DIY kladenie tehál

Existuje mnoho typov základov. Ak je pri stavbe obytných budov potrebné striktne dodržiavať projektovú dokumentáciu, v ktorej je už položený typ základu, potom sa so súkromnou výstavbou prístavieb, kúpeľov alebo akýchkoľvek iných malých štruktúr môžete pokúsiť ušetriť. Najviac rozpočtový je plytký murovaný základ. Nevyžaduje veľké množstvo drahých materiálov, objemné práce na zemi a potrebu používať stavebné stroje. Všetky práce je možné vykonať nezávisle a pomerne rýchlo. Článok sa zameria na rôzne vlastnosti a metódy kladenia tehlového základu.

Obsah:

V ktorých prípadoch je možné položiť základ z tehál

Podľa konštrukčných prvkov sú všetky základy rozdelené na páskové, stĺpcové a monolitické. Tieto sú naliate betónom a sú pevnou železobetónovou konštrukciou, preto tento typ základu nie je položený s tehlami..

Pokiaľ ide o pásku a stĺpce – v určitých prípadoch môžu byť vyrobené výhradne z tehál. Zároveň je však dôležité splniť niekoľko požiadaviek:

 • tehla by mala byť najtrvanlivejšia, skúsení stavitelia odporúčajú zvoliť pálenú červenú tehlu, ktorá sa predáva ako chybná za výrazne nižšiu cenu. Jeho defekty sú v prípadných vypuklinách a metalizovaných miestach. Toto nijako neovplyvňuje pevnostné charakteristiky;
 • na cementovú suspenziu sa kladie tiež množstvo požiadaviek. Mal by byť pripravený v pomere 3 dielov piesku a 1 dielu cementu. Stupeň suchého cementu by mal byť čo najvyšší, minimálna prípustná hodnota je M400. Pretože murivo bude často v prostredí s vysokou vlhkosťou, odporúča sa do zmesi pridať hydroizolačné prísady;
 • pri stavbe stĺpového základu z tehál by mala byť pod každú podperu umiestnená hydroizolačná vrstva. Ak je vyrobená páska, potom je celá oblasť pod základom vodotesná. Táto fáza je žiaduca, ale ak je hladina podzemnej vody iba 1,5 metra alebo viac, musí sa to urobiť;

 • pri pokládke pásového základu by mala byť podrážka stále vyliata z betónu pieskovým vankúšom vyrobeným všetkými technológiami. To nielen zvýši možné zaťaženie základne, ale tiež ochráni praskanie muriva pred zdvíhaním pôdy;
 • pred položením základu sa odporúča vykonať geodetické práce. To vám umožní presne vypočítať požadovanú hĺbku základu v súlade so zaťažením, ktoré sa na neho očakáva. Tehlové základy sa však najčastejšie vyrábajú pre ľahké domy alebo prístavby, a preto na ne nekladú špeciálne požiadavky..

Voľba tehly na položenie základu

Jednou z najdôležitejších vlastností tehly, ktorej by ste mali venovať pozornosť, je jej značka. Kóduje 2 z jeho hlavných parametrov: M (zaťaženie na cm2) a F (mrazuvzdornosť).

 • Na nadáciu sú vhodné nasledujúce typy:
 • M-150;
 • M-175;
 • M-200;
 • M-250;
 • M-300.

