Domy s arkýrom: fotografie, dizajnové prvky

V poslednej dobe stavitelia zdobia takmer každú modernú obytnú novostavbu a dokonca aj kancelárske budovy takým architektonickým prvkom, akým je arkýř. Toto nemecké slovo sa týka časti stavby domu vyčnievajúcej z rovín fasád. Pôvodný detail dodáva budove nielen aristokratický vzhľad, ale dáva aj priestor pre let fantázie. Navyše, arkýře sú obvykle zasklené po celej dĺžke obvodu, čo zlepšuje parametre osvetlenia a slnečného žiarenia. Článok sa zameria na návrh domov s arkýrom.

Obsah:

Pôvod arkierového okna

 • Lokality starovekých hradov sú považované za jeho predkov. Pôvodne boli architektonické rímsy určené na prezeranie a streľbu zo stien pevnosti. Vďaka nim bol nepriateľ, ktorý sa objavil na priľahlom území, viditeľný zďaleka. Mohli by ste mať čas pripraviť sa na boj s ním.
 • Neskôr arkýř slúžil len na mierové účely. Výška veží sa zmenšila a úzke otvory pre medzery sa zmenili na nádherné panoramatické okná. Vyčnievajúca zakrivená časť fasády začali architekti využívať na to, aby vzhľad obytných budov dodával eleganciu a aristokraciu. História nezachovala meno prvého architekta, ktorý ako prvý prišiel s týmto nápadom..

 • Celkom iné dôvody boli pre stavbu arkierov vo výškových budovách Stalinových čias. Potom boli architektonické výčnelky zahrnuté do projektov domov, ktoré nie sú na dekoráciu. V ére industrializácie Ruska v 30.-50. rokoch to nebola hlavná vec. Je to tak, že domy s arkiermi boli z hľadiska výkonu výnosnejšie v porovnaní s budovami bez vyčnievajúcich štruktúr..
 • V nich sa vďaka arkýru zväčšila obytná plocha priestorov s rovnakým typom dispozície a stavebnej plochy, predĺžil sa čas využívania prirodzeného svetla, čo znamená, že sa ušetrilo na elektrine. Okrem toho bola možnosť dať interiéru domu individualitu..
 • Arkýře nezapadali do rozpočtových možností malých „chruščovských“ budov a neskôr štandardných päťposchodových budov. Ale prišli iné časy. Dnes je v obytnej výstavbe arkýř ako architektonická ozdoba na vrchole popularity. Umožňuje vám uniknúť zo vzorov hromadnej stavby, zdôrazniť individualitu a vynikajúci dizajnový vkus..

Rôzne arkierové okná

Na projekty domov rôznych typov sa používajú rôzne geometrie architektonických výčnelkov. Je to spôsobené zvláštnosťami nosných štruktúr a vlastnosťami hlavných stavebných materiálov, aby získali požadovaný tvar..

 • Najbežnejšia forma – štvorcové alebo obdĺžnikové. Nevyžaduje zložité konštrukcie a je ľahko navrhnutý v tehlových domoch, blokoch, ako aj v projektoch rámových a panelových budov. Takéto výčnelky sa ľahko zmestia do interiéru akéhokoľvek štýlu, dokonca aj bez znalosti zákonov o dizajne. Napriek svojej jednoduchosti sú účinné a praktické..

 • Okrúhly tvar tradične nazývaný prvkom benátskeho štýlu. Takéto arkýřové okno sa ľahko zmestí do akéhokoľvek rohu budovy alebo do stredu jednej zo stien. Častejšie sa vyskytuje v tehlových a blokových domoch. Menej často v panelových a rámových domoch kvôli zložitosti výpočtov a inštalácie. V budovách z dreva a guľatiny nemožno tento tvar arkier použiť..
 • Polkruhový tvar arkýř určite vyniká svojou eleganciou. Ale iba v prípade správne zvoleného konštrukčného riešenia. V opačnom prípade bude fasáda budovy pôsobiť hrboľato a dokonca aj vtipne..
 • Prepracovaný dizajn mnohostranného arkierového okna – prechodná verzia tradičných foriem. Najčastejšie sa používa v domoch z dreva, ale je vhodný pre budovy z iných materiálov. Umožňuje veľa možností dizajnu.

