DIY domáca strešná fólia

Aby bolo možné spoľahlivo chrániť obytnú budovu pred vlhkosťou, a tým predĺžiť jej životnosť, je dôležité nielen správne nainštalovať strešný koláč, ale tiež zvoliť správny materiál proti vodnej a parnej bariére. Relevantnosť tohto problému je nepochybná, pretože každá strecha je nepriaznivo ovplyvnená zrážkami, vo vyššej miere však trpia šikmé strechy, na ktorých inštaláciu sa používajú kovové škridly, profilované plechy alebo ondulín, ktoré netvoria súvislý povrch. . V tejto súvislosti vzniká otázka: “Ako chrániť povrch strechy pred škodlivými účinkami taveniny a dažďovej vody, čo vedie k zvlhčeniu izolácie a tvorbe kondenzácie?” Aby sa zabránilo zvlhnutiu krokiev, latovania a izolácie, čo vedie k námraze latovania, vzniku plesní a poškodeniu vnútornej úpravy, je potrebné použiť membrány, ako aj parné a vodotesné fólie, vlastnosti a spôsoby inštalácie o ktorých sa bude diskutovať v tomto článku..

Použitie strešnej fólie: relevantnosť problému

Hlavnou funkciou strešnej krytiny je ochrana strechy pred atmosférickými zrážkami a aj jej mierne mechanické poškodenie môže viesť k výraznému zníženiu účinnosti celej konštrukcie. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné použiť strešnú hydroizolačnú fóliu, ktorá chráni štruktúru pred účinkami zrážok. Okrem vlhkosti, ktorá sa dostáva na povrch strechy zvonku, predstavuje hrozbu pre strešný koláč aj vnútorná kondenzácia, ktorá sa tvorí vo vnútri miestnosti. Dôvodom je teplotný rozdiel v izolovanom priestore pod strechou a vonku. Bez ohľadu na materiály použité vývojárom kondenzácia v každom prípade vypadne a aby sa strešný koláč chránil pred poškodením, odborníci odporúčajú použiť na strechu hydroizoláciu, ktorá strechu dodatočne ochráni pred vlhkosťou..

Rosný bod sa navyše môže vytvárať vo vnútri izolačného vlákna a na drevených prvkoch strechy, preto musí jeho konštrukcia zahŕňať ventilačný systém, cez ktorý sa častice pary odparia skôr, ako dôjde ku kondenzácii. V procese usporiadania ventilačného systému sa používajú aj hydroizolačné materiály..

Inými slovami, v súlade s fyzikálnymi zákonmi pary teplého vzduchu majú tendenciu stúpať a hromadiť sa pod stropom. Snaží sa teda vyjsť von z vykurovanej miestnosti a pri prekážke v podobe nechránenej tepelnej izolácie preniká do štruktúry izolácie, čo vedie k jej zničeniu. V zime nízke teploty na vonkajšej strane strechy zastavia pohyb pary a premenia ju na mráz a následne na ľadovú kôru, čo spôsobí zamrznutie a zničenie izolácie. Na jar sa nahromadený ľad roztopí a bude tiecť, čo naruší vnútornú výzdobu. To všetko spôsobí, že použitý tepelnoizolačný materiál bude nepoužiteľný..

Čo je potrebné vziať do úvahy v procese úpravy hydroizolácie strechy?

Mikroklimatické parametre akejkoľvek miestnosti prispievajú k tvorbe vodných pár v súlade s fyzikálnymi zákonmi, ktoré smerujú nahor – k strešnému koláču, kde prenikajú do izolácie a znižujú jej prevádzkové vlastnosti. V súlade s SNiP je hydroizolačná vrstva vybavená parotesnou zábranou, aby sa zabránilo navlhčeniu izolácie. Pri vybavovaní parotesnej zábrany je potrebné vziať do úvahy paropriepustnosť fólie, od ktorej závisí jej hustota, meraná v gramoch na meter štvorcový..

