Aký základ zvoliť pre drevený dom

Jednou z výhod drevených domov je ich nízka hmotnosť v porovnaní s tehlovými alebo betónovými konštrukciami. To znamená, že základ pre nich vyžaduje ľahší a lacnejší. Okrem toho potreba vyplniť základňu vzniká nielen počas počiatočnej stavby, ale aj počas rekonštrukcie starých drevených domov. V článku sa budeme podrobne zaoberať najobľúbenejšími typmi základov a ich opravou..

Obsah:

Predtým, ako pristúpime k popisu a metódam stavania základov vhodných pre drevené domy, stojí za to hovoriť o zásadách ich výberu na základe geodetických údajov o mieste určenom na výstavbu..

 • Neodporúča sa riadiť mnohými tabuľkami, ktoré sú uverejnené na internete, s priemernými údajmi o zamrznutí pôdy v rôznych regiónoch a mestách. Tento ukazovateľ závisí od niekoľkých faktorov, napríklad od hrúbky snehovej pokrývky, charakteristík hydrogeológie a typu pôdy. Navyše to môže byť ovplyvnené prítomnosťou izolovaného základu v rozostavanom dome alebo v blízkosti komunikácie s horúcou vodou..
 • Najbežnejšou možnosťou nadácie pre drevený dom je pásový základ s vrtnými hromadami umiestnenými pod úrovňou sezónneho zmrazovania pôdy. Pre stredné Rusko a severozápadnú časť tento parameter kolíše v rozmedzí 1,5-2 m. To znamená, že základňa je dosť masívna a drahá. Ale vzhľadom na veľkú mieru bezpečnosti, ktorá je takmer 10 -krát vyššia, ako je povolené minimum, sa ukazuje, že je to veľmi nákladné. Budúci majitelia ľahkých drevených budov (až 3 poschodia) preto hľadajú alternatívu k nim, lacnejšiu, ale nie nižšiu v sile.

Stĺpový základ pre drevený dom

Stĺpcový základ pre drevený dom je najčastejšie vyrobený zo železobetónu. Ale pre malé drevené budovy ho môžete namontovať z tehál alebo dokonca z dreva. Stĺpy sú spravidla spojené mriežkou (železobetónový preklad). Niekedy je nahradený kanálom alebo dokonca dreveným trámom..

Výhody stĺpcového základu:

 • nízke náklady. Ak budeme vychádzať z celkového odhadu stavby domu, potom jeho podiel nepresiahne 15-20%, zatiaľ čo páska je takmer dvakrát drahšia;
 • jednoduchšie a rýchlejšie prevedenie;
 • s riadne organizovanou slepou oblasťou a drenážnym systémom okolo domu je odolný voči sezónnemu dvíhaniu pôdy.

Drevený stĺpikový základ

 • V dedinách majú staré drevené domy veľmi často drevený základ. A ak samotný zrub môže stáť viac rokov vo výbornom stave, ktorý vyžaduje iba kozmetické opravy, potom je často potrebné zmeniť jeho základňu. Noví majitelia často chcú zachovať autenticitu takýchto budov, alebo jednoducho príde čas na ich obnovu s minimálnymi finančnými nákladmi. Na tieto účely je najvhodnejší smrekovec, ktorého pevnostné charakteristiky zostávajú niekoľko desaťročí. Je však dovolené používať aj dub.
 • Takýto základ tvoria drevené stĺpy s priemerom 20 cm alebo viac, pochované v jamách. Na dno sa naleje piesok a na samotné podpery sa na zvýšenie nosnej plochy z rovnakého materiálu napchá kríž. Pri rekonštrukcii má zmysel vyrobiť betónový vankúš a spustiť stĺpiky do ešte nevytvrdnutej malty tak, aby sa jej čo najpevnejšie chytili..
 • Počet drevených podpier závisí od únosnosti pôdy, od plochy a hmotnosti budovy. Ale vždy sú umiestnené v rohoch a na priesečníku s nosnými stenami. Po celej dĺžke sú umiestnené v krokoch nie väčších ako 2,5 m.

Tip: Na zvýšenie životnosti nie je používanie moderných impregnácií také účinné ako osvedčená metóda impregnácie dechtom. Alternatívne je dovolené použiť modernú impregnáciu na báze oleja s prídavkom antiseptických zložiek..