 • Indikátory odolnosti proti mrazu by mali byť F 35-100. Zohľadňuje sa aj ukazovateľ absorpcie vody, odporúča sa zvoliť jeho hodnotu v rozmedzí 6-20%. Toto je obzvlášť dôležité pre základy, ktoré budú umiestnené pod zemou..
 • Nepoužívajte vápenno-biele tehly. Má veľmi nízku odolnosť proti vlhkosti a keď na jeseň zvlhne, v zime začne praskať. Pri položení základu zo silikátových tehál sa rýchlo zvlhne a rozpadne, čo povedie k deformácii základne a celej konštrukcie. Toto nebude možné opraviť svojpomocne a nariadenie stavebníkom opraviť chybu sa bude rovnať cene nového základu..
 • Na položenie základu sú vhodné iba červené tehly, ale nie všetky. Výrobcovia, ktorí hľadajú nižšiu cenu, často šetria na kvalite streľby. Navonok to nie je možné rozlíšiť, ale celkom viditeľné praskliny sa objavia niekoľko rokov po výstavbe. A po 6-10 rokoch sa úplne rozpadne.
 • Najlepšie sedí slínková tehla. Tento typ keramických tehál, ale na jeho vypaľovanie sa používa vyššia teplota, ktorá presahuje 1 200 ° C. Vďaka tomu je veľmi trvanlivý a odolný voči vlhku a mrazu. Preto sú pre ne často vytýčené chodníky a cestičky. Ale je vhodná iba plná tehla, výrobky s dutinami nie sú vhodné na položenie základov. Pokiaľ ide o pevnosť, hoci nie sú nižšie ako pevné náprotivky, voda, ktorá sa hromadí v dutinách, v zime zamrzne a zničí celú štruktúru. Má však nevýhodu, kvôli ktorej sa táto tehla v Rusku prakticky nepoužíva – to je jej vysoká cena. Takmer všetok tovar, ktorý je prezentovaný na stavebnom trhu, je dovážaný.

Dôležité: žiaruvzdorné tehly, ktoré nemôžu tolerovať vysokú vlhkosť, nie sú vhodné ani na kladenie tehlového základu..

Rada:

 • v niektorých prípadoch tehliari odporúčajú dodatočnú ochranu tehlového základu pred vlhkosťou nanesením silného roztoku cementovej omietky. Ale to bude len dodatočné opatrenie, okrem základnej hydroizolácie. Pretože samotný betón nie je schopný úplne chrániť pred vodou a sám sa časom zrúti;
 • pri kladení tehlového základu vlastnými rukami je dôležité dodržiavať všetky tie pravidlá, ktoré sa vzťahujú na steny. Ide o hrúbku švu, výstuž, vodorovnú a zvislú úroveň atď..

Fotografia murovaného základu

Výpočty tehlového základu

 • Predtým, ako začnete pokladať tehlový základ, musíte presne vypočítať veľkosť základov a množstvo materiálov, ktoré sú na to potrebné. Prvý parameter pochádza zo zaťaženia, ktoré bude aplikované na základňu (materiál stien a podláh, počet podláh a typ pôdy). Tieto rozmery sú už spravidla zahrnuté v projekte. V každom prípade by však mala byť šírka základu najmenej o 5-7 cm väčšia ako hrúbka stien, v budúcnosti to umožní pohodlné umiestnenie podlahových guľatín prvého poschodia..
 • Najprv musíte vypočítať požadovaný počet tehál. Rozmery červených tehál sú štandardné (25x12x6,5). Približné ceny produktov ruských tovární sa pohybujú od 10 do 15 rubľov / kus. Dovážaný analóg stojí 70-100 rubľov / kus.
 • Ďalej vypočítajte požadovaný objem riečneho piesku a riečneho piesku pre vankúš a betónové riešenie. Ich priemerné dnešné náklady sú 400 rubľov / t a 700 rubľov / t..
 • Na murovanie sa cementová malta vyrába v malých častiach samostatne. Takže si musíte kúpiť požadovaný počet vriec cementu, z ktorých 50 kg stojí 250 rubľov. Ak neexistuje žiadna vhodná suchá miestnosť na skladovanie, je lepšie kúpiť v malých dávkach. Keď je vonku, dokonca aj pod prístreškom, sa rýchlo zničí od vlhkosti.

 • Na hydroizoláciu je výhodnejšie použiť bitúmen, základný náter alebo akýkoľvek iný náterový materiál. Na základ 6 x 10 metrov stačí v priemere jedno vedro v hodnote 1 000 – 1 500 rubľov.
 • Na spevnenie tehlovej konštrukcie sa používa výstuž. Pri práci je cez niektoré rady položená výstužná murovaná sieťovina z drôtu s priemerom 4-6 mm a v pozdĺžnom smere sú upevnené výstužné vlnité tyče s priemerom 6-8 mm.

Je teda možné vypočítať náklady na položenie tehlového základu pre nezávisle vykonávanú prácu. Môžete si však objednať služby murárov, pretože špeciálna estetika sa nevyžaduje, potom ich práca bude stáť menej ako pri stavbe stien.

