Ako vyrobiť dobrý betón vlastnými rukami

Existuje niekoľko odrôd betónovej malty, ktoré sa líšia kvalitou aj pomerným zložením. Použitie tejto alebo tej možnosti riešenia sa určuje individuálne, v závislosti od miesta betónovania. Dozvieme sa viac o tom, ako vyrobiť betón vlastnými rukami..

Obsah:

Ako vyrobiť betón vlastnými rukami, proporciami a technológiou

Najdôležitejšou zložkou betónového roztoku je cement. Jeho funkciou je spojiť ostatné komponenty dohromady. Portlandský cement je ideálny na výrobu betónu. Je to spôsobené tým, že obsahuje veľké množstvo kremičitanov vápenatých. Je teda možné dosiahnuť vysokú adhéziu medzi všetkými komponentmi.

Typ cementu použitého v procese výroby betónovej malty je určený jednotlivými ukazovateľmi rozsahu jeho použitia. Najčastejšie sa používa cement triedy 500. Na prípravu betónu na povrchy, ktoré nie sú vystavené vysokému namáhaniu, sa používajú triedy nižšej kvality..

Portlandský cement sa používa na zlepšenie priľnavosti medzi všetkými zložkami pri vysokých aj nízkych teplotách. Minimálna teplota na použitie betónovej malty je však pätnásť stupňov. Ak sa betón stále používa pri nízkych teplotách, musí obsahovať špeciálne látky vo forme prísad a zmäkčovadiel. Látka vo forme troskového portlandského cementu sa používa, ak sa práca vykonáva pri teplotách nad 25 stupňov Celzia..

Množstvo nečistôt v cementovej látke by nemalo presiahnuť dvadsať percent. Toto je uvedené na označení označenom písmenom D. Pri výbere cementu pre maltu dávajte pozor na jeho vonkajšie ukazovatele. Mal by byť voľne tečúci a nemal by obsahovať dodatočnú vlhkosť. Nákup materiálu, ktorý má hrudky a má surový vzhľad, sa neodporúča.

Zodpovedné prvky sú postavené z betónu, ktorý sa v dôsledku zlej kvality cementu rýchlo zrúti. Materiál by mal byť tiež skladovaný v špeciálne určených podmienkach, pri teplotách od 10 stupňov Celzia a vlhkosti nie vyššej ako 60%. Cement ľahko absorbuje vlhkosť a pachy z vonkajšieho prostredia a rýchlo stráca svoje pozitívne vlastnosti. Odporúčame kúpiť čerstvý cement, ktorý sa bude používať jeden alebo dva týždne..

Druhou zložkou betónového roztoku je piesok. Existujú odrody betónových riešení, v ktorých môžete robiť bez piesku. To je možné iba vtedy, ak zloženie plniva nemá medzery alebo sú minimálne..

Optimálna frakcia piesku je jeden až päť milimetrov. Pri výbere piesku dávajte prednosť materiálom, ktoré majú zrná rovnakej veľkosti. Piesok by mal byť bez hliny a iných nečistôt. Prítomnosť zvyškov vegetácie, kameňov, trosiek – negatívne ovplyvňuje kvalitu výsledného betónového roztoku.

Ak piesok nie je príliš čistý, odporúčame ho pred použitím niekoľkokrát preosiať. Najlepšou možnosťou je použiť riečny piesok, ktorého náklady sú o niečo vyššie ako obvykle. Takýto materiál však nemá hlinu a cudzie inklúzie a má dobré výkonové charakteristiky..

Prítomnosť hliny v betóne je neprijateľná, negatívne ovplyvňuje jej pevnosť a trvanlivosť. Ďalším bodom je zaistenie maximálnej priľnavosti betónu a hrubého kameniva. Tieto faktory sú zásadné pri určovaní celkovej pevnosti betónového riešenia. Aby bol piesok pripravený na prácu, odporúčame ho opláchnuť a nechať usadiť..

Ak nebolo možné kúpiť vysokokvalitný piesok, potom je možná možnosť použitia umelého piesku. Na jeho výrobu sú horniny jemne drvené. Takýto piesok má vysokú hustotu a hmotnosť. Upozorňujeme, že betónové riešenie z takého piesku bude veľmi ťažké..

Na zvýšenie pevnosti betónového roztoku sa do neho pridáva drvený kameň alebo štrk. Vykonávajú funkciu plniva do betónového roztoku. Na tieto účely sa neodporúča používať kamienky, pretože jeho povrch je hladký..

