Ako vyrobiť skrutkové hromady pre nadáciu alebo plot vlastnými rukami

Inštalácia skrutkových hromád vám umožní vybudovať masívny a pevný základ v pomerne rýchlom čase. Je lepšie nevytvárať hromady pre základ domu sami, ale kupovať ich od špecializovaných firiem. Pretože na tieto prvky je kladené najvyššie zaťaženie a životnosť domu priamo závisí od ich kvality. Je celkom možné vyrobiť hromady pre malú hospodársku budovu alebo pre plot na vlastnú päsť. Naučíme sa, ako to urobiť ďalej..

Obsah:

Hrobové skrutkovacie hromady: vlastnosti a výhody

Skrutkové hromady sú oceľové rúrky s čepeľou zváranou na konci. To znamená, že tento prvok je do určitej miery podobný vŕtačke. Hlavným funkčným prvkom hromady je skrutkovitý hrot, ktorého čepeľ na jednej strane plní podpornú funkciu a na druhej strane prenáša zaťaženie. Skrutková časť navyše funguje ako kotva, ktorá drží hromadu v zemi..

V procese budovania ľahkých drevených konštrukcií často vzniká problém zdvíhania pôdy, v dôsledku čoho sa základ zrúti. Aby sa zabránilo tomuto nepríjemnému javu, hromady sú inštalované pod hĺbkou zamrznutia pôdy. Je teda možné zabrániť vplyvu zdvíhacej sily na základ..

Skrutkové hromady vám umožňujú postaviť rýchly, vysokokvalitný a ekonomický základ. Existuje niekoľko veľkostí hromád, ktoré sa vyberajú na základe veľkosti a materiálu konštrukcie štruktúr..

Medzi výhody použitia skrutkových hromád v súkromnej bytovej výstavbe zdôrazňujeme:

 • základ hromady je postavený ako v zime, tak v lete alebo na jeseň alebo na jar;
 • rýchlosť stavby budovy, základ je nainštalovaný za niekoľko dní, práce na stavbe konštrukcie pokračujú bezprostredne po zhotovení základu;
 • nie je potrebné vyrovnávať miesto na stavbu domu;
 • pilotový základ je vhodný pre akýkoľvek druh pôdy so zložitou reliéfnou štruktúrou.

Základ na skrutkových hromadách má však aj určité nevýhody. V prvom rade hromady korodujú, v dôsledku čoho sú zničené. Životnosť takéhoto základu je nižšia ako u konkrétneho. Okrem toho nekvalitné spracovanie materiálu, nesprávna technológia výroby hromád tiež negatívne ovplyvňuje trvanie ich prevádzky. Hromady pri stavbe domu sa odporúča používať iba vtedy, ak je materiál certifikovaný a má množstvo dokumentov potvrdzujúcich jeho kvalitu.

Nasledujúce faktory skracujú dobu prevádzky skrutkových hromád:

 • prítomnosť elektrární v blízkosti domu;
 • používanie hromád ako uzemnenia;
 • predĺžený opuch pôdy a prítomnosť podzemnej vody vedľa hromady;
 • prítomnosť železničnej trate v blízkosti domu.

Ak si teda chcete vybrať hromadný typ základu pre stavbu domu, vezmite do úvahy všetky výhody a nevýhody hromád v prevádzke..

DIY skrutky hromady videa a odrôd

Pokiaľ ide o zloženie skrutkových hromád, sú zvárané a odlievané. Prvá možnosť – ekonomickejšia, má tvar rúrky, na ktorej je zváraná špicatá špička. Tieto hromady nie sú schopné odolávať ťažkým nákladom a používajú sa na stavbu altánkov a hospodárskych budov. Zvárané švy na hromadách sú náchylné na rýchlu koróziu a nekvalitný výkon vedie k úplnému zničeniu hromady. V prípade nepresného zvárania čepele sa hromada počas procesu skrutkovania nerovnomerne zasunie do zeme. Problémy navyše vznikajú pri vrážaní hromád do kamennej pôdy alebo do veľkých koreňov..

To ďalej vedie k nerovnomernému klesaniu domu a jeho núdzovej polohy. Pri výbere hromádok pre nadáciu by sa preto mala venovať osobitná pozornosť kvalite zváraných spojov na hromadách..

Hromada s vylisovanou špičkou je spoľahlivejšia, ale aj drahšia. Na výrobu takýchto hromád sa používa spôsob odlievania a vákuová guľa. Tieto tipy sa vyznačujú vysokou presnosťou inštalácie. Náklady na takéto hromady sú o štvrtinu vyššie ako zvárané. Liate hroty sú tiež vhodné pre vysokokvalitnú antikoróznu úpravu a odporúčajú sa používať pri výstavbe masívnych budov.

