Brúsenie zrubového domu: podrobné pokyny

Po dokončení stavby zrubového domu nasleduje proces brúsenia, ktorý stromu dodá estetický vzhľad a urobí ho silnejším. O technológii brúsenia zrubového domu vlastnými rukami a o tom, čo brúsiť zrubový dom, budeme ďalej zvažovať.

Obsah:

Odrody zrubových domov

Stavba zrubového domu otvára svojmu majiteľovi mnoho výhod, ako napríklad:

1. Ekologickosť domova – drevo je čistý a neškodný materiál, ktorý nespôsobuje alergie a je bezpečný pre dospelých aj deti..

2. Drevo reguluje vlhkosť v miestnosti – vďaka prirodzeným vlastnostiam absorpcie vlhkosti je drevený domček schopný absorbovať vlhkosť v prípade jej nadmerného množstva, a v prípade potreby ju rozdať.

3. Schopnosť zrubového domu dýchať poskytuje miestnosti konštantné prirodzené vetranie a súčasne neuvoľňuje teplo. To má pozitívny vplyv na útulnosť a pohodlie pobytu v takejto miestnosti..

4. Drevo má nízku tepelnú vodivosť – preto sa dom veľmi rýchlo zohreje.

5. Zrubový dom je odolný voči deformácii, jeho steny sú ľahké a nevyžadujú stavbu drahého masívneho základu.

6. Drevo je navyše vynikajúcim zvukovým izolátorom, má vysokú mrazuvzdornosť a v porovnaní s výstavbou tehlového alebo betónového domu je lacnejšie..

Predtým, ako začnete študovať technológiu leštenia zrubového domu, mali by ste sa zoznámiť s jeho hlavnými odrodami. Ako viete, zrubový dom je drevená stavba z guľatiny predbežne spracovanej špeciálnou technológiou. Na výrobu si vyberte ihličnaté alebo listnaté stromy. Základné požiadavky na materiál:

 • nedostatok vlhkosti;
 • priemer od osemnásť do štyridsať centimetrov;
 • nedostatok hniloby, tmavých škvŕn, chýb atď..

V procese stavby zrubového domu sú guľatiny naukladané na seba, jeden rad guľatiny sa nazýva koruna. Prvý rad guľatiny má najväčší priemer, pretože je vystavený veľkému zaťaženiu. Na spodnej strane každej guľatiny sú drážky, ktoré sú:

 • polkruhový,
 • trojuholníkový.

Aby boli steny zrubového domu stabilné, používajú sa zásuvné hroty, ktoré sú umiestnené striedavo na každom z guľatiny. Vzhľadom na to, že strom zrubového domu je suchý a počas procesu inštalácie je silne zhutnený, v prvých rokoch prevádzky zrubového domu sa usadzuje. Tento faktor je potrebné vziať do úvahy pri určovaní výšky budovy..

Proces jeho brúsenia závisí od uhla zrubového domu, preto vám odporúčame, aby ste sa zoznámili s hlavnými druhmi zrubov vo vzťahu k typu rohu budovy..

Roh je spojenie dvoch kmeňov k sebe, od toho závisí pevnosť a celistvosť celého rámu. Rohy navyše výrazne ovplyvňujú tepelnú izoláciu miestnosti, pretože nesprávne vybavené rohy zrubového domu ochladia miestnosť a skrátia dobu jej prevádzky..

Medzi odrodami zrubových rohov existujú dva hlavné typy:

 • s rovnováhou,
 • bezo zvyšku.

Prvá možnosť zahŕňa vyčnievanie guľatiny dvadsať až tridsať centimetrov mimo budovu. Tieto rohy sú praktické, ľahko sa vyrábajú, majú nízky koeficient tepelnej vodivosti a sú odolné voči vetru. Jednou z významných nevýhod tohto typu rohov je zvýšenie množstva dreva potrebného na usporiadanie zrubového domu. Aj keď, ak porovnáme tieto náklady s nákladmi na zahrievanie rohov bezo zvyšku, budú takmer rovnaké.

