Ako zložiť tehlový stĺp pre plot vlastnými rukami

Každé miesto potrebuje plot. Plot súčasne plní nielen funkciu ochrany domu pred vniknutím zvonku, ale poskytuje aj estetickú príťažlivosť lokality. Tehlový plot vyzerá skvele vedľa domu z tehál a iných materiálov. Konštrukcia tehlových stĺpov sa však vyznačuje pomerne zložitou technológiou. Ak chcete získať kvalitné oplotenie, musíte dodržiavať určité pravidlá. Dozvieme sa o nich ďalej.

Obsah:

Tehlové piliere: typy a vlastnosti

Vzhľad tehlového plotu je pomerne jednoduchý, ale vnútorná štruktúra piliera znamená vzájomné prepojenie niekoľkých inžinierskych konštrukčných prvkov. Technológia stavby stĺpov zahŕňa implementáciu značenia, výstavbu nadácie, ochranu pred vlhkosťou a použitie ďalších dokončovacích materiálov. Ak sa tak nestane, trvanie prevádzky plotu bude niekoľko rokov..

Pri výbere tehly na plot musíte venovať pozornosť jeho kvalite a technickým vlastnostiam. Dávajte tiež pozor na jeho vzhľad, farbu a textúru. Zvážte tiež kompatibilitu tejto tehly s vonkajšími charakteristikami lokality..

Existujú dve možnosti stĺpikov pre tehlový plot:

 • stĺp vyrobený z 1,5 tehál;
 • dva tehlové stĺpy.

Tieto možnosti sú najobľúbenejšie, aj keď v niektorých prípadoch sú postavené aj ďalšie stĺpy. Vo vzťahu k hrúbke stĺpca je určený jeho funkčný účel. Stĺpy sú namontované ako prvky oplotenia alebo na uchytenie brán pomocou brány.

Ploty sú tiež vyrobené z rôznych materiálov – tehla, drevo, vlnitá lepenka, betón atď. Aby bolo možné položiť tehlový stĺp, je potrebné prácu rozdeliť do niekoľkých etáp:

 • návrh oplotenia, tvorba kresby a výpočty;
 • výber a nákup materiálov na prácu;
 • príprava miesta na prácu, vytvorenie nadácie;
 • prevedenie muriva a montáž ochranných krytiek.

Prvá etapa je najdôležitejšia, práve na nej je určený typ konštrukcie, rozmery stĺpikov a rozpätí medzi nimi, materiály, z ktorých bude plot vyrobený. Pri výbere materiálov na prácu dávajte pozor na kvalitu tehly, jej veľkosť a odolnosť voči poveternostným vplyvom, pretože stĺpy sú umiestnené na ulici. Ďalej musíte vyčistiť miesto vegetácie, vykopať priekopu a postaviť základ, ktorý spoľahlivo udrží podpery.

Tehlové stĺpy tehla – príprava na prácu

Pri vykonávaní výpočtov pre stavbu tehlových pilierov v prvom rade venujte pozornosť indikátoru optimálnej šírky rozpätia, ktorý je asi dva metre. Ak je zvolená možnosť vybudovania piliera z jednej a pol tehly, potom bude jeho veľkosť tridsaťosem centimetrov.

Pri stavbe plotu iba na prednej časti bude počet stĺpikov menší, pretože väčšinu z nich zaberajú brány a bránky. Okrem toho budete musieť vykonať označenie v závislosti od dĺžky úseku. Ak sú ploty postavené na bočných alebo zadných častiach, musia byť postavené dva rohové stĺpiky. Od dĺžky rozpätia odpočítajte dĺžku dvoch stĺpikov rohového typu, dĺžku každého rozpätia a bránu, v prípade potreby rozdeľte výslednú hodnotu o dĺžku stĺpika. Je teda možné vypočítať počet medziľahlých stĺpikov.

Na dokončenie pokládky jedného piliera, ktorého výška je 200 cm a šírka jeden a pol tehly, bude potrebných asi sto desať tehál. Minimálny stupeň materiálu by zároveň nemal byť nižší ako 100. Prvé tri rady sú položené na verzii z masívnej tehly a zvyšok na dutom. Táto hodnota sa vynásobí počtom stĺpikov podpory. Je teda možné vypočítať celkové množstvo materiálu potrebného na prácu. Pridajte asi desať percent akcií na kompenzáciu chybného materiálu.

