DIY strecha z medi

Medená strešná krytina sa zvyčajne nazýva strešná krytina vyrobená z plechovej medi. Takéto výrobky majú hrúbku v rozmedzí 0,5-1 mm. Moderný trh ponúka niekoľko odrôd medeného pokovovania, ale nie všetky sú rozšírené, najmä v rozľahlosti Ruskej federácie. Najpopulárnejšie sa teda považujú za výrobky so záhybmi (šev v tvare drážky), to znamená, že medené plechy sú navzájom spojené pomocou skladaných zámkov, ktoré spoľahlivo zapadnú na miesto a držia štruktúru. Môžete tiež nájsť výrobky vo forme medených dlaždíc rôznych tvarov, nazývajú sa tiež “váhy” alebo “dáma”. Článok bude diskutovať o zariadení medenej strechy.

Obsah:

Zvláštnosťou medi je, že materiál v priebehu času mení svoju farbu. Novo nainštalovaná strecha má spočiatku červeno-zlatý odtieň, ale pod vplyvom prostredia (vzduch a zrážky) je meď pokrytá oxidovým filmom, ktorý jej dodáva tmavú farbu, najskôr hnedú a potom takmer čiernu..

Fotografia medenej strechy

 • Táto transformácia prebieha počas prvých rokov prevádzky. Tento proces sa nazýva oxidácia a neprebieha súčasne, to znamená, že odtieň povlaku bude nehomogénny. Ak existuje túžba okamžite získať hotový výsledok a nečakať na všetky metamorfózy, potom je lepšie kúpiť si v továrni oxidovaný strešný materiál, ktorý má na celom povrchu rovnomernú hnedú farbu..
 • Meď je samozrejme preslávená úplne iným, ušľachtilejším odtieňom. Po 10-20 rokoch (v závislosti od okolitých podmienok) získa strecha pokrytá meďou prirodzenú patinu, to znamená, že jej odtieň sa zmení na zeleno-malachitovú alebo tyrkysovo-zelenú farbu. Táto farba je prirodzená pre výrobky z medi, ktoré sú neustále vonku. Výrobcovia medených strešných krytín ponúkajú aj výrobky, ktoré boli umelo starnuté (patinované).

 • Hlavnou výhodou medeného pokovovania je, že tento materiál nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Tento kov nemusí byť natieraný ani ošetrovaný antikoróznymi zlúčeninami, ale zároveň bude ticho slúžiť 100 rokov alebo viac. Dôkazom toho sú strechy kostolov a hradov v Európe, ktoré fungujú takmer 700 rokov. Napriek zjavnej jednoduchosti možno tento materiál právom nazvať elitou.

Hlavné charakteristiky medenej strechy pre chatu

Meď patrí k rôznym farebným kovom, ale strešná krytina z tohto materiálu je v dostupnom cenovom rozpätí, a ak vezmeme do úvahy všetky pozitívne aspekty tohto produktu, je zrejmé, prečo nestratil svoj význam pre mnoho storočí. V Rusku, ešte v 18.-19. storočí, boli strechy pokryté medenými platňami a mnoho budov si stále zachovalo svoje strechy, ktoré postupom času nestratili na atraktivite..

Meď možno možno nazvať kovom, ktorý ľudia pôvodne začali používať na technické účely. Dôvodom bola skutočnosť, že jeho nugety sú bežným druhom ložísk, ako aj skutočnosť, že výrobky z medi boli praktickejšie ako rovnaké zlato..

Výhody medenej strechy

Vzhľadom na to, že samotná meď sa vyznačuje trvanlivosťou, pevnosťou a potrebnou tvrdosťou, výrobky z nej vyrobené majú všetky uvedené vlastnosti. Tento kov má navyše bakteriologické vlastnosti, čo je v modernom svete rovnako dôležitým kritériom. A aké sú teda výhody medenej strechy?

 • Ľahká manipulácia. Vzhľadom na to, že ide o ťažný kov, ktorý môže mať takmer akýkoľvek tvar (pomocou spôsobov kreslenia alebo ohýbania), majú moderné strešné krytiny najrozmanitejšie vzory. Napriek všetkým ohybom však výrobky nestrácajú svoje pevnostné vlastnosti. K výhodám materiálu patrí aj skutočnosť, že je veľmi ľahké a jednoduché namontovať povlak, pretože špecifická hmotnosť medeného plechu pre strechu je relatívne malá (1 m2 má hmotnosť približne 5,5 kg).

