DIY oprava lodžie

Čo pre vás znamená lodžia? Pre niekoho je to len miesto na uloženie starých vecí alebo sušenie oblečenia, zatiaľ čo iní z neho urobia útulný relaxačný priestor, telocvičňu alebo skleník. Loggia je neoddeliteľnou súčasťou moderného pohodlného bývania, preto by sa s jej transformáciou malo zaobchádzať obzvlášť zodpovedne..

Niektoré stavebné práce vyžadujú zásah profesionálov, ale lodžiu môžete vybaviť vlastnými rukami. A bez nadmerného úsilia sa dá lodžia zmeniť na multifunkčnú, pohodlnú a krásnu izbu, ktorá dodáva obytnému priestoru zvláštne čaro a pohodu.

V tomto článku budeme hovoriť o tom, ako vykonať opravu lodžie vlastnými rukami, z akých základných krokov pozostáva a aké materiály na to budú potrebné..

Obsah

Demontáž starej lodžie a oprava škôd

Pred opravou lodžie by mali byť vykonané prípravné práce – odstráňte starý plášť, odlomte, odskrutkujte a vyberte všetko, čo pôvodne nebolo súčasťou balenia lodžie.

Ďalej musíte skontrolovať existujúce zničenie. Napríklad, ak boli pozdĺž okrajov dosky nájdené praskliny alebo trhliny, je potrebné ich opraviť. Za týmto účelom sa povrch najskôr očistí od všetkých druhov trosiek, kameňov alebo odštiepených častí. Ďalej sa poškodená oblasť ošetrí základným náterom a po zaschnutí sa nanesie cementová vrstva. Ak zničenie nie je príliš veľké, potom bude stačiť jedna vrstva. Cementová zmes musí byť na báze lepidla, inak by vlastná vlastná zmes cementu a piesku mohla časom erodovať a prasknúť.

Cementové povrchy by mali byť tiež skontrolované na prítomnosť rôznych dutín a potom starostlivo cementované, ak sú prítomné..

Ak je lodžia vážne poškodená, je lepšie využiť služby stavebných tímov.

Materiály a nástroje

Pred dokončením lodžie musíte vybrať všetky požadované materiály. Na tepelnú izoláciu priestorov sa používa množstvo materiálov – od tradičnej minerálnej vlny po moderný vysokokvalitný expandovaný polystyrén. Parapet je ozdobený vlečkami alebo ozdobnými panelmi. Drevené panely musia byť ošetrené antiseptikmi a retardérmi horenia..

Na opravu lodžie, ktorej cena závisí od mnohých faktorov, budete potrebovať: expandovaný polystyrén alebo polystyrén s hrúbkou 4 až 6 centimetrov, fólie zo sadrokartónu a sadrokartónu odolné voči vlhkosti, polyetylénový film potiahnutý fóliou, penový polyetylén potiahnutý fóliou, polyetylénová pena bez toluénu, samorezné skrutky.

Montáž zasklenia

Pre tých, ktorí chcú predovšetkým chrániť svoj byt pred vonkajšími vplyvmi a na pozadí položia zvukovú izoláciu, môžete nainštalovať bežné drevené rámy. Takéto zasklenie bude samozrejme tlmiť vonkajšie zvuky, ale nie tak efektívne, ako je to možné. Výhody tohto spôsobu inštalácie zasklenia sú relatívne nízke náklady, jednoduchá inštalácia a dobrá priepustnosť čerstvého vzduchu..

Ak chcete na lodžii dosiahnuť maximálny komfort, nainštalujte plastové okná. Táto metóda chráni čo najviac pred vetrom, hlukom a inými vonkajšími vplyvmi, prispieva k zachovaniu teploty bez ohľadu na ročné obdobie..

Životnosť plastových okien je pomerne dlhá, pri takom zasklení však v byte nebude voľná cirkulácia vzduchu.

Prvou etapou inštalácie plastového zasklenia je montáž okennej konštrukcie – odstránia sa okná s dvojitým zasklením, krídla a sendvičový panel a rámy sa spoja jeden s druhým a s dilatačnými prvkami.

Ďalej sú do tejto konštrukcie inštalované prvky na upevnenie.

Treťou etapou inštalácie zasklenia je vyrovnanie okennej konštrukcie. Na tento účel je najlepšie použiť samorezné skrutky, pretože zaručujú spoľahlivé upevnenie..

Potom je na okennú konštrukciu po stranách a zhora namontovaný obkladový roh a zospodu je nainštalovaný odliv..

Ďalšou fázou je vyplnenie otvorov medzi stenami a oknom polyuretánovou penou..

Po všetkých týchto postupoch sú namontované okná s dvojitým zasklením, sendvičový panel, krídlo a ďalšie ďalšie komponenty..

Dôležité: po zasklení lodžie by ste mali starostlivo skontrolovať tesnenie, pretože výrazne znižuje tepelné straty, píly a hluk.

Inštalácia osvetlenia

Ďalším krokom pri usporiadaní lodžie je inštalácia osvetlenia. Na osvetlenie môžete použiť akékoľvek svetelné zariadenia – namontované na stenu alebo strop, vstavané alebo konvenčné. Všetko závisí od preferencií, fantázie a dizajnu miestnosti. Okrem toho je možné na lodžiu nainštalovať zásuvky a spínače. Na tento účel je vhodný kábel s tromi vodičmi s jedným a pol štvorcovým prierezom..

Izolácia stropu a stien

Po inštalácii vysokokvalitných plastových okien musíte izolovať steny, strop a podlahu..

Steny sú izolované tepelne izolačným materiálom, napríklad penou alebo expandovaným polystyrénom, ktoré sú k stene pripevnené drevenými lamelami alebo hmoždinkami s plastovou hlavou. Všetky spoje musia byť starostlivo ošetrené polyuretánovou penou, aby sa zabránilo vniknutiu chladu, a spoje medzi listami izolácie sa prelepia páskou..