Murivo sa vyrába okolo určitej roviny, na ktorej spočívajú tehly. Osobitná pozornosť sa venuje stĺpikom určeným na zaistenie brány. Na takýchto stĺpoch je inštalovaná oceľová rúrka, ktorej priemer je asi osem centimetrov. Výstužné tyče v množstve piatich kusov môžu nahradiť oceľové potrubie. Stredné štruktúry sú položené okolo troch výstužných tyčí. Takéto podpery budú mať dobré výkonové charakteristiky. Neboja sa dažďa a teplotných zmien, ani hurikánového vetra..

Po určení počtu pilierov a vypracovaní projektu by ste mali pristúpiť k implementácii označenia na webe. Za týmto účelom sa v mieste stĺpikov natiahne šnúra. Označte na šnúre, kde sa majú vyvŕtať základové ryhy. Ak je postavený základ typu pásky, potom je v procese stavby plotu potrebné betónovať piliere.

Foto tehlových pilierov:

Ak chcete postaviť základ pre tehlové piliere, postupujte takto:

1. Vŕtačkou postavte otvor široký 200 x 400 mm. Hĺbka jamy je určená hĺbkou zamrznutia pôdy v určitej oblasti a k ​​tomuto indikátoru sa pridáva ďalších dvadsať centimetrov. Optimálna hodnota pre hĺbku jamy je 120-150 cm.

2. Na dne jamy je položený piesok, starostlivo zhutnený. Tento vankúš funguje ako tlmič nárazov a chráni základňu pred vlhkosťou..

3. Ďalej sa vykoná inštalácia jadra piliera, ktoré sa ďalej betónuje. Pri nalievaní betónu nainštalujte na jadro výstuž, ktorá zvyšuje pevnosť hotovej konštrukcie.

4. Na nalievanie základne sa používa betón triedy dvesto. Na obranu nadácie musíte počkať asi desať dní. Až potom pokračujte v ďalšej práci..

Tehlové stĺpiky plotu – príprava malty

Na stavbu tehlových pilierov budete potrebovať konkrétne riešenie stupňov od 150 do 25. Tieto možnosti riešenia sa líšia počtom komponentov, ktoré tvoria ich zloženie. Zvýšenie hodnoty triedy znamená kvalitnejšie riešenie. Murivo sa najčastejšie vykonáva pomocou malty triedy 100 alebo 75..

Aby bol roztok pružnejší, je potrebné doň pridať trochu vápna. Proces inštalácie je teda zjednodušený a celkové náklady na prácu sa znížia. Príliš veľa vápna v malte však znižuje jeho pevnosť a vedie k strate príťažlivosti spojov medzi tehlami..

Piesok na výrobu malty musí byť vysoko kvalitný, jemný a nesmie obsahovať cudzie inklúzie. Ak chcete pripraviť riešenie, postupujte takto:

 • pripravte nádrž, v ktorej budú pripojené komponenty;
 • budete tiež potrebovať kontajnery na meranie komponentov;
 • pomocou bajonetovej lopaty sa všetky komponenty zmiešajú.

Ak máte miešačku na betón, potom je príprava malty výrazne zjednodušená. Najprv si pripravte suché suroviny, zmiešajte ich a potom do roztoku postupne pridávajte vodu. Čas použitia hotového roztoku nie je dlhší ako 90 minút. Po tomto období stráca svoje vlastnosti. Preto pripravte roztok v malých častiach..

Urobte si tehlové stĺpiky

Na stavbu prvých troch radov muriva sa používa vysokokvalitná plná tehla. Ďalej, aby sa dosiahol ekonomický efekt, je nainštalovaný obkladový materiál. Na murovanie vlastnými rukami pripravte nástroje vo forme:

 • stierka, s jej pomocou je riešenie distribuované na tehlu;
 • lopaty – naleje sa naň roztok;
 • úroveň – na kontrolu rovnomernosti pokládky materiálu.

Na stavbu tehlového stĺpu sa používajú dve alebo jedna a pol tehly. V tomto prípade je tehla položená na široký základ. Naneste maltu na povrch základu a na tehlu a nainštalujte prvý rad. Stĺp je vytvorený z jednej tehly položenej po dĺžke a druhej pozdĺž koncového okraja.

Aby boli spoje medzi tehlami rovnomerné, zakúpte ďalšie plastové rozpery alebo ich vyrobte z dostupných nástrojov. Po položení prvého radu tehál skontrolujte rovnomernosť pomocou úrovne.

