DIY dekorácia záhradného domčeka

Pri vstupe do takmer každého záhradného domčeka môžete vidieť kópiu mestského bytu. Letní obyvatelia vťahujú do záhradného domu všetok nábytok, ktorý v dome prežil svoj život. To je zo všetkých najofenzívnejšie, pretože samotný biotop hovorí o individuálnom vzhľade obydlia dacha. Niekedy naozaj chcete vytvoriť životné prostredie, ktoré je štýlom a duchom úplne odlišné od mestského. A aby sa dosiahol tento efekt, stojí za to kompetentne premyslieť postup pri dokončovaní záhradného domu.

Obsah:

Vonkajšia úprava fasád

Vonkajšia strana záhradného domčeka si vyžaduje osobitnú pozornosť, terénne úpravy a dekorácia dodávajú budove individuálny vzhľad. Dokončenie prednej časti z technického hľadiska je tiež nevyhnutné na udržanie tepla vo vnútri domu. Najľahšou a najlacnejšou metódou dokončovania je maľovanie. Tiež pred natieraním fasád musíte všetky vyčnievajúce časti zakryť železom (pásy, okenné vpusty, sandreky). Vlhkosť omietnutých povrchov pred lakovaním by nemala byť väčšia ako 8%, dreva – 12%.

Ak je vlhkosť povrchov vyššia, je potrebné na natieranie fasád použiť iba vápennú farbu. Ak je vlhkosť v normálnom rozmedzí, na ozdobu záhradného domčeka je možné použiť farbu rôzneho zloženia – olej, lak, syntetický, vápenný, cementový.

Vonkajší povrch budovy je predsušený, očistený od nečistôt, prachu, šmuh a striekancov roztoku, výkvetov a mastných škvŕn, vyhladený drsný povrch omietky, výšivky a tmelov malých trhlín. Potom je potrebné povrchy natrieť základným náterom a potom môžete bezpečne naniesť farbu dvakrát. Ak ste vybrali vápennú alebo cementovú kompozíciu, povrchy nemusia byť natreté základným náterom, stačí ich navlhčiť vodou..

Pred lakovaním sa odporúča drevený povrch vysušiť, inak sa farba začne v prvom roku odlupovať. Vystrihnite uzly a decht, zaštepte praskliny, vyplňte vyšívané a nastrihané oblasti tmelom, odstráňte otrepy a medzery. Ak boli fasády záhradného domu namaľované skôr, vyčistite ich od starého náterového prostriedku a tmelu. Je obvyklé nanášať farbu na drevený povrch v 2 vrstvách, druhá vrstva sa musí vykonať až po vysušení prvej..

Kovové povrchy, ak sú na fasáde záhradného domu, môžu byť tiež natreté. Pred lakovaním odstráňte vodný kameň, škvrny od minerálneho oleja a voľnú hrdzu. Záhyby a hrebene oceľových striech naneste obzvlášť opatrne – v odkvapových žľaboch a drážkach – červeným oloveným tmelom. Kovové ploty sú 2 krát natreté smaltovanými a olejovými farbami.

Ak hľadáte spôsob, ako opláštiť záhradný domček, môžete použiť rôzne prostriedky: porcelánové kameninové panely, slinok a glazované dlaždice. V súčasnej dobe je možné fasády letných chát dokončiť tepelnými panelmi a umiestniť ich na vonkajšie steny. Dnes si v obchodoch so stavebným materiálom môžete vybrať tepelné panely podľa svojej peňaženky a svojho vkusu..

Dokončenie podlahy a usporiadanie schodiska

Podlaha v záhradných domčekoch je najčastejšie vyrobená z dosiek alebo linolea. Je však lepšie uprednostniť promenádu, pretože je atraktívnejšia. Drevená podlaha by nemala byť natieraná olejovou farbou, je lepšie ju 3x namočiť horúcim sušiacim olejom a zachovať prirodzenú farbu dreva. Podlahové dosky sú položené až po všetkých tesárskych prácach, ktoré vyčistia podzemie od trosiek.

Aby sa zabránilo vzniku trhlín vo švíkoch doskových podláh, odporúča sa použiť vysokokvalitné suché rezivo, ktoré má malú šírku-90-150 milimetrov, a chrániť ho pred možnou vlhkosťou počas prevádzky. Na doskové podlahy si môžete vziať dosky z mäkkého dreva (smrek, borovica) s hrúbkou asi 25-45 milimetrov. Pripojte susedné dosky tesne k sebe alebo môžu byť vo štvrtine, v jazyku alebo na lamelách.