Rohy bez zvyškov naznačujú upevnenie zrubového domu pomocou drevených zámkov vyrezaných na koncových častiach guľatiny. V takom ráme konce nevyčnievajú mimo budovu. Jedinou výhodou tohto typu rohov je ich atraktívnejší vzhľad. Ale nevýhody, rohy bez stopy majú viac, pretože v spojovacích častiach je vytvorený malý priestor, cez ktorý vietor vstupuje do miestnosti, preto vyžadujú izoláciu. Okrem toho práca na stavbe takéhoto zrubového domu trvá dlhšie a vyžaduje si veľké investície, pretože na stavbu zámkov na konci guľatiny musíte prilákať špecialistov a zaplatiť za ich prácu..

Všeobecný koncept a dôvody leštenia zrubového domu

Blockhouse – pozostáva z guľatiny, ale počas prevádzky kvôli prítomnosti kôry začnú tmavnúť a strácajú svoj vzhľad. Stáva sa to preto, že do neleštených oblastí sa absorbuje vlhkosť a prebieha v nich proces rozkladu..

Na predĺženie prevádzky zrubového domu sa vykonáva jeho vonkajšie spracovanie, ktoré zahŕňa proces mletia a zakrytia stromu pomocou špeciálnych zlúčenín, vďaka ktorým je vodotesný, protipožiarny a antiseptický..

Proces leštenia zrubového domu je dosť namáhavý a vyžaduje od svojho výkonného umelca nielen špeciálne schopnosti, ale aj určité nástroje a veľa času. Ak nie je čas, je lepšie zveriť túto otázku odborníkom, ktorí budú brúsenie vykonávať rýchlo a efektívne, zatiaľ čo zrub bude svojmu majiteľovi slúžiť mnoho desaťročí..

Dôsledky brúsenia:

 • ochrana dreva pred tvorbou húb a plesní;
 • príťažlivosť vzhľadu;
 • po brúsení je možné vysledovať jasnú textúru dreva.

Okrem toho navrhujeme zvážiť výhody leštenia zrubového domu:

1. Mechanické spracovanie dreva vám umožní zbaviť sa drsnosti a trhlín a tiež pomôže zlepšiť estetické vlastnosti dreva..

2. Brúsené drevo má vysokú priľnavosť k farbám a lakom.

3. Brúsenie zrubového domu – prípravná fáza, ktorá umožňuje ďalšie dokončenie celej budovy.

4. Po brúsení má strom krásnu textúru, ktorá je hlavnou ozdobou zrubov..

5. Brúsenie zabraňuje predčasnému starnutiu dreva.

Ak máte voľný čas a chcete si brúsenie urobiť sami, v prvom rade sa musíte rozhodnúť pre nástroj, ktorý sa vám bude hodiť pri práci. Ak chcete pracovať jednoducho a pohodlne, vyberte si nástroj, ktorý nie je príliš ťažký, ale zároveň má dobrú silu..

Vynikajúcim riešením by bola pásová brúska, ktorá pomôže túto prácu vykonávať efektívne. Na uľahčenie procesu brúsenia majú tieto nástroje vstavané vrecká, ktoré pri brúsení zbierajú prach a piliny, takže dodatočné čistenie po práci nie je potrebné.

Ak je domček vyrobený z guľatiny, ktorá má polkruhový tvar, potom sa páskový stroj s takouto prácou nevyrovná. Potom príde na záchranu brúska, ktorá má špeciálne brúsne nástavce. Použite špeciálny kotúč pokrytý brúsnym papierom. Na ťažko dostupných miestach by bolo použitie sekáča vynikajúcim riešením..

Dávajte pozor na hmotnosť brúsky, ak je príliš ťažká, bude nepohodlné a náročné pracovať. Odporúčaný výkon od 600 do 900 W. Vyberte si nástroje od dôveryhodných výrobcov a požiadajte o záruku na produkt.

Upozorňujeme, že práce na brúsení zrubového domu začínajú po úplnom vyschnutí stromu. Ak začnete pracovať, bezprostredne po stavbe zrubového domu, potom vám vlhký strom neumožní vyrovnať a vyhladiť povrch..

