DIY stavba panelového domu

Dnes sa veľa ľudí zaujíma o možnosť stavať domy. Prečo stavať dom vlastnými rukami? Po prvé, nebude to také lacné, a po druhé, vzácne spoločnosti si budú môcť postaviť dom „ako pre seba“. V tejto situácii vám pomôže technológia výstavby panelového domu. Takýto dom vyžaduje minimum peňazí, úsilia a času. Medzi hlavné výhody patria nízke náklady, schopnosť vykonávať práce aj v zime, šetrnosť k životnému prostrediu, vysoká miera úspory energie, možnosť architektonického výrazu, krátke časy výstavby, vysoké ukazovatele výkonu, požiarna bezpečnosť a tiež stavba domu bez stavebné nástroje.

Obsah:

Konštrukcia panelového dizajnu

Panelová konštrukcia je stavba domov z plochých komponentov s výstužnými povrchovými úpravami. Napríklad v Kanade sa ľudia osobne podieľajú na stavbe vlastného domu. Stáva sa to nasledovne: rodina najme špecialistu, ktorý dohliada na všetky fázy práce a dohliada na stavbu. Všetky stavebné práce vykonávajú potenciálni majitelia domov. Obyvateľstvo tejto krajiny žije sedavým životom, preto sa v procese výstavby pokúšajú preniesť do svojho domova „kus duše“.

Správna technológia na výstavbu panelových domov môže výrazne uľahčiť prácu a minimalizovať požiadavky na počet a kvalifikáciu staviteľov. Môžete sa uchýliť k pomoci spoločností profesionálov, ale teraz je dosť ťažké nájsť spoločnosť, ktorá podniká viac ako 50 rokov. Ak sa rozhodnete postaviť panelový dom vlastnými rukami, musíte jasne dodržiavať všetky etapy a stavebné technológie.

Dizajn

Prvá vec, ktorú potrebujete, je dizajn. Túto prácu môžete vykonať sami alebo ju zveriť architektom. S touto úlohou sa môžete ľahko vyrovnať, ak sa naučíte vlastniť architektonické programy. Najpopulárnejším freeware je „Google SketchUp“.

Pre tento proces je lepšie zapojiť všetkých členov rodiny, aby bol dom pre každého čo najpohodlnejší a najpohodlnejší. Je extrémne ťažké prerobiť projekt po výstavbe, cena stavby panelového domu po zmene projektu je vysoká, preto je lepšie tieto problémy vyriešiť na začiatku.

Vopred premýšľajte o susedných domoch, aby váš dom harmonicky zapadol do okolitého sveta. Rozhodnite sa o podlahách a veľkosti stránok. Nezabudnite premyslieť všetky systémy napájania, vetrania, vodovodu, kanalizácie a vykurovania. Od týchto faktorov bude závisieť aj veľkosť a počet izieb. Môžete napríklad potrebovať samostatnú kotolňu. Možno budete potrebovať sanitárne systémy http://www.ecosan.ru/

Výber sedadla

Pri výbere miesta na stavbu štruktúry určite vezmite do úvahy štruktúru pôdy, komunikačné trasy a vodnú hladinu. Panelové domy majú tú výhodu, že pri stavbe je možné použiť slabé pôdy (bahnité, aditívne)..

Projekty panelových domov sú spravidla navrhnuté pre rovnú plochu. Málokedy sa však stane, že pozemky úplne spĺňajú všetky parametre. Projekt môžete prepojiť s vlastnosťami oblasti a bez zmeny krajiny zmeniť podzemnú a suterénnu časť domu. Alebo môžete zmeniť terén vytvorením stránok alebo terasovaním.

Nástroje a materiály

Pred začatím stavby panelového domu vlastnými rukami musíte získať všetky potrebné materiály a nástroje. Jasne definujte, koľko materiálu a v akých pomeroch bude potrebných na strechu, základ, stavbu steny a pre každú ďalšiu fázu stavby.

Vymenujme hlavné nástroje efektívnej a nie príliš únavnej práce. Budete potrebovať: kotúčovú pílu, elektrickú priamočiaru pílu, bežnú alebo laserovú vodováhu, kovový štvorec, kladivo s hmotnosťou 500 gramov a 1 kilogram, veľké kliešte, skrutkovač s dvoma 19 V batériami, ručnú pílu, sťahovák na nechty, 3 a 7 metrový zvinovací meter, stredná sekera a malá ľahká váha. Môžete si kúpiť špeciálne knihy, ktoré vám pomôžu ľahko zvládnuť výber nástrojov a všetky etapy výstavby sami..

