Aplikácia ecowool: pokyny krok za krokom

V súvislosti s nevyhnutným zhoršením ekologickej situácie na planéte začali začiatočníci aj skúsení remeselníci pri výbere tepelnoizolačných materiálov venovať pozornosť výrobkom, ktoré sa vyznačujú nielen vysokou úrovňou tepelnej a zvukovej izolácie, ale aj jednoduchosť inštalačných činností, ale aj výroba prírodných ekologických materiálov. Spotrebitelia oceňujú aj možnosť samoinštalácie, pretože v tomto prípade majú možnosť plne ovládať každú fázu aplikácie materiálu, čo nielen ušetrí peniaze, ale aj v prípade akéhokoľvek poškodenia ich odstráni na ich vlastné. Jedným z týchto materiálov je ekologická vlna, ktorá napriek vyššie uvedeným charakteristikám ešte nezískala náležitú popularitu, čo vedie k tomu, že spotrebiteľ často uprednostňuje penu, ktorá už bola testovaná a testovaná mnohými staviteľmi, ako aj minerálnu vlnu. Sme si istí, že po prečítaní tohto článku vás presvedčia o nepopierateľných výhodách ekowoolu, ako aj o jednoduchosti techniky jeho aplikácie, o ktorej budeme v tomto materiáli tiež hovoriť..

Ecowool: štrukturálne zloženie a vhodnosť použitia

Nedostatok popularity ecowoolu, spojený s jeho nedávnym výskytom na stavebnom trhu, ako aj s dlhou absenciou potrebného vybavenia pre jeho aplikáciu, je celkom vyriešiteľný, pretože jeho nesporné výhody nemôžu zostať bez povšimnutia. Tepelnoizolačný materiál ecowool sa vyznačuje voľnou štruktúrou, z 80% zloženou z celulózy, ktorá má najvyššie tepelnoizolačné vlastnosti a vynikajúce mechanické vlastnosti, vďaka čomu sa po aplikácii vytvorí rovnomerná vrstva bez švov a nerovností. Napriek svojim vlastnostiam sa celulóza v stavebníctve v čistej forme nepoužíva, pretože je veľmi horľavá. V zložení ekologickej vlny tieto vlastnosti celulózy nebránia jej použitiu, pretože okrem celulózy jej štruktúra obsahuje retardér horenia, ktorým je borax, a antiseptikum – kyselinu boritú. Použitie týchto komponentov v štruktúre ekowoolu ho robí absolútne protipožiarnym a umožňuje ho použiť na tepelnú izoláciu kotlov a komínov. Použitie kyseliny boritej zabraňuje poškodeniu tepelnoizolačnej vrstvy hlodavcami a hmyzom, ako aj vzniku plesní a plesní.

Dôležité! Na rozdiel od ekologickej vlny minerálna vlna neobsahuje kyselinu boritú, a preto je často poškodzovaná hlodavcami a hmyzom.

Hlavné výhody ekologickej vlny

 • Napriek tomu, že ecowool je prakticky neschopný prechádzať mokrou parou a teplom, ľahko absorbuje veľké množstvo vlhkosti a na rozdiel od minerálnej vlny to nijako neovplyvňuje jeho tepelnú vodivosť. Tepelná vodivosť predchádzajúceho so zvýšením úrovne vlhkosti najmenej o 1%sa podľa toho zvýši o 8-9%. V tomto ohľade získate príležitosť použiť ecowool na izoláciu drevených rámových domov, kde pomôže udržať optimálnu úroveň vlhkosti;

