Demontáž toalety vlastnými rukami

Jedného dňa budete určite čeliť problému demontáže toalety. Rovnako ako všetka komunikácia v dome, inštalatérske práce musia vždy zostať v dobrom stave. Ale pre také veci je čas nemilosrdný. Preto aj kozmetická oprava v byte vyžaduje výmenu všetkých prvkov kúpeľne a WC. Pred inštaláciou novej toalety musíte demontovať staré vodovodné zariadenie. Táto lekcia nie je najpríjemnejšia, ale napriek tomu je celkom jednoduchá, nie dlhá a celkom zvládnuteľná vlastnou rukou..

Obsah:

Demontáž toalety

Odstránenie toalety a inštalácia dočasného vodovodného zariadenia nie je taká náročná úloha, ako ste si mohli všimnúť. Po prečítaní teórie uvedenej v našom článku video o demontáži toalety odpovie na zostávajúce otázky.

Prípravné práce

Demontáž a výmena toaletnej misy, ktorá slúžila svojmu termínu, je potrebná na zaistenie pohodlných podmienok pre obyvateľov mestského bytu alebo vidieckeho domu. Pred začatím práce sa odporúča zásobiť sa všetkými potrebnými nástrojmi. Pri práci budete možno potrebovať kľúče rôznych veľkostí a páčidlo. Je tiež dobré mať po ruke kliešte. Ušetrite veľa handier, aby ste sa zbavili zvyšnej vody..

Všetky operácie súvisiace s demontážou záchodovej misy vlastnými rukami sa musia vykonávať s gumovými rukavicami, aby bola pokožka rúk chránená pred mikrotraumami a baktériami. Pred začatím práce je vhodné toaletu dôkladne umyť a ošetriť nejakým dezinfekčným prostriedkom, napríklad roztokom chlóru, pretože to je stále živná pôda pre škodlivé mikroorganizmy. Toaletnú misku môžete opláchnuť tečúcou vodou s rozpusteným antiseptikom – obvyklou „belosťou“, ktorá je na tieto účely celkom vhodná.

Potom by mal byť priestor v pracovnej oblasti zbavený všetkých prítomných predmetov; všetko by malo byť odstránené až po koberce. Je obvyklé začať s demontážou vodovodných potrubí odpojením studenej vody v prívodnom potrubí. Voda, ktorá zostáva v nádrži, sa musí vypustiť a tiež stojí za to zabezpečiť úplnú nečinnosť kanalizácie – nemali by ste používať vodu sami, ale mali by ste tiež varovať susedov zhora, aby sa na chvíľu zdržali vodných postupov. . Po zaistení spoľahlivého zablokovania napájacieho kanála môžete pokračovať v odstraňovaní toalety.

Uvoľnenie základne toalety

Začnite odpojením flexibilnej hadice, ktorá dodáva vodu z potrubia. Ďalším krokom je demontáž cisterny, pretože bude fyzicky ťažšie fyzicky odstrániť toaletu spolu s nádržkou. Vypustite poslednú vodu, odskrutkujte upevňovacie matice nádrže, ktoré sa nachádzajú na zadnej strane konštrukcie, a otvorte veko. Ak je nádrž zavesená na stene, môžete ju odstrániť bez otvorenia..

Ďalej musíte základňu uvoľniť. Ak sú dlaždice krásne položené okolo vášho WC, budú musieť byť vyrazené. Toaleta je pripevnená k podlahe na dvoch alebo štyroch miestach na dne misy. Buď je maticové spojenie záchodovej misy na čapoch, ktoré sú namontované v podlahe, alebo misa, ktorá je zaskrutkovaná hmoždinkami so šesťhrannými hlavami. V každom prípade však musí byť držiak odskrutkovaný kľúčom určitej veľkosti..

Pri upevňovaní na čapoch musíte mierne zdvihnúť základňu a mierne kývať uvoľniť tesnenie v drenážnom potrubí. Ak sa tesnenie rúrkového hrdla vykonalo pomocou cementovej malty, odporúča sa pred odstránením základne túto maltu odštiepiť dlátom..

Je lepšie použiť tenký sekáč, ktorý s extrémnou opatrnosťou odrezáva cement ľahkými údermi – je obvyklé nasmerovať hrot dláta cez sadru, inak môže prasknúť zvon potrubia alebo vývod záchodovej misy. Hneď ako sadra praskne na jednej strane, bude potrebné vykonať podobnú operáciu na opačnej strane výstupu. Fragmenty by sa mali vybrať a pokúsiť sa dostať toaletu z výstupného potrubia. Ak to nefunguje, odporúča sa opakovať štiepanie cementu..