Železobetónový stĺpový základ pre drevený dom vlastnými rukami

 • Práce začínajú prípravou miesta na výstavbu (to nie je len obvod základu, ale aj tri metre priehlbiny na každej strane pre slepú oblasť a schopnosť vyhnať stavebné zariadenie). Spočívajú v odstránení veľkých trosiek a relatívnom vyrovnaní miesta..
 • Ďalej sa urobí značenie pre budúce piliere. Za týmto účelom sa ich poloha prenesie z plánu stavby do oblasti. Najprv sú kolíky zatlčené v rohoch konštrukcie, pričom sa kontroluje správnosť ich diagonálnej polohy (musí sa zhodovať). Medzi nimi je pevne natiahnuté lano, ktoré sa stane sprievodcom na označenie stenových podpier pozdĺž obvodu. Potom pomocou pásky zmerajte vzdialenosť nosných stien a tiež ju označte špagátom. V závislosti od konštrukčného zaťaženia domu sú stĺpiky umiestnené v krokoch po 1,5 až 2,5 m od seba.
 • Jamy pre základ sú vykopané s okrajom, pretože na bokoch bude namontované debnenie z dosky širokej 5 cm a v spodnej časti bude nainštalovaný drenážny vankúš z piesku alebo drveného kameňa. Hĺbka a šírka všetkých jám sa musí zhodovať.

 • V prípade, že je stĺpový základ pre drevený dom vyrobený z azbestových rúrok, jamky sú vykopané vrtákom s lopatkami zodpovedajúceho priemeru.
 • Často šetria na podrážke jednoduchým zasypaním dna pieskom 15-20 cm To stačí na ľahkú drevenú konštrukciu, ako je stodola alebo kúpeľný dom. Ale pri výstavbe bytovej budovy sa odporúča dodržiavať všetku technológiu. Prvá vrstva je hustá geotextília, ktorá zabraňuje vstupu piesku do zeme. Potom sa sutina alebo piesok naleje do vrstvy 15 cm a zhutní sa alebo sa naleje vodou. Niekedy odborníci odporúčajú naliať betónovú podložku až do hrúbky 20 cm bez výstuže.
 • Debnenie je zostavené z dosiek alebo drevených panelov a upevnené samoreznými skrutkami. Na tieto účely je vhodná aj OSB preglejka odolná voči vlhkosti s hrúbkou 1 cm. Na konci práce bude demontovaná.
 • Existujú však prípady, v ktorých sú vlastnosti pôdy také husté (napríklad ílové pôdy), že umožňujú upustiť od debnenia po celej výške podpery, ale čerpať ju iba pre nadzemnú časť. V tejto verzii sú steny jamy vykopané čo najrovnomernejšie a kontrolujú zvislú úroveň, potom sú pokryté strešným materiálom s presahmi, ktoré v budúcnosti budú fungovať ako hydroizolácia.
 • Do hotového debnenia je umiestnená spojená výstužná klietka 4 zvislých tyčí s priemerom 10 mm alebo viac. Vhodný je kov aj sklolaminát. Mala by byť vzdialená niekoľko cm od stien. Aby pevne stál, na dno sa naleje betón a do tekutej zmesi sa ponorí výstuž..
 • Úroveň výplne všetkých pilierov by mala byť rovnaká, bez ohľadu na sklon terénu. Úplné zatvrdnutie betónovej malty trvá týždeň..

 • Keď je debnenie odstránené, stĺpiky sú potiahnuté tekutou hydroizolačnou zmesou v dvoch vrstvách. Môžete ich zabaliť strešným materiálom alebo naniesť vrstvu tekutého skla.
 • Ďalej je okolo pilierov pochovaný voľný priestor. Najčastejšie sa na to používa pôda vybraná skôr z rovnakého miesta, ale je lepšie použiť drvený kameň alebo OPGS.
 • Nastal čas spojiť všetky voľne stojace piliere do jednej základovej konštrukcie. Za týmto účelom je vyrobená mriežka. Dá sa to urobiť niekoľkými spôsobmi a opäť každý z nich závisí od konštrukčného zaťaženia budúceho domu. Železobetón je považovaný za najtrvanlivejší. Pre neho je debnenie postavené z troch strán, je položená výstuž a naliata betónom. Je to drahá a časovo náročná metóda, ale je najprijateľnejšia pre dvojpodlažný drevený dom..
 • Pre ľahký rámový dom alebo jednopodlažný zrubový dom stačí urobiť pásku z hrubej tyče.