Je potrebné začať pokladať podlahy zo stien. Nalepte prvú dosku na trámy. Potom položte ďalšie 3-4 dosky bez dierovania klincov. Potom klinmi a železnými konzolami, ktoré sú zatlčené do nosníkov, pevne pritlačia dosky k sebe, zatlučú klince, vyberú konzoly a pokračujú v práci v tomto poradí. Podlahy je potrebné po úplnom zaschnutí pritiahnuť k sebe (zvyčajne sa to robí rok po usporiadaní podlahy), preto pri počiatočnom pokládke nie je k trámom pribitá viac ako jedna štvrtina dosiek..

Podlahy z dosiek môžete nainštalovať aj z krátkych dosiek. Za týmto účelom najskôr položte dlhé dosky pozdĺž nosníkov a pozdĺž stien a potom umiestnite krátke dosky do drážky medzi nimi podľa koncipovaného vzoru, v dôsledku čoho sa získajú vlysové podlahy. Doskové podlahy môžu byť okrem iného vyrobené z vopred zozbieraných dosiek, ktoré merajú 1 x 1 meter a sú zrazené z 2 radov lamiel.

Horný rad je vyrobený z dosiek širokých asi 100 milimetrov a hrubých 20 milimetrov; pre dolný rad môžete použiť lamely nižšej kvality, ktoré sú umiestnené kolmo na horné. Naplňte lamely tak, aby ste získali štvrtinu na všetkých 4 stranách štítu. Sokle sú vybavené po ukončení obkladu povrchu steny a umiestnení platní dverí.

Pre záhradné domčeky môžete z rozobratých budov vytvoriť parkety, ktoré sú vyrobené zo štítov a nitov. Obvykle hotové štíty majú veľkosť 140 x 140 centimetrov. Parketové podlahy musia byť položené s celými doskami spolu s časťami nazývanými dobras.

Panely môžete vyrábať priamo na stavbe pomocou základových dosiek a nitovania parkiet. Musia byť vyrobené široké stĺpiky, aby bolo možné štít rozrezať na polovicu. Ak šírka štítu zodpovedá vzdialenosti medzi nosníkmi, sú namontované bez latovania.

Základom pre parketovú podlahu vyrobenú z jednotlivých nitov môže byť súvislá podlaha vytvorená z dosiek s hrúbkou asi 35-40 milimetrov, so šírkou maximálne 12 centimetrov. Obvykle je medzi doskami ponechaná medzera až 10 milimetrov. Medzi parkety a podlahu položte papier alebo tenkú lepenku. Po pokládke vykonajte nepretržité holenie a škrabanie, počas postupu navlhčite parkety vodou.

Linoleum musí byť položené na súvislú promenádu. Pred nálepkou sa materiál rozreže na kúsky, ktoré zodpovedajú veľkosti miestnosti, s malým prídavkom 5-10 centimetrov. Rezané polotovary položte voľne 5-6 dní, potom ich môžete prilepiť špeciálnym lepidlom a tmelom.

V technických miestnostiach vyrobte podlahy z asfaltu, farebného betónu, keramickej dlažby, tehál alebo živice. Pri výrobe asfaltovej alebo farebnej betónovej podlahy sú umiestnené majáky, pozdĺž ktorých je vodorovný povrch podlahy narovnaný.

Ak ste postavili dvojpodlažný záhradný dom na komunikáciu medzi poschodiami, musíte vybaviť schodisko. V letných chatkách je spravidla inštalované jedno alebo dvojplošné schodisko. Okrem toho je obvyklé používať schodisko špeciálneho dizajnu – točité, s navíjacími stupňami. Väčšina pochodových krokov je podopretá na jednom alebo dvoch lúčoch.

Pochody stacionárnych schodísk sa najčastejšie vykonávajú v 2 bowstrings z dosiek, ktoré majú hrúbku najmenej 700 milimetrov. Vyrábajú do nich drážky hlboké asi 2,5-3 centimetrov, do ktorých sú vložené schody a stúpačky z päťcentimetrových dosiek. Schodisko je vyrobené z dreva. Ako plot sa niekedy používa drevená zábradlie..

Rebríky musia byť bezpečné a pohodlné. Výška kroku by preto mala byť najmenej 15 a nie viac ako 18 centimetrov. V jednom pochode zabezpečte najmenej 5 schodov a výšku plotov nástupíšť a pochodov – najmenej 90 centimetrov. Vykonajte kroky a plošiny so sklonom 1-1,5%, aby ste počas čistenia zaistili tok vody. Aby sa zachovala celistvosť okrajov schodov, mierne zaoblené alebo skosené drevené nášlapy z nich o 5 milimetrov.