Zásobte sa určitým počtom trysiek, ktoré majú rôzne zrná, pretože niektoré oblasti zrubového domu vyžadujú individuálne brúsenie. Okrem toho je pri primárnom brúsení lepšie použiť trysku s hrubými zrnami (štyridsať) a na dokončenie mletia stačí tryska s hrubosťou osemdesiat alebo sto..

Proces mletia pozostáva z nasledujúcich fáz:

 • hrubé odizolovanie;
 • stredné spracovanie: vyhladenie povrchu a odstránenie nerovností;
 • jemné spracovanie;
 • brúsenie pred nanesením laku alebo farby.

V procese leštenia zrubového domu budete musieť príslušenstvo veľmi často meniť, pretože živica a drevný prach ich opotrebovávajú. Aby ste trysku vyčistili od kúskov dreva, ktoré sa v nej nahromadili, použite oceľovú kefu, ale ešte predtým ju ošetrite bielym alkoholom. Upozorňujeme, že takáto tryska bude fungovať horšie a rýchlejšie sa opotrebuje..

Rýchlosť procesu mletia je ovplyvnená:

 • schopnosti pracovať s nástrojom;
 • druh stromu;
 • oblasť zrubového domu;
 • prítomnosť komplexných prvkov;
 • výkon nástroja;
 • množstvo živice v strome.

Priemerná rýchlosť brúsnych prác na bežiacom metri tridsaťcentimetrovej tyče je dve minúty.

Nezabudnite na bezpečnostné opatrenia, počas práce vo vzduchu sa na sliznice úst, nosa a očí dostáva prach, decht a piliny, preto sa pri brúsení tyče odporúča nosiť masku a ochranné oblečenie.

Technológia leštenia guľatiny: vlastnosti a odporúčania

Na prácu budete potrebovať:

 • uhlová brúska alebo brúska;
 • kotúčová alebo pásová brúska na parkety;
 • brúsne nástavce;
 • vysávač;
 • respirátor;
 • okuliare.

Začnite proces brúsenia po určitom čase, po výstavbe zrubového domu. Budova by mala mať minimálne zmrštenie. Uhlová brúska si poradí s veľkými plochami, zatiaľ čo s ťažko dostupnými povrchmi si poradíte.

Na dokončenie kompletného brúsenia zrubového domu, jeho vnútorných stien a predných častí budete potrebovať excentrickú brúsku, malú brúsku a 2 cm sekáč..

Navrhujeme zvážiť odporúčania pre leštenie zrubového domu:

1. Ak sú steny príliš veľké, je potrebné ich rozdeliť na určité zóny a brúsiť po častiach. Po dokončení práce by ste mali povrch okamžite pokryť špeciálnymi roztokmi. Ak je jedna oblasť brúsená za jeden deň a nie je pokrytá farbou a druhá po niekoľkých dňoch, práca bude vykonaná márne. Po leštení, po 24 hodinách, domček začne tmavnúť a vyžaduje ďalšie leštenie. Podľa odporúčaní odborníkov by mal byť zrub vykonaný maximálne 36-48 hodín po brúsení..

2. Proces brúsenia zahŕňa niekoľko fáz, pričom prvou z nich je použitie hrubého druhu brúsneho papiera. S jeho pomocou sa odstráni hrubá časť kôry, zatiaľ čo hromada stromu zostane neporušená. Aby ste sa zbavili oblastí hromady, je potrebné vykonať druhý proces brúsenia, ktorý zahŕňa prácu s jemným brúsnym papierom.

3. Pri absencii skúseností s vykonávaním brúsenia sa neodporúča používať brúsku. Tento nástroj má vysokú rýchlosť otáčania a pre začiatočníka je ťažké ho použiť na rovnomerné brúsenie. Ak použijete malú silu a stlačíte mlynček na drevo, objavia sa na ňom drážky, ktoré pokazia vzhľad zrubového domu. Preto sa v tomto prípade brúska používa iba pri spracovaní drážok a koncových úsekov..

4. Pred brúsením drážok zrubového domu je potrebné vybaviť uhlovú brúsku špeciálnou tryskou plochého typu. Pre tieto prílohy existujú dve možnosti:

 • plast,
 • guma.