Ďalším parametrom, ktorý je potrebné vziať do úvahy v procese usporiadania parotesnej zábrany, je stupeň odolnosti materiálu parotesnej zábrany proti pretrhnutiu. Toto je obzvlášť zrejmé v prípadoch, keď:

Pružnosť izolačnej vrstvy klesá. K tomu dochádza, keď sa hmotnosť priehradového systému prenesie na materiál parotesnej zábrany, ktorý musí odolávať dodatočnému namáhaniu;

V prípade mechanickej deformácie strešného koláča je parotesná fólia prvkom zodpovedným za celistvosť parotesnej zábrany..

Čo je parotesná fólia pre strechu?

Hydroizolačná a parotesná fólia na strechu je v skutočnosti materiál podobný polymérnej fólii, ktorá sa používa na izoláciu okenných otvorov a zakrytie skleníkov. Na rozdiel od tradičného polymérového filmu, ktorého hrúbka nepresahuje desatiny milimetra, sa strešná fólia vyznačuje hrúbkou 1 až 2 mm, vysokou mechanickou pevnosťou a mrazuvzdornosťou, ako aj odolnosťou voči ultrafialovému žiareniu..

Vzhľadom na uvedené vlastnosti sú strešné hydroizolácie a parotesné fólie neoddeliteľnou súčasťou konštrukcie viacvrstvovej strechy. V štruktúre strešného koláča, ktorý tvorí základ viacvrstvovej strechy, stavebný film plní funkciu parozábrany aj hydroizolačného prostriedku, pričom von neuvoľňuje teplú vzduchovú paru a neprepúšťa atmosférické zrážky..

V modernej konštrukcii parotesná strešná fólia získava veľa príležitostí na realizáciu svojho priameho účelu. Používa sa v nasledujúcich oblastiach:

V procese usporiadania strechy, kde slúži ako materiál, ktorý chráni nielen strešný rám, ale aj tepelnoizolačnú vrstvu, reprezentovanú minerálnou vlnou, ktorá sa vyznačuje stratami až 30% tepelnej zotrvačnosti v v prípade zvýšenia vlhkosti dokonca o 1%;

Pri stavbe základov, kde sa používa na izoláciu horizontálnych a vertikálnych povrchov umiestnených nad aj pod nulovou úrovňou;

Na inštaláciu podkrovných, medzipodlažných a suterénnych stropov, kde pomáha zvyšovať odolnosť debnenia voči vlhkosti a vytváranie vnútornej ochrany v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, ako sú kúpeľne, vane atď..

Odrody strešných hydroizolačných a parotesných materiálov

V súčasnosti sa na usporiadanie vodnej a parnej bariéry strechy používajú tri druhy materiálov:

 • Polyetylénové fólie – univerzálny materiál, ktorý je možné použiť ako na vodnú, tak aj na parnú bariéru. Vzhľadom na ich nedostatočnú pevnosť sú vystužené špeciálnou tkaninou alebo výstužnou sieťovinou, čo umožňuje výrazne zvýšiť ich pevnostné charakteristiky. Existujú dva typy polyetylénových fólií: perforované a neperforované.

Dôležité! Na hydroizoláciu sa používajú perforované fólie, na parotesnú zábranu neperforované fólie.

 • Okrem tradičných vystužených fólií ponúka moderný stavebný trh strešnú polyetylénovú fóliu, ktorej jedna strana je laminovaná reflexnou hliníkovou fóliou. To výrazne zvyšuje ich parotesné vlastnosti, ktoré určujú rozsah ich použitia – používajú sa na vybavenie parotesnej zábrany vo vlhkých a horúcich miestnostiach, ako sú sauny, kúpele a bazény;
 • Polypropylénové fólie, na rozdiel od polyetylénu sa vyznačujú väčšou pevnosťou. Sú tkané textílie laminované polypropylénom na oboch stranách. Tieto vlastnosti štruktúry polypropylénových fólií ich robia tak silnými a odolnými voči ultrafialovému žiareniu, ako je to len možné. Existujú modernejšie modifikácie polypropylénových fólií, ktoré zahrnujú nanesenie antikondenzačnej vrstvy na jednu stranu materiálu, ktorou je viskózovo-celulózové vlákno.