 • Bezpečnosť a šetrnosť k životnému prostrediu. Dôvodom je skutočnosť, že meď je prírodný materiál a neobsahuje škodlivé chemické nečistoty. To znamená, že ani pri výrobe takejto strechy nie je príroda poškodená. Rovnako dôležité je, aby sa tento kov nerozpúšťal vo vodnom prostredí, čo znamená, že jeho použitie nepoškodí ani ľudské zdravie, ani životné prostredie..
 • Ziskovosť. Aj keď táto výhoda nie je na prvý pohľad zrejmá, pretože samotný povlak je drahší, napríklad rovnaká bitúmenová dlažba, ale vďaka obzvlášť dlhému procesu prevádzky sú všetky náklady pokryté v plnej výške. Medená strecha navyše prakticky nevyžaduje, aby sa ktokoľvek staral a udržiaval, a to sú dodatočné úspory na opravách, ktoré, ak je strecha potrebná, potom najskôr o 10-15 rokov.
 • Odolnosť proti korózii. Vďaka povlaku medi špeciálnym prírodným filmom, ktorý sa tvorí v dôsledku oxidácie, je povrch výrobkov akoby utesnený. To nielen zvyšuje antikorózne vlastnosti, ale tiež zvyšuje odolnosť proti opotrebovaniu. Je dôležité len nedovoliť na strechu žiadne cudzie predmety (napríklad lístie alebo kúsky plastových fólií), pretože blokujú prístup vzduchu a zastavujú prirodzený proces oxidácie..
 • Požiarna bezpečnosť. Meď je schopná odolávať dostatočne vysokej teplote, čo znamená, že strecha z tohto kovu je tepelne odolná, navyše materiál nehorí, nepodporuje spaľovanie a nevypúšťa nebezpečné látky pod vplyvom ohňa.
 • Vynikajúci odvod tepla. Medený plech na streche je schopný ľahko viesť teplo, ale pri zahrievaní nestráca svoje základné vlastnosti (rovnako ako pri mrazení). Ďalším plusom je, že pri usporiadaní teplej strechy (s vykurovacím systémom) môžete zabudnúť na zimné čistenie povlaku od snehu a ľadu. Koniec koncov sa neodporúča čistiť strechy svojpomocne kvôli vysokému zdravotnému riziku a najímanie špecialistov je drahá služba..
 • Mrazuvzdornosť. Materiál odoláva teplotám až do -700 stupňov, čo znamená, že inštalovanej streche nehrozí mráz. Kov je tiež schopný odolávať prudkým teplotným výkyvom..
 • Sila. Medená strešná krytina je odolná voči takmer všetkým vonkajším vplyvom, a to aj bez špeciálnej úpravy alebo lakovania. Potom, čo sú medené platne pokryté špeciálnym povlakom (patina) – k tomu dochádza v dôsledku prirodzenej oxidácie kovu alebo v procese výrobnej patinácie – výrobok získava dodatočnú ochranu. Dosky nehrdzavejú, nie sú náchylné na pôsobenie mikroorganizmov a je z nich bezo zvyšku odstránená akákoľvek kontaminácia, a preto nie je potrebné strechu špeciálne umývať, dá sa prirodzene čistiť po daždi.
 • Trvanlivosť. Zaručená životnosť takýchto výrobkov presahuje 100 rokov. Doteraz môžete nájsť veľa dôkazov o ich dlhej životnosti. V Európe je obzvlášť veľa budov s medenými strechami, pretože práve tam bol tento typ povlaku v 18. storočí veľmi populárny..
 • Externé odvolanie. Tento faktor je pre mnohých majiteľov domov často na prvom mieste. Vďaka svojim špeciálnym vlastnostiam kov v priebehu času nielenže nestratí svoju krásu, ale naopak, stáva sa ušľachtilejším a estetickejším. Pri výbere medeného povlaku môžete priaznivo zdôrazniť exteriér celého domu..