Vlastnosti jednoposchodových a dvojposchodových domov s arkýrom

 • V projekte jednopodlažného domu môže byť arkierové okno umiestnené na oboch stranách fasády. Môže byť otočený do ulice, do dvora alebo do záhrady. Vstup do arkierového okna sa spravidla nachádza z obývačky alebo spálne..
 • Tento architektonický prvok vyzerá skvele, ak ho umiestnite po celej dĺžke obvodu s prístupom na obe strany. Takýmto spôsobom je možné výrazne zlepšiť osvetlenie vnútorných priestorov slnečným svetlom. Pre vynikajúci dekoratívny efekt vyčnievajúcej časti fasády môžete použiť farebné zasklenie z farebného skla.
 • V domoch s dvoma poschodiami je arkier v jednej verzii zabudovaný do steny prvého poschodia, strechou vyčnievajúcej konštrukcie je balkónová plošina. Niektorí ľudia uprednostňujú 2-poschodový dizajn arkierového okna. Nie sú vylúčené možnosti rozloženia s 2-3 arkierovými oknami, ale veľká presklená plocha môže spôsobiť tepelné straty.

Návrh domu s fotografiou arkierového okna

 • Preto by návrh a najpresnejšiu konštrukciu konštrukcie arkierového okna mali vykonávať odborníci. Aj malá chyba vo výpočtoch a inštalácii môže viesť k skresleniu stien alebo podláh, čo nepriaznivo ovplyvní pevnosť a trvanlivosť konštrukcie. Mimochodom, nie je vôbec potrebné stavať arkierovú konštrukciu súčasne s budovou samotného domu. Môžete ho pripojiť neskôr..

Vlastnosti stavby domov so štruktúrou arkierového okna

Keď snívate o mestskom sídle, vidieckom alebo vidieckom dome s arkýrom, musíte si uvedomiť, že jeho dizajn a vytvorenie príjemnej atmosféry bude vyžadovať viac úsilia ako v typickom dome. Zvlášť opatrne je potrebné zaobchádzať s výberom materiálov na implementáciu myšlienky, pretože štruktúra arkierového okna:

 • zvyšuje zložitosť stavebných prác v porovnaní s konvenčným projektom;
 • zvyšuje počet rohov, čo spôsobuje oslabenie tuhosti budovy;
 • vyžaduje dodatočné náklady na izoláciu a zasklenie.

Ale taký dom má jedinečnú osobnosť a útulnú atmosféru..

Projekty domov s arkýrom

 • Na stavbu domu s veľkolepými výstupkami na fasáde sú podľa odborníkov najvhodnejšie penové bloky, roztrhané tehly položené bavorskou metódou murovania alebo drevo..

Projekt domu s fotografiou arkierového okna

 • Na inštaláciu takýchto budov sa často používa technológia monolitickej konštrukcie s pevným debnením z penového polystyrénu. Arkýře sú spravidla vyrobené z rovnakých materiálov ako hlavná konštrukcia. Čím originálnejšia je ich konfigurácia, tým sofistikovanejší je exteriér domu a viac možností pre návrhové riešenia v jeho vnútri..
 • Napríklad interiér domu z dreva s arkýrom umožňuje kombináciu prvkov z iných štýlov. Napríklad kuchyňa je v minimalistickom štýle a rímsa je špičková technológia. Mnohosten alebo pologuľa zaskleného arkierového okna vyzerá obzvlášť výhodne, keď tam svieti svetlo. Táto jeho vlastnosť sa môže stať „vrcholom“ interiéru.
 • Ak je dom dvojpodlažný, môžete navrhnúť dvojpodlažnú obývaciu izbu s veľkým panoramatickým oknom a do tejto miestnosti umiestniť letové schodisko z prírodného dreva..