Ak potrebujete rebrík do podkrovia záhradného domčeka, ktorý nebudete často používať, dajte prednosť pripevnenému drevenému rebríku. Takéto schody pozostávajú z 2 tyčí, ktoré za sebou zaostávajú asi o 40-60 centimetrov. V intervaloch 40 centimetrov sa do nich kladú alebo narezávajú priečky, ktoré budú slúžiť ako schody.

V záhradnom domčeku sú vo výnimočných prípadoch usporiadané palubové schody, ktoré pozostávajú z dvoch strmých lanových trámov, na ktoré sú nastrihané alebo pribité schody cez zvislé intervaly 30 centimetrov. Točité schodisko je vyrobené zo štandardných drevených prvkov. Takéto návrhy však nie sú úplne pohodlné, aj keď zaberajú málo miesta..

Zdobenie a lepenie stien

Steny v záhradných domčekoch sú často pokryté tapetami alebo namaľované farbami a pokryté bronzovou rolkou. To všetko je veľmi ekonomické, ale musíte vziať do úvahy určité vlastnosti týchto priestorov. Hlavným rozdielom medzi týmito budovami a trvalo obývanými oblasťami sú náhle zmeny vlhkosti a teploty. Podobná vnútorná výzdoba záhradného domčeka, ak nie je v zime vyhrievaný, sa rýchlo kazí, musí sa často prerábať, tapeta sa pri vysokej vlhkosti rýchlo odlupuje.

Vzhľadom na túto okolnosť je vnútorná podšívka pripravená na natieranie hydroizolačnými zmesami. Iba v tomto prípade môžete začať zdobiť záhradný dom tapetami. V obytných priestoroch by sa mala používať obyčajná papierová tapeta. Úžitkové miestnosti (kuchyňa, chodba) sú prelepené plátnom a tapetami na báze polymérov. Prípustný obsah vlhkosti lepeného povrchu – nie viac ako 12% pre drevo a 8% pre ostatné materiály.

Pred lepením tapiet je obvyklé čalúniť drevený povrch lepenkou a spoje zalepiť papierom.

Povrchy, ktoré sú omietnuté alebo potiahnuté sadrovými alebo drevovláknitými doskami, je potrebné vysušiť, očistiť, zlepiť pastou a prelepiť papierom. Povrchy, ktoré sú obložené listami sadrovej omietky, musia byť lepené pastou. Vadné škvrny a švy medzi listami sú vopred naplnené a prelepené papierom.

Na lepenie sa odporúča použiť pastu. Fenol sa zavádza do roztoku ako antiseptikum (až do 0,02%), ako insekticíd – technický borax (do 0,2%). Pri lepení s prekrytím začnú byť umiestnené z okna tak, aby horný panel nevrhal tieň. Konce sú vedené za platňami a základnými doskami. Trhliny medzi nimi sú tmelové.

Oveľa praktickejšie a krajšie je však odhaliť prírodný konštrukčný materiál steny. Ak je dom zrubový, nie je potrebné steny omietať, lepiť ani dyhovať, pretože strom už vyzerá skvele. Nezabudnite však, že steny z guľatiny potrebujú vhodné dekoratívne riešenie pre interiér záhradného domu, čo znamená prítomnosť zjednodušeného nábytku, textilných výrobkov vyrobených podľa ľudových motívov, svetlých jedál, prvkov z kovaného kovu, svetlých jedál.

Steny záhradného domčeka môžete vyrobiť aj z lícových tehál so špárovaním alebo z prírodného kameňa. Ak sú steny a vnútorné priečky vyrobené z drevného odpadu, starodávnych škatúľ, budú musieť byť omietnuté kvalitným materiálom.

Za jeden z najpraktickejších typov dekorácií stien v záhradnom domčeku sa považuje obklad z dosiek, ktorý dodáva priestorom útulnosť a je funkčne odôvodnený, pretože chráni steny pred znečistením a poškodením. Bežným materiálom na dekoráciu je podšívka, srub, imitátor dreva. V tomto prípade bude mať dom vždy suchú a priaznivú atmosféru, pretože strom dýcha, odstraňuje škodlivé prvky a prebytočnú vlhkosť..