Vlákno z tehlového pásu

Prípravná fáza

 • Pri stavbe domu sa odporúča urobiť pásový základ, ktorý prebieha po obvode budovy a pod všetkými nosnými stenami. Bude to vyžadovať veľa výkopových prác, veľa tehál a malty, to všetko vedie k značným nákladom. Pri stavbe stodoly, kúpeľného domu alebo malého vidieckeho domu pomocou rámovej technológie alebo z baru je dovolené vyrobiť lacnejší stĺpcový základ z tehál.
 • V každom prípade by pred objednaním projektu domu malo byť vykonané geodetické posúdenie, ktoré sa stane odporúčaním pre požadovaný základ. Niekedy je potrebné vyrobiť betónový základ s hromadami siahajúcimi pod úroveň mrazu pôdy. V ostatných prípadoch stačí plytký tehlový základ na pieskovom vankúši..
 • Ďalej začnú označovať a kopať zákop pod tehlovým základom. Jeho šírka sa vypočíta zo šírky samotnej základne a vzdialenosti, ktorá je potrebná na položenie hydroizolačnej vrstvy na oboch stranách. Ak sa pôda dvíha (najčastejšie hlina), bude potrebná zásyp, z tohto dôvodu sa šírka priekopy výrazne zvyšuje.

Etapy práce

 • Prvá vrstva je pieskový vankúš, jeho výška by mala byť najmenej 15 cm. Piesok je vyrovnaný a zhutnený vibračnou doskou. Ak nie, potom môžete piesok jednoducho vysypať z hadice sprejom. V dôsledku toho by sa mal získať plochý, zhutnený vodorovný povrch..
 • Nasleduje hydroizolácia. Odporúča sa používať moderné polymérne materiály, ale strešný materiál je tiež vhodný, ak chcete ušetriť peniaze. Je zložený v niekoľkých vrstvách s prídavkami na stenách..

Schéma kladenia tehlových základov

 • Ďalší krok je odporúčaný, ale voliteľný. Položí sa debnenie a naleje sa betónová základňa vysoká 10 cm. Tým sa výrazne zvýši únosnosť základu, najmä pri vystužení betónovej vrstvy výstužou zo sklenených vlákien.

 • O niekoľko dní neskôr, keď roztok dosiahne svoje maximálne pevnostné charakteristiky, začnú pokladať. Začínajú od rohov. Švy sú vyrobené z bežných vnútorných švov, ale ak už nie sú žiadne ďalšie omietky, je lepšie ich zarovnať.
 • Cementová omietka je však dôležitou ochrannou vrstvou tehál pred vlhkosťou. Preto je spôsob nanášania malty v spodnej časti základu a v suteréne odlišný. Ak sú teda spodné švy úplne vyplnené maltou, potom v nadzemnej časti by malta nemala dosiahnuť okraj tehly o 1 cm. Tým sa zvýši priľnavosť omietky.

Rada: na problémových pôdach, ako sú: zdvíhanie, s blízkou hladinou podzemnej vody, sa vykonáva vystuženie.

 • Keď je murivo dokončené, musíte ho nechať niekoľko týždňov, kým cementová malta úplne nezaschne..
 • Hore bolo povedané o potrebe opustiť široký priekop po celom obvode. Teraz, keď murivo úplne stálo, nadišiel čas vyplniť tieto medzery. Jeho účelom sú drenážne funkcie, ktoré prispievajú k rýchlemu odstráneniu roztavenej vody zo základu. Na vysypanie je preto vhodný piesok, piesok, drvený kameň alebo jemný stavebný odpad. Na vrchole takéhoto výkopu je umiestnená slepá oblasť, ktorá nalieva betón pod svah od domu.
 • Pred začatím stavby samotných stien domu je horná časť tehlového základu vodotesná.

Zákopová tehla na základovom videu

Ako správne spevniť tehlový základ

Keď ste si vybrali tento typ základu na nestabilnej pôde, musíte sa navyše postarať o spoľahlivosť základu a čo najviac posilniť štruktúru.

 • Kovanie je umiestnené v 2 pásoch, po 2 radoch. Je dôležité, aby bol úplne ponorený do cementovej malty a pokrytý ním na niekoľko milimetrov. Takýto šev bude okamžite viditeľný – je hrubší ako ostatné..
 • Ako výstužný materiál sa používajú skrútené oceľové alebo sklolaminátové tyče. Nachádzajú sa vo vzdialenosti 5-6 cm od okraja základne pásu po celom jeho obvode.
 • Na priečne vystuženie sa odreže a položí sieťovina s tenkým priemerom drôtu.