Fungujú nasledovne: tak či onak, na povrchu fólie obrátenej k tepelne izolačnému materiálu sa tvorí vlhkosť, ktorá sa absorbuje do vrstvy viskózovo-celulózového vlákna, a tým nie je v kontakte s izoláciou. Potom, čo boli odstránené príčiny kondenzácie, vlhkosť postupne vyschne v dôsledku nepretržitej výmeny vzduchu, ku ktorej dochádza v dôsledku prítomnosti ventilačnej medzery. Týmto spôsobom systém odstráni vytvorené vodné pary mimo strechy. Vďaka vyššie uvedeným vlastnostiam je antikondenzačná hydroizolačná fólia schopná zadržať vlhkosť, ktorá sa tvorí na vnútornej strane strešných materiálov, ako sú kovové škridly, pozinkované plechy a profilované plechy..

Dôležité! Na to upozornili odborníci a dospeli k záveru, že pri inštalácii strešných a fasádnych systémov je potrebné medzi izoláciu a strešný materiál umiestniť antikondenzačnú fóliu. Pozoruhodným príkladom vysokokvalitnej antikondenzačnej krytiny je fólia Yutacon, ktorú je možné použiť nielen ako hydroizolačný materiál, ale aj ako dočasný úkryt pre rozostavanú strechu..

 • Strešná membrána – kvalitatívne nový materiál pre hydroizoláciu. Na rozdiel od tradičných hydroizolačných fólií je strešná difúzna membrána priedušný materiál, ktorý je vysoko paropriepustný a vodotesný. Strešné membrány sú náterom so zložitejšou štruktúrou, ktorý umožňuje materiálu uvoľňovať vlhkosť von, ale neprepúšťať žiadne častice kvapaliny alebo pary. Membrána svojou štruktúrou pripomína ľudskú pokožku, ktorá môže „dýchať“, rozťahovať sa a pokrývať celý povrch, ktorý potrebuje ochranu.

Dôležité! Jedinou nevýhodou strešných membrán je potreba usporiadať vzduchovú medzeru medzi izolačným materiálom a difúznou membránou. V opačnom prípade sa póry membrány upchajú, čo povedie k narušeniu jej priepustnosti pre pary. Ak sú dodržané všetky pravidlá a normy inštalácie, difúzna membrána s veľkosťou 100 x 100 cm prejde od 400 g do 1 litra kvapaliny vo forme častíc pary, čo bude stačiť na plnohodnotný prírodný výmena vzduchu.

 • Superdifúzna membrána – modernejší a dokonalejší typ strešných fólií, zbavený vyššie opísanej nevýhody, ktorý je charakteristický pre konvenčné difúzne membrány. Superdifúzne membrány je možné nainštalovať priamo na izoláciu alebo prilepiť priamo na povrch, čo potrebuje ochranu – vetracia medzera nie je v prípade použitia superdifúznej membrány potrebná.

Existujú jednostranné a obojstranné superdifúzne membrány. Pokladanie jednostranných membrán sa musí vykonávať s prihliadnutím na smer priepustnosti pár – povrchy takýchto membrán sú rozdelené na vonkajšie (obrátené k stene alebo dokončovacej vrstve) a vnútorné (smerujúce k izolácii). Obojstranné membrány je možné inštalovať bez ohľadu na smer paropriepustnosti.

Príkladom superdifúznych membrán je obojstranná fólia Yutafol, ktorú je možné položiť na obidve strany. Paropriepustnosť takýchto membrán je až 1 liter kvapaliny na 1 štvorcový meter. m, vďaka ktorému je na základe takýchto membrán možné vybaviť systémy prirodzeného napájania a odsávania.