Odporúča sa opláštiť kuchyňu materiálmi, ktoré nie sú tak absorbujúce pary a pachy, napríklad sadrovláknitými doskami zo sadrovláknitej dosky. Nepleťte si to so sadrokartónom. Sádrové vlákna sú dobré, pretože sú dostatočne pevné. Môžu byť natreté, často sú k nim prilepené dlaždice. Pevne odolávajú zmenám vlhkosti a teplôt, majú nízku tepelnú vodivosť a zlepšujú tepelné vlastnosti chaty. A čo je veľmi dôležité, cena GVL je o niečo viac ako sto rubľov za meter štvorcový..

Niekedy sa na obloženie záhradného domčeka zvnútra používa preglejka. Najlepšie je vziať tenký – 4-6 milimetrov. Použitie hrubšieho materiálu je ekonomicky nevýhodné, pretože je drahšie ako sadrokartónové dosky. A najlacnejším obkladovým materiálom na zdobenie záhradného domu je MDF v listoch – lisované papierové vlákno, ktoré má sivohnedú farbu. Môže byť ponechaný v pôvodnej podobe alebo natretý. Ľahké obklady stien budú ladiť s nábytkom zo svetlého dreva.

Stropná dekorácia v záhradnom domčeku

Záhradný dom je vo väčšine prípadov drevená konštrukcia s trámovými stropmi a vyčnievajúcimi plochami na strope. V závislosti od interiérového dizajnu môže byť taký strop ponechaný tak, ako je, jednoducho ošetrením povrchu špeciálnou kompozíciou farby a laku. V dôsledku toho získate reliéfny strop, ktorý vyzerá prirodzene, vo vidieckom štýle..

Strop v záhradnom domčeku je možné omietnuť. Omietka sa nanáša na tehly, pletivo alebo šindle, nanáša sa v 2 vrstvách, na kovovú sieť – 3. Povrch, na ktorý budete nanášať omietkový roztok (okrem muriva), musíte v 2 smeroch pokryť šindľom alebo prikryť s kovovou sieťovinou s bunkami, ktoré majú rozmery 10 milimetrov.

Podľa prvého prehľadu, zatiaľ čo sa ešte nechytil, sú brázdy nakreslené v dvoch smeroch pre lepšiu priľnavosť k druhej vrstve. Zloženie konvenčnej cementovej malty na omietku je nasledujúce: 1 diel cementu, 3 až 5 objemových dielov preosiateho piesku, 0,25 dielu vápennej pasty. Namiesto piesku môžete použiť jemnú frakciu perlitu (0,5 cm) alebo mramoru v rovnakom objeme. Bielenie stropu je tiež možnosťou rozpočtu, ale je trvanlivosť a dekoratívnosť nižšia ako predchádzajúce možnosti..

Strop v záhradnom domčeku navyše môžete ozdobiť šindľom. Takýmto spôsobom bude možné rozdeliť strop v budove na niekoľko funkčných zón. Ak vertikálne rozložíte rôzne oblasti, môžete vytvoriť viacúrovňový strop. Po určení dizajnu je potrebné na strop označiť značkou alebo farebnou kriedou, alebo môžete dokonca použiť ostrý kus červených tehál.

Na rám použite rovnakú podšívku ako dosky. Po nákupe zoraďte a oddeľte možné výrobky s chybami – ubúdajúcim, prasklinami, nerovnými a modrými. Ak ste si kúpili kvalitnú podšívku, môžete použiť lacnejšie dosky. Vždy však ohobľované a sušené. Rámové dosky sa odporúča ošetriť antiseptikom. Smer rámu musí byť kolmý na dosky plášťa.

Po predbežnom vymaľovaní začnite zdobiť záhradný dom a jeho strop šindľom vlastnými rukami. Nainštalujte a neustále kontrolujte rovnobežnosť riadkov. Po obvode nechajte medzi šindľovým „kobercom“ a stenou medzeru 15-20 milimetrov. Priamo o stenu hrebeňom zatlačte klinec do jazyka pod uhlom. Ďalej vložte hrebeň novej dosky do pera a drážky a tiež zatlčte klince do jazyka. Po inštalácii podšívky musíte pribiť základové dosky, opraviť falošné trámy a ďalšie dekoratívne prvky.

Strešný strop si môžete vyrobiť aj vo svojom záhradnom domčeku. Jeho výhody spočívajú v tom, že sú schopné odolávať negatívnym teplotám a nemenia svoje vlastnosti pod vplyvom vlhkosti. Je to najlepšia voľba pre domy, ktoré nie sú v zime vykurované. Strop môžete tiež orezať plastovými panelmi, ale pamätajte na to, že plast je zle priedušný materiál a pod ním sa môže vytvárať pleseň. Tiež strop v krajine môže byť čalúnený sadrokartónom..

