Aký je najlepší materiál na zastrešenie?

Strecha je jednou z najdôležitejších štruktúr v akejkoľvek budove: od letnej sprchy po viacpodlažnú budovu. Po konštrukcii strechy nie sú počas jej prevádzky potrebné žiadne špeciálne investície. Aby to tak bolo a strecha slúži už nejaký čas, pričom jasne plní svoje funkcie, musí byť vyrobená z kvalitného odolného materiálu..

Preto je pre zaistenie tepla a sucha v dome dôležité vybrať správnu strešnú krytinu a až potom ju položiť v súlade so stavebnými predpismi a normami..

Dnes mnohé obchody s domácimi potrebami ponúkajú moderné strešné materiály: šindle z kovu, keramiky, hliny, bitúmenu a bridlice. Prirodzene, každá možnosť má svoje vlastné výhody oproti iným, ale vzhľadom na špecifické vlastnosti niektorých strešných materiálov môže ich inštalácia spôsobiť vážne problémy majstrom, ktorí sa do ich inštalácie zapoja prvýkrát. Preto pred začatím prác na pokládke strechy zistime, z čoho bude vaša strecha vyrobená.?

Voľba materiálu na usporiadanie strechy

Pri výbere strešného materiálu nie je potrebné predovšetkým skúmať jeho estetické vlastnosti, aj keď je to tiež dôležité, ale jeho hmotnosť. Ak je konštrukcia stien dostatočne ľahká a základ ponecháva veľa požiadaviek, potom v tomto prípade nie je možné na usporiadanie striech použiť každý strešný materiál. Napríklad prírodné keramické dlaždice môžu vážiť až 60 kg na meter štvorcový a je nepravdepodobné, že by boli vhodné pre ľahké a prefabrikované konštrukcie..

Materiály so šikmou strechou

Kovová dlažba

Najľahší a čo je najdôležitejšie, lacný strešný materiál pre šikmé strechy, je kov. Jeho hmotnosť nepresahuje 4,5 kg na 1 m2. Ľahko sa inštaluje, je odolný voči prevádzke a je ideálny pre rámové budovy, ktoré často nemajú základ. A bohatá farebná paleta antikorózneho povlaku kovovej dlaždice vám umožní vybrať si ju pre akékoľvek architektonické riešenie. Na položenie tohto materiálu je potrebné správne pripraviť základňu, ku ktorej bude strecha pripevnená..

Pretože je materiál zo zadnej strany náchylný na koróziu, musí byť starostlivo izolovaný špeciálnymi hydroizolačnými a parotesnými materiálmi, ktoré zabránia hromadeniu vlhkosti pod plechmi. Mali by ste tiež zabezpečiť účinné vetranie a použiť na strechu vysokokvalitné tepelnoizolačné materiály, aby ste úplne vylúčili tvorbu „studených mostov“ a v dôsledku toho zahmlievanie a ničenie vnútornej časti kovovej škridly koróziou.

Tento materiál je ideálny pre jednoduché tvary striech bez architektonických radovánok. Nevýhodou kovových dlaždíc je nadmerný „hluk“, padajúci dážď môže pekne pokaziť nervy domácnostiam, ale použitie izolácie absorbujúcej hluk pod plechmi môže tento problém úplne vyriešiť.

Hlinené obklady

Hlinené škridle na streche vyzerajú nádherne, najmä ak je fasáda budovy podľa toho štylizovaná. Pamätajte si červené škridlové strechy malého čiernohorského mesta Budva. Celé mesto vyzerá ako jeden architektonický celok iba vďaka rovnakému obkladu.

Pre kladenie šindľov existuje niekoľko zvláštností a podmienok. Pretože tieto materiály pre strechu strechy sú veľmi ťažké, je potrebné zabezpečiť spevnenie strešnej konštrukcie vo forme inštalácie hrubostenných nosníkov a latovania medzi nimi. To všetko vedie k zvýšeniu nákladov na prácu a finančných investícií do úpravy strechy, ale vo všeobecnosti samotné kladenie dlaždíc nespôsobí ťažkosti, jeho inštaláciu môže vykonať každý, kto vie, ako držať nástroj v jeho ruky. Z výhod hlinených dlaždíc je možné poznamenať vysokú trvanlivosť a malé množstvo odpadu počas inštalácie..