Dôležité: Polyuretánová pena by nemala obsahovať toluén, pretože môže rozpúšťať polystyrénovú penu.

Ďalším krokom je pripevnenie parozábrany a reflexnej vrstvy. Na tento účel sa najčastejšie používa fólia, polyetylénový film alebo penový polyetylén. Parotesná zábrana je pripevnená na konci páskou alebo lepidlom na báze polyuretánu.

Izolácia stropu sa vykonáva rovnakou technológiou, ale ako ohrievač môžete použiť aj zavesený strop a skryť pod ním všetky potrebné káble na osvetlenie lodžie.

Spočiatku sú na strop pripevnené priečne guľatiny, ku ktorým bude v budúcnosti priskrutkovaný obkladový materiál. Medzi oneskoreniami je umiestnený polystyrén. Všetky spoje musia byť vyplnené polyuretánovou penou.

Obklady stien a stropov

Tapeta nie je najlepšou možnosťou na dokončenie lodžie, pretože v tejto miestnosti je vysoká vlhkosť a výrazné zmeny teploty. Lodžia vyžaduje dokončovací materiál odolný voči vlhkosti-ideálne sú stenové panely, sadrokartónové dosky odolné voči vlhkosti, plastová alebo drevená podšívka.

Pred dokončením lodžie s panelmi musia byť steny čalúnené korkovým alebo dreveným rámom. Potom sa panely alebo iný dokončovací materiál už inštalujú ich spojením..

Je potrebné poznamenať, že pripojenie panelov k rámu nie je ťažké – proces je zjednodušený skutočnosťou, že jazyk drážky na vonkajšej strane je o niečo kratší ako jazyk na zadnej strane.

Ak chcete dokončiť nielen steny, ale aj strop, musíte začať inštaláciou oneskorenia na strop..

Vo väčšine prípadov stačí na strop namontovať iba 3 guľatiny: jednu guľatinu umiestnite do stredu a ďalšie dve pozdĺž dlhých stien.

Zdobenie stien drevenou šindľom dodá celej miestnosti dodatočnú pohodu, pohodlie a estetický vzhľad.

Oprava lodžie vlastnými rukami-fotografie názorných príkladov obkladov stien a stropov.

Izolácia a konečná úprava podlahy

Izoláciu podlahy lodžie je možné vykonať niekoľkými spôsobmi:

  • drevené polená

Na podlahu sú v pozdĺžnom smere pripevnené guľatiny, ktoré budú slúžiť ako základ budúcej podlahy. Potom sú upevnené pomocou polyuretánovej peny. Medzi guľatinu je umiestnený izolačný materiál, napríklad pena alebo minerálne bloky. Na zaistenie maximálneho kontaktu izolácie s podlahou sa používa sadrová zmes. Ak sa ako tepelná izolácia používa obyčajná minerálna vlna, mala by pokrývať celý povrch rovnomernou vrstvou. Ďalej je na guľatiny pomocou samorezných skrutiek namontovaná podlaha s perom a drážkou.

  • poter

Hrúbka poteru musí byť 4 centimetre a medzi poterom a stenou musí byť ponechaná teplotná medzera široká 1 centimeter. Aby ste to urobili, pred inštaláciou poteru po obvode musíte nakresliť pás s hrúbkou 1 cm z penového polyetylénu. Po vytvrdnutí poteru sú naň lepidlom pripevnené keramické dlaždice.

  • poter so systémom podlahového vykurovania

Spočiatku by mala byť podlaha vyrovnaná poterom. Ďalej je vykurovací kábel umiestnený a bezpečne pripevnený k poteru pomocou stavebnej pásky. Výkon kábla je určený z podmienok 90-100 wattov na meter štvorcový lodžie.

Potom sa naleje samonivelačná zmes s hrúbkou 1-1,5 centimetra, ktorá úplne pokryje tepelne vodivé prvky.

Potom sa položia keramické dlaždice alebo iný dokončovací materiál. Táto metóda je najoptimálnejšia, ale vyžaduje si výraznejšie náklady na materiál..

Vymaľovať

Táto etapa plne závisí od predstavivosti majiteľa obytného priestoru. Jediným obmedzením môžu byť finančné možnosti. Lodžiu je možné zmeniť na odľahlé, útulné miesto na pitie čaju, športovanie, relaxáciu s priateľmi alebo ju vybaviť rôznymi kvetmi. Stojí za zmienku, že náklady na opravu lodžie závisia úplne od zvoleného dokončovacieho materiálu a štýlu lodžie..

Hlavná vec je, že dizajn lodžie plne zodpovedá všeobecnej myšlienke interiéru bytu a môže majiteľom priniesť iba pozitívne emócie..

Zvážte najbežnejšie nápady na vyzdobenie lodžie.

  • skleník, kvetinová záhrada. Aby ste to urobili, mali by ste sa postarať o dodatočné osvetlenie a vykurovanie. Tieto náklady sú však plne kompenzované rastlinami kvitnúcimi po celý rok..

  • čajovňa. Na vytvorenie útulného interiéru bude stačiť položiť malý drevený stôl, pár kresiel a položiť na podlahu koberec s veľkou hromadou..

  • študovať. Ak máte malý byt, potom na lodžii môžete vybaviť osobnú kanceláriu – položte počítačový stôl, stoličku a ďalšie osvetlenie.

  • telocvičňa. Keď vybavíte lodžiu malými cvičebnými strojmi, môžete bezpečne chodiť na šport bez rušenia ostatných.

  • Na zvýšenie priestoru je lodžia veľmi často kombinovaná s miestnosťou..

About the author