Nevýhody medenej strešnej krytiny

Ako každý materiál, aj výrobky z medenej strechy majú svoje slabé stránky..

 • V prvom rade je to vysoká cena, ktorá, aj keď sa oplatí, stále nie je dostupná pre všetky kategórie občanov. Náklady na strechu sa ďalej zvyšujú tým, že jej ďalšie prvky musia byť vyrobené z rovnakého kovu..
 • Ďalšia nevýhoda tiež pramení z ich materiálnych zásluh, ide o tepelnú vodivosť. Medená strecha sa veľmi rýchlo zahrieva, čo v letných horúčavách nie je príliš pohodlné, a v chlade rýchlo chladí. Preto by pri usporiadaní strechy mala byť položená ďalšia vrstva tepelnej izolácie..
 • Ďalšou nevýhodou medených podláh môže byť vysoký „hluk“, akékoľvek cudzie predmety padajúce na medený povrch vytvoria dodatočné zvukové pozadie, najmä dažďové kvapky. Tento problém sa samozrejme dá tiež ľahko zbaviť, stačí položiť vrstvu absorbujúcu hluk.

Druhy materiálu a inštalácia medenej strechy

Odrody strešnej medi

Medené strešné krytiny môžu byť dvoch hlavných typov:

 • strecha z mäkkej medi;

 • skladaná medená strecha.

Akýkoľvek typ výrobku vyzerá na streche skvele, líši sa spôsobom upevnenia a tvarom. Meď je materiál, ktorý v priebehu času mení farbu, výrobcovia navrhujú nečakať dlho, ale okamžite získať odtieň, ktorý sa javí ako najatraktívnejší..

Podľa stupňa spracovania existuje 5 hlavných typov medených strešných krytín:

 • klasický, má lesklý žltý povlak, to znamená, že meď nebola podrobená ďalšiemu pôsobeniu, takéto výrobky počas prevádzky menia farbu, najskôr na hnedú (oxidačný proces) a potom na malachit (proces patinovania);
 • umelo oxidovaný, povrch materiálu je v továrni pokrytý oxidovým filmom, spočiatku má výrobok hnedú farbu a postupom času získava krásnu smaragdovú farbu;

 • umelo patinovaný, v tomto prípade výrobca urýchľuje proces tvorby patiny vystavením medi rôznym chemickým činidlám, zvláštnosťou takejto medi je, že počas celého prevádzkového obdobia nemení svoj odtieň;
 • lakované, na platne sa nanáša špeciálna ochranná vrstva z polyuretánu, ktorá dodáva materiálu svetlý odtieň a lesk;
 • Pocínovaný typ povlaku znamená, že medený výrobok bol pocínovaný, to znamená, že výrobca na výrobok dodatočne aplikoval cínovú vrstvu, farba takejto strešnej krytiny bude sivá, s matným povrchom a časom sa nezmení..

Medený šindeľ

 • Tento materiál je vo forme oddelených fragmentov, navonok pripomína tradičné dlaždice. Zvláštnosťou týchto výrobkov je, že môžu napodobňovať kamenné alebo drevené povrchy, alebo môžu vyzerať ako váhy. Keď je materiál položený na strechu, robia to v dvoch vrstvách, ako keby sa prekrývali, to znamená, že horná vrstva zatvára spoje spodnej. Tento spôsob inštalácie pomáha predchádzať netesnostiam a strecha je úplne utesnená..
 • Uvažuje sa o jednej z odrôd medených dlaždíc medený blok. Tieto výrobky sú tiež vo forme samostatných dosiek, iba majú štvorcový, diamantový alebo lichobežníkový tvar. Medený blok a váhy sú funkčne veľmi podobné, podstatným rozdielom bude ich vzhľad. Dáma sú teda rovné prvky s rovným povrchom a váhy majú mierne zakrivený tvar.

