Ako vyrobiť čínsku strechu

Napriek rozdielu v učení a viere, prítomnosti neobvyklých sviatostí a exotických rituálov, európske krajiny tak či onak smerujú k východným tradíciám, ktoré pútajú pozornosť svojim tajomstvom a sofistikovanosťou, originalitou a jasnosťou. Popísaná tendencia je typická pre takmer všetky sféry života a predovšetkým pre architektúru. Budovy postavené rukami orientálnych architektov sa vyznačujú originalitou a atraktivitou a prvá vec, na ktorú pri pohľade na ne nedobrovoľne upozorňuje, sú čínske strechy, ktoré môžu byť jednovrstvové alebo viacúrovňové. Bez ohľadu na to je strecha čínskeho domu mohutnou stavbou, ktorá sa vyznačuje prítomnosťou zakrivených hrán a dodáva čínskej budove majestátnosť a zároveň milosť. Zakrivený tvar čínskej strechy nie je len zdokonalením dizajnu, ale aj spôsobom, ako znížiť hmotnosť strešnej konštrukcie a umožniť jej vybavenie bez krokiev na základe stĺpikovej a trámovej konštrukcie. Nezvyčajná geometria nie je jedinou výhodou čínskych strešných krytín. Jednotlivé prvky tejto architektonickej náročnosti sa vyznačujú náročnými vzormi a bohatosťou mozaikovej výzdoby a často sa nachádzajú v tradičných európskych budovách. Nezvyčajne harmonicky kombinujú závažnosť drevených ozdôb a takmer beztiažových, krehkých dekoratívnych prvkov. Napriek zdanlivej zložitosti stavby čínskej strechy ju aj neskúsený majster, podľa rád uvedených v článku, dokáže postaviť sám. Súčasne je dôležité venovať pozornosť nielen hlavným detailom stavby, ale aj malým nuansám, ktoré uľahčujú proces inštalačných činností..

Čínske strechy: trochu histórie

Tradície Východu, ktoré sa vyvíjali niekoľko tisícročí, určujú zvláštnosti architektonických pamiatok a ich prvky. Čínska strecha nebola výnimkou. Ako posledný prvok domov a náboženských budov v Číne sa vyznačuje rôznymi ozdobami a zakrivenými rohmi. Existujú dokonca staroveké legendy vysvetľujúce konštrukčné vlastnosti tohto architektonického prvku. Podľa jedného z nich draci v noci zostupujú zo striech, aby ublížili ľuďom. Vzhľadom na zakrivené rohy strechy to nedokážu a sú nútení letieť späť do neba. Nie je to však jediný a nie najpopulárnejší dôvod, ktorý dnes vysvetľuje prítomnosť vyvýšených rohov na strechách v čínskom štýle. Moderní architekti ponúkajú prozaickejšiu a vysvetliteľnejšiu verziu, pokiaľ ide o praktické vlastnosti. Podľa nej je prítomnosť vyvýšených zakrivených rohov na streche v čínskom štýle vysvetlená vysokými zrážkami v oblasti, kde sa výstavba domov najčastejšie končí usporiadaním takýchto architektonických prvkov. Tieto konštrukčné prvky čínskej strechy prispievajú k efektívnejšiemu odvodu zrážok vo vzdialenej vzdialenosti od stien budovy. Vyčnievajúce previsy čínskej strechy navyše chránia interiér budovy pred nadmerným množstvom slnečného svetla..

Fotografie čínskych striech

Dizajnové prvky čínskej architektúry

Vzhľadom na pomerne časté zemetrasenia sú čínske budovy vybavené tak, aby mohli efektívne odolávať vysokej seizmickej aktivite oblasti. To sa dosahuje štrukturálnymi vlastnosťami budovy, a najmä strechy, ktorá spočíva na stredovom stĺpiku, často ani nie je zakopaná do zeme a navrhnutá tak, aby absorbovala vibrácie zemskej kôry, ktorá je zameraná na ochranu budovy. Od nepamäti boli strechy chudobných domov pokryté bambusom, zatiaľ čo bohatí ľudia zdobili svoje domovy žltými glazovanými škridlami vyrobenými z hliny. Okrem toho boli na ozdobu takýchto striech použité dekoratívne obrázky zvierat, podľa orientálnych obyvateľov, ktorí chránia dom pred zlými duchmi, a rezbárstva, niektoré prvky boli namaľované olejovou farbou.

Napriek podobnosti tradícií Číny a Japonska sa výstavba japonských domov vykonáva podľa úplne iného princípu. Vo väčšine prípadov predstavujú rám pokrytý papierom, a preto viac pripomínajú štruktúru bez okien a dverí. Všetky vertikálne orientované roviny plnia funkciu priečok, vďaka ktorým je budova v prípade častých zemetrasení rýchlo obnovená, a ak je budova napriek tomu zničená, trosky ľuďom veľmi neublížia. Absencia základu a silných nosných stien z dreva alebo kameňa len prispieva k zvýšeniu bezpečnosti budovy..