Plánovanie

Panelová technológia výstavby domov spočíva v tom, že najskôr je potrebné zostaviť primárne konštrukcie. Spravidla sa to robí v špeciálnych dielňach. V stolárskej dielni sa odreže základňa rámov požadovanej dĺžky a potom sa upevní sponkami, skrutkami alebo klincami..

Rám je založený na horných a dolných horizontálnych častiach. Medzi nimi sú nainštalované zvislé podpery tak, aby boli od seba vo vzdialenosti 62,5 alebo 81,5 centimetra. Ukazuje sa, že týmto spôsobom môžete stavať steny akejkoľvek dĺžky. Otvory pre okná a dvere je možné definovať kdekoľvek. Plánovanie panelového domu vôbec nezávisí od medzery medzi zvislými podperami rámu..

Drevený rám bude znášať všetky zvislé zaťaženia konštrukcií, ktoré môžu vyplývať z ich vlastnej hmotnosti a súvisiaceho bočného zaťaženia. Ak chcete chrániť steny pred účinkami vetra, stojí za to sledovať video o stavbe panelového domu a posilnení opláštenia konštrukcie. Túto úlohu je možné vykonať dokončením rámu po celej ploche. V tomto prípade môžete použiť preglejku, dosku so špeciálnym smerom triesky alebo drevotriesku. Dekorácia vonkajšej steny tak bude nielen trvanlivá, ale aj chránená pred vonkajšími vplyvmi..

Montáž nadácie

Pretože štruktúry panelových domov sú dosť ľahké, je možné použiť nie príliš hlboký základ. Môžete použiť základ vo forme monolitickej dosky alebo pásu. Najprv musíte vykopať priekopu požadovanej veľkosti do hĺbky asi 2 metre. Úroveň hĺbky sa môže líšiť v závislosti od klimatických podmienok.

Po vyrovnaní priekopy je potrebné nainštalovať debnenie, ktoré je vyrobené z hranovaných dosiek podľa šírky priekopy, výška by mala byť najmenej štyridsať centimetrov nad horným okrajom priekopy. Na prípravu debnenia budete potrebovať hranovú dosku 1 alebo 3 triedy 3,4-6 metrov dlhú a 20-25 milimetrov hrubú, klince 70-80 milimetrov a lištu s prierezom 50 x 50 milimetrov.

Keď je všetko pripravené, v spodnej časti výkopu musia byť umiestnené tehly, zlomená bridlica, kamene atď. V tomto prípade by hrúbka vrstvy nemala byť väčšia ako 1/3 hĺbky výkopu. Potom je povrch pokrytý asi 20 -centimetrovou vrstvou piesku a to všetko sa naleje vodou. Keď voda zmizne, musíte piesok znova naplniť a všetko zaliať vodou..

Tento postup je možné vykonať asi 3-5 krát. To bude závisieť od toho, ako sa piesok odstráni. Ak sa jeho úroveň prakticky nezmení, znamená to, že všetky medzery sú vyplnené, takže môžete začať vytvárať rám. Na tento účel môžete použiť tvarovky, kanály, rúrky, uholníky atď. Na prípravu základového riešenia budete potrebovať nasledujúce komponenty: jemný štrk, vodu, cement M-500 a piesok.

Ak chcete miešať betón, potrebujete miešačku na betón. Ideálne pomery komponentov budú nasledujúce: piesok – 75 kilogramov, cement – 25 kilogramov, štrk – 125 kilogramov, voda – 12-13 litrov. Ak je miešačka na betón navrhnutá na menší objem, môžete komponenty prepočítať. Pripravená zmes sa naleje do výkopu a zhutní sa. Pokúste sa správne vypočítať proporcie kompozície, aby ste nevyhodili peniaze navyše do kanalizácie.

Konštrukcia stien

Po vytvorení základu môžete pokračovať v stavbe stien rámového domu a stavbe budovy. V prvom rade je potrebné vyrobiť izolačný podklad zo strešného materiálu. Tento materiál je najjednoduchší a najlacnejší. Strešný materiál je úhľadne umiestnený medzi povrchy základu z vloženého nosníka. Po dokončení prác na hydroizolácii základu môžete začať položiť základ stien..

