Ako vyrobiť kúrenie v skleníku

Skleník sa nazýva najlepšou možnosťou na pestovanie zeleniny a ovocných plodín v podnebí charakterizovanom silnými zrážkami, mrazom a častým vetrom. V prvom rade je skorý zber z ich skleníka zozbieraný vďaka vykurovaciemu systému, pretože pre väčšinu rastlín je slnečné žiarenie dostatočné iba v lete. Ak plánujete používať svoj skleník po celý rok, napríklad ako zimnú záhradu, mala by byť pre vás kľúčová otázka, ako vytvoriť vykurovanie v skleníku..

Obsah:

Prečo potrebujete vykurovací systém

Dali ste si za cieľ pestovať v jarných mesiacoch sadenice, bylinky a zeleninu? Potom vykurovací systém nie je potrebný na získanie úrody. Ale pestovanie exotického ovocia a čerstvej zeleniny v silných mrazoch nie je možné bez špeciálneho zariadenia v budove, pretože minimálna teplota, ktorú je potrebné udržiavať v skleníku, je 18 stupňov nad nulou. A v tomto prípade človek nemôže robiť s nepreniknuteľnými a teplými stenami..

Najlacnejší spôsob vykurovania skleníka je, ak je pod letnou chatkou položený vykurovací systém. Potom nájdite potrebné miesto a problém s vykurovaním skleníka bude natrvalo vyriešený. V iných prípadoch je ťažšie organizovať vykurovanie v takejto štruktúre, ale je to celkom možné.

Najprv musíte pochopiť, aké metódy domáceho vykurovania skleníkov sú dnes možné. Existujú tri druhy vykurovania: biologické, solárne a technické. Podľa poslednej metódy existuje veľa spôsobov vykurovania a môžete si vybrať ľubovoľný. Je možné použiť kúrenie na kachle, zemný plyn, elektrinu, teplú vodu.

Solárne vykurovanie a batérie

Úlohou skleníkov a skleníkov je vytvoriť mikroklímu, ktorá je priaznivá pre dobrý rast rastlín. Potrebná vlhkosť a teplo sú hlavnými ukazovateľmi priaznivého prostredia. Najlacnejší spôsob vykurovania skleníkov je solárny..

Slnečné lúče prenikajú priehľadným krytom skleníka, ohrievajú pôdu a predmety v nej a vzduch sa z nich ohrieva. Hlavnou úlohou záhradníka je vybrať také miesto pre skleník, ktoré bude počas dňa najviac osvetlené..

Ak to nie je možné, mali by ste uprednostniť miesto, kde slnko svieti od samého rána, aby sa Zem zahriala od začiatku dňa. A teplota v skleníku sa večer zvýši na maximálnu úroveň. Miesto pre skleník musí byť zvolené bez prievanu, aby povlak nevychladol. Okrem toho sa odporúča vytvárať prekážky vetru..

Pri výbere tvaru skleníka je lepšie uprednostniť klenutú klenbu, pretože táto forma najmenej zo všetkých prispieva k tepelným stratám. Aby sa pôde poskytlo najlepšie zahrievanie, výška skleníka by nemala byť príliš vysoká..

Vykurovanie skleníka je možné zariadiť pomocou solárnych akumulátorov tepla. Najprv vykopte v skleníku 15 centimetrovú dieru a zakryte zem vrstvou tepelného izolátora. Na hydroizoláciu položte na vrch vrstvu plastovej fólie.

Potom by ste mali položiť na hrubý vlhký piesok a celé to zasypať vykopanou zeminou. Vzhľadom na energiu slnka, ktorá sa hromadí, vám toto jednoduché zariadenie umožní udržiavať uspokojivú teplotu v skleníku aj pri teplote 10 stupňov Celzia..

Ohrev vzduchu

Najjednoduchšou možnosťou vykurovania skleníkov alebo skleníkov je primitívne zariadenie na ohrev vzduchu. Za týmto účelom vezmite kus oceľovej rúry, ktorá má priemer 50-60 centimetrov a dĺžku asi 2-2,5 metra. Vložte jeden koniec potrubia do filmového skleníka, pod druhým – založte oheň.

A posledná vec, ktorú musíte urobiť, je udržať oheň. Vzduch v potrubí sa rýchlo zahreje, potom vstúpi do skleníka a dodá teplo pestovaným bobuľám a zelenine. Tento spôsob vykurovania je skutočne ľahký, ale úplne nepohodlný, pretože potrebujete neustále oheň..