 • Na výrobu takého povlaku sa používajú jednotlivé listy medi s hrúbkou 0,6-0,8 mm a potom sa z nich vyrežú požadované fragmenty. Je celkom ľahké namontovať strechu z dáma, každá časť je vybavená uzamykacím systémom. Dosky sú naskladané v jednej vrstve, navzájom pevne spojené.
 • Bola to medená šabľa, ktorá bola použitá na zakrytie tradičných ruských veží, ako aj pravoslávnych kostolov. Dnes sa tento typ výrobku používa tak pre obytné budovy, ako aj pre komerčné budovy..
 • Zariadenie strešnej škridly vo forme dámy je dosť namáhavý proces. Navyše je to taká strecha, ktorá je považovaná za najdrahší povlak. Hlavnou výhodou výrobkov je, že ak je niektorý prvok poškodený, stačí nahradiť iba tento prvok bez toho, aby sa demontoval zvyšok povrchu, pričom miesto opravy bude takmer neviditeľné a v priebehu času rozdiel úplne zmizne ( farba sa vyrovná).

 • Kontrola je vynikajúcou možnosťou montáže na ploché strechy, to znamená pre konštrukcie s uhlom sklonu až 12 stupňov. Toto však nie je zďaleka jediná konfigurácia, takže je dovolené položiť ho na okrúhle, oválne, eliptické, klenuté a iné zložité tvary..
 • Každá doska je vybavená špeciálnym spojovacím prvkom, ktorý je umiestnený nasledovne: v spodnej časti výrobku je nainštalovaný priamy zámok a v hornej časti reverzný zámok. Pri montáži prvkov sú navzájom spojené, pričom vedú horné upevnenie jednej dosky za spodné upevnenie susednej a potom sú dodatočne nainštalované špeciálne nity. Vytvorí sa tak jedna strešná krytina..
 • Štandardné veľkosti šindľov sú dlaždice so stranami 22 cm alebo 27 cm.Materiál je možné rezať na mieste alebo v továrni. Pri pokrývaní štruktúr neštandardného tvaru zostáva veľa odpadu. Ale napriek tomu sú to medené dlaždice, ktoré môžu štruktúre dodať jedinečný dizajn a ľahký nádych ušľachtilého staroveku..
 • Asfaltové šindle sú tiež považované za druh medenej strechy, ktorej horná vrstva je pokrytá meďou. Toto je kompromis medzi kvalitou a cenou. Takéto šindle sa vyrábajú v rôznych variáciách tvaru aj hrúbky. Kombinácia spoľahlivej a trvanlivej medi s flexibilnou bitúmenovou základňou vytvára vynikajúci materiál s krásnym vzhľadom a relatívne lacný.

Montáž švovej medenej krytiny

Tento typ výrobku je vyrobený zo stočenej medi, ktorej hrúbka je 0,8 mm. Vo všeobecnosti je šev druhom ohybu (švu), ktorý vyzerá ako drážkové spojenie. Vďaka tomuto vzájomnému upevneniu plechov je strešná krytina z jediného plátna. Škárové strechy sú najspoľahlivejším typom strešnej krytiny.

Existuje celkom niekoľko typov spojení:

 • slobodný;
 • dvojitý;
 • uhlové;
 • ležiaci;
 • stojace.

Najrozšírenejšie sú dvojité stojace záhyby, pretože takéto spojenie minimalizuje počet spojov, ale zároveň zaisťuje kvalitnú tesnosť.

Proces inštalácie medenej strechy zahŕňa použitie veľkého počtu nástrojov a pomocných prvkov (celkom asi 30, to sú svorky, rôzne kovania, nity, ďalšie prvky, šijacie stroje a ďalšie stavebné nástroje).

Pri kladení medených plechov je potrebné dodržať niekoľko základných krokov:

 • zariadenie krokvového systému;
 • ventilačné zariadenia;
 • inštalácia latovania;
 • položenie vrstvy izolácie;
 • inštalácia medenej strechy;
 • montáž strešných prvkov.

Príprava základne

 • Krokvový systém je nosný rám strešného koláča. Odborníci odporúčajú vyrobiť ho z ihličnatého dreva. Na tento účel sa používajú silné, vysoko kvalitné trámy a guľatina. Nezabudnite, že životnosť medi je pomerne dlhá, preto všetky jej prvky musia mať trvanlivosť..

Dôležité! Pri stavbe obytných budov sú všetky drevené prvky nevyhnutne ošetrené vodoodpudivými prostriedkami, retardérmi horenia, antiseptikmi a inými ochrannými prostriedkami.