Ak sa vyskytnú aj tie najmenšie nerovnosti, odstráňte ich pridaním alebo odstránením malty. Aby sa zvýšila trvanlivosť a pevnosť konštrukcie, stĺpiky, vo vnútri ktorých sa nachádza oceľová rúra, sú úplne vyplnené betónom. Na tieto účely vložte do hotovej nádoby, napríklad do vedra, malty a pridajte do nej suť. Potom, čo je jadro podpery naplnené, nainštalujte medzi tehly tyče, ktoré udržia rovnakú vzdialenosť medzi horizontálnymi spojmi. Položte maltu na rovnú časť radu, pričom nepresahujte výšku rámovej konštrukcie.

Pomocou nivelačných zariadení položte nasledujúce konštrukčné prvky. Spoje medzi tehlami by sa nemali prekrývať v susedných radoch. Postup kladenia tehál sa teda opakuje, kým sa nevybuduje stĺp požadovanej dĺžky..

Po dokončení kladenia tehál sa škáry medzi tehlami vyrovnajú maltou. Aby sa dosiahla čierna farba malty medzi tehlami, pridávajú sa do nej sadze. Pri tesnení škár medzi tehlami položte na ne farebné kamene, ktoré budú vynikajúcou ozdobou stĺpu..

Čiapky pre tehlové stĺpiky zabránia poškodeniu materiálu vplyvom vlhkosti. Existuje veľa možností pre kapucne vyrobené z kovu, dreva, plastu a ďalších materiálov..

DIY tehlové stĺpy

Nasledujúce faktory ovplyvňujú náklady na tehlový stĺp:

 • kvalita použitého materiálu;
 • veľkosť budovy;
 • tvar stĺpika;
 • typ vybraného muriva.

Po výbere typu muriva je ľahké vypočítať množstvo materiálu pre stĺp. Potom sa vykonajú výpočty celkových nákladov na plot..

Práca vlastnými rukami výrazne znižuje náklady na proces stavania stĺpov. Tehlové stĺpy majú atraktívny vzhľad, dodávajú stránke pevnosť a spoľahlivosť. Sú perfektne kombinované s vložkami z dreva, kovu, kovania, polykarbonátu, plotového plotu, profilovaných rúrok a dokonca aj betónu.

Osobitná pozornosť sa venuje klobúčikom pri stavbe betónových stĺpikov. Predstavujú konečnú úpravu dizajnu plotu. Kukly tiež chránia plot pred účinkami zrážok. Existuje veľa možností pre čiapky z dreva, kovu, keramiky.

Pri stavbe tehlových stĺpov vlastnými rukami sa osobitná pozornosť venuje základu konštrukcie. Ak sa ako výplň medzi stĺpmi použije materiál so špeciálnou hmotnosťou, potom je potrebné urobiť pásový základ po celom obvode plotu. Ak sa región vyznačuje prítomnosťou konštantných a dlhodobých vetrov, potom je v každom prípade vytvorený pásový základ..

Ak sa ako materiál na vyplnenie plotu použije strom alebo vlnitá lepenka, stačí postaviť hromadný základ iba pod stĺpmi. Hĺbka základu je daná typom pôdy na mieste.

Na stavbu štandardného pilotového základu je potrebné vyvŕtať otvor v predtým určenej hĺbke. Na dne jamy sa naleje sutina a potom piesok. Táto technológia vám umožňuje zabrániť zdvíhaniu pôdy v dôsledku vystavenia vlhkosti.

Okrem toho je na hotový, už zmrazený základ nainštalovaná dodatočná hydroizolácia ako strešný materiál alebo bitúmenový tmel. Keď sú tehly vystavené vlhkosti, dochádza k ich postupnému ničeniu. Hydroizolačný povrch je pokrytý ďalšou vrstvou malty, ktorej hrúbka je asi 1,5 cm Podľa schémy začína kladenie tehál. Na vyrovnanie tehly s povrchom základu sa používa gumové kladivo. Aby sa zabránilo absorpcii vlhkosti z roztoku, odporúča sa pred začatím práce ponoriť tehlu na niekoľko minút do vody..

Na odstránenie malty z tehly sa používa vlhká tkanina. Pokladanie druhého radu sa vykonáva rovnakým spôsobom ako prvý, povinné je iba viazanie tehál k sebe. Ďalej sa tehly zarovnajú, skontroluje sa rovnosť položeného radu. Tehla by mala byť inštalovaná v dokonale vodorovnej polohe, ak existujú minimálne posuny, mali by byť odstránené.

Na udržanie rovnomerného švu medzi tehlami sa používajú výstužné tyče. Predbežne sa odporúča spojiť ich dohromady a nainštalovať ich na povrch prvého položeného radu. Stránka je naplnená maltou a je na ňu položená tehla. Tyč zabraňuje prepadnutiu tehly a umožňuje jej umiestnenie do požadovanej polohy.

Video tehlové piliere:

About the author