DIY hliníková inštalácia balkóna: podrobné pokyny pre vlastnú inštaláciu

V poslednej dobe balkón stále viac vyzerá ako jedna ďalšia miestnosť na odpočinok. Ľudia tam dávali stoličky a malé stolíky na vonkajšiu kávu. Urobte to pohodlnejšie a funkčnejšie. Čoraz menej často balkón začal pripomínať špajzu alebo miestnosť na ukladanie nepotrebných vecí. Aby bola krása nielen vnútorná, ale aj vonkajšia, ľudia sa začali uchýliť k hliníkovým zaskleniam. Tento dizajn má skutočne okrem moderného vzhľadu aj množstvo ďalších výhod..

Obsah:

Inštalácia hliníkového balkóna

Balkón je vo väčšine prípadov miestnosť, ktorá sa dodatočne nevyhrieva. Inštalácia ďalších sekcií batérie je náročná, nákladná a nepraktická. Boli sme zvyknutí vidieť s dreveným dnom alebo bridlicou. Rámy boli tiež obvykle drevené a krídla sa otvárali dovnútra. Tento dizajn, aj keď bol lacný, mal svoje nevýhody. Najmä v zime sa kvôli prasklinám na strome objavoval neustály prievan, sneh padal na rímsy umiestnené medzi hornou a dolnou časťou. Keď sa roztopí, voda sa môže dostať dovnútra miestnosti, a ak zasiahne mráz, pokazí to aj materiál, z ktorého je konštrukcia vyrobená. Ľudia sa preto čoraz častejšie začali uchyľovať k modernejším materiálom, ktoré nepodliehajú takým nevýhodám ako napríklad drevo. Väčšina ľudí necháva spodnú časť konštrukcie nepriehľadnú a horná časť je zasklená hliníkom alebo PVC. Niekedy je možné vidieť úplne zasklené balkóny. Pre tieto typy sa používajú výlučne hliníkové rámy. Moderné okenné krídla môžu byť posuvné aj otvárané smerom von. Prvá aj druhá možnosť výrazne šetria vnútorný priestor. Montáž balkóna z hliníka, ako aj z iného materiálu, má svoje výhody a nevýhody.

klady

Mínusy

Najdôležitejšou výhodou sú jeho náklady. Je to rádovo nižšie, ako keď sa používa napríklad plast. Aj s malým množstvom peňazí môžete svoj balkón premeniť. Slabé tepelnoizolačné vlastnosti. V regiónoch s krutými zimami táto možnosť nebude fungovať. Ale na druhej strane je tu technológia „teplého hliníka“, ktorá také problémy nemá..
Nízka hmotnosť. Štruktúra je dostatočne ľahká, aby sa dala ľahko nainštalovať v domoch, kde je zakázané balkón veľmi zaťažovať. Na výzdobu miestnosti nebude možné použiť iné materiály. Ak to zanedbáte, objaví sa nevratná chemická reakcia. Kov sa začne opravovať.
Požiarna bezpečnosť. Hliník sa nebude môcť vznietiť, keď ho zhora zasiahne napríklad cigaretový ohorok.

Pri výbere takého dizajnu môžete výrazne ušetriť na vnútornom priestore miestnosti. A systém posuvných okien vám umožní umývať ich pohodlne a pohodlne.

Ak sa chcete izolovať od vonkajšieho sveta, hlučných ulíc a užívať si teplo a pohodlie domova, potom je to to, čo potrebujete. Koniec koncov, konštrukcia hliníka vám umožňuje zlepšiť zvukovú izoláciu. Okrem toho je materiál odolný voči poveternostným podmienkam a teplotným rozdielom..

DIY hliníková inštalácia balkóna

Je samozrejme oveľa jednoduchšie zavolať tím profesionálov, ktorí môžu rýchlo nainštalovať hliníkový balkón. Koniec koncov, už majú svoju vlastnú schému práce, technológie a určité zručnosti. Ale s určitou zručnosťou nebudú žiadne problémy so samoinštaláciou. Aby ste to urobili, musíte najskôr vykonať niekoľko prípravných postupov. Koniec koncov, bude na nich závisieť výsledok všetkej práce:

 • Najprv sa odstránia staré rámy. Pri demontáži musí byť sila smerovaná rovnobežne s rámom a nie kolmo. V opačnom prípade existuje možnosť narušenia konštrukcie parapetu..
 • Potom sa musíte zbaviť častí upevňovacích prvkov a zvyškov betónu, ktoré neodišli so starým rámom a zostali na parapete.
 • Ak parapet nie je dostatočne vyrovnaný, môže byť dodatočne vyrovnaný maltou, aby sa naň následne upevnila hliníková konštrukcia. Ak je táto fáza prítomná, je lepšie odložiť inštaláciu balkóna, kým betónová zmes úplne nevyschne. Obvykle stačí jeden deň.
 • Na to, aby bol okenný rám spoľahlivejšie upevnený, je potrebné nainštalovať drevenú tyč s prierezom najmenej 50 milimetrov. To tiež vytvorí lepšiu tepelnú izoláciu medzi samotnou betónovou konštrukciou a hliníkovým profilom..

