Blokovanie potrubí eliminujeme vlastnými rukami. Metódy odstraňovania blokád v potrubiach

Pomerne často sa ľudia stretávajú s upchatím potrubí. Tento problém je bežný na celom svete. Aby bolo možné opraviť a vrátiť kanalizačnému systému jeho skúsený výkon, je potrebné čo najskôr odstrániť vzniknutý problém. Ak spomalíte, potom sa v budúcnosti môže vytvoriť strašidelne nepríjemný hnilý zápach, ktorého je ťažké sa zbaviť. Blokovanie môžete odstrániť sami, alebo pomocou inštalatéra. Malo by sa však pamätať na to, že dnes budú mať služby takého špecialistu vysoké náklady, preto by najlepšou možnosťou bolo vyčistiť potrubie vlastnými rukami..

Obsah:

Čo prispieva k upchatiu potrubia?

Aby sa potrubie znečistilo, existuje iba päť dôvodov, a to:

1. Pri inštalácii došlo k chybám alebo neboli dodržané pravidlá inštalácie (napríklad potrubie má nesprávny sklon alebo pri práci bola použitá cementová malta).

2. Cudzie teleso uviazlo vo vnútri potrubia.

3. V dôsledku dlhodobého používania rúrok, bez riadneho čistenia, sa vytvorila dostatočne hrubá vrstva vodného kameňa.

4. V dôsledku umývania riadu vstupujú do potrubí rôzne nečistoty a vytvárajú mazaciu zátku, ktorá narúša normálne fungovanie toku vody..

5. Rúry boli zbavené potrebnej údržby alebo boli nesprávne vykonané.

Bez ohľadu na to, ktorý z dôvodov bolo zablokovanie, musí byť urýchlene odstránený. Je možné čistiť kovové aj plastové rúrky.

Tri jednoduché spôsoby, ako sa vysporiadať s malými blokádami

Ľudia sa často zaujímajú o to, ako odstrániť upchatie potrubí bez toho, aby sa uchýlili k tvrdým metódam. A to je skutočne možné, ale iba v prípade, že korok, ktorý vznikol v dôsledku znečistenia, ešte nie je príliš veľký a málo hustý. Ak takzvaná „prvá pomoc“ môže odstrániť zablokovanie, potom nebudete potrebovať nasledujúce metódy popísané v článku.

1. V prvom rade je potrebné naliať horúcu vodu do odtokového otvoru, prakticky vriacu vodu (ak sú potrubia vyrobené z plastu, potom jednoducho otvorte kohútik na najvyššiu teplotu a nechajte ho 25 minút). Zástrčka, ktorá ešte nie je pevne usadená, môže odtekať do kanalizácie. Ak 1. metóda nepomohla, prejdite na ďalšiu.

2. Keď príčina zablokovania spočíva v mrazenom tuku, potom budete musieť použiť soľ a sódu. V miske zmiešajte pol pohára soli, jeden pohár sódy a rovnaké množstvo vody. Potom nalejte výsledný roztok do odtokového otvoru. Čakáme 7-12 minút, kým prejdeme, a začneme „pracovať“ s piestom. Poslednou akciou opláchneme potrubie tečúcou vodou.

3. Táto metóda je vhodná pre majiteľov vysávačov so vstavanou funkciou fúkania. Ak patríte k tým šťastlivcom, postupujte takto: Omotajte rúrku vysávača handrou. Je potrebné, aby sa mohol pevne zmestiť do odtokového otvoru. Silné prúdenie vzduchu jednoducho vytlačí stagnáciu.

Ak žiadna z metód nepomohla vyriešiť problém, znamená to, že sa vytvoril hustý, veľký a už starý korok. Ale nezúfajte, existujú metódy na odstránenie blokád v potrubiach, ktoré pomôžu aj v najhorších prípadoch..

