Ako vyrobiť sedlovú strechu

Trvanlivosť stien súkromného domu a pohodlné bývanie v ňom priamo závisia od spoľahlivej strechy. Medzi rôznymi druhmi striech pre vidiecke domy je najbežnejšia sedlová strecha. Za svoju popularitu vďačí jednoduchosti dizajnu, jednoduchosti konštrukcie a prítomnosti veľkej podkrovnej miestnosti, v ktorej môžete vybaviť podkrovie. Pri stavbe štítovej strechy vlastnými rukami musíte porozumieť tomu, čo robíte, a ovládať nástroj. Preto by ste sa pred výrobou sedlovej strechy mali zoznámiť so strešnou konštrukciou, jej prvkami, inštalačnými vlastnosťami a vypracovať jej projekt..

Zariadenie štítovej strechy

Výber a tvorba štítovej strešnej konštrukcie sa začína vo fáze návrhu domu. Ak však musíte prestavať strechu už postaveného domu, projekt štítovej strechy je možné vyvinúť oddelene a potom implementovať. Hlavnou vecou je zachovať všeobecný architektonický štýl.

Pred stavbou sedlovej strechy je potrebné vypracovať jej projekt s výkresovou dokumentáciou. Môžete si ho vytvoriť sami. To bude vyžadovať počítačové znalosti a znalosti architektonického programu, akým je napríklad ArchiCAD. Pri prvom výkone takejto práce je najlepšie vyhľadať pomoc a radu odborníka. Všetky práce na projekte môžu byť tiež delegované na špecializované organizácie, ktoré to robia viac ako jeden rok a môžu poskytnúť množstvo hotových a časom testovaných štítových striech..

Štítová strecha: foto

Sedlová strecha

Ak chcete vytvoriť strešný projekt sami, musíte porozumieť štrukturálnym prvkom a materiálom pre jeho stavbu, pretože bez týchto znalostí môžete urobiť vážnu chybu.

Konštrukcia sedlovej strechy

Štítová strešná konštrukcia pozostáva z nasledujúcich hlavných prvkov:

  • Strecha.
  • Latovanie a kontralatovanie.
  • Hrebeňový beh.
  • Krovky.
  • Mauerlat.
  • Regály.
  • Rovnátka a diagonálne traky.

Dôležité! Dve krokve, navzájom spojené a vystužené výstužami, sa nazývajú „krov“. Fotografia zobrazuje niekoľko typov rôznych fariem.

Druhy fariem

Všetky tieto prvky sú súčasťou systému krokiev, ktoré môžu byť dvoch typov: závesné a vrstvené. Prvý sa používa vtedy, keď krokvy spočívajú iba na dvoch vonkajších stenách. Druhý typ má tri alebo viac bodov podpory – vonkajšie a vnútorné steny. Tieto dva typy je možné používať súčasne. Pre časť domu, kde sú medziľahlé podpery, sa používajú vrstvené krokvy a tam, kde také podpery neexistujú, visiace krokvy.

Materiál pre krokvy a latovanie môže byť kov alebo drevo. V súkromnej výstavbe je výhodnejšie drevo a dôvodom sú nízke náklady a dostupnosť. Nasledujúca tabuľka zobrazuje všetky prvky krokvovej konštrukcie a odporúčaný prierez dreva a dosiek.

Stôl 1

Časť prvkov priehradovej konštrukcie

Pri vytváraní projektu je tiež potrebné vziať do úvahy dĺžku krokiev a krok, s ktorým budú nainštalované. Od toho bude závisieť hrúbka dreva. Treba poznamenať, že na trhu sú drevené trámy s maximálnou hrúbkou 250 mm. To je celkom dosť pre strechy s dĺžkou krokiev až 7 m a rozstupom 150 cm, ale pomerne často je krokvový krok upravený podľa veľkosti izolácie, aby sa nerezala a nezískala tesnejšie uloženie. V takýchto prípadoch je na vytvorenie spoľahlivej štruktúry potrebná tyč väčšej časti. Východiskom v tejto situácii môže byť lepené laminované drevo, ktorého hrúbka dosahuje 300 mm, čo v kombinácii s nosnými rámami urobí strechu čo najspoľahlivejšou. Nasledujúca tabuľka ukazuje vzťah medzi hrúbkou krokiev a ich dĺžkou..

Tabuľka 2

Prierez krokvových nôh

Uhol štítovej strechy je podľa tradície zvolený v rozmedzí 11 – 45 °. Na získanie presnejších údajov je však potrebné poznať množstvo faktorov, od ktorých bude závisieť uhol sklonu. Po prvé, je to materiál použitý na strechu. Za druhé, ide o zaťaženie vetrom v regióne, kde sa dom stavia. Po tretie, ide o zaťaženie snehom vo vybranom regióne. Všetky tieto faktory sú navzájom prepojené. Napríklad, ak urobíte veľký roh v regióne so silným vetrom, budete musieť posilniť konštrukciu krokvy, čo bude znamenať dodatočné náklady. Navyše, čím väčší je uhol sklonu, tým väčšia je plocha strechy, a preto je potrebných viac materiálov. Ale v oblasti s veľkými zrážkami malý uhol sklonu povedie k tomu, že sa budú hromadiť na povrchu, a tým zvýšia zaťaženie, čo bude tiež vyžadovať vystuženie krokvy.

