Ako vyrobiť tehlový obklad základu

Zdobením suterénu budovy tehlami je možné dať mu elegantný a pevný vzhľad. Navyše pre tento povrch je vhodný akýkoľvek typ základu, bez ohľadu na technológiu jeho implementácie. Ďalej zvážime, ako si vybrať tehlu na dokončenie základu a ako s ňou vykonávať obklady..

Obsah:

Funkčné vlastnosti tehlového obkladu

Správne a vysoko kvalitné tehlové obklady domu môžu urobiť najjednoduchší dom, esteticky atraktívny a rafinovaný. Obklad domu chráni spodnú časť domu pred vlhkosťou, ktorá spôsobuje plesne a plesne.

Správne vykonaná možnosť obloženia je navyše schopná chrániť budovu aj pred povodňami. Tehla navyše izoluje steny a chráni ich pred ohňom kvôli prítomnosti ohňovzdorných vlastností.

Použitie tehly na dekoráciu stien má teda nasledujúce výhody:

 • chráni vonkajšiu časť budovy pred zničením;
 • chráni dom pred blatom, prachom, vplyvmi a tiež plní funkciu dodatočnej hydroizolácie;
 • pomáha odolávať vodným prúdom, počas topenia dažďa alebo snehu;
 • chráni základňu pred mechanickým namáhaním;
 • výrazne zvyšuje životnosť budovy;
 • robí dom atraktívnejším a estetickejším.

Hromada základov pre obloženie domu tehlami

Základy hromád sú založené na prítomnosti hromád, ktoré siahajú hlboko do zeme. Tento dizajn je charakterizovaný absenciou stien, na ktorých by bolo možné obklad vykonávať. Štruktúra a vzhľad tehly však neumožňuje túto základňu vybaviť, pretože svojimi vlastnosťami sú vynikajúce na opláštenie bez nej..

Konštrukčné vlastnosti pilótových základov naznačujú vyčnievanie jeho povrchovej časti o viac ako 200 mm. Na zvýšenie tuhosti konštrukcie sú pri usporiadaní zrubových domov prvky inštalované vo forme železobetónovej mriežky alebo drevených nosníkov.

V procese dokončovania nadácie táto základňa najčastejšie plní výlučne dekoratívnu funkciu, pretože všetko zaťaženie padá priamo na povrch základu. Je teda možné použiť nielen tehly, ale napríklad aj obklady na to vyrobené..

Ak je výška suterénu viac ako 100 cm, v tomto prípade budete musieť najskôr postaviť steny suterénu a potom dokončiť. V tomto prípade bude najpohodlnejším materiálom, konštruktívnym aj dekoratívnym, tehla. Na dekoráciu stien s estetickými funkciami sa odporúča použiť duté tehly alebo položiť materiál na okraj. Hyper-lisovaný alebo farebný materiál bude navyše vynikajúcou možnosťou na dokončenie suterénu..

Na vybavenie úplnej podlahy v suteréne sa odporúča vybaviť hrúbku steny 1,5 tehál alebo viac. Na vykonanie tejto práce by ste mali tvrdo pracovať a vynaložiť veľa fyzických aj materiálnych investícií, pretože v tomto prípade bude potrebných veľa tehál.

Takáto miestnosť sa však môže stať celkom praktickou, pretože existuje možnosť použiť ju ako sklad, malý suterén alebo technické podlažie, v ktorom bude prebiehať všetka komunikácia..

Bez ohľadu na zvolenú možnosť dokončenia pilotového základu je v prvom rade potrebné vybaviť malý plytký základ, na ktorom budú umiestnené tehlové steny suterénu. Na výrobu základu budete potrebovať konkrétne riešenie.

Najprv by ste mali určiť umiestnenie suterénnej časti – môže to byť medzivrstvový priestor, v takom prípade bude suterén umiestnený o niečo hlbšie vo vzťahu k stenám, podľa druhej možnosti – suterén je vybavený s malou rímsou, vo vzťahu k budove.

Pred začatím prác na výrobe plytkého základu pre steny suterénu venujte pozornosť skutočnosti, že na neho spadne aj časť nákladu z budovy. Preto by mala byť jeho šírka o niečo väčšia ako samotné steny suterénu. Ak napríklad vybavíte štandardné murivo z 1,5 tehly, steny budú mať asi 37 cm a základ by v tomto prípade mal byť hrubý 40 cm..

Výška základu závisí aj od výšky a počtu tehál použitých v procese usporiadania stien. Napríklad, ak výška suterénu nie je väčšia ako 70 cm, potom pre tieto steny stačí vybaviť základňu hĺbkou 35 cm..

