Ako zviazať základ s výstužou

Množstvo a kvalita položenej výstuže je faktorom, ktorý priamo určuje prevádzkové vlastnosti akéhokoľvek typu nadácie. Viazanie základu pomocou výstuže nemá nemenej dôležitý funkčný význam, pretože výstužná sieť správnej kvality je navrhnutá tak, aby zachovala priestorové vlastnosti základu počas neho aj po ňom. V 99% prípadov sa developer bude musieť vysporiadať s vystužením základu, pretože od neho možno upustiť iba v prípade ideálnych stavebných podmienok, ktoré v zásade nie sú možné, ale 1% musí byť ponechané na ich. V tomto ohľade je bez ohľadu na veľkosť konštrukcie, či už ide o kompaktný kúpeľný dom alebo veľkú obytnú budovu, zváranie tvaroviek na tieto účely prísne zakázané, pretože to môže viesť k „narušeniu kryštálu železa“ a zníženiu pevnostné charakteristiky rámu. Napriek tomu, že relevantnosť výstužnej väzby nie je spomenutá v žiadnom článku, je dosť ťažké nájsť informácie o tom, ako vytvoriť pásku základu s výstužou. Vzhľadom na relevantnosť tejto témy a malé množstvo materiálu na túto tému v tomto článku odhalíme technologické nuansy viazania výstužných tyčí a pomôžeme vyplniť existujúcu medzeru vo vedomostiach pre staviteľov, ktorí nie sú s takýmito technikami oboznámení.

Funkčný účel výstužnej klietky

Napriek tomu, že výstužná klietka pre základ, ktorý plní podpornú funkciu, je porovnateľná s ľudskou kostrou, jej účel sa na to neobmedzuje. Kovové prvky základu, reprezentované výstužnými tyčami, prechádzajú deformáciami a ťahovým zaťažením, zatiaľ čo betón použitý pri stavbe základu odoláva iba stlačeniu. Na výrobu výstužných pásov budete potrebovať výstužné tyče rôznych priemerov, charakterizované rebrovaným alebo hladkým povrchom. Tyče s hladkým povrchom sa vo väčšine prípadov vyznačujú priemerom 6-8 cm a slúžia ako prvky určené na formovanie priestorovej štruktúry rámu. Môžu byť stohované vertikálne alebo cez hlavné tyče. Rebrované tyče nesú všetko zaťaženie, ktoré padá na základ, a v závislosti od kvalitatívnych charakteristík pôdy sa ich priemer môže zvýšiť od 12 do 16 mm alebo viac. Rebrovaný povrch tyčí, ktoré sú uložené vodorovne, zaisťuje maximálnu priľnavosť k betónu. Ich hlavným účelom je vnímať nerovnomerné deformačné zmeny. Vzhľadom na skutočnosť, že povrch základu je miestom výskytu napínacích zón, najvýznamnejšie prvky rámovej konštrukcie sa nachádzajú v jej bezprostrednej blízkosti (30-50 mm). Vďaka tomuto prístupu sa spustí účinok „dvojitej ochrany“: vytvorí sa ochranná vrstva betónu, ktorá zabraňuje korózii kovových prvkov, ako aj najoptimálnejších podmienok pre inštaláciu výstužnej klietky..

Odrody výstužných klietok v závislosti od typu nadácie

Napriek tomu, že funkcia výstužnej klietky je rovnaká bez ohľadu na typ železobetónovej základne, jej konštrukčné vlastnosti sú pre rôzne typy základov variabilné. Monolitický základ pásu vyžaduje inštaláciu výstužnej klietky pozostávajúcej z dvoch pásov spojených priečnou výstužou, základ dosky musí byť vystužený výstužnou sieťovinou a na posilnenie základne s vŕtaním hromady sú zvisle inštalované výstužné tyče spojené špeciálnym drôtom. použité.

Viazanie základu pomocou výstužnej fotografie

Základné pravidlá pre pripútanie základu výstužou

 • Po prvé, je dôležité poznamenať, že zváranie je neprijateľnou metódou spájania výstuže. Je to spôsobené skutočnosťou, že kontakt kovu s elektródou prispieva k zníženiu pevnosti materiálu, ktorý, ktorý sa stáva krehkým, nie je schopný odolať minimálnym zaťaženiam, ktoré sa vyskytujú, keď sa základ mierne zmenší. Toto je prvý dôvod vzniku trhlín v betónovom základe. Aby sa tomu zabránilo, odborníci odporúčajú použiť viazanie drôtu výstuže..