Mechanická metóda čistenia potrubí

Mechanickým čistením potrubí dochádza k vytesneniu usadenín vo vodovodnom potrubí, čo umožňuje normálne fungovanie prietoku vody. Pri odstraňovaní zablokovania vlastnými rukami sa piest stane hlavným nástrojom. Musí byť pevne pritlačený na odtokový otvor v umývadle zozbieranou vodou a stlačený nadol. Ako sa čistia potrubia? Všetko je mimoriadne jednoduché, vytvára sa hydraulický stĺp, ktorý pôsobí na korok a prispieva k jeho rozpadu na malé kúsky, ktoré sú voľne unášané prúdom vody. Použitie piestu je jednoduchý a lacný spôsob, ako odstrániť zablokovanie.

Odporúčanie: v prípade, že osoba vlastní dvojdielny drez, pri čistení bude musieť použiť 2 piesty súčasne. Zatiaľ čo prvý čistí rúry v jednom umývadle, druhý zatvára druhý odtokový otvor. Vďaka takýmto akciám sa vytvára veľká sacia sila. Ak nie je k dispozícii druhý piest, odtok v inom oddelení umývadla musí byť uzavretý vlhkou handričkou alebo v extrémnych prípadoch rukami.

Môžete tiež využiť služby špeciálneho vodovodného kábla. Tento nástroj je vyrobený z robustnej ocele, má pohodlnú rukoväť a na druhej strane má špirálu alebo niektoré majú na konci kefu. Umiestnite štruktúru do potrubia a jednoducho posúvajte. Smer pohybu neovplyvňuje výsledok (od seba – zablokovanie sa vtlačí do kanalizácie a pohyb smerom k sebe – vytiahne sa zástrčka). Počas čistenia nezabudnite dodať vodu, aby tečúca voda zmyla nečistoty. Majte na pamäti, že táto metóda je vhodnejšia pre kovové rúrky. V takýchto štruktúrach kábel okrem upchatia pomôže čiastočne zbaviť sa hrdze a jeho použitie v plastoch môže viesť k vážnemu poškodeniu v dôsledku nadmerného mechanického tlaku.

Nie každý má na farme vodovodný kábel, takže je možné ho nahradiť obyčajným vešiakom (vyrobeným z kovu). Postavíme z toho „mini-kábel“. Aby sme to urobili, rozrezali sme ho pomocou klieští tak, aby na jednom z koncov mala naša štruktúra malý háčik.

Pokročilé mechanické čistiace zariadenia

Zariadenia, o ktorých sa bude ďalej diskutovať, sa kupujú najčastejšie s neustálym silným zablokovaním. Pri práci s kovovými rúrami bude takýmto strojom elektromechanické zariadenie s malým priemerom. Cena takejto jednotky je dosť vysoká, takže najlepšou možnosťou by bolo kúpiť ju pre celý dom. Koniec koncov, všetci majitelia bytov sa museli vysporiadať s problémom zablokovania, takže kúpa tohto zariadenia je vhodná.

Princíp činnosti zariadenia je podobný ručnému inštalačnému káblu. Existuje však niekoľko rozdielov:

 • pracovný kábel v jednotke je dlhší a má malý priemer, ktorý vám umožní dostať sa na najneprístupnejšie miesta kanalizácie;
 • inštalácia má mnohonásobne väčšiu silu;
 • všetky činnosti zariadenia sú automatizované. Stačí vložiť kábel do potrubia, stlačiť tlačidlo napájania a potom zariadenie urobí všetko samo.

Odstránime upchatie plastových potrubí rovnakým zariadením na hydrodynamické splachovanie kanalizácie. Použitie tohto druhu techniky sa zaslúžene nazýva najúčinnejším spôsobom v boji proti znečisteniu, ktoré bráni prevádzke vodovodného systému..

V skutočnosti stroj kopíruje princíp fungovania profesionálnych zariadení verejných služieb: do vypúšťacieho otvoru je dodávaná jednotka, ktorá dodáva potrubiu vodu pod vysokým tlakom (v závislosti od výrobcu môže dosiahnuť 145 atmosfér). Pod vplyvom kvapaliny korok veľmi rýchlo zrúti a upchatie zmizne. Zariadenie je dodávané s rukávom (dĺžka vám umožňuje zbaviť sa upchatia aj v najvzdialenejších rohoch kanála) so špeciálnou tryskou. Táto objímka sa pohybuje v dôsledku opačného smeru toku aplikovanej vody, takže majiteľ takéhoto stroja nemusí pri čistení vynaložiť veľké úsilie.