Hromadné skrutky pre základové video:

Životnosť nadácie s odlievanou špičkou je asi sto rokov. Pri kúpe takýchto hromád by ste však mali dbať aj na to, aby ste nespadli na falošný. Kvalita hrotu je určená presnosťou výrobnej technológie. Napríklad po postavení hromady je povinne prístupné tepelnému spracovaniu..

DIY skrutkovacie pilóty pre základ – výrobnú technológiu

Hromada skrutiek má formu dutej rúrky, ktorej jedna časť má reznú časť vo forme ostrého hrotu. V procese ukladania hromady do zeme umožňuje rezacia časť hromade posunúť sa hlbšie. Tak je možné hromadu spoľahlivo upevniť v zemi..

Štrukturálna štruktúra hromád vám umožňuje ich vlastnú inštaláciu, bez zapojenia dodatočného špeciálneho vybavenia. Termín použitia nadácie však priamo závisí od kvality materiálu, z ktorého sú hromady postavené..

Pred začatím výroby skrutkových hromád určte ich štruktúru, ktorá obsahuje tri hlavné časti:

 • nosný prvok – má tvar potrubia s minimálnym priemerom 9 cm;
 • skrutková časť – poskytuje skrutkovanie hromady;
 • horná časť, na ktorej je drevo pripevnené.

Na výrobu hromád sa používa rúrka s určitým priemerom. V prítomnosti neodlievaného hrotu je na výrobu potrubia potrebné použiť niekoľko sektorov spojených zváracím strojom. Na odstránenie švov sa materiál narovná.

Opracované kotúče sa používajú na výrobu skrutkovej časti. Veľkosť skrutkovej časti závisí od hĺbky hromady. Ďalej pomocou zveráka je obrobok upnutý v určitej polohe a natiahnutý na požadovanú veľkosť. Po upevnení na povrch hromady je prvok potiahnutý antikoróznym roztokom alebo farbou.

Na vrch hromady je nainštalovaná časť v tvare hlavy. Na ňom bude upevnený kanál alebo lúč. Šírka nožov hromady je najmenej o 3 cm väčšia ako priemer potrubia.

Skrutkové hromady DIY inštalačné video:

Vlastnosti inštalácie skrutkových hromádok vlastnými rukami

V procese práce na inštalácii skrutkových hromád budete potrebovať:

 • výstuž použitá na označenie;
 • brúsky;
 • páky;
 • zváračka;
 • normálna úroveň;
 • betónová malta.

Spočiatku by ste mali vykonať množstvo prípravných prác na inštaláciu základovej časti. V tejto fáze sú vypracované výkresy, uskutočnené výpočty, určená dĺžka a rozmery hromád. Na to je potrebné študovať geologické vlastnosti pôdy, vo vzťahu k nim je stanovená hĺbka hromady, počet hromádok pre konkrétnu budovu atď..

Aby sa plán ľahko používal, mal by byť rozdelený na niekoľko častí, ktoré uľahčujú kontrolu miesta inštalácie každej hromady. Z inštalácie hromádok, ktoré sú inštalované v rohoch obdĺžnika, je potrebné vytvoriť hromádkové pole. V rohových častiach lokality je nainštalované vystuženie. Zvážte šírku, v ktorej sa páskovanie vykonáva. Inštalácia hromádok sa zároveň nevyhnutne vykonáva pozdĺž centrálnej časti.

Na spojenie výstuže alebo kolíka slúži pevne natiahnuté lano. Tam, kde sa lano pretína, sú určené body inštalácie hromady. Inštalácia výstuže sa vykonáva vo vzťahu k bodom vŕtania. Zmerajte diagonálne úseky, ktoré vychádzajú z priesečníka. hromady musia byť inštalované v rovnakej vzdialenosti od seba.

Na prácu je možné použiť budock, ale jeho priemer by mal byť o niekoľko centimetrov väčší ako priemer potrubia. Inštalačné práce by mali začať od rohových častí. Rozstup medzi hromadami musí byť rovnaký. Na hromadu je namontovaná magnetická vodováha, ktorá bráni jej odchodu vo zvislej polohe. Kvalita vyrobeného základu priamo závisí od hustoty poľa hromady..

Inštalačné práce – ako utiahnuť skrutkové hromady vlastnými rukami

Na zaskrutkovanie hromád sa používajú rúrky, ktoré slúžia ako páky. Vnútri potrubia je nainštalovaný šrot, pomocou ktorého je potrubie zaskrutkované. Uvedomte si, že tento proces vyžaduje špeciálne fyzické úsilie, preto ho budú potrebovať najmenej dvaja ľudia..