Je lepšie zvoliť prvú možnosť, pretože gumové dýzy nie sú praktické, rýchlo sa kazia a vyžadujú neustálu výmenu. Priemer nadstavca by mal byť o niečo menší ako priemer náhradných brúsnych listov. Ak tryska spadne do drážky, nástroj sa zasekne a môže sa omylom vymaniť z rúk, ak je tryska menšia, potom sa nedotkne osoby vykonávajúcej brúsenie, inak budú dôsledky hrozné.

Na brúsenie guľatiny budete potrebovať brúsku s brúsnym kotúčom, jemný brúsny papier, brúsku s kotúčom a zálievku. Tento proces je dlhší a vyžaduje si veľa skúseností s brúsnym nástrojom..

Predtým, ako začnete brúsiť guľatinu, musíte počkať najmenej 8-9 dní po výstavbe zrubového domu, ak je suché a teplé počasie. Čakacia doba sa vo vlhkom počasí zvyšuje.

Proces brúsenia zahŕňa brúsenie hrubých miest brúskou alebo brúskou. Potom sa všetky oblasti spracujú zálievkou a brúsnym papierom. Tento proces pokračuje, kým nie je drevo úplne ploché a hladké. Záverečnú fázu brúsenia sa odporúča vykonávať ručne, najmä spojov guľatiny a ťažko dostupných miest. Najdôležitejšou podmienkou správneho brúsenia je rýchly náter zrubového domu dokončovacími materiálmi, čím sa zníži riziko plesní a plesní na strome..

Spracovanie guľatiny po brúsení

Proces externého spracovania zrubového domu je schopný niekoľkokrát predĺžiť jeho životnosť. Tento postup pozostáva z brúsenia a lakovania rôznymi zlúčeninami..

Existuje veľké množstvo výrobkov, ktoré sú spracované po leštení zrubového domu. Na trhu sú domáci aj zahraniční výrobcovia. Nie všetky tieto výrobky sú však vhodné na ošetrenie obytných priestorov, preto si pred kúpou pozorne prečítajte pokyny a technické vlastnosti riešenia..

Medzi povinné prostriedky na pokrytie zrubového domu po brúsení patria:

 • antiseptiká, ktoré zabraňujú vzniku plesní a plesní;
 • zasklievacie kompozície, ktoré robia vzhľad stien atraktívnejším;
 • retardéry horenia – riešenia, ktoré zvyšujú odolnosť voči ohňu.

Hlavná funkcia spracovania denníka je ochranná. Navyše pomocou moderného vývoja je zdôraznená prirodzená textúra dreva a je vykonané jeho tónovanie. Na drevo je možné použiť bežnú farbu, ale v tomto prípade textúra dreva nebude viditeľná.

Prvá vrstva, ktorá sa aplikuje počas spracovania zrubového domu, je antiseptická, potom sa vykoná bielenie a potom sa aplikujú ohňovzdorné impregnácie..

Zrubový dom je lepšie natrieť štetcom alebo striekacou pištoľou. Ak sa dom skladá z guľatiny, je lepšie zvoliť druhú možnosť.

Pred nanášaním základných náterov dbajte na rovnosť a hladkosť brúsenia a absenciu tmelenia. Ak je k dispozícii, použite špeciálny tmel na utesnenie tesnenia a zabránenie jeho interakcii s prostredím..

Dávajte pozor na koncové oblasti; na ich spracovanie použite akrylové roztoky odolné voči vlhkosti alebo vodné sklo. Majte však na pamäti, že druhá možnosť je pre obytné miestnosti menej bezpečná. Akýkoľvek z roztokov naneste v dvoch vrstvách, pričom pred nanesením druhého musí byť prvý úplne suchý.

Steny sú ošetrené bezprostredne po brúsení a pri pozitívnej teplote vzduchu. Prvá vrstva je zasklená. Aplikácia kompozícií sa vykonáva štetcom alebo striekacou pištoľou..

Hlavným pravidlom je trvanlivé spracovanie stien pomocou vysoko kvalitných výrobkov od popredných výrobcov. Ak ušetríte na materiáloch, potom bude ťažba predovšetkým trpieť, pretože drevo je dosť zraniteľný materiál, ktorý si vyžaduje starostlivú údržbu..

Video na leštenie guľatiny:

About the author