Nuance stavby čínskej strechy: na čo sa zamerať?

Pred implementáciou zariadenia čínskej strechy je potrebné zdôrazniť jej hlavné rozdiely od európskych strešných systémov. Hlavným prvkom čínskej strechy je pagoda, ktorá je charakterizovaná ako stupňovitá štvorcová strecha so zvýšenými okrajmi. Na výrobu čínskych strešných krytín sa používa drevo – smrekovec, borovica, dub, smrek alebo bambus a ako obkladový materiál sa používajú kamenné dlaždice, kovové alebo prírodné dlaždice..

Prítomnosť niekoľkých úrovní je charakteristickou črtou čínskej strechy, ktorá jej dodáva nielen zvláštne čaro, ale ukladá aj určité povinnosti pre vzhľad domu a jeho architektonický koncept..

Dôležité! Ak plánujete vybaviť altánok doplnený čínskou strechou, štruktúra by mala byť otvorená a ľahká, zatiaľ čo koncepčné riešenie obytnej budovy by malo jasne ukázať črty tradičného orientálneho štýlu. Pri výbere celkového dizajnu budovy dávajte pozor na kombináciu jej jednotlivých prvkov, pretože masívny kamenný dom s európskymi prvkami, doplnený strechou v čínskom štýle, pravdepodobne nepoteší ani jednoduchého laika, ktorý ničomu nerozumie architektúra.

Veľkolepá prelamovaná strešná konštrukcia s okrajmi smerujúcimi k oblohe je hlavným prvkom budovy, ktorý priťahuje pozornosť pri pohľade na diela čínskej architektúry. Napriek tomu, že obnova štruktúry čínskej strechy je spojená s určitými ťažkosťami, pri dodržaní základných nuancií sa im môžete ľahko vyhnúť. Zvážte, aké sú tieto nuansy.

Hlavné parametre striech vyrobených v čínskom štýle, ktoré ich odlišujú od diel európskej architektúry:

 • Na rozdiel od európskych budov sú diela čínskej architektúry postavené na základe nosníkovej konštrukcie. Krokvový systém, ktorý slúži ako základ pre európske domy, spočíva na nosných stenách, pričom základom čínskych budov je centrálny stĺp, ktorý unesie všetko zaťaženie. Konštrukcia závesných krokiev, ktorá sa nachádza v európskej architektúre, znamená prítomnosť vzper, krokiev a obláčikov. Nosné nosníky, stropné nosníky a ďalšie prvky charakteristické pre európsky dizajn sú navrhnuté tak, aby dodávali štruktúre tuhosť a pevnosť, ale diela čínskej architektúry tieto prvky neobsahujú. Ak sa v európskych domoch usporiadanie priehradového systému vykonáva podľa princípu trojuholníka, potom sa rozloženie zaťaženia vo východných domoch vykonáva podľa princípu obdĺžnika;
 • Na montáž čínskej strechy sa používajú valcové škridle, ktorých jedinečnosť tvaru je daná potrebou upevnenia v rohových spojoch. Aby strecha získala špeciálnu farbu, je potrebné použiť špeciálny profil a figúrky s fantastickými obrázkami, ktoré sa nazývajú „qiang shou“. Inštalácia hrebeňa strechy sa vykonáva podľa podobnej schémy, zatiaľ čo qiang shou je nahradený keramickými svorkami, ktorých špecifická „rohatá“ konfigurácia priťahuje pozornosť pri pohľade na čínsku strechu;
 • Charakteristickou črtou čínskej strechy je použitie veľkých ríms, ktoré vyčnievajú ďaleko za budovu, a tým chránia budovu pred nadmernými klimatickými vplyvmi, ako je nadmerné ultrafialové žiarenie, silný vietor a ďalšie. Vzhľadom na veľkú hmotnosť odkvapu je celá hmotnosť strechy rozložená tak, že celá konštrukcia budovy získava zvýšenú stabilitu. Pokiaľ ide o systém dougunových ríms, úplne preberá hmotnosť ríms..

Dôležité! Špecifické vlastnosti čínskej strechy:

Rovnomerné rozloženie zaťaženia v horizontálnych a vertikálnych rovinách rámu;

Schéma čínskej strechy predpokladá prítomnosť uhlov ohnutých nahor;

Horná časť strechy sa vyznačuje prítomnosťou strmého svahu, ktorý sa smerom dole stáva jemnejším.