Stĺpcová tehlová základňa

Práve stĺpové základy sú často kladené z tehál. Ale ako všetky návrhy, majú svoje vlastné výhody a nevýhody..

 • Medzi výhody patrí nízka cena, nie je potrebné budovať slepú oblasť, schopnosť urobiť to sami, ideálne na stavbu prístavby alebo verandy..

 • Existujú však aj významné nevýhody: vyžaduje sa vysokokvalitná hydroizolácia, sú náchylnejšie na sily zdvíhania pôdy v mraze, absenciu suterénu a nízku odolnosť voči mechanickému tlaku..

Neodporúča sa inštalovať stĺpový základ z tehál, ak:

 • silný svah miesta a výškový rozdiel pod základom presahuje 2 m;
 • slabá pohyblivá pôda, v priebehu času budú stĺpiky žmurkať;
 • ílovité alebo rašelinové pôdy;
 • plánuje sa postaviť dom z ťažkých materiálov, ako sú tehly, penové bloky alebo železobetónové dosky;
 • plánuje sa vybavenie suterénu alebo suterénu.

Tvar nosných stĺpikov je vždy štvorcový alebo obdĺžnikový. Veľkosť ich úseku priamo závisí od vypočítaných parametrov základovej plochy, ktoré sú predpísané v projekte.

Pre ľahkú jednopodlažnú štruktúru stačí zvoliť veľkosť podpery v tvare štvorca so stranou 38 cm. Alebo môžete štruktúru posilniť tým, že podpery budete mať obdĺžnikové so stranami 38 x 51 cm. Stĺpy umiestnené vo vnútri základu pod nosnými stenami sa spravidla zmenšujú, stačí urobiť úsek 25×38 cm. Pri stavbe dvojpodlažného domu, aj keď je vyrobený z ľahkých materiálov, by mala byť veľkosť vonkajších a vnútorných tehlových stĺpov najmenej 51 x 51 cm.

Tehlové stĺpové základy sú rozdelené do dvoch hlavných typov v závislosti od stupňa výskytu:

 • pochovaný vhodné pre miesto s nízkym stolom podzemnej vody, ktoré sa nachádza v hĺbke 1,5-2 m, to znamená pod úrovňou zamrznutia pôdy;
 • povrchné optimálne pre piesočnaté typy pôdy, keď stačí prehĺbiť iba 40-80 cm.

Stĺpcový základ. Technológie

 • Keď máte po ruke projekt alebo aspoň základný plán, môžete sa pustiť do práce. Miesto pod ním by malo byť dosť rovnomerné, ale jamy nemôžete naplniť bezprostredne pred začatím práce. Pôda nebude dostatočne hustá a po prvej zime bude stĺpik krivý.
 • Potom sa značenie vykoná pomocou špagátu. Najprv sa určia uhly, skontroluje sa ich uhlopriečka a keď existuje presná dôvera v správne umiestnenie, kolíky sa zatlčia. Medzi nimi sa pevne natiahne lano, ktoré bude hranicou vonkajších strán zostávajúcich pilierov pozdĺž obvodu.
 • Ďalej sú vykopané dokonca aj obdĺžnikové alebo štvorcové jamy do hĺbky asi 60-70 cm a s okrajom po stranách na následné plnenie..