Rada: pre nevyhnutné vetranie podkladu, ktoré zachová prekrytie drevených nosníkov prvého poschodia, by vzdialenosť medzi zemou a roštom nemala byť menšia ako 0,5 m.

Video drevený základ domu

Usporiadanie pásového základu dreveného domu

 • Hĺbka základu pásu pod dreveným domom závisí od charakteristík pôdy. Tento parameter sa vypočíta zakaždým individuálne pre každého vývojára..
 • Potom sa na mieste určí poloha domu a označí sa jeho prvý roh. Na toto miesto je zatlčený kolík. Potom sa odmeria požadovaná vzdialenosť a kolíkom sa označí aj druhý uhol, medzi ktoré sa natiahne šnúrka. Keď sa zmerajú všetky 4 rohy, ich správna poloha sa skontroluje diagonálne a v prípade potreby sa opraví. Postup sa opakuje pod všetkými nosnými stenami domu..
 • Dno vykopanej priekopy musí byť na rovnakej úrovni bez ohľadu na sklon staveniska. Toto sa kontroluje pomocou úrovne budovy..

 • Ak chcete ušetriť peniaze alebo kvôli nemožnosti prístupu k stavebnému vybaveniu, pozemné práce sa vykonávajú ručne.
 • Hydroizolácia je položená v vykopanom výkope s takým okrajom, že stačí na celú výšku slepej oblasti. Môže to byť klasický strešný materiál alebo akýkoľvek moderný zvitkový materiál..
 • Základom pásového základu pre drevený dom bude pieskový vankúš. Odporúčaná hrúbka jeho vrstvy je 20-25 cm. Po zasypaní sa piesok vyrovná a utlačí vibračnou doskou alebo sa rozleje vodou z hadice.
 • Potom sa debnenie spojí. Vzhľadom na nízku hmotnosť drevených domov nie je taký široký ako u tehlových. Slepá oblasť je vyrobená z dosiek, hrubej preglejky alebo akéhokoľvek iného trvanlivého listového materiálu. Je najvhodnejšie vopred zostaviť štíty a vložiť ich do zákopu s hotovými časťami. Vonku sú zatlčené kolíky, ku ktorým je upevnenie. Na zvýšenie pevnosti sú rozpery umiestnené s krokom 1,5-2 m.
 • V najvyššom bode je debnenie spravidla 30 cm nad úrovňou zeme. Ďalej je základ položený červenou tehlou.
 • Ako výstuž je vhodné použiť tyče zo sklenených vlákien s priemerom 0,8–1 cm, ktoré sú navzájom zviazané drôtom. Výstužný rám by nemal dosiahnuť steny debnenia o 2-3 cm.

 • Plnenie by sa malo vykonávať v jednom kroku. Často sa môžete stretnúť s tým, že súkromní vývojári, aby ušetrili peniaze, miešajú a nalievajú betón sami. Výsledkom je nemonolitická konštrukcia s veľkým počtom švov. Keď je malta úplne naplnená, odporúča sa zaklopať na debnenie, aby sa odstránili vzduchové bubliny.

Vzhľadom na to, že sa stavia ľahký drevený dom, práce na jeho stavbe môžu začať za 7-10 dní..