Inštalácia hydroizolačných fólií: základné pravidlá a predpisy

Aby bolo možné strešný koláč usporiadať čo najefektívnejšie, pri inštalácii hydroizolačnej a parotesnej fólie je potrebné vziať do úvahy normy odporúčané výrobcom hydroizolačných materiálov..

Vo väčšine prípadov sa znižujú na nasledujúce:

 • Pri inštalácii superdifúznych fólií nie je potrebné nechať vzduchovú medzeru – sú položené priamo na izoláciu. Inštalácia difúznych fólií zabezpečuje prítomnosť ventilačnej medzery – sú položené na kontralatu, ktorá je naopak položená na ohrievač. Jeden aj druhý materiál sú pripevnené k prepravke strešnými klincami so širokou hlavou, zatiaľ čo spoje valcov sa prekrývajú s presahom najmenej 10 cm;
 • Polypropylénové antikondenzačné fólie sú kvôli vysokej nasiakavosti inštalované iba v suchom počasí. V tomto prípade by mal ich adsorpčný povrch smerovať k izolácii. Polypropylénová fólia je podobne ako difúzna membrána namontovaná na protiľahlú mriežku, pretože medzi hydroizolačným materiálom a izoláciou musí byť vetracia medzera. Po položení antikondenzačného náteru je na neho namontovaná ďalšia protiľahlá mriežka, na ktorú je následne položený strešný materiál. Na upevnenie antikondenzačného filmu budete potrebovať pozinkované klince;
 • Počas inštalácie parotesnej fólie sa položí pod izoláciu a potom sa upevní páskou alebo špeciálnym lepidlom. Ak dávate prednosť lepiacej páske, musíte ju použiť na ochranu vetracích otvorov a povrchov susediacich s okennými otvormi a ďalších „problémových oblastí“, ktoré vyžadujú ochranu. V tomto prípade sa spoje materiálu musia prekrývať s prekrytím až 10 cm.

Inštalácia hydroizolačného polyetylénového filmu: pokyny krok za krokom

 • Pri inštalácii prvého radu hydroizolačného materiálu sa film rozotrie pozdĺž strešnej rímsy, pričom sa zaistí previsnutie filmu medzi krokvami až o 1 až 2 cm. Nezabudnite, že krok medzi krokvami by nemal byť viac ako 1,2 m. Medzi fóliou a tepelnoizolačným materiálom musí byť zachovaná vzduchová medzera do 40 mm;

 • Fólia je položená vodorovne v smere od odkvapu k hrebeňu, pričom poskytuje prekrytie medzi vrstvami fólie až 10-15 cm, priehyb fólie medzi krokvami by mal byť najmenej 20 mm. Na zaistenie utesnenia hydroizolačnej vrstvy sú spoje materiálov lepené lepiacou páskou;
 • Na upevnenie hydroizolačnej fólie použite mechanickú zošívačku alebo pozinkované klince so širokou hlavou;
 • Nasledujúce rady hydroizolačného materiálu sú položené s prekrytím 10-20 cm, pričom množstvo prekrytia je určené uhlom sklonu strechy (pozri tabuľku)

 • Na vrch pevnej fólie sú pribité kontralatové tyče, ktorých prierez musí byť najmenej 40 x 25 mm. Krok medzi tyčami by mal byť 10-15 cm;
 • Potom namontuje prepravku;
 • Na úrovni hrebeňa medzi jeho osou a hydroizolačným filmom je potrebné nechať medzeru nazývanú hrebeňový vzduch, ktorej veľkosť by mala byť 50 mm. Hrebeňový vzduch je druh pretrhnutia filmu pod hrebeňom strechy, ktorý je potrebný na zabezpečenie vetrania priestoru pod strechou;

 • Na tých miestach, kde je potrebné na strechu namontovať antény, rúrky alebo iné konštrukčné prvky, je potrebné fóliu odstrihnúť a jej okraje prilepiť na najbližšie latovacie tyče pomocou lepiacej pásky alebo obojstrannej samolepiacej pásky. Za prítomnosti strešných okien sa pri inštalácii hydroizolačnej fólie riaďte odporúčaniami výrobcu okien;

Dôležité! Na zaistenie voľného priechodu vzduchu hrebeňom je potrebné nechať vetraciu medzeru 40-50 mm.