Pri výbere plniva sa opýtajte, z akého plemena je vyrobený. Látka z expandovanej hliny je ľahká, ale zároveň navzájom dobre spája všetky súčasti. Veľkosť plniva je od 0,8 do 4 cm. Súčasne sa odporúča zvoliť stredne veľké látky. Odporúča sa vybrať látku, ktorá neobsahuje prachové a ílové inklúzie. Spoľahlivosť priľnavosti je určená drsnosťou materiálu.

Do betónovej zmesi pridajte plnivo, ktoré obsahuje veľké aj stredné častice. Je teda možné dosiahnuť tesnejšiu priľnavosť plniva k povrchu. Piesok a plnivo by mali byť umiestnené v blízkosti pracovného miesta. Aby sa zabránilo kontaminácii piesku alebo plniva, odporúčame ich naliať na substrát predtým pokrytý fóliou..

Poslednou z hlavných zložiek betónového roztoku je voda. Nemal by obsahovať zásadité alebo kyslé inklúzie..

Ako ďalšie zložky betónového roztoku sa používajú látky vo forme:

1. Vápno.

S pomocou tohto materiálu sa zvyšuje pohodlie pri kladení betónovej malty. Je teda možné zlepšiť proces vyrovnávania betónového roztoku. Vápno znižuje pevnosť malty, pretože klesá väzba medzi cementom a kamenivom. Upozorňujeme, že vápno musí byť hasené.

2. Zmäkčovadlá.

Na ručnú výrobu dekoratívneho betónu sa odporúča používať látky vo forme zmäkčovadiel. S ich pomocou je možné zmeniť kvalitatívne charakteristiky riešenia..

3. Ďalšie komponenty.

S pomocou určitých komponentov sa konkrétne riešenie stáva progresívnejším. Navyše pomocou prísad je možné zlepšiť priľnavosť betónového roztoku. Pred použitím doplnkov si prečítajte ich vlastnosti a návod na použitie. Ak sa práca na liatí betónu vykonáva pri nízkej teplote, potom nemôžete robiť bez prísad.

4. Vystužujúce komponenty.

Pomocou špeciálnych prísad je možné vykonať dodatočné vystuženie betónového roztoku. Napríklad sa odporúča pridať vlákna na báze polypropylénu alebo polyvinylchloridu do betónovej malty, s ktorou je poter vyrobený. Tieto komponenty sú mäkké a obzvlášť trvanlivé. Je teda možné dosiahnuť ideálnu hladkosť betónu a zabrániť praskaniu..

Ako vyrobiť základový betón rukami – proporcie kompozície

Zloženie betónu a množstvo spojenia jeho zložiek je určené účelom použitia betónového roztoku. Napríklad na stavbu nadácie je potrebné mať silný betón, ktorý obsahuje veľký drvený kameň a maltu, ktorá ho spoľahlivo fixuje..

Súčasne je dôležité dosiahnuť tekutosť roztoku, pretože by nemal obsahovať vzduchové bubliny ani cudzie inklúzie. Pred nalievaním malty sa odporúča vytvoriť podklad. Na to stačí použiť roztok, ktorý je v zložení menej odolný, obsahujúci inklúzie z jemného piesku. Konzistencia roztoku zároveň pripomína mokrú pôdu..

Malta pre základ môže byť vyrobená z betónu ručne. Plnivo by zároveň malo byť strednej frakčnej veľkosti a konzistencia by mala byť tekutá. Je teda možné distribuovať roztok na povrch. Okrem toho sa na výrobu kvetináčov, záhradných prvkov, betónových stĺpikov používa plnivo z jemnej alebo strednej frakcie.

Zloženie a počet zložiek, ktoré betónový roztok obsahuje, určuje SNiP. V tomto prípade by sa mala vziať do úvahy hustota každej zložky. Odporúčame zostať na betónovej malte strednej hustoty. Po dokončení výpočtov pokračujte v spájaní komponentov dohromady..

Najpopulárnejší pomer zložiek zahŕňa použitie jednej časti cementu na tri diely piesku a šesť dielov plniva, pričom množstvo vody sa pohybuje od 0,4 do 1. Voda robí roztok viac -menej tekutým.

Po určení optimálnej konzistencie roztoku zmerajte komponenty. Upozorňujeme, že na prácu sa neodporúča používať mokrý piesok, pred pridaním do roztoku sa odporúča vysušiť.