Oprava základu dreveného domu

 • Základ drevených domov sa často začína prepadať, častejšie sa to stáva pri starých budovách, ale niekedy sú v dôsledku porušení počas výstavby tomuto problému vystavené aj nové domy. Príčin môže byť niekoľko – ide o prirodzené zmeny fyzických a mechanických parametrov pôdy a podzemných vôd, ktoré negatívne ovplyvňujú únosnosť pôdy. Je možné, že jama susedného domu vykopaná príliš blízko alebo iné rozsiahle zemné práce môžu viesť k takým katastrofálnym následkom. V každom prípade nadácia vyžaduje okamžitú opravu alebo výmenu, aby sa predišlo zničeniu domu..
 • Opravu základne dreveného domu možno rozdeliť do niekoľkých typov:
 • kozmetické. Jedná sa o najjednoduchšiu a najlacnejšiu metódu, ktorá spočíva v nahradení jednotlivých zhnitých oblastí, ktoré sú nahradené prvkami požadovanej veľkosti. Spravidla sa to používa pre staré budovy, ktorých suterén bol okamžite vyložený z guľatiny bez muriva. Napriek lákavej ľahkosti však pri takejto práci bude nevyhnutne narušená celistvosť domu. Preto sa neodporúča používať ho na opravu obytných budov, ale iba pre malé vidiecke domy;
 • analyzovať všetky drevené steny. Táto metóda umožní vykonávať vysokokvalitné opravy, ale od interpretov bude vyžadovať veľa fyzického úsilia a finančných nákladov. Bude potrebné demontovať všetky guľatiny postupne, až do spodnej poškodenej koruny. Po jeho úplnej výmene sú steny opäť postavené;
 • nahradenie guľatiny zdvihákom. Toto je najpopulárnejší spôsob, ktorý vám umožňuje vykonávať prácu rýchlo a efektívne. S ich pomocou, bez demontáže stien, je ľahké opraviť základ a presne nastaviť samotný dom.

 • V závislosti od zvoleného spôsobu nahradenia základu dreveného domu budú potrebné rôzne nástroje. Ak sa teda vykonávajú iba kozmetické opravy, je celkom možné zaobísť sa s pílou na drevo, kladivom a dlátom. Pri demontáži stien však budete musieť demontovať strechu, čo znamená, že budete musieť zásobiť celý zoznam ručného a elektrického náradia..
 • Pri opravách nadácie sa musíte vopred postarať aj o dočasné podpery. Pri zdvíhaní domu pomocou zdvihákov bude ich počet závisieť od dĺžky stien. Malému vidieckemu domu teda stačia 2 zdviháky na stene.
 • Základ je základom domu, jeho spoľahlivosť a trvanlivosť. Preto, ak vyvstane potreba jeho výmeny, je potrebné všetko dôkladne premyslieť a pripraviť tak, aby v budúcnosti slúžil čo najdlhšie bez ďalších opráv. Najprv sa určia s typom základne, či už bude stĺpcový, vŕtaný, páskový alebo skrutkový.
 • Najpopulárnejšie pre drevené domy v letných chatkách a zeleninových záhradách je stĺpcový základ. Napriek zdanlivej krehkosti štruktúry a jednoduchosti prevedenia sa stane spoľahlivou podporou na mnoho desaťročí pre rámový, zrubový alebo drevený dom..

Vlastný základ pre starý drevený dom

 • Je najvhodnejšie naliať základ pod starý drevený dom, keď vzdialenosť medzi zemou a prvým radom dreveného rámu umožňuje osobe voľne sa hodiť do náchylnej polohy. Vonku, po obvode domu, vykopávajú plytkú priekopu (asi ako bajonet lopaty), jej šírka by mala zodpovedať veľkosti dočasných podpier. Hodia sa k nim silné drevené stĺpiky alebo betónové tvárnice..

 • Po inštalácii blokov je pod domom a na jeho vnútornej strane vykopaný základový výkop. Na dno sa naleje pieskový vankúš s vrstvou 15-20 cm a ak je to možné, zhutní sa. Potom sa vyrobí debnenie, ako pri stavbe nového domu. To znamená, že štíty sú postavené z dosiek a pribité na kliny zatĺkané vo vzdialenosti 1,5-2 m od seba. Ak to výška podkladu dovoľuje, odporúča sa vyrobiť niekoľko rozperiek z drevených blokov zatlačených do zeme pod uhlom k debneniu.

Rada: ak sa pásový základ naleje pod starý drevený dom, ktorý nemá suterén ani suterén, musí byť na jednej z vonkajších strán ponechaný malý otvor, aby bolo neskôr možné vyliezť dovnútra a demontovať slepá oblasť a vodotesná základňa. V budúcnosti môže byť ozdobený tým, že dvere budú izolované penoplexom a opláštené obkladovým materiálom.

 • Na vystuženie je najlepšie kúpiť špeciálne výstužné tyče, ktorých priemer bude zodpovedať vypočítaným údajom o zaťažení domu. Ale akékoľvek hrubé drôtené odrezky, oceľové rošty alebo staré výstužné výstrižky vhodnej veľkosti budú stačiť..