Kúrenie plynom

Výhodou plynu je jeho stabilita z hľadiska dodávky, ale konečná cena skleníkových produktov vás skutočne prekvapí. Ak teda zahrievanie skleníka plynom v zimnom chlade trvá iba niekoľko týždňov, potom nie je vôbec potrebné ťahať drôt z obytnej budovy a kupovať drahé potrubia. Na tento účel stačí vziať niekoľko valcov, vydržia dlho..

Pamätajte si, že prebytok oxidu uhličitého neovplyvňuje stav rastlín najpozitívnejším spôsobom, a preto musí byť taký skleník dobre vetraný. Aby sa odstránil odpad zo spaľovania, odporúča sa použiť výfukové zariadenie, ktoré zaistí konštantný prísun kyslíka do skleníka..

Aby nedostatok kyslíka nevyvolával ukončenie spaľovacieho procesu a uvoľňovanie plynu do vzduchu, je samozrejme lepšie kúpiť vykurovacie zariadenia, ktoré sú vybavené automatickým ochranným zariadením. Hneď ako sa zastaví prívod plynu do horáka, senzory sa okamžite spustia.

Inštalácia kotla na tuhé palivá

Vykurovací systém v skleníku je možné organizovať pomocou kotla na tuhé palivá. Samotný kotol je možné nainštalovať priamo do skleníka alebo do samostatnej miestnosti. Výhody druhej možnosti spočívajú v tom, že do kotla môžete vložiť palivo alebo drevo bez toho, aby ste museli ísť do štruktúry skleníka. Okrem toho kotol a palivo nezaberú cenný priestor v skleníku..

Do generátora tepla je potrebné vložiť palivo dvakrát denne, nič iné sa nevyžaduje. A zároveň je taký kotol absolútne ohňovzdorný, a preto ho možno bezpečne nechať cez noc bez akejkoľvek kontroly. Okrem toho je spotreba paliva pomerne nízka. A mínus vykurovania skleníka pomocou kotla na tuhé palivá je, že zariadenie produkuje málo energie, čo by nebol extra skleník..

Kúrenie v peci

Technická metóda na vykurovanie skleníkov zahŕňa inštaláciu špeciálnych pecí. Takéto štruktúry sú vhodné na použitie v miestnostiach, ktoré majú rozlohu približne 15 metrov štvorcových. Existujú 2 technológie na vykurovanie skleníka pomocou kachlí.

Prvá možnosť

Najjednoduchšia rúra pre skleník pozostáva priamo zo samotnej rúry, horizontálneho komína a komína. Na ochranu sadeníc a zeleniny pred dymom a sadzami, ako aj pred teplotnými zmenami je zvykom viesť otvor ohniska do predsiene skleníka. Odvod spalín kachlí, prechádzajúci pod regálmi, musí byť položený s miernym nadsadením na komín (približne 1,5 centimetra na meter dĺžky komína), aby sa vytvoril účinnejší ťah..

Pred vstupom do kanála na odvod spalín do komína na čistenie a zapálenie komína nechajte pred zlým počasím ohrievať kachle s nízkym ťahom..

Vzdialenosť medzi stenami skleníka, sporákom a komínom by podľa bezpečnostných pravidiel a výpočtu skleníkového vykurovania mala byť až 25 centimetrov a minimálna vzdialenosť medzi stojanom a hornou časťou komína by mala byť asi 15 centimetrov. . Po inštalácii kachlí, komína a komína do skleníka je potrebné bieliť kriedou alebo vápnom. V budúcnosti to umožní včas odhaliť praskliny..

Na rozdiel od elektrického vykurovania skleníkov nie je klasické vykurovanie sporákom tak finančne náročné. Bez veľkých nákladov si teda môžete vlastnými rukami postaviť obyčajný skleníkový sporák s horizontálnym komínom alebo ošípanou..

Druhá možnosť

Vezmite veľký sud s kapacitou asi 3 kubické metre. To bude akýmsi základom pre budúce zariadenia na vykurovanie skleníkov. Aby ste predišli hrdzaveniu, namaľte vnútro suda v dvoch vrstvách. Vo vnútri suda je obvyklé vytvárať otvory pre komín, kachle, expanznú nádrž a vypúšťací kohút. Kachle je potrebné zvárať a vložiť do suda.

Zo suda by mal byť vytiahnutý komín a na ulicu by mala byť inštalovaná rúrka vysoká 5 metrov. Na vrch suda je namontovaná domáca expanzná nádoba s objemom asi 20 litrov, ktorá je predvarená z jednoduchého plechu. Pre vykurovací systém sa používajú profilové rúrky 40 x 20 x 1,5, ktoré by mali byť položené na zemi vo vzdialenosti 1,2 metra.