 • Krokvy musia byť pevné a schopné odolávať veľkému zaťaženiu, iba v tomto prípade je možné postaviť vysokokvalitnú strechu. Okrem toho je nevyhnutné dbať na rovnomernosť krokvového systému, pretože vzhľadom na to, že medené prvky sú pružné a tenké, môžu sa veľmi ľahko poškodiť zošikmením „skeletu“ strechy.
 • Na krokvy je položená vrstva hydroizolácie, ktorú je možné použiť ako difúznu membránu. Jeho výhodou je, že okrem ochrany tepelnej izolácie pred vlhkosťou je schopný odvádzať vytvorený kondenzát za rímsou. Pásy hydroizolačného materiálu sa navinú a prekrývajú a držia spolu obojstrannou páskou. Táto vrstva by nemala klesať, inak stratí svoju funkčnosť, preto je pri pokládke optimálne ju mierne roztiahnuť..

 • Pri pokladaní tepelnoizolačných materiálov pri stavbe medenej strechy je nevyhnutné ich chrániť parozábranou. Na inštaláciu latovania môžete použiť preglejku, hranové dosky alebo trámy. Rám pre medené plechy je pevný. Tieto prvky sú tiež ošetrené ochrannými prostriedkami. Nezabudnite na vetracie otvory, strešné okná a komíny..

 • Na vrch prepravky je položený tesniaci materiál podšívky. Môže to byť vo forme roliek, ktoré sú položené na prepravku s presahom najmenej 10 cm Odporúča sa rozložiť podstielku rovnobežne s hrebeňom, od spodného okraja strechy. Po položení druhej izolačnej vrstvy môžete pristúpiť k priamej inštalácii medených dosiek (nazývajú sa tiež obrazy).

Pokladanie medených plechov

 • Medené strešné polotovary sa položia na strechu a potom sa spoja dohromady. Na fragmentoch sú dva záhyby, ktoré sú umiestnené po stranách. Na jednej strane je malý záhyb s výškou 2,5 cm a na druhej strane veľký záhyb o výške 3,5 cm.
 • Listy sú pripevnené nasledovne: veľký záhyb je ohnutý cez malý záhyb a potom sú znova ohnuté, ale spolu. Výška hotového ohybu je asi 2-3 cm. Na pripojenie prvkov v takom zámku použite špeciálny rám.

 • Je dôležité vziať do úvahy, že držiak sa môže vplyvom teplôt roztiahnuť, čo znamená, že je potrebné zaistiť malú medzeru asi 3-4 mm. Ak sa tak nestane, potom počas prevádzky existuje možnosť deformácie celej strechy..
 • Spojovacie prvky je možné vytvoriť priamo na stavbe. Na tento účel sa používajú špeciálne valcovacie stroje. Vďaka tejto metóde bolo možné získať perfektne namontované strešné prvky. Koniec koncov, strecha nemá vždy jasné štandardné tvary, a ak urobíte zámkové spojenia v továrni, potom sa jednoducho nemusia zhodovať s existujúcou konfiguráciou povrchu..
 • To platí samozrejme iba pre samotné plechy, dodatočné strešné prvky sa dodávajú hotové, hlavnou vecou je správne ich nainštalovať a opraviť. Ak nie je možné použiť špeciálne nástroje, potom si môžete kúpiť samosvorné listy. V takýchto prípadoch stačí silnejšie zatlačiť na zaisťovací mechanizmus a plechy spoľahlivo spoja..
 • Inštalácia strechy začína inštaláciou odkvapov a drenážneho systému. Ďalej pokračujú k upevneniu zástery a upevneniu údolia. Keď sú namontované hlavné ďalšie prvky, začnú používať značenie na medené maľby.
 • Prvá doska by mala vyčnievať 30 mm za okraj zástery, po upevnení listu sa vyčnievajúca časť jednoducho ohne cez tyč. Meď je položená tak z rohu, ako aj zo stredu. Ak sa inštalácia vykonáva zo stredu, môžete prvky usporiadať symetrickejšie, zvýši sa tým vonkajšia estetika, táto skutočnosť nijakým spôsobom neovplyvní funkčnosť..