Nasledujúca tabuľka uvádza uhly sklonu rôznych typov strešných krytín:

Tabuľka 3

Špecifikácia strechy

Vzhľadom na zaťaženie snehom je potrebné najskôr určiť, v ktorej oblasti sa dom nachádza. Na to môžete použiť špeciálnu mapu uvedenú nižšie a tiež SNiP „Zaťaženia a nárazy“. Potom vykonajte malý výpočet.

Snehové pásy

Aby strecha nepôsobila ako plachta a súčasne sa po nej kotúľali zrážky, na výpočty je potrebné použiť mapu veterných pásov a SNiP „Zaťaženia a nárazy“.

Veterné pásy

Dôležité! Pri výpočtoch na identifikáciu optimálneho uhla sklonu štítovej strechy je potrebné pamätať na taký typ zrážok, ako je sneh, alebo skôr na jeho tepelnoizolačné vlastnosti. Ide o to, že sneh je prírodná tepelná izolácia pri nízkych teplotách a jeho prítomnosť na streche udrží teplo v dome. Preto by ste nemali robiť príliš veľký uhol a ponáhľať sa, aby ste sa zbavili všetkých zrážok z povrchu strechy..

Štítová strecha: video

Konštrukcia sedlovej strechy

Všetky práce na stavbe sedlovej strechy sú rozdelené do troch hlavných etáp. Prvým je konštrukcia priehradovej konštrukcie. Druhým je vytvorenie izolačných vrstiev, a to tepelnej, vodnej, parozábrany a v prípade potreby zvukovej izolácie. Treťou je inštalácia strešnej krytiny. Pomocou kresby štítovej strechy urobenej skôr a po zakúpení všetkého potrebného materiálu ju môžete začať stavať.

Montáž priehradovej konštrukcie

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je položiť a zaistiť Mauerlatovcov. Za týmto účelom položíme pozdĺž obvodu stien budovy, ako aj na medziľahlé steny vrstvu hydroizolácie zo strešného materiálu. Na strešný materiál položíme drevenú tyč určenú pre Mauerlat a pripevníme ju k stenám pomocou kovových čapov, ktoré boli predtým vložené do stien, ako je znázornené na obrázku:

Mauerlatská hora

Kovový čap je závitová tyč. Dĺžka takéhoto čapu je zvolená na základe toho, že polovica bude zapustená do steny a vyčnievajúca časť by mala byť o 3-4 cm vyššia ako položený Mauerlat, aby bolo možné maticu utiahnuť.

Teraz začneme inštalovať krokvy. Túto prácu je možné vykonať dvoma spôsobmi. Prvým je zozbierať farmu na zemi a potom ju zdvihnúť na vrchol. Druhým je montáž farmy priamo v mieste jej inštalácie. Ktorú z týchto dvoch metód si vyberiete, je na majstrovoch, aby sa rozhodli priamo. V každom prípade, pre pohodlie inštalácie krokiev a vytvárania rovnakého typu väzníkov, stojí za to vytvoriť šablónu, podľa ktorej budú krokvy narezané a spojené.

Inštalácia priehradovej konštrukcie

Vytvorenie takejto šablóny je celkom jednoduché. Za týmto účelom vezmite dve dosky, o niečo dlhšie ako krokvy, zdvihnite ich a položte na miesto ako krokvy. Zarovnáme ich zvisle, uistite sa, že horná časť hrebeňa je zarovnaná v súlade s výkresom a dosky spojte jedným klincom. Teraz, zdvihnutím alebo spustením koncov dosiek, môžete získať požadovaný uhol sklonu a po dosiahnutí požadovaného spojenia dosiek pomocou priečnej tyče ich upevnenie v tejto polohe. Pomocou tejto šablóny k nej pripevníme krokvy a potom ich spojíme. Na spojenie krokiev s Mauerlatom v nich urobíme podrezanie vo forme pravouhlého trojuholníka a na spojenie používame vyrazené kovové rohy alebo konzoly.

Krovy montujeme na začiatok a na koniec budovy, potom medzi ne natiahneme šnúru. Dbáme na to, aby bola hladina horizontu dokonale rovnomerná, v prípade zošikmenia mierne znížime jeden z väzníkov. Pod túto šnúru inštalujeme všetky ostatné krokvy s krokom uvedeným v projekte. Potom namontujeme výstuhy, priečky, prídržné nosníky a rámy.

Dôležité! Na spojenie konštrukčných prvkov a ich spevnenie je najlepšie použiť vyrazené kovové nechtové platne, rohy a sponky..