Materiály pre mäkké strešné krytiny

Zatiaľ čo na jednoduché šikmé strechy s pravidelnými geometrickými tvarmi sa najlepšie používajú kovové alebo hlinené strešné materiály, flexibilné šindle sú ideálne pre komplexné strechy. Jeho hmotnosť nie je oveľa vyššia ako kovový náprotivok (nie viac ako 8 kg / m2) a výhody sú zrejmé: môže mať akýkoľvek tvar, čo znamená, že môže splniť najneuveriteľnejší dizajnový nápad a ozdobiť aj neštandardný strecha so svojim vzhľadom. Bohatá farebná schéma povlaku z neho navyše urobí ozdobu celej budovy..

Pri kladení šindľov treba mať na pamäti, že povrch pod ním musí byť pevný, vyrobený z preglejky alebo plášťa z masívneho dreva. Tento materiál má veľmi dôležitú vlastnosť – vysokú absorpciu hluku, ktorá v dome poskytne ideálnu mikroklímu..

Ondulin

Najpopulárnejším materiálom na usporiadanie strechy je oprávnene ondulín alebo bitúmenový šindeľ. Vďaka svojej hmotnosti a jednoduchej inštalácii vám umožní pokryť veľkú plochu strechy v priebehu niekoľkých hodín. Ondulin je dnes najlepším strešným materiálom. Pri jeho inštalácii by sa mala venovať veľká pozornosť kvalite latovania. Musí byť dostatočne tuhý, aby pri zaťažení vetrom nedochádzalo k chrasteniu alebo vibráciám. Široká škála farieb materiálu v kombinácii s nízkou hmotnosťou umožňuje jeho použitie na všetky typy strešných krytín.

Bridlica

Nie je možné nespomenúť kedysi populárny stavebný materiál – bridlicu. Predtým nikto nevedel, ktorý materiál je pre strechu lepší, pretože výber bol malý: strešný materiál alebo bridlica. Ľahko sa inštaluje, je veľmi trvanlivý a je ideálny na stavbu strechy kôlne alebo malého vidieckeho domu. Je však potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že bridlica je materiál obsahujúci azbest a je veľmi odrádzané používať ho v domoch, kde budú ľudia neustále. Navyše nedostatok zafarbenia tohto strešného materiálu, okrem štandardnej šedej farby, vám neumožňuje nijako vyzdobiť váš domov. Ale cena materiálu je jednou z jeho hlavných výhod. Pretože ide o krehký materiál, počet plechov použitých na strešnú krytinu závisí od jeho kvality. Vyberte si bridlicu od dôveryhodných a osvedčených výrobcov. V opačnom prípade riskujete „zaplatenie dvakrát“: materiál s nízkou kvalitou začne biť a lámať sa dokonca aj počas procesu inštalácie..

Rolovacie materiály pre strešné krytiny

Takéto materiály sa spravidla používajú na usporiadanie striech s uhlom sklonu maximálne 60 stupňov, pretože je mimoriadne nepohodlné ich položiť na šikmú strechu s veľkým uhlom. Materiály používané na ploché strechy sú bitúmenové, na báze bitúmenovo-polymérového materiálu, ako aj vyrobené z polymérnych materiálov alebo vyrobené vo forme tmelu. Všetky však majú jednu vec spoločnú: správne položené materiály musia poskytovať dostatočnú elasticitu, v horúcom teple nevyschnúť a počas silných mrazov nepraskať..

Pri dodržaní technológie montáže a správnej následnej prevádzke majú všetky strešné materiály spravidla dlhú životnosť. Ale aby ste si vybrali ten správny stavebný materiál pre strechu, mali by ste o týchto parametroch vedieť viac..

Napríklad maximálny vek strechy vyrobenej z medeného plechu je prakticky neobmedzený, bude vyzerať skvele a dokonale ochráni domov pred nepriazňou počasia aj po 150 rokoch. Medená strecha navyše nevyžaduje žiadnu údržbu a v prípade potreby sa dá ľahko opraviť. Jeho jedinou nevýhodou sú vysoké náklady, ale v porovnaní s inými materiálmi, ktoré si po určitom čase vyžadujú veľké opravy, sa ukazuje, že nie sú také drahé..

Valcované materiály na strešné krytiny na bitúmenovom základe nemajú taký solídny vek prevádzky ako medený povlak, ale v závislosti od poveternostných podmienok, v ktorých budú strešné materiály umiestnené, budú schopné odolať všetkým druhom zrážok na 25-50 rokov. Veľké teplotné poklesy samozrejme neprejdú bez toho, aby zanechali stopu po mäkkej streche, horiace letné slnko môže negatívne ovplyvniť pružnosť tohto materiálu a silné mrazy ho urobia krehkým. Preto je potrebné monitorovať stav strešnej krytiny a v prípade potreby vykonať menšie alebo väčšie opravy..