Neoddeliteľnou súčasťou čínskej strechy sú masívne rímsy, ktoré vyčnievajú ďaleko za vonkajšie steny domu;

Aby sa zabezpečilo včasné odstránenie zrážok z vonkajšieho povrchu strechy a účinná ochrana jeho vnútorného povrchu pred prebytočným slnečným žiarením, je vybavený prevismi, ktoré tiež vyčnievajú nad vonkajšie steny v značnej vzdialenosti;

V orientálnej architektúre nie sú čínske strechy ničím neobvyklým, vyznačujú sa viacúrovňovou štruktúrou..

Čínska schéma strechy: originálna alebo imitácia?

Ak stále dávate prednosť čínskej streche, musíte venovať osobitnú pozornosť jej dizajnu, pretože v tejto fáze je dôležité rozhodnúť sa, či si počas stavebného procesu zachováte jej jedinečnú štruktúru, alebo sa obmedzíte na jej vonkajšiu imitáciu. Výstavba unikátnej stavby je pomerne drahý projekt, pričom iba vykonaním jej vonkajšej imitácie môžete nielen ušetriť peniaze, ale aj postaviť budovu, ktorá je praktickejšia pre stredný pruh..

Dôležité! Hlavným rozdielom v dizajne európskych a tradičných východných striech je prítomnosť alebo absencia krokvového systému. Výstavba domov v Japonsku a Číne predpokladá absenciu krokiev, pretože sú nahradené systémom nosníkov, ktorý je odolnejší voči častým prejavom seizmickej aktivity. V tomto ohľade môžete v prípade stavby v oblasti, kde nehrozí žiadne takéto nebezpečenstvo, zostať verní štrukturálnym systémom tradičným pre stredný pruh..

Ak sa pozriete pozorne na fotografie zobrazujúce čínske strechy, všimnete si, že sa veľmi podobajú na niektoré stavby známe na európskom kontinente, pričom najnápadnejším príkladom je letný pavilón – pagoda, ktorá dobre zapadá do okolitej krajiny..

DIY čínska strecha: odporúčania odborníkov

Najprv sa rozhodnite o konfigurácii budúcej strechy a vypracujte projekt strechy. Odborníci sa domnievajú, že konštrukcia valbovej strechy je spojená s určitými ťažkosťami, a preto odporúčajú zvoliť jednoduchšie konštrukcie, ktoré uprednostňujú sedlovú strechu s dvoma štítmi. Napriek tomu, že táto možnosť je jednou z najjednoduchších, stále môžete uspokojiť svoju túžbu stať sa majiteľom budovy, doplnenej o exotickú strešnú konštrukciu..

Ďalším krokom je návrh podporného systému. Osobitnú pozornosť treba venovať krokvám a latovaniu, pretože určujú spoľahlivosť a vzhľad strechy. Zároveň nezabúdajte, že používanie tradičnej rámovej technológie nie je charakteristické pre východnú architektúru, a preto by mali byť obvyklé steny nahradené podporným stĺpikom umiestneným striktne v strede a plne preberajúcim všetky náklady. V tradičnej európskej konštrukcii túto funkciu vykonávajú nosné steny..

Dôležité! Ak sa európske strešné konštrukcie, na ktoré sme zvyknutí, vyznačujú „trojuholníkovým“ rozložením zaťaženia, potom je tento princíp cudzí vo východnej architektúre. Zaťaženie strechy v čínskych budovách je rozložené na povrch budovy vo forme obdĺžnika, podľa všeobecného tvaru konštrukcie. Čínske strechy sa navyše vyznačujú viacúrovňovou štruktúrou, a preto sa často jedná o niekoľko striech naukladaných na seba..

Ak plánujete stavať viacúrovňovú stavbu, obráťte sa na profesionálneho architekta, ktorý vám povie, ako túto myšlienku správne implementovať, aby účinne chránila pred dažďom a zároveň bola odolná voči zemetraseniu..

Pred začatím práce nakreslite podrobný plán, ktorý veľmi podrobne zobrazuje štrukturálne nuansy krokvového systému. Vďaka tomu ho budete môcť zostaviť čo najpresnejšie a vypočítať požadované množstvo materiálu. Najvhodnejším materiálom na usporiadanie krytiny pre strešný materiál je preglejka odolná voči vlhkosti, ktorej použitie umožní čo najpresnejšie zopakovať všetky krivky strechy. Všetky drevené prvky zahrnuté v strešnej konštrukcii, vrátane preglejky odolnej voči vlhkosti, by mali byť prednostne impregnované antiseptickými zmesami, aby sa zabránilo poškodeniu hmyzom.

Konštrukcia krokvového systému sa vykonáva v súlade s pripraveným náčrtkom a snaží sa čo najviac dosiahnuť charakteristický znak čínskej strechy – jej konkávny profil. Na tento účel boli vyvinuté dve verzie čínskej strechy..