Jedným z najznámejších výrobcov takéhoto zariadenia je spoločnosť „Karcher“. Náklady na takéto zariadenie nie sú prirodzene malé, ale stojí za zmienku, že jednotka sa rýchlo zaplatí. Mimochodom, prácu štruktúry je možné použiť na prevenciu, naopak zaistí takmer úplné zmiznutie možnosti blokád.

Nezabudnite, že po použití akejkoľvek mechanickej metódy čistenia je potrebné skúmavky opláchnuť vriacou vodou v dostatočne veľkom objeme..

Chemická metóda čistenia potrubí

V poslednej dobe ľudia častejšie hovoria o spôsobe chemického čistenia. V dôsledku toho sa na pultoch obchodov objavilo mnoho nových prostriedkov na upchatie. A pretože ich sortiment je obrovský a každým dňom sa zvyšuje, boli zaradení nasledovne:

 • finančné prostriedky v tekutej forme (najlepšie je použiť tento konkrétny typ, pretože pôsobí jemnejšie a je tiež vhodné ho použiť);
 • suché výrobky (vo vzhľade – voľne tečúci prášok);
 • kyslé;
 • zásaditý.

Voľba nástroja je ovplyvnená typom materiálu, z ktorého sú rúry vyrobené, a príčinou upchatia. Ale najobľúbenejšie medzi kupujúcimi už mnoho rokov sú univerzálne. Zlúčeniny kyseliny boli brané ako základ v ich zložení, ktoré ľahko koroduje akýkoľvek druh znečistenia. Najslávnejší výrobca takéhoto výrobku – “Mole”.

Existuje niekoľko tipov, ako správne používať metódu chemického čistenia:

 • najskôr musíte naliať vriacu vodu do umývadiel a stáť 25 minút;
 • potom na niekoľko hodín pridajte čistiaci roztok;
 • na konci všetko umyte studenou vodou.

Vždy je dôležité mať na pamäti, že akékoľvek chemikálie pre domácnosť (dokonca aj „Krtko“) sú agresívne, a preto by sa každá práca s ich používaním mala vykonávať veľmi opatrne a opatrne. Všetky činnosti by sa mali vykonávať výlučne v ochranných rukaviciach a dodržiavať všetky pravidlá uvedené výrobcom na obale..

Ľudové spôsoby

Problém znečistenia odpadových vôd existuje od jeho vzniku, preto boli v dávnych dobách vynájdené ľudové metódy na odstraňovanie upchávok v potrubí, ktoré sa používajú dodnes. Najbežnejším z nich je použitie sódy bikarbóny a octu. Ak chcete použiť túto metódu, musíte urobiť nasledujúce:

1. Do odtokového otvoru nalejte asi 200 gramov sódy bikarbóny, navrch nalejte rovnaké množstvo octu.

2. Otvor uzatvoríme zátkou, aby pena nezačala vychádzať..

3. Pena, ktorá je výsledkom chemickej reakcie, efektívne začne korodovať všetky nečistoty, pričom odstráni upchatie.

Sodu je možné nahradiť Alka-Seltzer, môže tiež uvoľniť potrubia, ktoré nie sú veľmi upchaté. Hodíme 2-3 tablety do odtokového otvoru a potom nalejeme 1-jamkový hrnček octu. Po 3 minútach dodávame horúcu vodu potrubím, aby sme pomohli vytlačiť nečistoty. Navyše pomocou Alka-Seltzer navyše na zbavenie sa nepríjemného zápachu.

Čistenie sifónu

Mnoho mužov vie, že okrem odstránenia upchatia potrubí je potrebné vyčistiť sifón. Tento proces vás zbaví nahromadeného odpadu a odstráni nepríjemné pachy..