V mieste budúceho pripevnenia je vyvŕtaná diera, po ktorej je do kĺbov dreva zatlačený suchý čap z dreva, ktorý sa nazýva hmoždinka. To sa robí kvôli spevneniu spojenia dreva. Je potrebné zaistiť, aby hmoždinka zasahovala do požadovaného otvoru pomocou interferenčného lícovania. Podobné spojenie možno použiť ako roh alebo na rezanie steny..

Základňa rámu je postavená na výšku, ktorá by sa mala rovnať výške dvoch nosníkov. Podľa technológie výstavby rámového panelového domu je po položení vložených nosníkov potrebné urobiť rez v hornom nosníku asi v polovici nosníka. Nezabudnite, že šírka vzorky musí byť rovnaká ako šírka dreva definovaná pre stĺpiky. V tomto prípade majte na pamäti, že počet miest na sedenie by sa mal rovnať počtu stojanov..

Potom sa stĺpiky, narezané na správnu výšku, vložia do otvorov a zaistia sa šikmou podperou – konzolou, ktorá spája dva uzly rámu. Keď je inštalácia všetkých stojanov dokončená, je potrebné horný nosník upevniť vopred vyrezanými otvormi. Ďalej sú horné konce regálov vložené do drážok.

Upozorňujeme, že vzdialenosť medzi drážkami by mala byť rovnaká ako vzdialenosť otvorov vytvorených na dolnom (zabudovanom) nosníku. Uistite sa, že ste skontrolovali absenciu náklonu a zošikmenia pomocou úrovne budovy a olovnice. Potom sa pomocou výložníkov pripevnia stojany a dočasné výložníky sa odstránia z dosiek..

Ďalej je potrebné pozdĺžne prepojky z tyče upevniť rovnakou metódou – otvorom v diere, ale zbierať ich dohromady pomocou jednoduchých stavebných klincov s dĺžkou najmenej 100 milimetrov. Až po týchto krokoch môžete začať obkladať vonkajšiu stenu bez pribitia otvorov okien a dverí.

Práca vonku

Pri panelových domoch existuje niekoľko možností vonkajšej dekorácie stien. Môžete si kúpiť kovové alebo vinylové obklady. Vinylové obklady sa na slnku rýchlo nezahrejú a kovové obklady môžu byť potiahnuté antikoróznou ochrannou vrstvou. V poslednej dobe sú panelové domy často zdobené blokovým domom. Steny z tohto materiálu vyzerajú ako zaoblená guľatina a nie sú vyfukované.

Vďaka spojeniu zámku bude inštalácia tohto materiálu veľmi jednoduchá. Po dokončení inštalácie sú panely pokryté ochrannou zmesou proti požiaru, vďaka čomu bude služba materiálu dlhšia. Môžete použiť panely, ktoré napodobňujú drevo. Spravidla sú vyrobené z vysokokvalitného, ​​dobre vysušeného dreva..

V procese stavby rámového panelového domu môžete použiť dekoratívnu omietku, ktorá má zvýšenú životnosť. Použitím dekoratívneho náteru môžete dosiahnuť najrozmanitejšie výsledky, dokonca aj imitáciu kamenných múrov. Ďalším spôsobom dokončovania je umelý kameň.

Nezabudnite na podšívku, najdostupnejšiu a najjednoduchšiu možnosť dokončenia panelových domov. Ale podlieha vlhkosti, takže po chvíli bude potrebné urobiť zúženie. Môžete použiť kombináciu rôznych typov povrchových úprav, ktoré budú vyzerať veľmi pekne. Napriek vzhľadu si každá vonkajšia úprava bude vyžadovať pravidelnú údržbu a obnovu ochranného náteru..

Pri pripájaní vonkajšieho plášťa musíte byť mimoriadne opatrní, aby ste neskôr nemuseli všetko znova opakovať. Za týmto účelom upevnenie listov začína v rohu a pokračuje v kruhu. Potom môžete položiť dokončovaciu podlahu a vložiť okná a dvere..