Dôležité! Dierovaná fólia by mala byť inštalovaná tak, aby bola perforácia orientovaná von. V opačnom prípade bude účinok fólie presne opačný, ako bol pôvodne koncipovaný – fólia umožní priechod vlhkosti do strechy a nevypustenie pary zvnútra. Strecha začne zatekať a hniť.

Inštalácia antikondenzačnej fólie: pokyny krok za krokom

 • Pokladanie polypropylénovej fólie sa môže vykonávať iba v suchom počasí po dokončení inštalácie krokvového systému a položení izolácie;
 • Vzdialenosť medzi krokvami, ako v predchádzajúcom prípade, by nemala byť väčšia ako 1,2 m;
 • Polypropylénová fólia je položená tak, aby jej absorpčný povrch smeroval nadol k izolácii. Jeho spodný povrch by s ním navyše nemal prísť do styku;
 • Antikondenzačná fólia je tiež upevnená mechanickou zošívačkou alebo pozinkovanými klincami so širokou hlavou;
 • Inštalácia antikondenzačnej fólie sa vykonáva od odkvapu k hrebeňu strechy. V tomto prípade je film položený s prekrytím horizontálnych pruhov. Zvisle je materiál položený s prekrytím 15 cm, zvisle – najmenej 20 cm;
 • Spoje filmu by mali byť na úrovni krokiev a upevnené lepiacou páskou;
 • Pri inštalácii hydroizolačnej vrstvy je dôležité zaistiť rovnomerné natiahnutie fólie, aby neboli žiadne záhyby a vrásky. V centrálnej časti medzikrokvového priestoru by malo zostať prepadnutie až 1-2 cm, čo je nevyhnutné na odstránenie vlhkosti z drevených konštrukčných prvkov;
 • V procese kladenia filmu medzi ním a izoláciou je potrebné nechať medzeru najmenej 40-60 mm;
 • Spodný okraj filmu by v ideálnom prípade mal byť schopný odstrániť kvapkajúcu vlhkosť, ktorá vstupuje do žľabu;
 • Potom, čo dokončíte inštaláciu fólie, zaistite ju pásmi 3 x 5 cm, ktoré je potrebné pribíjať pozinkovanými klincami pozdĺž krokiev. Na lamely je nainštalovaná prepravka, ktorá je vybraná s prihliadnutím na vlastnosti konkrétneho strešného systému.

Čo je potrebné vziať do úvahy pri inštalácii antikondenzačnej fólie?

 • V procese inštalácie hydroizolačnej fólie je dôležité vylúčiť možnosť kvapkania vlhkosti z horného povrchu fólie na izoláciu;
 • Pokúste sa starostlivo izolovať miesta, kde sa film pretína, s prenikavými konštrukčnými prvkami, ako sú vetracie boxy, stĺpiky antén, kachle a krbové potrubia atď. Na priesečníku filmu s uvedenými prvkami je vo filme vytvorený lichobežníkový rez. V tomto prípade sa horné a dolné ventily stiahnu a upevnia na najbližší horizontálny prvok latovania alebo prenikajúcej časti pomocou tesniacej pásky. Bočné klapky sú podobne pripevnené k penetračnému prvku..

Skladovanie a preprava hydroizolačného materiálu

 • Odpoveď na otázku: „Ako uložiť hydroizolačnú fóliu na strechu?“
 • Pokladanie a spájanie hydroizolačnej fólie s hydroizolačnou páskou by sa malo vykonávať pri teplote nad +5 stupňov;
 • Sklad, kde je materiál skladovaný, musí byť chránený pred ultrafialovými lúčmi;
 • V procese vykladania a nakladania materiálu je dôležité zabezpečiť, aby nedošlo k poškodeniu obalu, pretože v tomto prípade sa zvyšuje riziko prasknutia samotnej fólie..

About the author