 • Medené výrobky sú pripevnené k prepravke pomocou svoriek – dosiek so zakrivenou svorkou. Každý klip je vložený do záhybu medzi dvoma obrázkami. Spony sú teda úplne skryté pod listami a bezpečne ich držia v požadovanej polohe. Najlepšou možnosťou je použitie 4 svoriek na 1 m2. V prípade upevňovacích prvkov pozdĺž odkvapu je lepšie pridať ešte jeden ďalší fixátor (to znamená, že vzdialenosť medzi nimi je 35 cm).
 • Odborníci odporúčajú používať vetraný hrebeň pri usporiadaní medenej strechy, pretože tento typ povlaku je náročný na vetranie. Ak sa nestaráte o fúkanie priestoru pod strechou, potom sa na prvkoch veľmi skoro začnú objavovať plesne a huby..

Je dôležité pamätať si na jedno pravidlo! Pri inštalácii medenej strechy musia byť všetky prvky, ktoré s ňou prídu do styku, tiež z medi (v extrémnych prípadoch z nehrdzavejúcej ocele).

Sortiment a ceny medených krytín

V závislosti od druhu použitej medi sa cena švovej medenej strechy môže výrazne líšiť. Napríklad:

 • klasická meď s lesklým červenkastým zlatým povrchom bude stáť asi 1600 rubľov / m2;
 • výrobok z bronzu, to znamená zliatina cínu a medi asi 2 200 rubľov / m2;
 • oxidovaná meď bude stáť 2 500 rubľov / m2;
 • cena patinovaných výrobkov sa pohybuje v rozmedzí 3500-3700 rubľov / m2;
 • meď pre mosadz (zliatina so zinkom) a pre zlato (zliatina s hliníkom) stojí 4000 rubľov / m2;
 • pocínovaná meď (pocínovaná) je považovaná za najdrahšiu, jej cena je 4100-4300 rubľov / m2.

Ak vezmeme iba klasickú verziu produktu a uvidíme, ako sa cena mení v závislosti od formy, potom bude obrázok približne nasledujúci:

 • bitúmenové medené dlaždice – 1600 rubľov / m2;
 • švová strešná krytina – 2000 rubľov / m2;
 • dlaždica “Tegola” – 2200 rubľov / m2;
 • dlaždica “Duna” (domáca alebo dovážaná) 2500-2700 rubľov / m2;
 • dlaždice “Tagmento” (ruská výroba) – 4300 rubľov / m2;
 • vo forme váh – 4400 rubľov / m2;
 • vo forme dámy alebo kosoštvorcov – 4600 rubľov / m2;
 • dlaždica “Metrotyle” – 5500 rubľov / m2.

Najznámejší výrobcov medená strecha:

 • “Aurubis” – nemecký výrobca, je považovaný za lídra medzi podnikmi zapojenými do predaja výrobkov z medi a jej zliatin, dodáva predovšetkým výrobky na americký a európsky trh;
 • KME Tecu je koncern založený na konci 19. storočia a stále je významným výrobcom medených výrobkov;
 • „VBS“ je srbský závod, ktorý vyrába medené strešné pásky, výrobky majú európske certifikáty kvality a vyrábajú sa na špičkových technológiách;
 • GZOTsM je ruský závod na spracovanie farebných kovov, ktorý sa nachádza v regióne Orenburg, je to najstarší domáci podnik, ktorý vyrába medené strešné krytiny;
 • UMMC je tiež ruským výrobcom Uralskej ťažobnej a hutníckej spoločnosti a druhým najväčším domácim výrobcom medi..

Medzi výrobcami prakticky neexistoval žiadny významný rozdiel v kvalite výrobku ani v jeho cene. Líšiť sa môže iba tvar výrobku a jeho farebné schémy..

Medené strechy sú považované za najspoľahlivejší a najtrvanlivejší typ strešnej konštrukcie. To však úplne zodpovedá pravde iba za predpokladu, že náter bol nainštalovaný v súlade so všetkými potrebnými pravidlami a predpismi. A iba v tomto prípade bude strecha skutočne slúžiť mnoho rokov, zostane vzduchotesná a nebude vyžadovať neustálu údržbu..

About the author