Materiály na opravu strechy

Ak napriek tomu strecha chátra a zrážky, namiesto toho, aby prúdila cez odkvapy, tvrdohlavo tečie do domu, je potrebné ju opraviť. V špecializovaných predajniach v predaji sú rôzne tmely a zmesi, ktoré vám umožňujú čiastočne opraviť strechu a predĺžiť jej životnosť o niekoľko rokov. Napríklad tekutá guma umožní efektívne vyrovnať sa s trhlinami v povlaku v ťažko dostupných a ťažko dostupných oblastiach strechy, utesniť ich a vytvoriť jeden celok s položeným materiálom. Starý náter nie je potrebné odstraňovať, ale musí byť dobre očistený od prachu a vlhkosti a odmastený pre lepší kontakt.

Na opravu kovových striech sa používajú nové plechy, ktoré sú nahradené tými, ktoré sa stali nepoužiteľnými. Ak je plech stále pokrytý hrdzou a mierne z neho tečie voda, problémové oblasti je možné natrieť antikoróznym náterom. Po tomto postupe môže strecha slúžiť niekoľko rokov a čakať na generálnu opravu. Ostatné typy striech sú ošetrené podobným spôsobom: ak je jedna časť strechy mimo prevádzky, jednoducho sa nahradí novými „časťami“.

Plochá strecha pokrytá bitúmenovými valcovými materiálmi sa opravuje opravou vytvorených trhlín alebo otvorov pri dodržaní technológie kladenia. Na opravu mäkkej strechy rovnakého zloženia ako strechy sa používajú materiály, aby sa medzi nimi lepšie spojilo.

Hydroizolačné materiály na strechy

Hydroizolácia je mimoriadne dôležitý proces zastrešenia. Ak nevykonáte práce na hydroizolácii strechy včas, môžete ju prakticky zničiť, pretože zrážky spôsobia rýchle opotrebovanie strešných materiálov. A potom bude potrebné začať s usporiadaním strechy odznova, míňať peniaze a čas na demontáž starého a inštaláciu nového náteru.

Na hydroizolačné materiály sú kladené nasledujúce požiadavky:

  • odolnosť proti vlhkosti,
  • pružnosť,
  • teplotný rozsah použitia,
  • mechanická pevnosť,
  • Odolnosť voči UV žiareniu.

Na valcovanie hydroizolácie zahŕňajú: strešný materiál a jeho vylepšené moderné náprotivky – sklenený strešný materiál, euroruberoid, rubemast, izol. Pri použití takého materiálu budete musieť švy spracovať špeciálnym horákom, aby bola zaistená odolnosť voči vode. Takéto materiály sa používajú, ak sklon strechy nie je väčší ako 60 stupňov..

Žiadne švy, pevnosť, trvanlivosť a dokonca ani vystuženie strechy nie sú výhody tekutej hydroizolácie. Jedná sa o polymérny materiál nanášaný striekaním. Najprv je strecha potiahnutá prvou vrstvou, potom je položený pogumovaný film a potom je aplikovaná tekutá hydroizolácia. Pri aplikácii takejto hydroizolácie je dôležité dodržiavať teplotný režim..

Hydroizolácia filmu pozostáva z horného a dolného povrchu. Film je položený na stranu s antioxidačnou vrstvou, ktorá umožňuje priechod vzduchu a vlhkosti, ale iba v jednom smere. Fólie sú pripevnené samoreznými skrutkami k prepravke a v spojoch sú k dispozícii prekrytia.

Jeden z najnovších materiálov – difúzne membrány. Tiež umožňujú priechod vlhkosti v jednom smere. V podkroviach a studených strechách sa používajú membrány s nízkou priepustnosťou. Membrány s normálnou priepustnosťou v prípadoch, keď teplota v zime klesne najmenej na -25 ° C. Trojvrstvové superdifúzne membrány sú však vhodné pre všetky typy striech a dajú sa použiť v každom podnebí..

A tiež je potrebné venovať pozornosť funkciám úspory tepla zvoleného materiálu, čo v budúcnosti umožní ušetriť na vykurovaní alebo klimatizácii domu.

Pri odpovedi na otázku, ktorý materiál je pre strechu lepší, musíte vziať do úvahy jeho typ, trvanlivosť materiálu, náklady a jednoduchosť inštalácie. Ak dodržíte technológiu a potrebné parametre pre kladenie strešných materiálov, môžete si byť istí, že „pod strechou vášho domu“ budete v suchu, teple a pohodlí..

About the author