Dôležité! Existujú špeciálne typy tvaroviek, pre ktoré je podľa GOST najprijateľnejšou metódou upevnenia zváranie. Vystuženie ostatných typov po zváraní stratí konštrukčnú tuhosť.

 • Za druhé, je zakázané inštalovať vertikálne orientované výstužné tyče, ktorých funkciou je podopierať hlavné upevňovacie nite, priamo do zeme. Podľa odborníkov by mal byť spodný vodorovný rad inštalovaný na plastových držiakoch pohárov, zatiaľ čo zvislé tyče musia byť priskrutkované k hornému radu, ktorý je ohnutý do „svoriek“. Vďaka spoľahlivej ochrane výstužnej klietky s betónom neprichádza do styku s vonkajším prostredím, pričom si zachováva svoje pôvodné výkonové charakteristiky.
 • Po tretie, je dôležité zaistiť páskovanie horného horizontálneho radu presne zvnútra, napriek určitej zložitosti tejto manipulácie. Zanedbaním opravy horného radu robíte fatálnu chybu. Ak však v prípade ručného nalievania možno túto chybu považovať za bezvýznamnú, ak počas nalievania použijete čerpadlo na betón, výstužné tyče sa pod vplyvom tlaku zväčšujú roztiahnu a drôt, ktorý nie je pripevnený k svorkám, je nie je schopný ich udržať.
 • Vzhľadom na to, že rohy, bez ohľadu na dizajn a typ základu, sú najviac náchylné na mechanické namáhanie, páskovanie základu s výstužou v týchto miestach sa musí vykonávať so špeciálnou starostlivosťou, ktorá zníži ich zraniteľnosť. Niektorí remeselníci robia neopraviteľnú chybu a nechávajú kusy výstuže odhodené v pravom uhle. V ideálnom prípade by mali byť všetky výstužné tyče ohnuté a pokiaľ ide o prekrývanie závitov, odporúča sa skryť ho v stene. V tomto prípade by sa vlákna umiestnené vedľa seba nemali prekrývať iba na jednom mieste..

Dôležité! Ak ste vykonali výstužné páskovanie základu v súlade so všetkými pravidlami, výsledkom vašej práce by mal byť pevný priestorový rám, ktorý vydrží ľudskú váhu. Aby bol rám schopný realizovať všetky úlohy, ktoré sú mu priradené, musia byť na jeho inštaláciu použité výstužné tyče, ktorých priemer a počet sú zvolené v súlade s predbežnými výpočtami, pričom sa zohľadňuje nielen hmotnosť konštrukcie. a geologické charakteristiky podkladovej pôdy, ale aj možné zaťaženia, ktoré sa zvyšujú v súvislosti s prebiehajúcimi deformačnými zmenami.

Materiály na páskovanie základov výstužou: čomu dať prednosť?

V procese prípravy na viazanie základov často vzniká otázka: „Čo uprednostniť? Pletací drôt alebo moderné plastové svorky? “

Oceľový drôt: vlastnosti materiálu

Žíhaná nízkouhlíková oceľ sa používa na výrobu pletacích drôtov určených na viazanie základov výstužou, ktorá sa vyznačuje mäkkým ohýbaním a jednoduchým používaním. Farebný rozsah drôtu je odlišný: od bieleho pozinkovaného po čierny, bez akéhokoľvek povlaku. Je dôležité mať na pamäti, že podľa názoru mnohých remeselníkov nebude používanie pozinkovaného drôtu na viazanie základov zbytočné, pretože v betóne nie je prístup kyslíka a nemôže byť ani reč o žiadnej korózii..

Dôležité! Ak ste po nákupe pletacieho drôtu prekvapene zistili, že sa zle ohýba, neponáhľajte sa vrátiť ho späť. Vzniknuté nedorozumenie sa dá ľahko napraviť, ak ho pol hodiny rozohrejete na ohni a potom ochladíte na vzduchu..

Pokiaľ ide o najvhodnejší priemer drôtu, podľa odborníkov by mal byť 1,2 až 1,4 mm. Použitie pletacieho drôtu s priemerom 2 mm je fyzicky náročné a drôt s priemerom 1 mm sa považuje za mimoriadne nespoľahlivý..

