DIY inteligentný dom

Je nepravdepodobné, že dnes môže byť niekto prekvapený pojmom „inteligentný domov“. Aj keď si málokto jasne uvedomuje, že inteligentný domáci systém je technológia, ktorá poskytuje v prvom rade primárnu podporu života a udržiavanie optimálnych environmentálnych parametrov, a za druhé, zábavu a pohodlie..

Väčšinu z toho, čo tieto technológie umožňujú, je možné ľahko zorganizovať v bežnom mestskom byte pomocou dostupných riešení..

Obsah:

Udržiavanie zdravej mikroklímy

Táto úloha je jednou z hlavných úloh, ktoré systém inteligentnej domácnosti vykonáva. Ak rozložíme túto úlohu na jej zložky, môžeme dospieť k záveru, že pohodlná mikroklíma pozostáva z určitej vlhkosti, teploty a pravidelnej obnovy okolitého vzduchu. Technické prostriedky na dosiahnutie tohto cieľa sú dnes široko dostupné. Napríklad akúkoľvek modernú klimatizáciu je možné naprogramovať na reguláciu teploty vzduchu. Mnoho moderných zariadení vám tiež umožňuje ovládať úroveň vlhkosti. Väčšina moderných modelov je vybavená aj funkciou vykurovania. Táto funkcia je k dispozícii v mnohých rozdelených systémoch..

Ovládanie kúrenia

Plne zimné vykurovanie samozrejme nenahradí klimatizáciu. Je však možné regulovať činnosť radiátorov? Ústredné kúrenie v byte funguje podľa vlastných pravidiel a nie je neobvyklé, že teplota za oknom je kladná a batérie v byte sú horúce. Je nepravdepodobné, že takýto dom možno nazvať „inteligentným“.

Inteligentné ovládanie domácnosti je dôležitou súčasťou vytvárania príjemného životného prostredia. Inteligentnosť ústrednému kúreniu môžete pridať pomocou zariadenia, akým je napríklad automatický termostat pre radiátory. Jeho konštrukcia obsahuje termostatickú hlavicu s regulačnou rukoväťou a ventil, ktorý sa zarezáva do potrubia, ktoré dodáva chladiacu kvapalinu do chladiča. Otáčanie gombíka termostatu vám umožňuje zvoliť hodnotu teploty vzduchu a následne zariadenie automaticky udržiava túto teplotu, kým sa nezmenia nastavenia. V závislosti od zvolených nastavení môže každé vykurovacie zariadenie súčasne pracovať v individuálnom režime..

Systém "teplá podlaha"

Vytvorením inteligentného domu vlastnými rukami získate výhodu výberu iba tých systémov, ktoré sú skutočne potrebné. Nemenný komponent, bez ktorého spravidla nemôže fungovať ani jeden inteligentný dom – elektrické podlahové vykurovanie. Inteligentný dom, ktorého vybavenie je veľmi rozmanité, zahŕňa inteligentné riadiace systémy pre podlahové vykurovanie, ktoré vám umožňujú zvoliť rôzne režimy vykurovania: môžete ovládať teplotu nielen podlahy, ale aj vzduchu v miestnosť, nastavte teplotné limity pre rôzne podlahové krytiny, pracujte s programovým systémom pomocou vstavaného časovača.

Dotykový panel inteligentného systému je namontovaný v obyčajnej zásuvkovej skrinke. Inteligentný dizajn domácnosti môže zahŕňať množstvo dokonca neštandardných riešení: systém podlahového vykurovania je v skutočnosti možné použiť nielen na podlahu, ale aj na takmer akýkoľvek povrch. Napríklad na steny do kúpeľne.

Zabezpečenie

Systém „inteligentnej domácnosti“ sa samozrejme neobmedzuje iba na vytváranie a udržiavanie príjemnej mikroklímy. Nesmieme zabúdať ani na tak dôležitú úlohu, ako je zaistenie bezpečnosti. Táto úloha pozostáva spravidla z dvoch častí – organizácie požiaru a organizácie poplachu proti vlámaniu..