 • Vzhľadom na to, že ekologická vlna je homogénna sypká hmota, pri dodržaní všetkých pravidiel jej aplikácie sa vytvára bezšvová vrstva s vysokými tepelnoizolačnými vlastnosťami, pričom dochádza k tvorbe dutín a studených mostov, ktoré prispievajú k zníženiu tepelnoizolačných vlastností , je úplne vylúčený;
 • Ecowool má v porovnaní s minerálnou vlnou vyššie zvukové izolačné vlastnosti a na rozdiel od penového plastu má vyššiu elasticitu, čo mu tiež umožňuje účinnejšie tlmiť akékoľvek vonkajšie zvuky;
 • Ecowool neobsahuje žiadne látky škodlivé pre ľudské zdravie. Absolútne bezpečný lignín sa používa ako lepkavá látka, zatiaľ čo antiseptické a retardéry horenia, ktoré nestriekajú ani sa neodparujú, tiež nespôsobujú žiadne škody, čo sa nedá povedať o všadeprítomnej polystyrénovej pene;
 • Ecowool je voľne tečúci materiál, ktorý je v prípade priemyselného kladenia vopred navlhčený. Použitie materiálu je možné vykonať bez predbežného zvlhčovania, potom sa ekologická vlna pumpuje do rámu pomocou kompresora. Ecowool je možné položiť aj ručne, čo je najnáročnejšia a najnáročnejšia metóda aplikácie..
 • Nízka chemická aktivita, v dôsledku ktorej nedochádza k tvorbe koróznych procesov v miestach kontaktu medzi tepelne izolačným povlakom a kovovými časťami spojovacích prvkov alebo rámu budovy;

Dôležité! Vďaka chaotickému usporiadaniu celulózových vlákien zahrnutých v štruktúre ekologickej vlny vylučuje zmršťovanie materiálu v prípade jeho vertikálnej aplikácie. To prispieva k dlhodobému zachovaniu tepelnoizolačných vlastností povlaku..

Nevýhody ecowool: čo ste nevedeli o materiáli?

 • Napriek tomu, že je ekologická vlna absolútne nehorľavý materiál, pri vystavení vysokým teplotám môže tlieť. V tomto ohľade sa pri izolácii predmetov zahrievaných dodatočne používa čadič alebo azbest;
 • Aplikácia Ecowool je proces, ktorého zložitosť závisí od spôsobu jeho inštalácie. Na správnu implementáciu inštalačných činností budú potrebné dostatočné skúsenosti a používanie špecializovaného zariadenia;
 • V procese izolácie ekologickou vlnou sa tvorí veľké množstvo prašných mikročastíc celulózy a boraxu;
 • V prípade mokrej aplikácie ecowool je možné nasledujúce inštalačné činnosti vykonať najskôr za deň;
 • A možno jednou z najdôležitejších nevýhod sú pomerne vysoké náklady na izoláciu z ekologickej vlny, ktorá je niekoľkonásobne vyššia ako tepelná izolácia pomocou tradičného expandovaného polystyrénu a minerálnej vlny..

Metódy aplikácie Ecowool: manuálne a automatizované

Inštaláciu ecowool je možné vykonať niekoľkými spôsobmi, z ktorých každý je určený na implementáciu rôznych účelov a vyznačuje sa vlastnými výhodami a nevýhodami. Jeden z najľahších spôsobov izolácie stropov a podláh je ručný spôsob nanášania eko vlny. Napriek tomu, že sa táto metóda vyznačuje množstvom výhod, existuje modernejšia – poloautomatická metóda, ktorá zahŕňa nanášanie materiálu pomocou spreja..

Manuálnym spôsobom znamená postupnú realizáciu prác, z ktorých prvá spočíva v naliatí požadovanej hmotnosti izolácie do nádoby určitého objemu. V úlohe tohto kontajnera môžete použiť objemné boxy alebo vedro. Vzhľadom na skutočnosť, že dodávka ekologickej vlny do maloobchodnej siete sa vykonáva v stlačenej forme, ďalšia etapa práce spočíva v „nadýchaní“ materiálu. Na jeho implementáciu budete potrebovať vŕtačku alebo špecializovanú trysku na miešanie farieb a lakov. Malo by sa pamätať na to, že po realizácii tejto akcie sa objem materiálu zvýši najmenej trikrát. Po vykonaní vyššie uvedených činností odborníci odporúčajú pristúpiť k priamej inštalácii ekologickej vlny, čo znamená, že sa plní do vertikálne orientovaných štruktúr alebo podlahových dosiek. Pri procese ručného kladenia je dôležité poznať hustotu obalu materiálu v prípade každého izolovaného prvku, ktorá je v prvom rade určená spotrebou materiálu. Napríklad v prípade izolácie podláh je optimálna hustota izolácie 35-50 kg na meter kubický. V prípade izolácie stien je správna spotreba materiálu 60 kg na meter kubický a na strešnú izoláciu 50 kg na meter kubický..