Interná práca

Na izoláciu stien sa používajú rôzne materiály. Môžete použiť kotlovú trosku, minerálnu vlnu, expandovanú hlinku alebo penu. Najkvalitnejšie izolačné materiály sú minerálna vlna a pena. Troska a expandovaná hlina sa používajú pri zimnej teplote najmenej 20 ° C. Pred izoláciou stien je položená hydroizolačná vrstva, ktorá je umiestnená medzi izolačný materiál a vonkajšiu stenu.

Môžete použiť film, ale podľa technológie stavby panelových domov je najlepšie vziať pergamenový papier. Malo by byť narezané na pásy požadovanej veľkosti, pripevnené k stene pomocou lamiel a pripevnené k plechu tak, aby neboli žiadne medzery. Ak si vyberiete minerálnu vlnu na izoláciu, práca pôjde veľmi rýchlo a efektívne.

Minerálna vlna je pripevnená k stenám konštrukcie pomocou tyčí s prierezom 15×20 centimetrov. V tomto prípade je vhodné vyplniť tyče zvisle. Odporúča sa napchať tyče do spojov dosiek, ktoré sú širšie ako tie, ktoré v strede fixujú dosky z minerálnej vlny..

Po procese izolácie môžete pristúpiť k vnútornému obloženiu. Rovnako ako exteriér, aj interiér má veľa možností. Steny môžete dokončiť farbou, sadrokartónom, hladkým drevom alebo umeleckou maľbou. Steny môžete dokončiť drážkovanou doskou, ktorá je po pripevnení k podperám rámu vodorovná.

Vnútorný plášť domu by mal siahať až k miernym svahom, aby doska pri stavbe podlahy nešla pod stenu. V tomto prípade, ak je potrebná oprava, môže byť ľahko vymenená. Ako podlaha pre panelový dom je lepšia drevená podlaha alebo parkety..

Montáž strechy

Strecha panelového domu je inštalovaná tradičnými metódami. Spravidla je nainštalovaný krokvový systém, potom je vyrobené opláštenie a hydroizolácia, po ktorej je položená strešná krytina. Ak je k dispozícii podkrovie, musí byť nainštalovaná parozábrana. Strechu je tiež potrebné izolovať technológiou rámových panelových domov..

Kompletná montáž strechy obsahuje zoznam prác na inštalácii strešného rámu, tepelnej izolácii, hydroizolácii, parozábrane, latovaní a kontralatách a inom strešnom príslušenstve. Začiatok strešných prác je určený výberom strešnej krytiny a konfiguráciou strechy. Pri výbere strechy dávajte pozor na účel stavby. Ak sa chystáte vyrobiť strechu z kovu, v tomto prípade nebude latovanie potrebné, pretože plechy z tohto materiálu sú dosť hrubé a tvrdé..

Na upevnenie tohto typu strechy sa používajú samorezné skrutky. Listy sa nanášajú na základňu tak, aby okraj listu bol 40 milimetrov pod odkvapom. Vďaka tomuto usporiadaniu sa vytvorí medzera, ktorá je potrebná na vetranie. Akákoľvek strešná krytina má svoje výhody, nevýhody a spôsoby inštalácie..

Inštalácia inžinierskych sietí

Inštalácia technickej komunikácie na vlastnú päsť je dosť ťažká. Bežný človek sa s tým nebude vyrovnávať ľahko, preto vám odporúčame, aby ste vyhľadali pomoc špecialistov. Ak sa však rozhodnete urobiť sami, musíte sa najskôr pozrieť na video o stavbe domov z rámových panelov a zoznámiť sa s „pravidlami pre inštaláciu elektrických inštalácií“.

V tomto rozsiahlom súbore dokumentov sú podrobne popísané všetky etapy a vlastnosti výroby elektrických prác. Potom sa musíte obrátiť na miestne orgány pre napájanie a získať technické podmienky na pripojenie domu k energetickému systému okresu. Zhruba to isté je potrebné vykonať pri vykurovaní, rozvode vody a kanalizácii. Stále je lepšie vykonávať takúto prácu pod dohľadom odborníka..

Stavba panelových domov je teda každým dňom stále obľúbenejšia. Taký dom je krásny, útulný a pohodlný. Navyše ho možno používať po celý rok, pokiaľ má potrebné ochranné a izolačné systémy. Pred stavbou panelového domu si pozorne prečítajte všetky pokyny. prajem ti úspech!

About the author