Ak však získate najťažšiu možnosť, ktorá zahŕňa upevnenie základne na drevenú dosku, potom bude demontáž záchodovej misy pre vodovodné potrubie traumatizujúca. Budeme musieť jednoducho odbíjať dno, aby spojovacie prvky zostali v podlahe spolu so základňou, potom by sa mali po častiach práce vybrať von..

Demontáž toaletnej misy z kanalizačného potrubia

Staré vodovodné armatúry sa spravidla vyhadzujú, takže ich nie je potrebné šetriť. Aby ste sa počas práce nezranili o kúsky dlaždíc, odporúča sa starostlivo dodržiavať bezpečnostné opatrenia – používať ochranné okuliare a rukavice. Teraz je toaleta spojená výlučne s liatinovou kanalizačnou rúrkou a dá sa od nej odpojiť niekoľkými spôsobmi. Tieto metódy nesú rôzny stupeň deštrukcie. Preto je cena demontáže odlišná, ak si objednáte službu u špecialistov.

Pred odstránením toalety sa odporúča urobiť špeciálnu zátku, ktorou je handrová gag, ktorá má priemer asi 100 milimetrov. Touto zástrčkou je potrebné zaskrutkovať otvor v odtokovom potrubí, čím sa zabráni vniknutiu splaškových plynov do bytu..

Prvým spôsobom je zničenie. Podľa tejto techniky by ste mali odbiť odtok, odniesť toaletu a potom jednoducho vyčistiť zásuvku od zvyškov roztoku a keramiky. Ohyb môžete zlomiť v situácii, keď toaletná misa už nie je pripevnená k podlahe, pričom čo najviac vyčistíte spoj ohybu a potrubia od roztoku, zdvihnite ho a vytiahnite. Zostáva vyraziť zvyšky z potrubia bez poškodenia samotného kanalizačného potrubia. Pokúste sa neupchať drenážny systém odpadkami, je lepšie otvor niečím upchať.

Ak sa pokúsite zachovať integritu, môžete zvoliť humánnejší spôsob. Na najmenšie zvyšky je potrebné vyčistiť spoj kanalizačného potrubia s toaletnou misou od tmelu, roztoku a ďalších inklúzií. Zdvihnite výrobok a zistite, ako voľne sa začal pohybovať v potrubí. Pomaly posúvajte a otáčajte ohybom, musíte ho vytiahnuť z potrubia a paralelne vyčistiť priechod z roztoku. Ak sa vám podarilo získať toaletu, musíte vyčistiť potrubie pre budúcu inštaláciu.

Demontáž sovietskeho WC

A tiež sa stáva, že keď príde rad na kúpeľňu, majitelia tam vítajú pochmúrny výrobok, ktorý bol svedomito nainštalovaný pred desaťročiami od stavby domu. Potom bude demontáž a inštalácia toaletnej misy dosť problematická, ale ak to urobíte sami, určite pochopíte jej dizajn a v budúcnosti vám opravy už nebudú spôsobovať problémy..

Najťažšou možnosťou je oprávnene demontovať sovietsku toaletu, pretože dizajn je veľmi jedinečný a zariadenie bolo upevnené tak, že je takmer nemožné ho vytrhnúť. Preto s najväčšou pravdepodobnosťou nezachováte neporušený. Preskúmajte podlahu v blízkosti toalety a vyhodnotte spôsob montáže.

Ďalším problémom, ktorý sa vyskytuje v prípade demontáže sovietskej toalety, najmä ak plánujete opätovné použitie toalety, napríklad v krajine, je spôsob, ako odpojiť odtok z kanalizácie. Pri výstavbe a inštalácii komunikácií v sovietskych časoch bola až na výnimky urobená prvotriedna tesnosť. Spoje boli pokryté roztokom tak hlboko, že dnes ho nebude možné opatrne zhodiť bez poškodenia kanalizačného potrubia alebo odtoku..

Inštalácia dočasného WC

Počas opravy môžete do kúpeľne vložiť dočasné WC vlastnými rukami. V tomto prípade nie je vôbec potrebné uchýliť sa k pomoci špecialistov alebo cudzincov. Okrem toho potrebujete minimálnu zásobu nástrojov. Je lepšie nainštalovať dočasné WC bez cisterny. Bude tiež zbytočné pripojiť dočasnú toaletu k vodovodu. V takom prípade sa odporúča spláchnuť do systému naliatím vody, ktorá bola predtým zhromaždená do vedra..