Rúry sú teda rozložené tak, aby sa pôda v blízkosti koreňov rastlín dobre zahriala. Na cirkuláciu vody v takom domácom systéme vykurovania skleníkov sa odporúča zakúpiť špeciálne čerpadlo.

Kachle môžete ohrievať v sude pomocou akéhokoľvek palivového dreva a vypúšťací ventil, ktorý je umiestnený v spodnej časti suda, sa zvyčajne používa na vypúšťanie vody, samozrejme, a tiež na účely kvapkovej závlahy, keď sa voda ochladí dole. Na ovládanie teploty v takom skleníku môžete do neho nainštalovať elektronický snímač teploty a priamo do domu – samotný digitálny displej.

Ohrev vody

Ohrev vody je považovaný za jeden z najziskovejších spôsobov organizácie domáceho vykurovania skleníkov z materiálneho hľadiska. Ohrievač vody je možné vyrobiť ručne. Existujú dva spôsoby, ako to urobiť..

Riešenie č. 1

Budete teda potrebovať telo nepotrebného starého hasiaceho prístroja, ktorého vrchol by mal byť odrezaný. V spodnej časti puzdra namontujte tepelný elektrický ohrievač TEN, ktorý má výkon 1 kW. Podobnú jednotku je možné odobrať zo samovaru, ktorý je napájaný elektrickou sieťou. Ak chcete elektrický ohrievač naplniť vodou, urobte na vrchu odnímateľný kryt.

K telu je potrebné pripojiť 2 vodné potrubia pripojené k radiátoru. Rúry sa odporúča upevniť gumovými tesneniami a maticami. Na automatizáciu prevádzky ohrievača je lepšie použiť obvod so striedavým relé..

Hneď ako sa spustí teplotný senzor, zatvorí kontakty. Ohrievač vody zohreje vodu, čo následne zvýši teplotu v skleníku. Akonáhle voda dosiahne určitú úroveň, teplotný senzor sa okamžite spustí a obvod napájania relé sa preruší. Tým sa vypne elektrický ohrievač vody. Ak nemôžete nájsť podobné relé, môžete použiť inú schému vykurovania skleníkov, kde je relé vybavené kontaktmi, ktoré neumožňujú prúd menší ako 5A.

Riešenie č. 2

V tomto prípade sa používa malý počet opotrebovaných potrubí, elektrický zvárací stroj a vykurovacie teleso. Do praktického rohu skleníka nainštalujte kotol s objemom asi 50 litrov a elektrický ohrievač na 2 kilowatty. Pri zahrievaní voda stúpa stúpačkou do expanznej nádrže a bude dodávaná do vykurovacieho systému, ktorý je umiestnený po celom obvode. Samotný systém musí byť vyrobený s miernym sklonom potrubí.

Kotol môže byť vyrobený z kusu rúrky, ktorá má veľký priemer, ku ktorému je zvyčajné zvárať dno prírubou. Pripojte vykurovacie telesá k zástrčke napájacieho kábla a bezpečne ich zaizolujte. Všetky spoje telesa a príruby musia byť dobre utesnené gumovým tesnením. Z odrezkov rúrok vyrobte expanznú nádobu s objemom až približne 30 litrov. Zváranie spojok z oboch koncov a zospodu na pripojenie k systému a k stúpačke kotla.

V samotnej nádrži musíte odrezať veko na pridanie vody, pretože jej hladinu budete musieť neustále monitorovať. Na koncoch kovových rúrok by mali byť vopred vyrobené závity, aby sa zorganizovalo pohodlné spojenie, a potom z nich vytvorte potrubie. Potom stojí za to uzemniť teleso kotla pomocou flexibilného trojžilového medeného drôtu, ktorý je navrhnutý pre napätie nad 500 V.

Pripojte obe jadrá k fázam vykurovacieho telesa a k telu kotla – tretiemu jadru. Mimochodom, počas chladného počasia môžete použiť špeciálne obrazovky z fólie alebo iného materiálu odrážajúceho teplo. Pri výbere akéhokoľvek projektu vykurovania skleníkov sa odporúča dodržiavať bezpečnostné pravidlá a prísne dodržiavať pokyny.

