DIY kuchynská dekorácia v Chruščove. Možnosti umiestnenia plynového kotla v kuchyni

Chruščov sú malé byty, ktoré boli aktívne postavené a rozdávané ľuďom v minulom storočí s cieľom vyriešiť problém ubytovní a komunálnych bytov. Plánovalo sa, že toto bývanie bude dočasné a o desať až dvadsať rokov každá rodina nahradí Chruščova veľkým priestranným bytom. Plány sa však prakticky nesplnili. V Chruščove žije veľký počet rodín a problém malých miestností zostáva. Kuchyňa je najobľúbenejším miestom v byte, kde sa zhromažďujú všetci členovia rodiny za stolom. Ako zariadiť kuchyňu tak, aby všetky najdôležitejšie predmety boli umiestnené v malom priestore a pre každú osobu bol stále priestor aspoň na minimálny priestor. Otázka je ťažká, ale riešiteľná. Zvážte možné plány umiestnenia nábytku a domácich spotrebičov, plynového kotla a ďalších dôležitých vecí.

Obsah:

Možnosti dizajnu kuchyne v Chruščove

Kuchyňa v Chruščove je skutočne malý priestor. Plocha miestnosti sa pohybuje od piatich metrov štvorcových do sedem a pol, výška stropu nepresahuje dva a pol metra, v zriedkavých prípadoch môžete vidieť byty s výškou stropu dve sedemdesiat. Takmer každá z týchto kuchýň je vybavená plynovými ohrievačmi vody a prepletenými rúrkami, vďaka ktorým je miestnosť vizuálne menšia a kazí celý vzhľad. Ale v malých miestnostiach existujú aj pozitívne aspekty: steny najčastejšie nie sú nosné, čo umožňuje ich obnovu a demoláciu. Ďalším bodom je, že návrhári nábytku berú do úvahy skutočnosť o rozsiahlom počte takýchto bytov a ponúkajú veľký počet dizajnových riešení, ako vyzdobiť izbu s maximálnym komfortom.

Problém mnohých obyvateľov, majiteľov domov Chruščova, vyriešili kreatívni remeselníci a ponúkli niekoľko možností riešenia tejto situácie:

 • Kombinácia kuchyne a obývačky – pre kuchyne, ktoré nie sú vybavené plynom, je toto riešenie povolené a je to dobrá voľba. Vyňatie stolu mimo kuchyne zvýši pracovný priestor a urobí miestnosť priestrannejšou. Priestor bude slúžiť aj na rodinnú rekreáciu alebo komunikáciu a matka, keď sa bude pripravovať na jedlo, bude môcť ovládať voľný čas malých detí alebo domáce úlohy. Nevýhodou takéhoto riešenia bude šírenie nepríjemných kuchynských pachov po celom byte a hluk z kuchyne, ktorý môže ráno rušiť rodinných príslušníkov..
 • Rozšírenie kuchyne na úkor susedných miestností – to sa dá dosiahnuť presunutím priečky medzi miestnosťami alebo čiastočným vybúraním priečky. Týmto spôsobom môžete zväčšiť priestor a pridať centimetre..
 • Posuvné dvere alebo otvorené dvere – klasické krídlové dvere zaberajú veľa užitočného priestoru, aby nepreplňovali už aj tak malú plochu, odborníci radia nainštalovať skladacie alebo posuvné dvere. Ak kuchyňa nie je splyňovaná a je možné získať povolenie na rekonštrukciu, potom za predpokladu, že je otvor otvorený alebo prevedený vo forme oblúka, plocha miestnosti sa zvýši nielen vizuálne.
 • Zmena okenného parapetu na dosku – implementácia takejto akcie pomôže ušetriť miesto a zvýšiť funkčnosť kuchyne. Použitie okenného parapetu ako stolu poskytne ďalší voľný priestor. Je to jednoduché: stačí vymeniť okenný parapet na povrch stola a pripevniť dodatočnú podperu na dosku stola – nohy. Získate plnohodnotný stôl, a ak tiež urobíte jeho povrch pohyblivým, potom po jedle bude možné stolnú sklopiť alebo odstrániť, čím sa uvoľní miesto..

 • Použitím moderných trendov – minimalizmu a jednoduchých klasík – pri výbere štýlu môžete situáciu výhodne poraziť správnym a jednoduchým usporiadaním nábytku. Na zdobenie malej kuchyne je predovšetkým vhodný japonský, škandinávsky, minimalizmus, ekologický alebo high-tech štýl. Ak máte radi klasiku alebo etnický štýl, potom použitie dekoru v menších dávkach a dôraz na svetlé odtiene vám umožní uplatniť váš obľúbený štýl.
 • Svetlé steny a ľahký nábytok – dôraz na monotónnosť a svetlé odtiene vizuálne zväčší miestnosť a zníži neporiadok nábytku..
 • Pri použití povrchových úprav, ktoré vytvárajú vizuálnu ilúziu, môžete steny vizuálne oddialiť a vytvoriť dojem priestrannosti. Osobitná pozornosť by sa mala venovať linoleu a parketám; je vhodnejšie použiť vzor rybej kosti, čo prispieva k „tlačeniu“ priestoru. Fotomurálky s perspektívnymi alebo zvislými pruhmi odbremenia kuchyňu od pocitu stiesnenosti.