Plastové svorky: výhody a nevýhody

Viazanie bodov párovania výstužnej klietky je možné vykonať aj pomocou plastových svoriek, a to priamo z rúk známych počítačových majstrov a montérov komunikačných sietí. Pôvodne slúžili na upevnenie vodičov vo vnútri skrinky alebo rozvodnej skrine. Napriek tomu, že postupne vstupujú do každodenného života staviteľa ako materiál na viazanie základov výstužou, niektorí remeselníci stále pochybujú o ich sile a spoľahlivosti. Výhody plastových svoriek sú však zrejmé:

 • Vyššia rýchlosť viazania a jeho jednoduchosť;
 • Demokratické, aj keď vyššie v porovnaní s pletacím drôtom, náklady na materiál.

Dnes existuje niekoľko typov plastových svoriek. Najpopulárnejšími materiálmi používanými na páskovanie základov výstužou (ich cena je o niečo vyššia) sú plastové svorky, ktoré sa vyznačujú prítomnosťou srdca vyrobeného z oceľového drôtu. Ich používanie je pohodlnejšie a môžu byť použité pri inštalácii obvodových zabezpečovacích systémov..

Dôležité! Ak v procese viazania základu výstužou použijete plastové svorky, po naliatí konštrukcie musí byť ponechaný sám, kým betón úplne nevytvrdne..

Dôležité! Vzhľadom na zvláštnosti materiálu, z ktorého je vyrobená plastová spona (svorky), poskytuje tento materiál dostatočnú tuhosť a fixáciu rámu. Napriek tomu, že jeho cena je o niečo vyššia, nekoroduje, čo vedie k jeho dlhšej životnosti..

Viazanie základu pomocou diagramu výstuže

Najpopulárnejšie spôsoby viazania výstuže: podrobný sprievodca

Na vykonanie páskovania výstuže základového rámu budete potrebovať špecializované nástroje, ktoré si môžete vyrobiť vlastnými rukami. Na výrobu elementárneho háčika na viazanie výstuže potrebujete drôt s priemerom 3-4 mm. Môže to byť drôt z elektródy alebo zváranie elektrickým oblúkom. Napriek tomu, že pomocou tohto háku je nepravdepodobné, že by ste dokázali rýchlo zviazať základ s výstužou, ale je celkom vhodný pre prácu. Niektorí remeselníci používajú nasledujúci trik: vyrobia skrutkovačový nástavec z klinca, ktorý mu dodá tvar háčika, ktorý pripomína háčik na vešiaku na šaty, a pomocou neho zviaže základovú výstuž, ktorej výkres bude uvedený nižšie. . Vďaka tomuto zariadeniu budete môcť pracovať dvakrát rýchlejšie a vaše ruky budú menej unavené..

Aby ste rýchlo a efektívne pripevnili základ výstužou, stačí porozumieť technológii páskovania, ktorej podstata je celkom jednoduchá. V prvom rade je potrebné kolmo usporiadať dva rady drôtu a použiť domáci stroj určený na upnutie výstuže pomocou dosiek. Ďalej sú kovania pripútané. Na tento účel môžete použiť pištoľ na viazanie výstuže alebo tieto manipulácie vykonávať ručne. V tomto prípade je dôležité zabezpečiť, aby výstužné tyče neklesli na dno základu. Aby ste tomu zabránili, stačí dať tehlu alebo prilepiť pletivo priamo do zeme. Následné vystuženie pásku základu zahŕňa rozdiely v spôsobe ohýbania drôtu. Každý majster si sám vyberie pre neho najvhodnejšiu metódu. Stručne zvážime najbežnejšie..

Možnosť číslo 1: podrobné pokyny

Pokúsime sa odpovedať na otázku čo najkratšie: “Ako pliesť drôt vlastnými rukami?”

 • Vezmite drôt do rúk a zložte ho na polovicu;
 • Ďalej ho ohnite okolo prsta nie viac ako jednu tretinu zo slučky;
 • Položte ho na výstuž a vložte háčik do slučky;
 • Ďalej otočte háčik tak, aby zachytil koniec drôtu. Súčasne musíte druhý koniec pritiahnuť k sebe;
 • Vyberte háčik a konce preložte. Ak sa ukážu ako dlhé, musia byť odrezané..
 • V praxi je možné určiť počet otáčok potrebných na kvalitné viazanie základu s výstužou. Ak ich nie je dostatok, bude sa vám páskovanie zdať slabé a pokiaľ to s počtom závitov preženiete, môže sa drôt pretrhnúť. Vo väčšine prípadov budú stačiť tri až päť zákrut..

