DIY oprava cisterny

Ak máte problémy s nádržkou, nie je potrebné volať doma odborníka. Pokúste sa nezávisle určiť príčinu poruchy a odstrániť ju. Najčastejšie stačí jednoducho skontrolovať vnútro nádrže a vymeniť opotrebované diely. Ako nezávisle opraviť odtokovú nádrž, zvážime ďalej.

Obsah:

Oprava cisterien – dizajn a hlavné časti cisterien

Cisterna výrazne uľahčuje splachovanie toalety vodou z vodovodu. Zároveň je výrazne prekročený komfort pobytu na toalete. Voda tečie z vodovodu do nádržky, ktorá má plniaci a vypúšťací mechanizmus. Prvá verzia zariadenia akumuluje vodu vo vnútri nádrže na určitú úroveň. Ďalej je ventil prívodu vody zatvorený..

Po stlačení vypúšťacieho tlačidla začne odtokový mechanizmus fungovať. Voda v určitom množstve sa začne absorbovať do záchodovej misy, spláchne ju a vstúpi do kanalizácie. To znamená, že princíp fungovania splachovacej nádrže je založený na alternatívnom fungovaní systému odtoku a zberu vody.

Aby ste rýchlo a efektívne opravili záchodovú nádrž, mali by ste sa zoznámiť s jej hlavnými súčasťami. Prvým a hlavným prvkom je ventil na plnenie vody, ktorý upravuje hladinu vody v nádrži po vstupe na toaletu. Float – umožňuje ovládať množstvo vody v nádrži.

Spočiatku prvé splachovacie cisterny pozostávali z vahadla vyrobeného z mosadze, na jednej časti ktorého bol plavák, a na druhej strane ventilu s gumovým tesnením, ktoré vypína prívod vody do cisterny. Všetky časti celkového systému navzájom dobre spolupracujú. V moderných variantoch cisterien nie je umiestnenie plaváka horizontálne, ale vertikálne. Súčasne sa zrýchľuje proces toku vody do nádrže a ventil sa nachádza v jeho bočnej časti.

Niektoré staré modely cisterien majú špeciálnu hrušku, ktorá utesňuje voľný priestor. Po utiahnutí páčky voda tiekla na toaletu.

Väčšina moderných cisterien pozostáva z ventilovej zostavy, ktorá spája plniaci a prepadový systém. Na jeho fungovanie musíte stlačiť tlačidlo, ktoré sa nachádza na veku toalety. Tlačítko má súčasne dve zložky, stlačením jedného z nich voda v malom množstve vstupuje na toaletu, zatiaľ čo druhé tlačidlo zaisťuje lepšie odvádzanie vody..

Plastové diely a gumové tesnenia sa používajú ako výstužné súčasti nádrže. Ak ich potrebujete vymeniť, každú časť je možné kúpiť samostatne v ktoromkoľvek inštalatérskom obchode.

Na drenážnom mechanizme je tiež prepad, ktorý chráni nádrž pred preplnením vodou. Ak je v nádrži nadbytok vody, nikdy z nej nevyleje, otvorí sa vypúšťací ventil a postupne bude odtekať do toalety.

Tiež, keď začnete opravovať starú nádrž, mali by ste sa zoznámiť s typmi cisterien. Pokiaľ ide o tlačidlo alebo páku na vypúšťanie vody, nádržky sú:

 • strana – relevantné pre nádrže inštalované na stene, na vypúšťanie vody v takejto nádrži musíte potiahnuť páku;
 • horný – tlačidlo alebo dve tlačidlá sú umiestnené v hornej časti toalety presne v strede.

Aby sa zlepšil estetický vzhľad kúpeľne, v niektorých prípadoch sa inštalácia splachovacieho tlačidla vykonáva oddelene od nádrže a toalety.

Pokiaľ ide o materiál, z ktorého je splachovací nádrž vyrobená, rozlišujú sa tieto možnosti:

 • liatinová cisterna – je praktické, ale stráca popularitu kvôli svojej veľkej hmotnosti a moderným materiálom, ktoré sa pohodlnejšie používajú;
 • fajánsová cisterna – majú najväčšiu popularitu, tieto cisterny dobre dopĺňajú fajansovú toaletu, líšia sa tvarom a farbou, dobre sa hodia do akéhokoľvek typu interiéru;
 • plastové cisterny – líšia sa cenovo dostupnými nákladmi, najčastejšie sa vyrábajú vo forme plochého tvaru.