Požiarny hlásič

Inštalácia požiarneho poplachu vyžaduje starostlivý prístup k inštalácii a návrhu umiestnenia detektorov v oblasti objektu. V každej miestnosti, okrem miestností s vysokou vlhkosťou (toalety a kúpeľne), musia byť nainštalované najmenej dva konvenčné alebo jeden adresovateľný detektor. Adresné detektory sú oveľa drahšie. Požiarne hlásiče sú navyše rozdelené na manuálne – sú inštalované pri východe z domu, tepelné hlásiče sú inštalované v kuchyniach a garážach a detektory dymu – pre všetky ostatné miestnosti. Kábel, pomocou ktorého je nainštalovaný protipožiarny systém, musí zaistiť jeho činnosť počas požiaru. Odporúča sa položiť kábel do vlnitej rúrky. Na uľahčenie použitia a inštalácie káblov je potrubie uložené za falošnými stenami, zavesenými stropmi alebo do drážok.

Pri inštalácii inteligentného domu nezabudnite na ovládací panel – sú k nemu pripojené všetky detektory. Panely sú okrem detektorov rozdelené na analógové a adresové. Prvá je takmer polovičná cena. Na upozornenie na požiar je namontovaný svetelný a zvukový hlásič.

Ak je dom postavený a kladenie káblov k detektorom nie je možné, použije sa rádiokanálový systém. Líši sa od kábla iba v nákladoch na vybavenie. Ak si sami nainštalujete toto zariadenie, nebude to stáť oveľa viac. Najväčšou výhodou tohto systému je, že sa ľahko a rýchlo inštaluje..

Bezpečnostný alarm

Rovnako ako požiarny poplach má systém EZS dva stavebné systémy: adresné a konvenčné. Väčšinu požiarnych poplachových zariadení je možné použiť aj na bezpečnostné účely. To výrazne znižuje náklady na systém a eliminuje potrebu inštalácie dodatočného vybavenia. Na zaistenie ochrany domu sú na krídlach okien, dverí, garážových brán inštalované magnetické kontaktné detektory, ktoré reagujú na prerušenie kontaktu, volumetrické detektory inštalované v rohoch miestnosti a upozornené na tepovanie skla.

Implementácia sa nelíši od organizácie požiarneho poplachu, vykonáva sa tiež v dvoch fázach (drôtový systém) alebo v jednom (rádiový kanál). Prvou fázou je inštalácia vstavaných káblových výrobkov pred dokončením a omietkou. Druhá etapa spája hlavné prvky systému.

Osvetlenie

Program inteligentnej domácnosti vám umožňuje organizovať riadené obvodové osvetlenie. Centrálne ovládanie je možné vykonať tak, že osvetlenie sa zapne v závislosti od úrovne osvetlenia na ulici. To poskytuje značné úspory vo financiách aj v čase, ktorý je zvyčajne potrebné vynaložiť na zapnutie svetiel. Aj keď existujú zariadenia na spínanie času, čas zapnutia je stále potrebné upraviť. Oblačnosť tu hrá dôležitú úlohu a čas západu a východu slnka je každý deň iný..

Tu je príklad toho, ako je možné organizovať osvetľovací systém.

Mozog „inteligentného domu“

Najdôležitejším prvkom systému je centrálna riadiaca jednotka. Pre malý systém je regulátor vhodný ako blok a pre veľký systém počítač. Počítač ako hlava systému poskytuje jednoduché ovládanie, flexibilitu, všestrannosť a rozšíriteľnosť. Umožňuje vám vyriešiť obrovské množstvo rôznych úloh v rámci systému. Vďaka prítomnosti veľkého počtu dostupného softvéru, rámcov, knižníc je možné nasýtiť centrálny aparát systému rozsiahlou funkčnosťou. Počítač sa úplne vyrovná s úlohou integrovať jednotlivé jednotky a vytvoriť jeden systém „Smart Home“.

Na zaistenie maximálnej bezpečnosti centrálneho servera je lepšie použiť operačný systém Linux: funguje stabilnejšie ako ostatné a je naň napísaných veľmi málo vírusových programov. Počítač by mal byť nainštalovaný v príjemnom vnútornom prostredí. Ak je v tomto operačnom systéme ťažké pracovať, môžete použiť obvyklý systém Windows, ale mali by ste sa starať o dobrú antivírusovú ochranu.

About the author