Systém podlahového vykurovania

Vykurovanie v skleníku je možné vytvoriť pomocou systému „teplej podlahy“, ktorý môže byť reprezentovaný niekoľkými možnosťami, výber dizajnu závisí od oblasti budovy a prevádzkových podmienok. Záhradkári, ktorí majú koníčky, si často kupujú systém vo forme vykurovacej vodotesnej podložky.

Výhody podlahového vykurovania

Na vytvorenie potrebných podmienok pre sadenice a dospelých pre ich rast je zvyčajné umiestniť pod podnosy rastlín vykurovaciu podložku. Týmto spôsobom sa v skleníku udržiava konštantná teplota. Vykurovacie podložky sa dodávajú v rôznych veľkostiach, takže si môžete vždy pozrieť video o vykurovaní skleníkov a vybrať si prijateľnú možnosť pre skleník akejkoľvek veľkosti.

Použitie vykurovacieho kábla umožní výsadbu sadeníc v ranom období, pestovanie teplomilných rastlín, ktoré k nám prišli zo subtropických a tropických šírok, v skleníkoch a zimných záhradách, klíčenie semien v skleníkoch a tiež zachovanie hľúz, cibuliek, sadenice a zelenina pred mrazom.

Požiadavky na inštaláciu vykurovacieho systému

Pri inštalácii vykurovacích systémov je potrebné vytvoriť pieskový vankúš, ktorý chráni kábel pred poškodením. Tieto funkcie vykonáva ochranná sieťka. Namiesto pieskového vankúša je možné na vykurovanie skleníka použiť iné materiály, napríklad betónový poter, čo výrazne zvyšuje životnosť systému. Je zvykom položiť vykurovací kábel na šírku postele.

Aby sa zabránilo vysychaniu pôdy, odporúča sa riadiť nasledujúcimi požiadavkami na výkon systému “teplá podlaha”: 70-120 W / m2-na vykurovanie skleníka s jednoduchým zasklením a 50-100 W / m2 – na vykurovanie skleníka s dvojitým zasklením. Maximálne náklady na elektrickú energiu v skleníkoch s celoročným vykurovaním klesajú na zimné mesiace (november – marec), minimálne náklady – pri prevádzke systému v období jar – leto.

Usporiadanie teplej podlahy

Odstráňte vrstvu zeminy (približne 40 centimetrov) a naneste pieskový základ. Položte tepelne izolačnú vrstvu z materiálu odolného voči vlhkosti. Môžete použiť penový polyetylén alebo expandovaný polystyrén. Tepelná izolácia zabráni úniku tepla do pôdy. Na izolačnú vrstvu je obvyklé položiť hydroizolačnú vrstvu, napríklad polyetylénovú fóliu.

Potom by mala byť nanesená vrstva piesku (5 centimetrov), posypaná vodou a pevne utlačená. Pomocou montážnej pásky alebo pletiva sa položí drôt s „hadom“, ktorý musí byť pokrytý pieskom do výšky až 10 centimetrov. Odporúčaný minimálny kryt piesku je 5 centimetrov. Rozstup káblov je takmer 15 centimetrov.

Na vrstvu piesku položte sieťovinu, ktorá vytvára spoľahlivú ochranu drôtu pred mechanickým poškodením, a naplňte úrodnú vrstvu pôdy, ktorá má výšku 30-35 centimetrov. Aby sa kábel chránil pred prehriatím, stojí za to použiť termostat so snímačom regulácie teploty pôdy, ktorý je nainštalovaný vo vlnitej rúrke.

Teplotný režim

Systém “teplá podlaha” obsahuje termostat so snímačom teploty pôdy, ktorý vám umožňuje nastaviť teplotu vykurovania. Pre rozvoj plodín je najpriaznivejší teplotný režim 15-25 stupňov nad nulou. Na pestovanie sadeníc v skleníkoch, vrátane rašelinísk, je optimálna teplota asi 30 stupňov Celzia.

Pomocou regulátora môžete nastaviť teplotu na zahrievanie pôdy – napríklad 20 – 25 stupňov. Po zahriatí pôdy na zadaný parameter sa zariadenie automaticky vypne, keď sa ochladí, automaticky sa zapne. Výsledkom je, že systém funguje tak, ako teplota stúpa a klesá, čo šetrí najmenej 30% elektrickej energie.

Veľké poľnohospodárske farmy a farmy pre domácnosť, ktoré pestujú kvety, bylinky a zeleninu, teda musia vybaviť vykurovací systém v takýchto štruktúrach vlastnými rukami, aby udržali optimálnu vnútornú mikroklímu pri akejkoľvek teplote okolia..

About the author