Pokiaľ ide o spôsob inštalácie, nádrže majú:

 • horná možnosť montáže – nádrž je inštalovaná vysoko na stenu, na pripojenie k toalete sa používa dodatočné potrubie, v modernom použití sú dosť zriedkavé;
 • inštalácia cisterny do steny je pomerne komplikovaný proces, pre ktorý je potrebné vybaviť ďalší výklenok v stene, tento variant nádrže však šetrí využiteľný podlahový priestor;
 • najčastejšie je nádrž nainštalovaná na poličke toalety, v prípade akýchkoľvek porúch je možné rýchlo získať prístup k nádrži a opraviť ju.

Oprava mechanizmu cisterny

Na začiatku, ak sa vyskytnú problémy s prevádzkou odtokovej nádrže, je potrebné vykonať vizuálnu kontrolu. Najčastejšou príčinou týchto problémov je plavák. V tomto prípade nepríde k oprave..

Ak voda nepretržite prúdi do toalety, pričom znova plníte nádrž, potom je potrebné odstrániť veko nádržky a vizuálne skontrolovať plavák. S miernym predsudkom to jednoducho nemusí fungovať. Staré gumové tesnenia tiež nemusia pevne priliehať k odtokovému systému, čo spôsobuje únik vody..

Najprv sa pokúste opraviť plavák a vyriešiť tento problém. Pri plnení vody na doraz, bez zastavenia, je potrebné vymeniť plavák.

Ak je v nádržke opotrebované tesnenie, je potrebné zatlačiť ventil na odtokové zariadenie, ak voda naďalej tečie do toalety, mali by ste sa postarať o výmenu tesnenia. Je možné pridať ďalšie závažia, ktoré robia tesnenie ťažším.

Ak dôjde k porušeniu celistvosti plaváka a jeho postupnému ponoreniu do vody, voda v nádrži ho naplní nad požadovanú úroveň. V tomto prípade je potrebné vymeniť armatúry v odtokovej nádrži..

Aby sa armatúra zmestila do vašej cisterny, vyberte ju z cisterny a vezmite ju so sebou do obchodu. Po odstránení výstuže dávajte pozor na každý detail, možno stačí vymeniť jeden z poškodených prvkov a nekúpiť celú výstuž.

Pokiaľ ide o typ potrubia k odtokovej nádrži, existuje niekoľko typov armatúr, takže je lepšie vziať si ich so sebou do obchodu. Ak je vstup umiestnený v spodnej časti, pri výmene armatúr v tomto prípade postupujte podľa týchto krokov:

 • vypnite vodu pomocou špeciálneho kohútika inštalovaného vedľa toalety;
 • odskrutkujte tlačidlo a odstráňte kryt odtokovej nádrže;
 • odpojte vložku, odstráňte odtokovú časť nádrže, najskôr horné časti a potom spodné;
 • odskrutkujte upevňovacie prvky na odtokovej nádrži;
 • nainštalujte nádrž na toaletu, odskrutkujte upevňovacie prvky, ktoré upevňujú druhú, spodnú časť armatúr;
 • nainštalujte do nádrže nové armatúry a zostavte ju podľa rovnakého princípu, ako bol demontovaný.

Proces výmeny toaletného kovania netrvá dlhšie ako dvadsať minút a nepotrebujete ďalší nástroj, stačí použiť kliešte a štandardné kľúče.

Oprava vstupného ventilu odtokovej nádrže

V procese opravy s odtokovou nádržou budete potrebovať nástroje vo forme:

 • kliešte;
 • nastaviteľný kľúč;
 • ploché a krížové skrutkovače;
 • gumové tesnenia;
 • tmel na báze silikónu.

Pomerne často je dôvodom vzniku problémov pri prevádzke odtokovej nádrže práve vstupný ventil. S jeho pomocou je prívod vody do vnútra nádrže regulovaný pomocou špeciálneho pákového systému. Vo vzťahu k variantu toalety je tento mechanizmus inštalovaný na boku alebo na dne nádržky.

Ak dôjde k poruche vstupného ventilu, voda v nádrži pretečie. V takom prípade musíte vykonať nasledujúce akcie:

 • pokúste sa úplne zdvihnúť plavák;
 • ak v tomto prípade voda netečie, potom je potrebné zmeniť výšku plaváka, dotiahnuť stonku;
 • vyčistite vstupný ventil od nečistôt a sedimentu, ale predtým je potrebné vypnúť vodu, vyčistiť ventil, použiť starú zubnú kefku, zozbierať ju a skontrolovať činnosť mechanizmu.

Pomocou týchto trikov je najčastejšie možné vyriešiť problémy vznikajúce v procese používania cisterny. Ak však problém zostane nevyriešený, potom je s najväčšou pravdepodobnosťou potrebné vymeniť vstupný ventil na odtokovej nádrži. Vo vzťahu k typu pripojenia nádrže vyberte nový mechanizmus. Existujú univerzálne zariadenia, ktoré sa hodia na akýkoľvek typ toalety.