Aby bol proces inštalácie jednoduchší a pohodlnejší, musíte vykonať niekoľko prípravných krokov:

 • Všetky pohyblivé časti, ktoré sú na hliníkovej konštrukcii, sú odstránené. Táto akcia uľahčí ďalšie inštalačné práce..
 • Okná s dvojitým zasklením sú odstránené z „slepých“ oblastí rámu. Vďaka tomu sa pri montážnych prácach nepoškodia..
 • Pomocou samorezných skrutiek do kovu sú pozdĺž rámu okna pripevnené špeciálne dosky. Ich krok je nevyhnutne najmenej 700 milimetrov..
 • Zostavená konštrukcia je umiestnená na balkónovom zábradlí.
 • Na zarovnanie rámu v horizontálnej polohe musíte zobrať úroveň. Zo spodnej časti je rám upevnený samoreznými skrutkami.
 • Vertikálne rámy sú namontované pomocou drevených klinov. Potom sa do stien a do horného stropu vyvŕtajú otvory pomocou perforátora. Pri spojovacích prvkoch je lepšie použiť kotvu. Pred pripevnením konštrukcie k hornej časti je k nej priskrutkovaný priezor z tenkého kovu – pozinkovaný alebo železný kov s ochranným povlakom.
 • Ďalej musíte v spodnej časti rámu zostrojiť odliv. Upevnenie na hliníkový profil sa vykonáva pomocou samorezných skrutiek do kovu.
 • Použitím polyuretánovej peny sú všetky štrbiny a otvory vyfúknuté.
 • Potom príde rad na inštaláciu dvojitých okien v „slepých“ zónach.
 • Ten je návratom do predchádzajúcej polohy pohyblivých častí spojovacieho prvku.

Takéto jednoduché postupy pomôžu kvalitatívne nainštalovať balkón z hliníkového profilu a výrazne ušetria rozpočet na telefonovanie špecialistov.

DIY hliníkové rámy na balkón

Hliníkové rámy vydržia dlhšie ako drevo alebo iné materiály. Je to spôsobené tým, že tento kov nekoroduje. Životnosť hliníkového okenného rámu môže dosiahnuť päťdesiat rokov. Kov vôbec nevyžaduje žiadnu dodatočnú údržbu. Nie je toxický, nehorľavý a je považovaný za ideálnu možnosť, pretože nie je nebezpečný pre požiar. Rámy z neho sú odolné, spoľahlivé a flexibilné, takže môžete nainštalovať okná akejkoľvek veľkosti a vzhľadu. Dobrá tepelná vodivosť sa však považuje za hlavnú nevýhodu použitia hliníka na okenný rám. Tento nedostatok však projektanti rýchlo odstránili..

V súčasnosti sú na trhu dva druhy hliníkových profilov: studené a teplé. Prvý je oveľa lacnejší ako druhý, a ak vezmeme do úvahy jeho ďalšie charakteristické črty, potom je to vynikajúca možnosť pre okenný rám, ak balkón nebude po celý rok pôsobiť ako ďalšia obývačka. Rámy studeného profilu sú dostatočne tenké, takže je ľahké z nich vyrobiť posuvné krídla, ktoré ušetria plochu balkóna. Teplý profil obsahuje dodatočnú tepelne izolačnú štruktúru z polyamidu. Nachádza sa v strede medzi vnútornou a vonkajšou polovicou profilu. V tomto prípade sa rám s dvojitým zasklením stáva výrazne hrubším. Iba jedna vec môže človeka vydesiť – vysoké náklady. Ale keď bude balkón v zime slúžiť ako obytný priestor, rámy z teplého profilu sú ideálne. Módne hliníkové izolačné sklá môžu byť navyše skonštruované v modernom a rozmanitom dizajne a otvárané rôznymi spôsobmi..

Ako nainštalovať hliníkové rámy na balkón sami

Po zakúpení rámov so zodpovedajúcimi meraniami zostáva najdôležitejší bod – inštalácia. Vlastná montáž výrazne šetrí peniaze a vďaka podrobným pokynom to nebude ťažké. Prvým krokom je získanie pomôcok, ktoré budú užitočné pre ďalšiu prácu:

 • píla na kov;
 • vrkoč;
 • vŕtačka;
 • samorezné skrutky;
 • skrutky;
 • skrutkovač;
 • kefové tesnenie;
 • silikónový tmel odolný voči poveternostným vplyvom;
 • polyuretánová pena;
 • šesťhranný kľúč.

Pre vysokokvalitné zasklenie je potrebné vykonať akcie v nasledujúcom poradí:

S pomocou takejto inštrukcie montáž okenného rámu nespôsobí ťažkosti..