Najprv by ste mali vykopať priekopu po celom obvode budovy, jej hĺbka bude asi 25 cm. Ďalej v nej musíte vybaviť pieskový vankúš, nie hrubší ako 7 cm, ale piesok musí byť starostlivo utlačený a napojená. Ďalšou etapou je konštrukcia debnenia z hranových dosiek. Jeho výška je 30-35 cm. Na spodok základu musí byť položený strešný materiál, pozorujte prekrytie medzi jeho plechmi 15-20 cm. Bude teda možné zabrániť úniku vlhkosti z betónového roztoku..

Ďalšia etapa zahŕňa naliatie základu betónom. Existujú dve možnosti jeho implementácie – kúpiť hotové betónové riešenie alebo si ho vyrobiť sami. Odporúča sa použiť viac ako 200 betónov. Pri vytváraní roztoku sami dodržujte pomer, jeden diel cementu, dva diely piesku a tri diely drveného kameňa, ktorého frakcia by nemala presiahnuť jeden milimeter. Uistite sa, že v štrku a piesku nie je hlina, pretože malta bude mať zlú kvalitu. Pri výbere cementu by ste mali použiť materiál štyristo stupňov, roztok by mal obsahovať asi 25% vlhkosti.

Pri stavbe plnohodnotných betónových stien odporúčame do roztoku pridať aditíva vo forme Penkritu, ktoré budú chrániť betón pred poklesmi vlhkosti a teploty. Ďalej sa do debnenia naleje hotový betón. To sa musí vykonať v dvoch fázach. Najprv sa naleje polovica debnenia, potom sa zmes zhutní ručným vibrátorom na betón a naleje sa druhá časť, ktorá sa tiež opatrne vibruje, aby sa zo zmesi odstránil prebytočný vzduch.

Medzi vrstvy sa odporúča nainštalovať výstužnú sieť, na výrobu ktorej by mali byť výstužné tyče zviazané alebo zvárané dohromady s priemerom asi jeden centimeter.

Tvárou v tvár základu s tehlovou fotografiou:

Ďalšia etapa zahŕňa výstavbu tehlových stien. Na to však musí betón získať pevnostné vlastnosti do jedného mesiaca. Na konci tejto doby začína pokladanie stien. Pri práci je dôležité zvoliť nie mokré počasie, najmä bez dažďa. V opačnom prípade je hotové murivo pokryté polyetylénovým filmom.

Pokyny na výrobu tehlového obkladu nadácie:

1. Pred začatím práce je na základni pokrytý strešný materiál. Pre správne nastavenie rohov odporúčame najskôr položiť tehlu na základňu bez použitia malty, preto skontrolujte rovnomernosť a správnosť pokládky stien a určte umiestnenie tehly. Ak dôjde k nepresnostiam, použite úroveň budovy.

2. Po určení spôsobu kladenia nasleduje proces prípravy malty, ktorá bude použitá v procese lícovania. To bude vyžadovať prítomnosť:

 • jedna časť cementu;
 • tri diely piesku;
 • vody, v takom množstve, aby sa získala plastická hmota.

3. Prítomnosť vetracích otvorov v spodnom rade muriva zabezpečí normálnu cirkuláciu vzduchu v suteréne. Na ich výrobu odporúčame použiť jednu z nasledujúcich metód:

 • nainštalovať namiesto celej tehly iba 75% alebo 50%;
 • nevyplňte niekoľko škár cementovou maltou.

4. Upozorňujeme, že osobitnú pozornosť treba venovať páskovaniu rohov a spevňovaniu muriva, ktoré sa vykonáva po inštalácii štyroch radov pomocou kovových pásov.

5. Ak výška suterénu umožňuje jeho použitie ako podlahy studne na skladovanie vecí alebo komunikácií, potom sa odporúča použiť dobre murivo, ktorého podstatou je vybavenie jedného tehlového radu, potom inštalácia izolácie, inštalácia ďalšieho radu z tehál.

6. Upozorňujeme, že v tomto prípade by ste pri zariaďovaní základov pre tento druh muriva mali brať do úvahy aj hrúbku izolácie, ktorá bude medzi tehly inštalovaná..

7. Súčasne bude vnútorná stena, ktorá nie je viditeľná, postavená z bežných lacných tehál a vonkajšia – z esteticky príjemného materiálu..