Renovácia kuchyne v Chruščove

Napriek tomu, že kuchyňa v Chruščove je malá, nie je vôbec ľahké v nej vykonávať opravy. Materiály na opravy budú vyžadovať trochu, ale priestor pre priestor vôbec nebude. Aby ste si predstavili plán práce, musíte sa zoznámiť s odporúčaniami na prípravu a vykonávanie opráv v malých miestnostiach:

 • Príprava na opravu zahŕňa úplné uvoľnenie zo všetkého nábytku a domácich spotrebičov, všetko, čo je možné premiestniť, sa vyberie, zvyšok sa demontuje: potrubia, vodovodné potrubia, kanalizačné potrubia.
 • Dokončenie všetkých povrchov je odstránené: steny, podlaha, strop.
 • Ak sa plánuje zmena okenných a dverných otvorov, budú tiež odstránené.
 • Okno sa vloží ako prvé a až potom práca pokračuje..

Dizajn budúcej zrekonštruovanej kuchyne je možné vytvoriť nezávisle alebo môžete použiť množstvo odporúčaných.

Pri opravách je hlavnou vecou rozhodnúť sa o koncepte, rozhodnúť sa pre štýl, vypočítať výkon elektrického zariadenia a rozhodnúť, kto opravu vykoná: sám alebo tím najatých špecialistov.

Berúc do úvahy špecifiká miestnosti, jej malú veľkosť, tím sa s opravou vyrovná rýchlejšie a lepšie. Ale ak ste pripravení aktualizovať kuchyňu sami, tak prečo nie.

Pri začatí opravných prác budete musieť vziať do úvahy veľmi obmedzený priestor a nevhodné rozloženie vodovodných potrubí a nie veľmi dobrú kvalitu všetkej komunikácie.

Vopred by ste mali premýšľať nad umiestnením kuchynského vybavenia a čo najracionálnejšie využiť všetky povrchy. Ako už bolo uvedené, miesto parapetu je možné prispôsobiť doske a mikrovlnnú rúru je možné pripevniť na stenu bez toho, aby ste zaberali voľný priestor v kuchyni..

Všetky fázy opravy je možné bežne rozdeliť do štyroch hlavných oblastí:

 • montáž okien;
 • výmena komunikácie;
 • Dokončovacie práce;
 • dekorácia povrchu.

Ak chcete na vlastnej koži vidieť, ako je možné modernizovať kuchynku starého Chruščova na modernú kuchyňu, pozrite si video, ktoré podrobne popisuje každú fázu..

Zdobenie stien kuchyne v Chruščove

Na vizuálne zväčšenie kuchynského priestoru stylisti odporúčajú zamerať sa na svetlé a biele odtiene. Mnoho ľudí si myslí, že je ťažké sa o takéto nátery starať, v skutočnosti to tak nie je. Biele tóny odrážajú svetlo a pôsobia vzdušne. Na farebné škvrny, oživujúce prostredie, varnú dosku, stôl a umývadlo, sa používajú jasné odtiene.

Pri výbere materiálov na povrchovú úpravu by ste mali starostlivo pristupovať k tomuto problému:

 • Tapeta je jednoduchý a cenovo dostupný materiál, musíte sa rozhodnúť, aký druh tohto materiálu: prací alebo obyčajný papier. Pre kuchyňu je racionálnejšie používať pracie prostriedky, pretože aj pri najsilnejšej digestore povrchy stien trpia sadzami, pachmi a usadeninami tuku. Obyčajné papierové tapety stratia o rok celý svoj vzhľad..
 • Dekoratívna textúrovaná omietka je veľmi pekná povrchová úprava steny, ľahko sa používa: ľahko sa čistí, takúto povrchovú úpravu môžete vykonať vlastnými rukami, náter je praktický a odolný. Nevýhodou tejto možnosti sú jej vysoké náklady..
 • Plastové panely sú peknou povrchovou úpravou, ktorú je možné ľahko nainštalovať sami bez pomoci špecialistov. Povrch bude rovný, ľahko sa čistí a počas inštalácie sa do miestnosti dostane minimum prachu a nečistôt. Táto povrchová úprava skryje všetky existujúce chyby steny..
 • Maľovanie je pomerne populárny spôsob zdobenia povrchov stien v malých kuchyniach. Praskliny sa dajú ľahko zamaskovať, povrch sa ľahko čistí.

Ak hovoríme o dokončení stropu, potom roztiahnutý lesklý povrch v ideálnom prípade rozostrí hranicu medzi stenami a hornou časťou miestnosti, čím dodá kuchyni ľahkosť a vzdušnosť. To vizuálne „zvýši“ nízky strop kuchyne v Chruščove.