Kvôli stabilite vodovodného zariadenia je obvyklé vybaviť štít štítom alebo umiestniť kus drevotriesky s rozmermi 500 x 500 a upevniť ho cez montážne otvory záchodovej misy samoreznými skrutkami a podložkami. Je lepšie kúpiť samorezné skrutky so šesťhrannou hlavou požadovanej dĺžky. Ak je to potrebné, aby nevyčnievali zo spodnej časti štítu, je možné dlhé samorezné skrutky rezať brúskou.

Dočasnú toaletnú misu je vhodné pripevniť k kanalizácii zvlnením. Tento dizajn vám umožňuje rýchlo odstrániť inštalatérske práce na inom mieste doslova za minútu a tiež rýchlo vrátiť toaletu späť. Aby bol povrch toalety počas opravy čo najšpinavší, zabaľte ho zvonka celofánom a zafixujte páskou, ktorá by sa mala lepiť iba na celofán, pretože jeho zvyšky bude ťažké z tela odstrániť. Odporúča sa pokryť celú zostavenú konštrukciu kusom drevotriesky alebo preglejky, aby bola chránená pred úlomkami, maltou, prachom alebo náhodne zachyteným nástrojom.

Oprava novej toalety

Na inštaláciu novej toalety, vrátane ideálnej štandardnej závesnej toalety, musíte okrem samotnej toalety mať po ruke ďalšie 3 dôležité časti: vlnitú rúrku s priemerom približne 15 centimetrov, výstredník a upevňovacie prvky. S upevňovacími prvkami je všetko jasné, vlnitá rúrka sa používa namiesto starej, ktorá ide do kolektora, a výstredník sa používa na pripojenie zvlnenia k toalete.

Existujú tri hlavné spôsoby upevnenia vodovodného zariadenia na podlahu:

Montáž toalety na hmoždinky

Pred inštaláciou toalety sa odporúča porozumieť montážnym prvkom. Ak sa umiestnenie skrutiek starého zariadenia zhoduje s novým, môžete na to isté miesto nainštalovať novú toaletu. Pre hmoždinky by nemali byť príliš veľké otvory, ktoré by naopak nemali prepadávať, ale v každom prípade by nemali byť menšie ako požadovaná veľkosť, je zbytočné hmoždinku do nej zatláčať. Ak sú držiaky prasknuté alebo inak poškodené, zníži sa tým stabilita toalety..

Pri presúvaní toalety je potrebné nájsť pre ňu najvhodnejšie umiestnenie v miestnosti a tiež treba pamätať na to, že vlnitá rúrka by sa mala bez prekážok spájať s kanalizačným zvonom. Pomocou zvlnenia v prípade potreby môžete nezávisle určiť uhol pripojenia a požadovanú vzdialenosť od potrubia k stenám.

Keď ste našli najlepšie miesto na inštaláciu, musíte načrtnúť obrys pristávacej dosky vodovodného zariadenia fixkou alebo ceruzkou, musíte tiež označiť montážne otvory pre hmoždinky. Po premiestnení záchodovej misy by ste mali vŕtať diamantovým vrtákom, otvory na upevnenie, ktoré sú označené skôr.

Za najťažšiu prácu sa považuje vŕtanie dlaždíc. Je potrebné vŕtať s príklepovým vŕtaním pomocou vŕtačky, ale odporúča sa vŕtať hornú vrstvu bez príklepu a potom môžete vytvárať údery. Hlavnou vecou je vŕtať prakticky bez tlaku na vrták, bude vykonávať nárazové funkcie sám. Vŕtacie kladivo sa nepovažuje za vhodné zariadenie na tento druh práce, ale potom, čo prejdete okolo dlaždice, môžete použiť vŕtacie kladivo..

Upevnenie toalety na taft

Pred začatím práce stojí za to pripraviť otvory pre toaletu. Ak sa záchodové zásuvky hodia pod typické otvory, je to dobré, ale keď to tak nie je, odporúča sa použiť špeciálne trysky, ktoré sú súčasťou súpravy s vodovodným armatúrou..

Vnútorné WC sedátko

Upevnenie toalety je vnútorné a vonkajšie. Spolu s tým sa však vnútorné zapínanie považuje za bežnejšie. Je potrebné dať toaletu a označiť značky. Na dlaždici by malo byť na vnútornej strane vyznačené miesto pripevnenia, po ktorom je potrebné označiť miesto vŕtania pre spojovacie prvky, ktoré sú pripevnené k podlahe skrutkami.