Krovy

Zateplenie sedlovej strechy

Po inštalácii krokiev môžete začať vytvárať viacvrstvový izolačný koláč, ktorý ochráni vnútorné štruktúry, udrží dom v teple a chlade. Izolácia pozostáva z niekoľkých vrstiev: hydroizolácie, parozábrany a tepelnej izolácie. V niektorých prípadoch, keď sa používajú strešné materiály s nízkou úrovňou absorpcie hluku, vybavujú aj zvukovú izoláciu.

Izolačný koláč strechy

Izolačný koláč začneme vytvárať položením hydroizolačnej vrstvy na krokvy. Na to môžete použiť rôzne fólie a membrány, ktoré spoľahlivo ochránia pred prienikom vlhkosti dovnútra a zároveň vypustia prebytočné množstvo von. Samotné materiály začíname pokladať zdola nahor, pričom ich vpúšťame s presahom 15 – 20 cm Na upevnenie používame drevené lamely hrubé 25 mm. Tieto lamely sú kontralatované a po dĺžke sú pripevnené k krokvám. Je potrebné poznamenať, že protiľahlá mriežka vám umožňuje vybaviť dobré vetranie strechy. Na vrch pultových latiek položíme hlavnú prepravku, ktorá prebieha kolmo na krokvy a ku ktorej bude pripevnená strecha.

Druhy strešných plášťov

Dôležité! Existujú dva typy latiek: pevné a tenké. Prvý sa používa na mäkké a rolovateľné strešné materiály. Druhý pre materiály ako bridlica, strešné tašky, pozinkovaný plech.

Po dokončení hydroizolácie a latovania pristúpime k usporiadaniu tepelnej izolácie. Ako izolácia sa používajú rôzne materiály. Najpopulárnejšie z nich sú minerálna vlna, sklenená vlna a pena. Ale dnes na trhu nájdete ďalšie tepelnoizolačné materiály, ktoré sú vhodnejšie na izoláciu striech a zároveň svojimi vlastnosťami nie sú nižšie ako tie, ktoré sú už známe. Medzi ne patrí penové sklo, rebríky na riasy, extrudovaná polystyrénová pena. Pri výbere jedného alebo iného materiálu na izoláciu strechy by ste sa mali zamerať na jeho vlastnosti:

  • Tepelná vodivosť by mala byť, čím nižšia, tým lepšia.
  • Špecifická hmotnosť. Čím menšia, tým hrubšia vrstva môže byť vytvorená bez vystuženia štruktúry..
  • Odolný voči vlhkosti. Čím vyššie je, tým lepšie..
  • A tiež na nebezpečenstvo požiaru a ekologickú priaznivosť materiálu.

Dôležité! Pri výbere minerálnej alebo sklenej vlny ako tepelnej izolácie by ste mali byť pripravení na to, že veľmi dobre absorbuje vlhkosť a pritom stráca svoje izolačné vlastnosti. Aj keď vata vytvára vynikajúcu vodotesnosť, bude absorbovať vlhkosť odkiaľkoľvek ako špongia..

Samotný izolačný materiál je položený medzi krokvy. Ako už bolo uvedené, krok krokiev je prispôsobený veľkosti tepelnej izolácie. Preto sú rohože alebo dosky jednoducho tesne naskladané medzi krokvy. Na tepelnú izoláciu je natiahnutá parotesná fólia, ktorá je upevnená drevenými lamelami pribitými na krokve s krokom 50 cm..

Dôležité! Ak sa v budúcnosti plánuje usporiadanie podkrovia, musí byť tepelne izolačná vrstva posilnená. To sa robí veľmi jednoducho. Na tepelnú izoláciu položenú medzi krokvami a na samotnú krokvu je položená ďalšia, už súvislá vrstva tepelnej izolácie. Na tieto účely je extrudovaná polystyrénová pena s vybranou štvrtinou na konci dokonalá. Je to nevyhnutné, pretože krokvy pôsobia ako mosty chladu, navyše ak sú niekde malé medzery, súvislá vrstva ich zablokuje.

Zastrešenie

Zastrešenie

Poslednou fázou stavby štítovej strechy vlastnými rukami je položenie strechy. Dnes je na trhu veľké množstvo rôznych strešných krytín. Voľba závisí od finančných možností a želaní majiteľov. Obzvlášť populárne sú kovové dlaždice, bitúmenové dlaždice a bridlicové dosky. Veľká časť tejto popularity je spôsobená jednoduchou inštaláciou a spoľahlivosťou týchto materiálov. Bez ohľadu na to, ktorá strecha bola zvolená, je položená zdola nahor. Je teda zaistené prekrývanie plechov, čo umožňuje, aby voda odtekala a nedostala sa dovnútra..

Postavenie štítovej strechy vlastnými rukami je veľmi zodpovedné podnikanie. Najmenšia chyba vo výpočtoch počas návrhu a výstavby bude mať za následok dodatočné náklady alebo zníženie spoľahlivosti celej konštrukcie. Ak máte takúto prácu vykonávať prvýkrát, je lepšie hrať na istotu a pozvať skúseného majstra, ktorý bude na prácu dohliadať..

Štítová strecha „urob si sám“: video-návod

About the author