Proces čistenia zahŕňa nasledujúce kroky:

 • na podlahu položíme handru (dobre absorbujúcu vlhkosť) tak, aby bola priamo pod sifónom;
 • na tkaninu položíme umývadlo, pomôže to zabrániť rozliatiu kontaminovanej vody na podlahu;
 • veľmi opatrne odskrutkujte maticu skrutky a potom vyberte banku;
 • po predchádzajúcej akcii začne voda tiecť do umývadla;
 • sifón sa musí umyť pod tečúcou vodou a opatrne odstrániť všetok nahromadený plak zo stien;

Pri inštalácii konštrukcie späť dbajte na to, aby odtokové potrubie za žiadnych okolností nestálo na banke. Toto je veľmi dôležitý bod, pretože vodné tesnenie môže byť zlomené. Ak chcete skontrolovať, ako sú všetky spoje tesné, musíte otvoriť kohútik a naplniť vodné tesnenie.

Je potrebné poznamenať, že tento druh čistenia môže pôsobiť aj ako preventívne opatrenie, ale musí sa vykonávať raz za 4 mesiace..

Upozorňujeme, že pri absencii pozitívnych výsledkov po použití všetkých vyššie uvedených metód musíte zavolať inštalatéra. Korok bol zrejme vytvorený vo veľkej hĺbke a upchatý príliš tesne.

Preventívne opatrenia

Jedným z najbežnejších spôsobov upchatia rúrok je tuk. Po umytí riadu skončí v kanalizácii a pevne sa usadí na stenách. Ak sa pravidelne vyskytujú upchávky potrubí kvôli tukovým usadeninám, najlepšou prevenciou bude inštalácia lapača tukov. Konštrukcia je pripevnená k umývadlu. Zariadenie filtruje odpad, ktorý prispieva k upchatiu kanalizačných potrubí.

Princíp činnosti lapača tuku je veľmi jednoduchý a pozostáva z 2 fáz:

1. Voda kontaminovaná tukovými časticami vstupuje do 1. sekcie, kde je čistená od rôznych druhov odpadkov..

2. V druhej časti jednotky je voda čistená z tuku a vypúšťaná do kanalizačných potrubí, čím je zaistená dlhá a bezstarostná prevádzka vodovodného systému..

Okrem inštalácie špeciálnej jednotky stojí za to dodržať niekoľko ďalších odporúčaní na prevenciu:

 • Do drezu nelejte tekutiny obsahujúce kuchynský olej;
 • pred umývaním vyčistite riad od zvyškov jedla;
 • raz týždenne odstráňte upchatie potrubí doma pomocou piestu alebo vriacej vody.

Odporúčania pre výber prípravkov na čistenie potrubí pre domácnosť

 • pri výbere dávajte pozor na účinnú látku (kyslú alebo zásaditú);
 • čas pôsobenia činidla závisí od koncentrácie základnej látky (čím vyššie je percento koncentrácie, tým kratší je čas);
 • je zakázané preexponovať činidlo v potrubí, pretože to môže spôsobiť zničenie stien potrubia v dôsledku prítomnosti korozívnych látok v roztoku;
 • po skončení expozičného obdobia je potrebné kanalizačné potrubia opláchnuť studenou vodou;
 • venujte pozornosť účelu výrobku. Označenie „preventívne“ znamená, že toto riešenie je možné použiť iba v potrubiach s miernym upchatím. Preto je racionálnejšie ich používať raz týždenne, aby sa predišlo núdzovým situáciám. Ak je odtok vody úplne zablokovaný, je potrebné kúpiť výrobky, ktorých štítok hovorí: „schopný pracovať v stojatej vode“.

Po prečítaní tohto článku sa ľudia nebudú čudovať, ako sami odstrániť upchatie kanalizačného potrubia, a tým ušetriť peniaze za opravy. Ale vždy pamätajte, že najlepším liekom na blokády je včasná prevencia..

About the author