Pred vykonaním konkrétnych krokov vlastnými rukami musíte pripraviť betónové riešenie. Na to sa najčastejšie používa miešačka betónu. Toto zariadenie vám umožní rovnomerne a rýchlo premiešať všetky prísady. Ručná metóda prípravy betónového roztoku je relevantná iba vtedy, ak je objem práce malý. Súčasne v tomto prípade nie je možné ovládať recept..

Existujú dva spôsoby, ktorými je možné postaviť konkrétne riešenie na vlastnú päsť:

1. Najprv sa navzájom zmiešajú suché prísady a potom sa pridá voda.

2. Do vody sa pridá piesok, kamenivo a cement.

Prvá možnosť sa nazýva aj suchá a všetky zložky sa rovnomerne zmiešajú. V takom prípade sa voda pridá ako posledná. Niekedy sú v tejto kompozícii prítomné suché hrudky, ktoré znižujú pevnosť roztoku. Aby sme sa vyhli ich vzhľadu, odporúčame uchýliť sa k druhému spôsobu miešania roztoku. Je vhodný na miešanie malého množstva betónu.

V každom prípade stále odporúčame použiť na miešanie malty betónovú miešačku. Ak toto zariadenie nemáte, požičajte si ho. Miešačka betónu by mala byť umiestnená v blízkosti pracovného miesta. Je teda možné vyhnúť sa delaminácii betónu počas jeho prepravy..

Štandardná miešačka na betón obsahuje asi dvesto litrov malty. Toto množstvo by sa malo riadiť pri výpočte množstva prísad. Proces prípravy roztoku v miešačke betónu je nasledujúci:

1. Odmerajte správne množstvo vody a nalejte ju do miešačky betónu. Neplňte všetku vodu, nechajte asi 10% na neskôr, aby roztok dosiahol požadovanú konzistenciu.

2. Naneste cement v správnom množstve, tiež nechajte trochu cementu.

3. Ďalej sa piesok zasype a nasleduje proces zmiešania všetkých zložiek navzájom. Trvá to asi päť minút.

4. Po príprave cementovej malty do nej v prípade potreby pridajte látky vo forme prísad, zmäkčovadiel.

5. V záverečnej fáze sa pridá plnivo. Ak je potrebné do roztoku pridať vodu, zmieša sa s cementom a výsledná zmes sa v tejto fáze pridá do miešačky betónu..

Všetky práce sú hotové do 10-15 minút. Ak nebolo možné naraz extrahovať celý roztok, potom sa v budúcnosti neustále mieša až do úplnej extrakcie.

Ako vyrobiť farebný betón vlastnými rukami

Pred výrobou hrnca z betónu vlastnými rukami odporúčame zafarbiť roztok farebnými pigmentmi. Moderné technológie umožňujú dosiahnuť, aby boli rôzne betónové povrchy farebné a svetlé.

Prídavok pigmentov sa vykonáva buď vo fáze prípravy roztoku, alebo po stuhnutí kompozície. Existujú dva varianty farebných pigmentov:

  • prírodný;
  • syntetický.

Paleta farieb a sýtosť sú určené chemickými zložkami pigmentu. Vo fáze miešania sa odporúča pridať do kompozície pigment. V tomto prípade je možné dosiahnuť jednotnú a krásnu farbu. Aby bol maximalizovaný farebný efekt na povrchu, odporúčame pri príprave roztoku použiť biely piesok a cement..

Pred pridaním pigmentu sa zriedi vodou. Kvalita miešania ovplyvňuje homogenitu roztoku. Okrem toho je taká kompozícia pripravená výlučne v miešačke betónu. Nie je možné pripraviť betónovú maltu ručne..

Predtým, ako si vyrobíte betónovú dráhu vlastnými rukami, odporúča sa tiež pripraviť riešenie v miešačke betónu. Toto zariadenie nielen šetrí čas, ale tiež výrazne zlepšuje kvalitu hotového riešenia..

V procese liatia betónu sa odporúča použiť vibrátor na betón. Odstraňuje vzduchové bubliny a zlepšuje kvalitu hotového náteru. Dodatočnú výstuž zabezpečujú oceľové tyče výstuže. Optimálna doba tuhnutia malty je asi dva dni. Úplné sušenie roztoku trvá asi dva týždne alebo viac..

Konkrétne video urob si sám:

About the author