Tvárou v tvár základu s tehlami, zariadením a funkciami

Pred začatím práce vám odporúčame, aby ste sa zoznámili s tipmi na usporiadanie obkladu suterénu:

 • všetky práce sa musia vykonávať najmenej po jednom roku, po výstavbe domu, takže dom poskytne potrebné zmrštenie, inak hrozí deformácia základne;
 • nezabudnite na usporiadanie ventilačného systému vo forme malých vetracích medzier, ktoré sú umiestnené oproti sebe;
 • ak sa suterén používa ako dodatočná technická miestnosť, nemali by ste zabúdať na inštaláciu tepelnej izolácie.

Pásový základ pre tehlový obklad by mal byť pripravený nasledovne:

 • vyčistite povrch od nečistôt a prachu;
 • utrite všetky švy a odstráňte prípadné nezrovnalosti;
 • opravte všetky praskliny a praskliny;
 • vybaviť slepú oblasť po obvode budovy;
 • vykonávať hydroizolačné práce pokrytím povrchu bitúmenom alebo strešným materiálom;
 • inštalujte tepelnoizolačné materiály, ako je polystyrén;
 • pokryte povrch základným náterom a omietkou.

Medzi výhody inštalácie tehál na povrch suterénu patria:

 • jednoduchosť inštalácie;
 • dostupné náklady;
 • atraktívny vzhľad;
 • požiarna odolnosť;
 • vysoké charakteristiky pevnosti a spoľahlivosti;
 • trvanie prevádzky;
 • dobré tepelnoizolačné vlastnosti.

Pri obkladaní základov tehlou závisí cena od hrúbky steny a technológie práce.

Opláštenie pomocou tehál by však malo byť zabezpečené aj počas výstavby základu samotnej budovy. Pretože v tomto prípade budú pre tento materiál potrebné zásoby.

Ak nie je k dispozícii žiadna zásoba, budete musieť vybaviť dodatočnú základňu vo forme nadácie. Pri procese jeho usporiadania by sa mali brať do úvahy faktory, ako je hrúbka tehlovej vrstvy, asi 11 cm, výčnelky v suteréne, vzdialenosť medzi stenou a priehlbinou – niekoľko centimetrov..

Preto bude potrebné vybaviť dvadsaťcentimetrový základ, ktorého hĺbka by nemala dosiahnuť úroveň zamrznutia pôdy. Pri vykonávaní práce postupujte podľa týchto pokynov:

1. Postarajte sa o inštaláciu debnenia, na jeho usporiadanie sa odporúča používať iba dosky s vysokou vlhkosťou.

2. Nasleduje položenie výstuže, zabezpečenie dodatočného vystuženia konštrukcie.

3. Neplňte základ celým riešením, rozdeľte ho na niekoľko častí. Ak je hrúbka vrstvy asi 15 cm, odporúča sa naliať ďalšiu vrstvu po 24 hodinách.

Postavenie domu s pásovým základom je oveľa jednoduchšie, pretože tehly je možné inštalovať priamo na povrch stien. V tomto prípade by sa však malo pracovať na vykopaní základu o dvanásť centimetrov..

Medzi stenou a tehlou bude teda potrebné dodržať medzeru 30 mm a hrúbka materiálu je 12 cm, to znamená, že tehla vyčnieva za stenu o 30 mm, čo je podľa budovy celkom prijateľné. kódy.

Ak sa na dokončenie suterénu použije tehla na báze silikátov, potom by veľkosť jej odstránenia nemala presiahnuť šesť centimetrov. Murivo prikryte igelitom, aby v prípade dažďa nevymylo maltu.

Malta na kladenie tehál na povrch steny by mala byť pripravená v nasledujúcom pomere:

 • jedna časť cementu;
 • jeden kus vápenného cesta;
 • štyri kusy piesku.

Po zmiešaní všetkých zložiek pridajte trochu vody, čo dodá roztoku určitú viskozitu. V procese prvej dávky určte množstvo vody a potom ju pridajte vypočítanou rýchlosťou.

V opačnom prípade, ak nie je možné vykopať základ na takú šírku, budete musieť podľa vyššie popísanej technológie vybaviť nový základ. Upozorňujeme, že tehla bude položená v jednom rade, pretože hlavná stena je už prítomná. Pokiaľ je to žiaduce, je možné nainštalovať izoláciu, v tomto prípade by sa pri usporiadaní základu mala vziať do úvahy jej hrúbka.

Po dokončení pokládky tehál odporúčame pokryť povrch hydrofóbnou zmesou, ktorá zabráni vplyvu vlhkosti na tehlu a zlepší jej technické vlastnosti..

Tvárou v tvár základu tehlové video:

About the author