DIY oprava armatúr cisterny

Ak existujú problémy s únikom toalety, potom je v tomto prípade potrebné venovať pozornosť nasledujúcim faktorom, ako napríklad:

 • tesnosť upevnenia cisterny na toalete;
 • skontrolujte, či gumové tesnenie nie je mechanicky poškodené alebo opotrebované.

Na začiatku utiahnite skrutky, ktoré pripevňujú nádržku k toalete. Neuťahujte ich však príliš tesne, pretože hrozí nebezpečenstvo poškodenia toalety a cisterny. Ak únik pretrváva, vyberte nádrž a vymeňte tesnenie umiestnené na odtokovom kanáli. Odporúča sa tiež vymeniť podložky nainštalované na nádrži. Na všetky spoje použite tmel na báze silikónu.

Oprava cisterien so spodným prívodom vody je náročnejšia na vykonanie. Majú tiež problémy s únikom z opotrebovaného tesnenia, v mieste vstupu vody. V tomto prípade sa tesnenie tiež vymení a upevní sa tmelom..

Oprava ventilu splachovacej nádrže tiež pomáha vyriešiť problémy s preplachovacou nádržou. Ventil – poskytuje dávkovanie a dopravu vody na toaletu. Princíp fungovania toalety je, že keď je dodávaná voda, plavák sa zdvihne na požadovanú úroveň a potom sa prietok vody vypne. Pri vypúšťaní sa plavák spustí a zaistí, že voda bude odvedená do toalety. Ak vo vnútri toalety vidíte hrdzavý pás, dôvodom poruchy je plavák.

Odporúčame vám zoznámiť sa s hlavnými druhmi porúch spojených s poruchou plavákového ventilu:

1. Zastarané tesnenie – v tomto prípade voda neustále prúdi do odtokovej nádrže. Aby ste sa zbavili problému, stačí vymeniť poškodený prvok nádrže.

2. Hrdza na sedle – tento problém spôsobuje neustále prúdiaca voda do nádrže. V tomto prípade sa odporúča vymeniť celý ventil. Je však tiež možné nainštalovať tesnenie z hustejšieho materiálu..

3. Nedostatok integrity v plaváku – niektoré ventily sú vyrobené z plastu alebo ocele. V takom prípade, ak je narušená celistvosť plaváka, naplní sa vodou dovnútra a nevystúpi, čím zablokuje vodu. Ak chcete problém vyriešiť, postupujte takto:

 • preklopiť plavák;
 • vymeňte plavákový ventil.

4. Keď je axiálna časť na páke opotrebovaná, piest je zachytený a nedostatočne stlačený, zatiaľ čo voda je neustále dopravovaná do nádrže. Na riešenie problémov budete potrebovať klinec. Ak má však páka príliš veľké chyby, odporúča sa ju vymeniť..

5. Ak je uzatvárací ventil poškodený, oprava záchodovej nádržky pomocou tlačidla sa vykonáva pomocou zátky z plastovej fľaše. V tomto prípade bude slúžiť ako nová trvalá čiapka..

Existujú dva ďalšie bežné problémy s prevádzkou splachovacej nádrže, a to tieto:

 • vysoká hladina hluku počas prevádzky toalety;
 • poruchy pomocou tlačidla spustenia odtoku.

Ak stlačením tlačidla voda z nádrže nevypúšťa, potom je v tomto prípade potrebné skontrolovať reťaz spájajúcu odtokový mechanizmus a tlačidlo. Skúste uvoľniť upevnenie na tlačidle, možno sa problém vyrieši.

Ak počas vypúšťania dôjde k silnému zvukovému efektu, na jeho odstránenie dajte zátku na časť, ktorá je na to špeciálne určená, v odtokovej nádrži. Najčastejšie takéto problémy vznikajú pri prevádzke nádrží s bočným prívodom vody. Ak po vykonaní všetkých manipulácií zostane hluk z odtoku na rovnakej úrovni, potom v tomto prípade odporúčame kúpiť špeciálny systém plavákového typu so stabilizačnou komorou. Táto verzia systému sa vyznačuje tichým chodom..

Pretože odtoková nádrž má pomerne jednoduchý dizajn, môžu ju opraviť aj neprofesionáli. Hlavnou vecou je správne identifikovať problém a včas ho opraviť. Nezabudnite, že každé zariadenie vyžaduje pravidelnú preventívnu údržbu. Iba v tomto prípade vám bude slúžiť čo najdlhšie..

Video o opravách nádržiek na WC:

About the author