Ďalším krokom je vyvŕtanie otvoru na upevnenie vodovodného zariadenia. Zásady vŕtania sú podobné tým, ktoré sú popísané vyššie. Aby sa vrták počas vŕtania nedostal do strán, musíte na predtým označených miestach vyrobiť triesky, na to potrebujete kladivo a jadro.

Vložte hmoždinky do pripravených otvorov, nainštalujte toaletu týmto spôsobom tak, aby sa upevňovacie otvory zhodovali s hmoždinkami. Pred zaistením nezabudnite nasadiť tesnenie. Ak chýba, je potrebné silikón vytlačiť po celom obvode z vnútornej strany obrysu načrtnutého na podlahe. Silikón však nebude nadbytočný a keď bude k dispozícii tesnenie.

Nanesený silikón počas inštalácie vyplní nerovnosti a medzeru medzi podlahou a toaletou a tiež zablokuje prístup prachu a vody do toalety. A to zase znamená, že sa tam nebudú množiť mikróby a plesne. Zabraňuje tiež hrdzaveniu upevnenia toalety, ktoré po mnohých rokoch ľahko odskrutkujete..

Potom musíte vložiť skrutky s podložkami do otvorov v pristávacej päte inštalatérskeho prípravku a podľa toho ich pevne zaskrutkovať do hmoždiniek, ale nemali by ste ich príliš stláčať, aby ste predišli poškodeniu záchodovej misy. Odporúča sa utiahnuť upevňovacie prvky striedavo diagonálne, aby sa toaleta nenakláňala..

Ďalej by ste mali pripojiť výstup vodovodného zariadenia k hrdlu kanalizácie. Bezprostredne pred inštaláciou vlnitej manžety ju musíte zo strany kanalizácie namazať silikónom. Nie je potrebné mazať z boku toalety, ale nepoškodí to.

Inštalácia nádrže

Po vykonanej práci môžete začať s inštaláciou nádrže. Medzi toaletu a cisternu je nevyhnutné vložiť tesniacu podložku a samotná nádrž musí byť pripevnená k 2 nerezovým skrutkám. Na bok nádrže, pod skrutky, tiež stojí za to vložiť tesnenia..

Inštalácia všetkých častí najmodernejších toaletných misiek, prívod vody a pripojenie cisterny sa vykonávajú prakticky bez použitia nástrojov. Jediné, čo je potrebné, je nastaviteľný kľúč, ktorý je určený na utiahnutie upevňovacích matíc a pripojenie hadice na vodu. Nepoužívajte nástroje ako kliešte a kladivo.

Vodná čiara

Voda je na toaletu dodávaná pomocou flexibilnej hadice. Je obvyklé dotiahnuť matice ručne a iba vtedy, keď to nefunguje, ich utiahnite o pol otáčky kľúčom. Silikónové alebo gumové podložky sa používajú ako tesnenie v pružných hadicových spojoch. V žiadnom prípade nie je potrebné používať tesniaci valec, pretože jeho použitie môže spôsobiť únik.

Je veľmi dôležité, aby ste hadicu príliš neutiahli, mala by byť vždy s okrajom. Potom, čo ste vodu spojili s toaletou, ju musíte trochu vypustiť, aby ste systém vyčistili od zvyškov silikónu a nečistôt, ktoré poškodia odtokový mechanizmus..

Vodu je možné dodávať pomocou flexibilnej hadice z kovoplastového alebo medeného potrubia. Jedná sa o najspoľahlivejšie materiály, ktoré môžu výrazne zvýšiť životnosť takejto vložky. Po inštalácii toalety sa odporúča nepoužívať ju najmenej štyri hodiny, aby silikón konečne stuhol.

Je však lepšie nepoužívať toaletu najmenej šesť hodín, aby bol silikón upevnený čo najlepšie, ale vo všeobecnosti sa musíte pozrieť na okolnosti. A nakoniec rada – pri tesnení zvlnenia kanalizačným potrubím nešetrite silikónom, je obvyklé ho nanášať tak, aby nevypadol do potrubia..

Teraz ste prišli na to, ako demontovať staré vodovodné zariadenie a nainštalovať nové. Demontáž a inštalácia toalety navyše vyžaduje nespochybniteľné dodržiavanie hygienických a bezpečnostných požiadaviek, preto noste ochranné okuliare a rukavice! A pracujte mimoriadne opatrne, ak chcete starý záchod neskôr použiť vo svojom vidieckom dome alebo ho po oprave kúpeľne nainštalovať na pôvodné miesto. Počas práce je vhodné nainštalovať dočasné WC.

About the author