 • V spodnej časti je v každej jame vyrobený pieskový vankúš. Za týmto účelom sa na dno položí geotextília, ktorá prepúšťaním vody ochráni piesok pred prienikom do zeme. Na vrch sa naleje piesok alebo jemný drvený kameň vrstvou 10-15 cm. Potom, čo je vyrovnaný a opatrne narazený.
 • Na výsledný vankúš z piesku alebo drveného kameňa sa položí vrstva rolovanej hydroizolácie, napríklad strešnej lepenky. Ochráni spodný rad tehál pred vodou, ktorá bude stúpať zospodu..
 • Rovnako ako pri pásových základoch môžu byť tehlové stĺpiky vystužené betónovou podrážkou. To platí najmä vtedy, keď boli v počiatočnom štádiu stavby vykonané zmeny v dizajne domu, ktoré vedú k ťažšej konštrukcii. Najprv sa položí výstužná sieťovina z tenkého drôtu (s priemerom 3 až 5 mm), na ktorú sa naleje vrstvou betónu s hrúbkou 20-25 cm. V závislosti od značky a kvality malty bude úplné stuhnutie a schopnosť prejsť priamo na murivo trvať 2 až 3 dni..
 • Na položenie tehlového základu je roztok pripravený na báze cementu M-500 alebo M-400, ale nie nižšie. Pri inštalácii štvorcovej podpery sú v jednom rade umiestnené 4 tehly.
 • Pre vysokokvalitnú prácu je dôležité urobiť zúženie a vystuženie, ktoré umožňuje horizontálne posilnenie základových podpier. Každé 4 rady (30 cm) sa do roztoku položí výstužná sieť z drôtu 5-6 mm.
 • Na tých miestach, kde bude priesečník stien, sú namontované najsilnejšie podpery. Sú vyrobené z dvoch tehál s prierezom 51 x 51 cm. Na tom istom mieste, kde bude zaťaženie výrazne menšie, postačuje veľkosť 38 x 38 cm so vzdialenosťou 1,5 až 2 metre medzi nimi.

 • Rovnako ako pri stavbe akéhokoľvek základu je dôležité, aby všetky tehlové stĺpy boli striktne v jednej horizontálnej rovine. Preto je každý nový rad muriva kontrolovaný úrovňou. Samotné stĺpiky sú tiež starostlivo kalibrované pomocou olovníc, aby uhol sklonu nepresiahol dva stupne. V opačnom prípade sa nekvalitný základ rýchlo stane nepoužiteľným a povedie k zničeniu celej budovy..
 • Murivo sa teda naďalej vychováva, až kým nie je základ na úrovni 20 od povrchu Zeme. Ak je na mieste svah, výška všetkých tehlových pilierov sa upraví na ten, ktorý sa nachádza v najvyššom bode.
 • Pretože je murivo vyrobené z polovice tehly, výsledkom je obdĺžniková alebo štvorcová podpera s prázdnou dutinou v strede. Niekedy sú dovnútra umiestnené betónové bloky, ale je vhodnejšie znížiť výstužné tyče tam a všetko naplniť betónom.

 • Po ukončení prác na položení tehlového základu prichádza okamih jeho hydroizolácie. Najvýhodnejšie je použiť hotový základný náter a natrieť všetky steny podpery. Alebo použite zahriaty bitúmen. Na hydroizoláciu sú umiestnené vodorovný povrch, strešný materiál alebo moderné solpimer-bitúmenové rolovacie membrány. V tejto forme sa nechajú načerpať silu a týždeň schnúť..
 • Teraz je čas vyplniť voľný priestor okolo podpier. Je naplnený struskami, drveným kameňom alebo troskou.

Prehĺbený tehlový základ sa vyrába menej často. Ukazuje sa, že je to príliš náročné na prácu, pretože pre každú podperu musíte vykopať 2-metrovú dieru, čo je veľa potrebné. Okrem toho nebude možné dokončiť položenie celej výšky stĺpika naraz, čo znamená, že jeho postavenie bude vyžadovať nielen veľa úsilia, ale aj veľa času. Ale ak napriek tomu existuje túžba vyrobiť presne tento druh (napríklad sú prítomné tehly), potom bude technológia plne zodpovedať plytko zakopanému analógu.

Tipy na stavbu tehlového základu

 • Ak je podzemná voda hlboká a pôda je piesočnatá a nepodlieha námahe.
 • Vhodný ako lacný základ pre ľahké hospodárske budovy, kúpele, garáže.
 • Vhodné sú iba červené tehly zo slinku. Mrazuvzdorné a pevnostné charakteristiky by mali byť medzi maximom v rade.
 • Vzhľadom na hydrofóbne vlastnosti tehál bude potrebná vysokokvalitná hydroizolácia..
 • Vystuženie nadácie je povinné.
 • Ak je základ určený pre obytnú budovu, nemali by ste šetriť na betónovom základe. Toto je voliteľné pre menšie štruktúry..

About the author