pravidelnú špajzu a vedľa domu krytú zeleninovú pivnicu. Niekedy je pivnica vybavená pod postaveným domom so samostatným výstupom von z vonkajšej strany domu. Je to nebezpečné, pretože musíte zničiť fragment nadácie, ktorý hrozí zrútením časti domu..

Kde začať s výstavbou suterénu v dome?

Ak vznikla otázka – ako urobiť suterén pod domom, dokonca aj pred začatím stavby alebo vo fáze kopania základovej jamy, potom je to najkompetentnejší prístup k riešeniu problému. Je to odôvodnené, keď sú počas stavby domu vyrobené pásové základy a suterén. Tu bude samotný základ pevnejší a navyše v dome bude užitočná plocha a pokles štruktúry bude najmenej viditeľný.

Pred začatím stavby suterénu v dome je dôležité vziať do úvahy všetky vlastnosti stavby, pretože po výstavbe nebude možné nič opraviť..

1. Je dôležité pamätať na tlak na základ zo strany zeme, preto sú steny budovaného suterénu dostatočne spoľahlivé a pevné. Keď sa jama iba kopá, je lepšie ju rozšíriť ako zamýšľaný základ a otvor medzi stenou a zemou by mal byť pokrytý zmesou olejovej hliny a podbíjaný – suterén bude suchší a teplejší..

2. Usporiadanie hydroizolačného a drenážneho systému základov a stien suterénu je veľmi dôležitým bodom, pretože priamo závisí od toho, či sa v dome začne vlhkosť.

3. Vo vnútri suterénu by mala byť vykonaná tepelná a parná izolácia, ktorá je často vybavená hlinenou podlahou alebo stenami. Ak je základ vykopaný do vrstvy hliny, stačí pridať sutinu a podbíjať pieskom. Ďalej vybavia podlahy – železobetónové dosky, vrstvy hydroskla a drevené dosky.

4. Steny a spodná úroveň suterénu s hrozbou zaplavenia podzemnou vodou sú murované zo železobetónového podkladu. To však nie vždy ušetrí, preto budú vždy vhodné hydroizolačné prísady..

5. Bežným spôsobom je vykopať jamu, postaviť steny a stropy suterénu, zariadiť odvodnenie a hydroizoláciu a vybetónovať podlahu. Na mokrej pôde to však nie je vždy racionálne a existuje možnosť nerovnomerného zmrštenia a problém nevyrieši ani malá hĺbka suterénu..

6. Mnoho stavebných organizácií okamžite položí na dno jamy monolitickú dosku z betónového tovaru a potom postaví blokové steny nadácie (sen o suteréne). Ale aj v tomto prípade je doska pod základom položená zospodu na niekoľko vrstiev hydroizolácie (bitúmen + polyetylénový film) na spoľahlivú ochranu pred podzemnou vodou.

7. Zamokrenie pôdy sa odstráni usporiadaním po obvode základu drenážneho systému – to je priekopa, ktorej dno je pokryté geotextíliou, na vrchole ktorej je perforovaná rúrka pokrytá sutinou. Zhora geotextília pokrýva drvinu a pôdu, je však dôležité sledovať sklon priekopy k drenážnej nádrži a odkiaľ je niekedy potrebné odčerpať prebytočnú vodu – to zachráni suterén pred zaplavením..

8. Kompetentne vybavený vchod do suterénu je absencia možnosti prenikania vlhkosti zvonku, napríklad po silnom daždi. Uľahčuje to prah, pod ktorým je myslené aj na odvodnenie. Pri vchode urobia aj zberač vody (priekopa s roštom), ktorý by mal odvádzať vodu do drážky.

9. Je dôležité, aby schody do suterénu boli spoľahlivé a uzavreté dverami alebo rebríkom, aby sa do nich nedostali nechcení hostia hlodavcov. Dizajn lada je dvojvrstvový štít, medzi ktoré je vložená izolačná fólia a priliehavé uchytenie ochráni pred špecifickým zápachom..

10. Vetrací systém poskytne suterénu normálnu mikroklímu s nízkou vlhkosťou – iba potrubie vychádzajúce do zamrežovaného okna. Na najnižšej strane suterénu, kde tečie kondenzácia, by mala byť malá priekopa..

11. Schodisko do suterénu by malo byť široké a pohodlné a schody by mali byť protišmykové, takže ísť dole / hore bez pomoci zábradlí bolo pohodlné, napríklad keď máte zaneprázdnené ruky. Odporúča sa však vybaviť pohodlné zábradlie a je lepšie urobiť kroky nie vysoko.

Iba dobre vybavený suterén bude suchý, bez špeciálneho zápachu vlhkosti a iba ho možno použiť ako plnohodnotnú dodatočnú podlahu. Je vybavený rôznymi skladovacími zariadeniami a plnohodnotnými miestnosťami – kotolňa, práčovňa, sauna, vínna pivnica, biliardová miestnosť atď..

Fázová výstavba suterénu

1. Pred začatím stavby je dôležité zistiť, ako blízko sú podzemné vody k pivniciam. Ak nie je žiadna špeciálna potreba, potom stačí steny nadácie pokryť zvonku hlinkou a základ opatriť hydroizoláciou. Stavebné materiály na stavbu suterénu v základoch sa vyberajú podľa miesta stavby a vlastností pôdy.

2. Suterén v dome nemusí byť vysoký, len o niečo vyšší ako ľudská výška, to znamená až 2 metre. Kopanie sa najlepšie vykonáva pomocou rýpadla. Je dôležité vopred naplánovať užitočnú oblasť – kde bude umiestnená kotolňa, komunikácia, sklady a ďalšie priestory.

3. Teplota v suteréne alebo v pivnici je vždy nízka, blíži sa teplote susednej pôdy, to znamená, že v lete je to asi polovica priemernej teploty vzduchu a v zime je zvyčajne nad 0 ° C. Vďaka kvalitnej tepelnej izolácii bude neustále v suchu a chlade a v suteréne bytov je dôležité myslieť na vykurovanie. Izolácia steny sa vykonáva zvonku (hlinkou) aj zvnútra (penou) – týmto spôsobom sa vytvára menšia kondenzácia z teplotných rozdielov.

4. Dôležitá udalosť – hydroizolácia suterénu a stien suterénu, ktorá musí byť vykonaná v súlade so všetkými pravidlami. Najlepšie je však začať túto prácu s usporiadaním drenáže (popísané vyššie). Existuje vonkajšia a vnútorná hydroizolácia, ako aj medzi suterénom a stropmi pod prvým poschodím, tejto časti práce venujte pozornosť. Pri vysokej pôdnej vlhkosti má zmysel hydroizolovať steny strešným materiálom alebo polyetylénom.

5. Vlhkosť pôdy určuje, z čoho budú vyrobené podlahy v suteréne – zabalený štrk s pieskom stačí na základ na suchú zem. Pôda s vysokým obsahom vlhkosti vyžaduje hydroizoláciu olejovou hlinkou alebo drveným kameňom impregnovaným bitúmenom, na ktorý sa položí betónová doska. Môžete použiť panely alebo dlaždice z ihličnatého dreva (keramické, chodník).

6. Ďalej je vybavená základňa pre prvé poschodie – podlahové dosky, ktoré budú stropom suterénu, nosné trámy môžu zostať otvorené, ale je dôležité spracovať všetko s izoláciou.

7. Vybavenie schodiska a vstupu do suterénu dokončuje hlavnú fázu práce. Nasledujú interiérové ​​dokončovacie práce a vytvorenie funkčných priestorov suterénu.

About the author