Dôležité! Ak potrebujete izolovať domy s veľkou plochou alebo chaty, ručný spôsob inštalácie ekologickej vlny na to nie je vhodný, pretože v takom prípade sa budete musieť uchýliť k použitiu špecializovaného fúkacieho zariadenia..

Zariadenie na automatizovaný spôsob nanášania ekologickej vlny

Na automatickú inštaláciu ecowool budete potrebovať nasledujúce zariadenie na aplikáciu ecowool:

 • Automatický vyfukovací stroj vybavený špecializovaným miešačom, pomocou ktorého môžete vyrobiť rovnomernejšie dodávky tepelne izolačného materiálu na miesto jeho priamej inštalácie;
 • Vlnité hadice, pomocou ktorých bude izolácia dodávaná na miesto práce;
 • Inštalácia ecowoolu vodným lepidlom znamená použitie sady špecializovaných popov;
 • Mokré striekanie sa vykonáva pomocou voliteľnej súpravy;
 • Modernejšia verzia špecializovaného zariadenia znamená jeho dodatočné vybavenie s vyfukovacími dýzami a elektrickými orezávacími valcami, ktoré budú potrebné na odstránenie prebytočného materiálu..

Ako izolovať pomocou ecowool: hlavné metódy aplikácie

Odpoveď na otázku: „Ako urobiť izoláciu pomocou ekologickej vlny?“, Považujeme za potrebné zvážiť všetky hlavné spôsoby izolácie pomocou tohto tepelnoizolačného materiálu. Ak hovoríme o aplikácii ecowool pomocou špeciálneho vybavenia, je potrebné zvážiť tri spôsoby inštalácie, ako je inštalácia ecowool suchou, mokrou a mokrou lepiacou metódou, z ktorých každá bude podrobne popísaná nižšie..

Suchý spôsob nanášania eko vlny

Táto metóda je obzvlášť dôležitá v prípade celulózovej izolácie horizontálnych a šikmých povrchov, ako aj pri implementácii inštalačných opatrení v medzipodlažných stropoch a vyplňovaní dutín predstavujúcich uzavreté priestory v stenách..

Suchá inštalácia eko -vlny je nasledovná:

Počiatočná fáza zahŕňa organizáciu otvoru v obmedzených priestoroch ohraničených membránovou hydroizoláciou, ktorý bude následne vyplnený izoláciou. Je dôležité mať na pamäti, že priemer týchto otvorov sa musí úplne zhodovať s priemerom vlnitej hadice alebo rozprašovacej dýzy, pomocou ktorej sa vykoná automatizovaná inštalácia tepelnoizolačnej vrstvy. V budúcnosti bude novo namontovaný otvor spojený s hadicou, ktorá uľahčuje tok eko vlny zmiešanej so vzduchom na miesto jej inštalácie. Prítomnosť vzduchu v zložení tepelného izolátora prispieva k jeho efektívnejšiemu prúdeniu na miesto určenia, ako aj k maximálnemu naplneniu voľného priestoru časticami eko vlny, po ktorom nasleduje vytvorenie silnej celulózovej zátky. Výplň voľných dutín sa vykonáva, kým nie sú naplnené požadovanou hustotou izolácie.

Aplikácia izolácie na povrchy umiestnené vo vodorovnej rovine sa vykonáva rovnakým spôsobom, jej jediným rozdielom však je, že pred aplikáciou eko vlny nie je potrebné predbežne izolovať..