Existujú dva spôsoby inštalácie hromádok skrutiek vlastnými rukami. Prvá zahŕňa použitie vŕtačky a druhá je založená na inštalácii hromady bez vrtnej súpravy. V procese samočinného skrutkovania hromady bez vŕtačky sa zemina pod ňou zhutní a hromada je bezpečne upevnená v určitej polohe.

Vlhkosť teda neprenikne zhutnenou pôdou a hromadu dobre drží. Na vyrovnanie hromádok používajú aj improvizované prostriedky vo forme rozperiek alebo šrotu. Na odstránenie malých odchýlok sa používa skrutkový zdvihák..

Ďalej je namontovaný spoločný rám. Na tieto účely budete potrebovať laserovú vodováhu. Vo vzťahu k tomuto meraciemu zariadeniu sa hromady upravia a pripraví sa betónový roztok na nalievanie do rúrok. Ďalej sa nainštalujú opierky hlavy, vyčistia sa švy. Na opierkach hlavy je namontovaný prvok na vykonávanie spoločného väziva, čo zvyšuje tuhosť a trvanlivosť konštrukčných prvkov.

Postaviť dom so skrutkovými hromadami vlastnými rukami je dosť ťažké. Odporúčame však, aby ste sa zoznámili so všeobecnými odporúčaniami, ktoré tento proces výrazne zjednodušia:

 • na výrobu oceľových ôk používajte kov triedy 25 pri zváraní za studena;
 • so zväčšením priemeru skrutiek sa zvyšuje zložitosť výroby čepelí, pretože na uvoľnenie oceľových kotúčov je potrebné vyvinúť určité fyzické úsilie;
 • ak je hromada nerovnomerne nainštalovaná v pôde a išla do strany, potom na nápravu situácie stačí odrezať jej hornú časť a nainštalovať ďalšiu hromadu vedľa nej, hromadu nemusíte vytiahnuť, pretože predtým uvoľnená pôda ju nebude bezpečne držať;
 • uistite sa, že riešenie úplne vyplní potrubia, tento proces sa musí vykonávať so špeciálnou starostlivosťou;
 • ak sú na povrchu hromady dve lopatky, mali by byť inštalované pod úrovňou zamrznutia pôdy, v opačnom prípade bude hromada vystavená ťažným silám;
 • všetky zváracie diely musia byť potiahnuté antikoróznou zmesou.

Proces inštalácie hromád je jednoduchý, dobre nainštalované hromady sa však získajú iba vtedy, ak budete starostlivo dodržiavať technológiu inštalačných prác.

Hrobové skrutkovacie hromady – výrobné odporúčania

Medzi hlavné konštrukčné prvky hromady zaznamenávame stonkovú časť, rezný prvok a zúžený hrot. Ak je budova vyrobená z dreva, potom je hlava ďalšou časťou hromady..

Vlastná výroba hromád je dosť komplikovaný proces, ktorého kvalita priamo závisí od životnosti budovy, pod ktorou sú hromady položené. Výsledné hromady sú určené kvalitou ocele a zvarov, pomocou ktorých boli prvky navzájom spojené..

Dobre vyrobená hromada sa dá ľahko zaskrutkovať do pôdy, má vysokú odolnosť proti mechanickému namáhaniu a ľahko sa vyrovná s funkciami, ktoré sú jej priradené.

Na vlastnú stavbu skrutkových hromád budete potrebovať:

 • rúry vyrobené z vysoko kvalitnej ocele s priemerom, ktorý sa vopred vypočíta a závisí od tlaku na základ;
 • oceľové plechy na výrobu čepelí, skrutkových profilov a pod..

Hlavnými technickými ukazovateľmi hromady skrutiek sú dĺžka potrubia a veľkosť čepele. Aby bolo možné postaviť kmeň hromady, je potrebné na konci predtým pripravenej rúrky rezať brúskou trojuholníky a pomocou kladiva na nich musíte vytvoriť kužele. Na výrobu skrutkovej časti sa používajú špeciálne polotovary s odlievanou špičkou. Pomocou držiaka je obrobok natiahnutý vo forme špirály a potom je spojený s rúrkou zváracím strojom. Sledujte kvalitu zváraných spojov, po konštrukcii hromady sa ošetria špeciálnym riešením.

Domáce hromady sa používajú na výstavbu malých hospodárskych budov, garáží, altánkov a ďalších štruktúr. Na stavbu domu na základni zo skrutkovej hromady sa odporúča použiť zakúpené možnosti hromady.

Video o inštalácii skrutkových hromád vlastnými rukami:

About the author