Ako nainštalovať hliníkovú lodžiu

Na lodžiu je lepšie použiť studené zasklenie v prípade, že sa balkón nezmení na samostatnú miestnosť. Hliníkové rámy vyzerajú slušne vďaka modernej metóde práškového lakovania. Sú oveľa pevnejšie a ľahšie ako plastové, čo uľahčuje proces inštalácie. Do miestnosti navyše vstupuje veľa svetla, pretože prakticky nezatmavuje priestor. Tieto návrhy nevyžadujú pravidelný zásah profesionálov na vykonávanie preventívnej údržby. Moderné prevedenie umožňuje vytvoriť šesťkrídlové okno, z ktorého každé krídlo je možné otvoriť samostatne. Tlak na ložiská klapkami je minimálny. Tým sa predlžuje životnosť. Vzhľadom na nízku hmotnosť rámov im každá lodžia ľahko odolá.

Hliníkové dvere sa ticho a hladko posúvajú a posúvajú. Pre tesné uzavretie je rám pripevnený špeciálnym blokátorom, ktorý je zvonku neviditeľný. Sila tenkého rámu je schopná udržať zasklenie lodžie až do výšky dvoch metrov. Hliníkové lodžie sa inštalujú iba vtedy, keď sa potrebujete maximálne chrániť pred vetrom alebo inými nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Na želanie je možné kombinovať posuvné a pevné krídla. Na hliníkovom profile sú spravidla dve alebo tri vodidlá. Každé video sa pohybuje vlastným spôsobom. Ak je to žiaduce, na lodžii je nainštalovaná moskytiéra. Je k tomu poskytnutý samostatný sprievodca..

Pri studených oknách sa spravidla inštalujú jednokomorové okná s dvojitým zasklením. V teplých oknách je tepelná vložka alebo tepelný most. Nachádza sa však v strede profilu, ktorého hrúbka nie je menšia ako 12 centimetrov. Pokiaľ je to žiaduce, hliníková konštrukcia môže byť kombinovaná s drevom. Potom pevnosť kovu a „dýchacie“ vlastnosti dreva pomôžu odolávať silnej kondenzácii. Okrem toho má strom vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a je šetrný k životnému prostrediu. Pri montáži hliníkovej konštrukcie na lodžiu najskôr odstráňte všetky pohyblivé otváracie prvky, aby ste uľahčili prácu z rámu. Aby sa zasklenie nepokazilo, musí sa odstrániť zo slepých oblastí. Ďalej sú montážne dosky pripevnené k rámu pomocou samorezných skrutiek. Potom je zostavená konštrukcia nainštalovaná do otvoru lodžie. Potom je rám zarovnaný s klinmi vo všetkých rovinách. Montážne dosky sú pripevnené k stenám a zhora. Potom sa skontroluje, ako hladko je rám nainštalovaný, a krídla sa vrátia do svojej predchádzajúcej polohy. Potom nasleduje proces tesnenia..

Urobte si svojpomocné zasklenie balkóna s hliníkovým profilom

Ako už bolo spomenuté, v procese zasklenia balkóna s hliníkovým profilom nie je nič zložité. Aj keď neexistujú žiadne relevantné zručnosti, potom vďaka podrobným pokynom nebude zasklenie ťažké. Ale niekedy chce človek obdivovať výhľady z okna bez akýchkoľvek obmedzení. Na tieto účely môžete použiť bezrámovú metódu zasklenia. Nie je o nič menej odolný a spoľahlivý ako s rámom. Hlavný nosný prvok konštrukcie v tomto uskutočnení je považovaný za hliníkový profil, ktorý je pripevnený k hornej doske..

Vodiaca lišta, známa tiež ako dolný profil, je pripevnená k parapetnému stĺpiku. Tvrdené sklo sa považuje za ohraničujúce časti konštrukcie; ich hrúbka by mala byť 6 až 8 milimetrov. Plátna sa pohybujú vďaka špeciálnemu posuvnému mechanizmu, ktorý je umiestnený v hornej časti profilu. Ak sú na balkóne nerovnomerné alebo zaoblené plochy, urobí sa tam kotúč. Kĺby panelov sú uzavreté páskou, ktorá umožňuje ľahký prechod svetla. Dvere sa postupne otvárajú. Pri výbere tohto typu zasklenia sa osobitná pozornosť venuje ukazovateľom ako spoľahlivosť, trvanlivosť a stabilita..

DIY video na inštaláciu hliníkového balkóna

Nezabudnite, že pri inštalácii hliníkového balkóna na vlastnú päsť musíte nechať medzery pre penu, dva alebo tri centimetre pod parapetom. Všetky manipulácie by sa mali vykonávať s prítomnosťou olovnice a úrovne. Video ukazuje dobrý príklad toho, ako správne namontovať hliníkový balkón vlastnými rukami:

About the author