Mokrá inštalácia eko vlny

Ak potrebujete izolovať zvislé povrchy charakterizované voľným prístupom, mokrá aplikácia eko vlny bude najoptimálnejším spôsobom vykonania tepelnoizolačných opatrení. Zásadný rozdiel v tejto metóde je v tom, že eko vlna, vopred zvlhčená vodou, sa nanáša na otvorené povrchy, ktoré sú voľne prístupné a obmedzené rámovými štruktúrami. Vlhčenie ekologickej vlny sa vykonáva s cieľom maximalizovať vyplnenie voľného priestoru izoláciou, ktorá vďaka začleneniu lignínu do štruktúry ekologickej vlny, ktorá pri styku s vodou získava lepivosť, pevne prilieha k rámu. V prípade, že si po aplikácii eko vlny všimnete nadbytočného materiálu, ktorý výrazne vyčnieva nad rám, musíte sa uchýliť k použitiu elektrického orezávacieho valca, pomocou ktorého môžete odstrániť prebytočný celulózový materiál..

Metóda nanášania eko vlny na mokré lepidlo

Táto metóda je v mnohých ohľadoch podobná predchádzajúcej, vyznačuje sa však jedným charakteristickým bodom, ktorého podstatou je pridanie lepidla do štruktúry tepelnoizolačnej zmesi, čo jej dáva množstvo nepopierateľných výhod. Najvýznamnejšie z nich sú tieto:

 • Nízka pravdepodobnosť deformácie celulózového materiálu po jeho vysušení;
 • Vyššia úroveň elasticity tepelnoizolačného materiálu;
 • Nedostatok škodlivých nečistôt v materiáli.

Aplikácia ekologickej vlny touto metódou je najdôležitejšia v prípade, keď je potrebné izolovať povrchy, ktoré sú v horizontálnej rovine a vyznačujú sa nedostatkom voľného prístupu k ich spodnej časti. Typickými príkladmi takýchto štruktúr sú stropy, zavesené konštrukcie a iné tenkostenné konštrukcie..

V procese implementácie tepelnej izolácie aplikáciou ecowool vlastnými rukami môžete vyriešiť niekoľko inštalačných a technologických problémov naraz:

 • Implementácia vysokokvalitnej zvukovej izolácie;
 • Súčasne riešite problém kondenzácie v miestnosti izolovanej ekologickou vlnou;

Odporúčania odborníkov na aplikáciu ecowool vlastnými rukami

 • Na vykonanie kompetentného výpočtu požadovaného počtu balení ekologickej vlny, ktorej hmotnosť je 15 kg, môžete použiť online kalkulačky na akomkoľvek stavenisku alebo vykonať potrebné výpočty sami. K tomu je potrebné vynásobiť plochu povrchu, ktorý má byť izolovaný, technologickou spotrebou materiálu uvedeného v našom článku;
 • Odborníci odporúčajú riadiť sa nasledujúcimi parametrami. Odporúčaná hrúbka izolácie pre podlahu je 15-20 cm, pre šikmú strechu-15-20 cm, pre medzipodlažné podlahy je tento parameter 10-15 cm, pre podkrovné podlahy-20-30 cm;

 • V procese nákupu ekologickej vlny nezabudnite, že spotreba tepelne izolačného materiálu môže prekročiť vypočítané hodnoty o 10%, a preto je dôležité nakupovať materiál s rezervou;
 • Na začiatku sú vlastnosti ekologickej vlny také, že je určená na izoláciu drevených štruktúr. V tomto prípade sa nanáša priamo na povrch bez použitia izolačných materiálov. V prípade izolačných povrchov z kovu, tehál a betónu je potrebné pred priamym nanášaním izolácie ekologickú vlnu „izolovať“ od ošetreného povrchu pomocou izolačného materiálu. Tým sa zabráni tvorbe kondenzácie v miestnosti;
 • Pri inštalácii ekologickej vlny je dôležité zabezpečiť možné zmrštenie materiálu pod tlakom jeho vlastnej hmotnosti. Stáva sa to najčastejšie vtedy, keď sú izolované vysoké zvislé dutiny. Aby sa tomu zabránilo, pri inštalácii izolácie sa do izolovaných dutín inštalujú horizontálne orientované deliace steny, ktoré pomáhajú znížiť počiatočnú hmotnosť izolácie;

 • V prípade izolácie strechy je tiež potrebné prijať opatrenia, ktoré zabránia vzniku kondenzácie strechy.

About the author