Funkčné zónovanie záhradného domčeka

Po výstavbe letnej chaty okamžite vyvstáva otázka, ako zariadiť záhradný dom. Pri formovaní interiéru takýchto budov sa letní obyvatelia snažia racionálne využiť už aj tak malú plochu, pričom si zachovávajú pohodlné životné podmienky a uspokojujú estetické nároky. To všetko je dosiahnuteľné rozumným rozdelením chaty a do funkčných zón..

spoločenská miestnosť

Aj malý záhradný domček obsahuje priestory nevyhnutné pre rodinný život, záhradníctvo a domáce práce. Jedná sa o presklenú verandu, obývacie izby a technické miestnosti. V Dacha predstavujú obytné miestnosti spálňa a spoločenská miestnosť. Spoločenská miestnosť je považovaná za hlavnú a spravidla má najväčšiu plochu. Obvykle sa nachádza na prízemí alebo v podkroví a je určený na odpočinok a komunikáciu rodinných príslušníkov, prijímajúcich hostí a v chladnom období slúži ako jedáleň.

Miesto na spanie sa často nachádza v spoločenskej miestnosti. Na tento účel je najlepšie znova vytvoriť výklenok, ktorý sa nachádza v bočnej časti a hĺbke miestnosti. Odporúča sa osvetliť ho priamym svetlom. Pre jedno lôžko je hĺbka výklenku najmenej 1,2 metra, pre dve – 2,1 metra. V tejto miestnosti je potrebné vyčleniť priestor pre jedálenský stôl. Prostredníctvom tejto miestnosti môžete prejsť do susedných miestností, ale je lepšie ich oddeliť posuvnou priečkou, aby bolo možné ich používať spoločne alebo oddelene..

Spálňa

Spálne v záhradných domčekoch sú spravidla kompaktné; ak ide o dvojizbový dom, sú umiestnené na prízemí alebo v podkroví. Tieto miestnosti sú zvyčajne predĺžené, ale ich hĺbka by nemala byť väčšia ako dvojnásobok šírky. Keď sú umiestnené na predĺženej stene vstupných dverí, môžete pohodlne položiť postele a miesto na pracovný stôl pri okne.

Zvlášť dôležité je zariadenie vstavaných skríň, šatníkov do spální. Keď sa však dvere skrinky otvoria do miestnosti, bude ťažké v nej racionálne usporiadať nábytok. Preto je výhodnejšie ich zobraziť v bránach ohraničujúcich miestnosti, ako na fotografii interiérov záhradných domčekov.

Ostatné priestory

Funkcie obývačky často plní zasklená veranda, ktorá je prispôsobená na odpočinok, jedenie a prácu. V daždivom alebo horúcom počasí sa to stáva tiež bežným. Na jeho námestí je obvyklé vyčleniť priestor pre jedálenský stôl..

V záhradných domoch je možné racionálne využiť ďalšie miestnosti. V uličkách vytvorte plytké regály, police pozdĺž stien, ktoré sú zavesené na strope alebo vystužené vyššie, ako je výška osoby. Takéto zariadenia sú schopné dodať zariadeniu expresivitu a plasticitu..

Záhradný domček má plochu, ktorá je pre použitie nevhodná, napríklad priestor pod schodiskom, miesto, kde sa strop stretáva s podlahou v podkroví. Ale aj tieto merače je možné prispôsobiť pracovným účelom tým, že vybavíte mini dielňu na rôzne remeslá, miesto na vyšívanie, čítanie a šitie, špajzu, malú letnú záhradu s vytrvalými rastlinami alebo kyticami kvetov..

Nábytok a osvetlenie

Všetky izby záhradného domčeka postavené podľa štandardného dizajnu môžu byť zariadené tradičným nábytkom. Relatívne malé plochy miestností, sezónnosť ich používania, však spôsobujú určité nepríjemnosti pri používaní náhlavných súprav. Tu je vhodné nainštalovať transformačný a vstavaný nábytok, ako aj vnútorné priečky..

Pri zariaďovaní záhradného domčeka má veľký význam premyslené osvetlenie priestorov. Nežiaduce je nedostatočné alebo nadmerné osvetlenie. V záhradných domoch je vhodné použiť prenosné a bodové svetlá, osvetlenie hlavných prvkov interiéru, ktoré demonštrujú ich jedinečný vzhľad a umožňujú vám ekonomicky spotrebovať elektrickú energiu. Pri inštalácii elektrického osvetlenia v záhradnom domčeku je potrebné na vetvu zo vzduchovej siete nainštalovať špeciálne ochranné zariadenia.

About the author