Inštalácia plynového kotla v kuchyni v Chruščove

Plynový ohrievač vody je neoddeliteľnou súčasťou Chruščovových kuchýň, toto zariadenie kazí estetický vzhľad miestnosti a preplňuje už aj tak malú miestnosť. Stĺpec je určený na ohrev vody na domáce účely. Obyvatelia bytu vďaka nej neboli odkázaní na centrálny vodovod, prerušenia dodávky vody ani opravné práce. Neustále im bola poskytovaná horúca voda..

Počas opravy však jednoznačne vzniká otázka – ako skryť túto štruktúru. A urobte miestnosť atraktívnejšou. Moderné viacpodlažné budovy sú v súčasnosti vybavené dvojokruhovými kotlami. Tieto zariadenia vám umožňujú zabezpečiť individuálne vykurovanie a ohrev vody. V prípade nových budov s pomerne veľkými priestormi nie je inštalácia kotla problémom, čo sa nedá povedať o kuchyniach v Chruščove.

Vývoj dizajnérov vám umožňuje zapadnúť do malej kuchyne ako plynový ohrievač vody, tak aj kuchynský nábytok. Existuje niekoľko pravidiel pre zdobenie kuchýň v Chruščove s plynovým kotlom:

 • maskovanie stĺpcov;
 • optimálne využitie pracovného priestoru;
 • vizuálna ilúzia;
 • prestavba, ak je to možné.

Na zamaskovanie plynového stĺpca ho môžete zavrieť policami, nástennou skrinkou. Pre optimálne využitie kuchynského priestoru je potrebné zbaviť sa nepotrebného nábytku a minimalizovať zostavu len tým najnutnejším nábytkom a spotrebičmi. Ak necháte jednu zo stien voľnú a zvyšok naplníte potrebnými položkami, objaví sa ďalší priestor. Skladacie alebo skladacie nábytkové prvky vám umožnia nepreplniť miestnosť. Multifunkčné použitie tej istej položky niekoľkokrát ušetrí miesto. Napríklad namiesto okenného parapetu je vyrobená stolová doska, vízum pre police a vikýř je prerobený na medziposchodie..

Vizuálna ilúzia vám umožňuje vizuálne rozšíriť miestnosť pomocou správne vybraných farieb, racionálneho nábytku a zrkadlových alebo sklenených povrchov.

Prestavba nie je vizuálnym, ale skutočným krokom k zvýšeniu priestoru. Pomôže prenos múru, jeho úplné alebo čiastočné zbúranie. Ak je možné kombinovať kuchyňu a obývaciu izbu, bude možné izbu pohodlne usporiadať a používať.

Kde nainštalovať plynový kotol

Aby plynový kotol nepokazil celkový dojem z kuchyne, musí byť skrytý. Najlepším riešením na to je použiť nástennú skrinku, ktorá skryje kotol. Na skrytie stĺpca je potrebné vziať do úvahy niekoľko veľmi dôležitých bodov:

 • rozmery skrinky – od stĺpika k stene skrinky by mala byť vzdialenosť asi tri centimetre, najčastejšie sa takáto skrinka vyrába podľa jednotlivých meraní, merania by ste mali konzultovať s pracovníkom hasičského zboru;
 • vetranie – sklopná konštrukcia musí byť vybavená vetracími oddeleniami;
 • izolácia – steny skrinky je nevyhnutné izolovať materiálmi odrážajúcimi teplo;
 • skrinka musí byť vybavená špeciálnymi vetvami pre plynové potrubia, prívod vody a komín.

Môžete si kúpiť skrinku na kotol v obchode, vyrobiť ju na objednávku alebo si ju vyrobiť sami. Je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že v blízkosti plynového kotla nie je možné inštalovať merač, vzdialenosť medzi týmito dvoma objektmi musí byť najmenej jeden a pol metra..

Dokončenie podlahy v kuchyni v Chruščove

Pri výbere materiálu pre podlahu je potrebné nájsť strednú cestu medzi vizuálnou príťažlivosťou a praktickosťou. Materiál by sa mal dobre prať, byť odolný voči vlhkosti, odolávať veľkému zaťaženiu a nebojí sa mechanického namáhania.

Linoleum je stále vedúcim materiálom na stavebnom trhu. Je to lacné, praktické a ľahko sa čistí..

Elegantnejšie pôsobia keramické obklady. Neodporúča sa používať veľké vzory na použitie v malej kuchyni, vizuálne to zníži miestnosť.

Laminátová podlaha v kuchyni nie je vhodná, pretože nemá odolnosť proti vlhkosti a je poškodená mechanickým namáhaním.

Je iracionálne používať drevené parkety na pokrytie podlahy v kuchyni, pretože do medzier sa zanesie špina a kvapky horúcej tekutiny na nej zanechajú stopy..

Ako vidíte, s kreatívnym prístupom z malej kuchyne môžete vytvoriť priestrannejšiu miestnosť vizuálne alebo prakticky, v závislosti od vašej túžby a schopností..

Môžete vidieť početné fotografie nápadov na zdobenie kuchyne v Chruščove a rozhodnúť sa o požadovanom interiéri. Malá miestnosť nie je prekážkou pri premene na útulné a racionálne vybavené hniezdo. Nebojte sa experimentovať a meniť prostredie k lepšiemu.!

About the author