 • Betón sa naleje zvonku. Je to výhodné, ak je betónový vozík vybavený špeciálnou hadicou. V opačnom prípade sa roztok naleje vedierkami alebo stavebným kolieskom. Ihneď vyhlaďte, premiešajte lopatou.
 • Po vytvrdnutí kompozície sa demontujú dočasné podpery. Na ich mieste je v niektorých prípadoch namontované debnenie a podobne sa naleje betónom. Niekedy sú tieto miesta ponechané, zatvorené a potom izolované obkladovým materiálom spolu s celým soklom.

Výmena základu starého dreveného domu za skrutkové hromady

 • Spôsob rekonštrukcie základu pod starým dreveným domom so skrutkovými hromadami je veľmi populárny. To je uľahčené rýchlymi termínmi dokončenia prác a schopnosťou okamžite pokračovať v prevádzke budovy bez toho, aby ste museli čakať, kým betónové riešenie získa silu. Okrem toho nevyžaduje rozsiahle pozemné práce, výstavbu slepej oblasti a hydroizoláciu, čo je obzvlášť dôležité pri práci v takýchto stiesnených podmienkach..
 • Skrutkové pilóty sú duté rúrky z pevnej ocele so špirálovými lopatkami a ostrým hrotom. Sú skrútené priamo pod nosnými stenami domu do požadovanej hĺbky..
 • Aby bolo možné ich skrútenie, budete musieť striedavo zdvíhať boky a rohy domu pomocou zdvihákov. Pre väčšiu pevnosť sa betón naleje do hromady skrutiek a vyplní celú dutinu až na vrchol.

 • Ak je dom malý, napríklad drevený vidiecky dom, stačí hromady krútiť iba pozdĺž vonkajšieho obvodu s krokom 2,5 m a v rohoch.

Tip: v predaji sú lacnejšie domáce skrutkové hromady so zváraným hrotom. Pri rekonštrukcii domu je lepšie ich odmietnuť, pretože integrita konštrukcie nestačí a pravdepodobnosť tvorby hrdze je vysoká. Kópie prenášania sú najlepšou možnosťou..

Základy videa z dreveného domu

Výmena základu dreveného domu za zdviháky

Ďalej zvážime najjednoduchší a najpohodlnejší spôsob rekonštrukcie základne – pomocou zdvihákov.

 • Hlavná hodnota zdvihákov spočíva v rovnomernom zdvíhaní domu. Pre prácu so zrubovým dreveným domom je to obzvlášť dôležité, pretože pri vychýlení je vysoká pravdepodobnosť vychýlenia dolného popruhu a ďalšieho zlomenia alebo oddelenia kmeňov. Zlatým pravidlom pri inštalácii zdvihákov je preto hľadať miesta, kde je drevo najtrvanlivejšie a nepodliehalo skaze..
 • Pred zdvíhaním sú na miestach, kde je zdvihák pripevnený k drevu, nainštalované tesnenia vo forme oceľových dosiek s hrúbkou 0,5 cm. To umožní rovnomerné prenášanie sily pri zdvíhaní.

 • Potom sa dom súčasne zdvihne so všetkými zdvihákmi do požadovanej výšky. Po upevnení odstráňte všetky zhnité drevo a základové prvky, ktoré zasahujú do opravy. Nosníky alebo tehly sú položené ako dočasné podpery.
 • Teraz začnú vybavovať základňu v závislosti od zvoleného typu. Pre pás vykopú plytkú priekopu (odstránia úrodnú vrstvu), nalejú vrstvu drveného kameňa alebo piesku a namontujú debnenie.
 • V tom sa položí výstuž a všetko sa naleje betónom. Keď sa chytí, dočasné podpery sa odstránia a dom sa jemne spustí na nový základ. Ukazuje sa teda, že je možné kvalitatívne opraviť základ, ktorý sa stal nepoužiteľným..
 • Keď sa stavia drevený dom alebo je potrebná oprava starého základu, pri výbere nadácie sa spoliehajú na dva dôležité faktory. Prvým sú geodetické vlastnosti a hmotnosť konštrukcie. Druhým sú ceny za základ pre drevený dom. A až po vyhodnotení všetkých nuancií budete môcť urobiť správnu voľbu..

About the author