Ako postaviť čínsku strechu: možné možnosti

Krokvový systém založený na pyramíde s obdĺžnikovou základňou

 • Ak dávate prednosť podobnému usporiadaniu, uvedomte si, že v tomto prípade funguje krokvový štvoruholník ako nosný systém. Položením na seba získate požadovanú pyramídu..

 • Ak vybavujete sedlovú strechu, dĺžka oboch štvoruholníkov bude rovnaká. Na získanie parabolickej krivky strechy je potrebné zvoliť výšku regálov a šírku väzníkov. Je dôležité poznamenať, že najvhodnejším materiálom na výrobu latovacích prvkov sú dosky s hrúbkou 20 mm. Počnúc korčuľami sú pripevnené k rímse, a preto počet segmentov umiestnených na jednej línii zodpovedá počtu krokvových štvoruholníkov.
 • Usporiadanie dosiek latovania sa vykonáva tak, že ich spoje sú umiestnené v strede hranovaných dosiek, ktoré sú súčasťou latovania.

Systém strešných krokiev vo forme závesných krokiev

Na usporiadanie takého krokvového systému budete potrebovať nasledujúce materiály:

 • Dosky charakterizované prierezom 15×3 cm;
 • Dosky potrebné na usporiadanie latovania, ktorého hrúbka je 2 cm;
 • Listy preglejky odolnej voči vlhkosti nie sú hrubšie ako 1 cm.

Ako vyrobiť čínsku strechu: výroba krokvového systému

 • Pokúšajte sa jasne udržiavať pravý uhol (90 stupňov), pripevnite stojan zreteľne uprostred nosnej tyče;
 • Rozdeľte získanú vzdialenosť medzi stojanom a nosnou tyčou na polovicu a zafixujte jeden z koncov nohy krokvy v získanom bode. Druhý koniec pripevnite k voľnému okraju stojana;
 • Určte stred krokvy a potom zafixujte jeden koniec dosky vo výslednom bode. Druhý koniec musí byť pripevnený k okraju nosnej tyče;
 • Aby ste počas práce získali hladší ohyb strechy, pridajte ďalšiu vzperu;
 • V zrkadlovom obraze z B-stĺpika zopakujte všetky vyššie uvedené operácie na druhej strane nosného stĺpika;
 • Na konci práce dostanete kompletný krov. Ich počet sa líši v závislosti od veľkosti strechy. Je dôležité mať na pamäti, že prijateľná vzdialenosť medzi väzníkmi je 50-70 cm;
 • Ďalšou fázou usporiadania priehradovej konštrukcie je inštalácia prepravky, ktorá by mala byť umiestnená horizontálne. Je dôležité mať na pamäti, že rozstup opláštenia je určený šírkou preglejkového plechu;
 • Po dokončení usporiadania latovania môžete pokračovať v inštalácii preglejky. Na plechu preglejky urobte rezy 3/4 jeho hrúbky, čo je potrebné na zaistenie tesnejšieho priliehania preglejky k prepravke. Počet rezov, ktoré je potrebné vykonať, je variabilný a závisí od ohybu sklonu strechy. Ich počet je priamo úmerný polomeru zakrivenia rampy (čím je väčší, tým viac rezov je potrebné vykonať);
 • Po inštalácii preglejky na miesto pokračujte v priamom usporiadaní strechy. Odborníci odporúčajú používať na to valcované materiály alebo kusový flexibilný strešný materiál, napríklad bitúmenové šindle, malé bridlice alebo európske dlaždice..

Dôležité! Ak chcete naplno oživiť svoju umeleckú víziu, použite mäkké bitúmenové šindle, ktoré sa vyznačujú nízkou hmotnosťou, schopnosťou sledovať všetky krivky čínskej strechy a atraktívnym vzhľadom..

 • Na usporiadanie strechy môžete použiť aj meď, ktorá je jedným z najlepších a zároveň najdrahších materiálov pre čínske strešné krytiny..
 • Zakrivené konce čínskej strechy sú navrhnuté s prefabrikovanými kovovými alebo drevenými štruktúrami..
 • Špecifické sfarbenie čínskej strechy je možné realizovať pomocou dekoratívnych figúrok drakov a iných zvierat, na výrobu ktorých sa používajú materiály odolné voči vysokej vlhkosti a teplotným extrémom.

Ak si myslíte, že nie ste schopní nezávisle implementovať tradičnú čínsku strešnú konštrukciu, ale napriek tomu chcete postaviť budovu v orientálnom štýle, mali by ste vedieť, že existujú zjednodušené verzie takýchto štruktúr..

 • Ako základ môžete vziať hrazdenú strešnú konštrukciu a doplniť ju konkrétnymi prvkami, aby ste dosiahli požadovaný výsledok;
 • Alebo doplňte systém krovu kovovými profilmi so zvýšenou flexibilitou, vďaka ktorým konfigurácia strechy získa potrebnú vzdušnosť.

About the author