Možnosť číslo 2: pokyny krok za krokom

 • Prvý krok je podobný prvej metóde a zahŕňa skladanie drôtu na polovicu;
 • Ďalej sa pritlačí prstami na výstužnú tyč a konce sa ohnú cez seba;
 • Potom vložte háčik, otočte ho, potom ohnite konce drôtu a vyberte háčik.
 • Táto metóda predpokladá spoľahlivejšie upevnenie drôtu..

Dôležité! Najčastejšou chybou, ktorej sa remeselníci v procese viazania výstuže dopúšťajú, sú príliš dlhé zákruty. Aby sa tomu zabránilo, ohnutie drôtu musí byť vykonané pred skutočným otáčaním háku. To sa musí vykonať takým spôsobom, aby sa mu podarilo urobiť maximálne 3-4 otáčky..

Možnosť číslo 3: podrobné pokyny

 • Rovnako ako v predchádzajúcich dvoch verziách je drôt preložený na polovicu;
 • Navinú ho zospodu a chytia slučku háčikom;
 • „Chvost“ zostávajúci z drôtu je preložený cez háčik;
 • Smyčka, ktorá sa vytvorila počas tejto manipulácie, je skrútená.

Metóda číslo 4, ktorá získala najväčšie uznanie

 • Háčik musí byť vložený do slučky a chytiť koniec, ktorý je vo vašich rukách;
 • Súčasne musí byť drôt ohnutý nadol cez háčik;
 • Ďalej je háčik vytiahnutý k sebe a pri otáčaní krúti drôt.

Dôležité! Nepochybnou výhodou tejto metódy je, že ľavá ruka zostáva voľná a možno ju použiť na držanie výstuže.

Dôležité! Viazanie základu pomocou tvaroviek sa môže vykonávať nielen ručne, ale aj pomocou špeciálnej pištole. Ich konštrukcia je navrhnutá tak, aby boli schopné skrútiť drôt v priebehu jednej sekundy as určitou napínacou silou. Tým sa zabráni nadmernému uvoľneniu alebo zlomeniu drôtu..

Rámové zváranie: nuansy, ktoré by mal každý vedieť

Ak inštalujete základ určený na usporiadanie ťažkej viacpodlažnej budovy, odborníci odporúčajú uprednostniť zváranie rámov, ktoré sa vykonáva vo výnimočných prípadoch. Na zostavenie výstužnej mriežky pre túto základňu sa používajú skôr veľké výstužné tyče, ktorých priemer je 12 mm alebo viac..

Zostava takéhoto rámca vyzerá takto:

 • Na dne vyťaženej jamy je potrebné položiť výstužné tyče, pričom medzi nimi bude dodržaný určený krok. Na vrch položených tyčí je namontovaná prvá priečna tyč od okraja;
 • Pomocou zariadenia na oblúkové zváranie sú pozdĺžne uložené tyče a prvý priečny prvok spojené s bodovými cvočkami;
 • Podobne je potrebné spojiť poslednú priečnu tyč s pozdĺžnymi prvkami dolného rámu;
 • Potom, čo ste upevnili pozdĺžne prvky, na ne s daným krokom položia priečne tyče a chytia ich bodkovanými švami;
 • Potom, čo bola vykonaná inštalácia spodnej mriežky, rovnakým spôsobom ako pri tejto metóde, zostavte horný výstužný rám;
 • Potom sa pomocou kalibračných vložiek, ktorých úlohu zohrávajú drevené bloky, oddelia horné a dolné mriežky. Potom od rohov musia byť kolíky, nazývané rozpery, zvárané do opačných uzlových prvkov..
 • Potom, čo ste s rozperami skončili, musíte odstrániť drevené kalibre a zvárané spoje natrieť antikoróznou zmesou. Keď dokončíte všetky popísané činnosti, rám, ktorý sa má namontovať, sa považuje za úplne pripravený na použitie..
 • Popísaný spôsob pletenia výstuže je samozrejme najnáročnejší, použitie tejto techniky však zaručuje, že takto vyrobená výstužná klietka poskytuje základu najväčšiu únosnosť..

Viazanie základu pomocou výstužného videa

About the author