Ako používať arkýř v interiéri?

Je lepšie premýšľať o tom, ako vyčnievajúca oblasť zapadne do celkového interiéru, aké funkcie bude vykonávať a aký štýl zvoliť dizajn. Neexistujú žiadne tvrdé a rýchle pravidlá. Hlavnou vecou nie je pokaziť jednu z jeho hlavných výhod – schopnosť vpúšťať do miestnosti prúdy svetla..

 • Také prvky, ako sú falošné stĺpy, oblúky, rímsy, pilastry a zrkadlové povrchy, dodávajú miestnostiam s arkierovým oknom jedinečnosť. Napríklad návrhári radi zdobia interiéry v klasickom štýle polyuretánovými stĺpmi na oboch stranách vchodu do arkierového okna. Takéto detaily prakticky nezaberajú priestor a zdôrazňujú individualitu a bohatosť atmosféry.
 • Pre steny arkierového okna môžu byť zrkadlové povrchy vynikajúcim riešením dekorácie. Ich schopnosť odrážať sa hrá na rozšírenie priestoru a dodáva osvetlenie..
 • Priestor arkierového okna s rovnakou výškou ako dom je možné použiť ako ďalší zdroj svetla. Pri tejto možnosti nie je vyčnievajúca časť fasády rozdelená medzipodlažnými stropmi, čo umožňuje prejav tvorivých fantázií.

 • Nie je vôbec potrebné robiť hlavný prízvuk interiérovej kompozície na arkýri. Stačí to pomocou dekoratívnych prvkov na zvýraznenie jeho malej plochy v oddelenej zóne. Toto riešenie dobre zapadne do prostredia obývačky alebo kuchyne. Panoramatické okná dodávajú atraktívnemu interiéru slnečný svit, teplo a pohodu.
 • Niektorí ľudia uprednostňujú originálne výčnelky v detských izbách a spálňach a dokonca aj v kúpeľni. Výber kusov nábytku pre arkýř – malé jednohubky alebo nízke skrinky s ozdobami alebo bez vzoru závisí od účelu, na ktorý sa bude používať. Od toho závisí výber textilu a iných dekoratívnych doplnkov..
 • Na ozdobu sú ideálne závesy na špeciálnych záclonových tyčiach, ktoré opakujú geometriu, alebo roletách. Klasický štýl podčiarkujú látkové záclony po zem, závesy previazané lambrequinom alebo ako „egyptský rukáv“ s originálnym hrbením. Celý rad úžasne krásnych lambrequinov, štýlových girlandov, originálnych kaskád je ideálny na zdobenie širokých arkýrov..

Triky pri navrhovaní dekorácií arkýřů

 • Okrem osobných preferencií je farebná schéma vybraná nevyhnutne s prihliadnutím na plochu miestnosti. Pretože teplé odtiene dodajú teplo a pohodlie, ale vizuálne sa miestnosť bude zdať menšia. A studené farby dekoratívnych materiálov, ktoré vizuálne posúvajú hranice miestnosti, dodajú atmosfére miestnosti nádych formality..

 • Nájdenie strednej cesty umožňuje použitie tajomstiev zón. Napríklad teplé odtiene v rekreačnej oblasti, nachádzajúce sa v trojuholníkovom arkierovom okne, zachovajú priestor vďaka množstvu prirodzeného svetla..
 • Studené odtiene v dekorácii hlavnej miestnosti vizuálne rozšíria jej rozmery. V tomto prípade sú však ostré kontrasty neprijateľné. Hlavnou zásadou je harmonická kombinácia farieb a plynulý prechod zo zóny do zóny. Napríklad biela a zelená vyzerajú dobre so žltou, béžová s hnedou. Obmedzené elegantné až červené tóny dodajú strieborné odtiene.
 • Panoramatické okno v kuchyni alebo v obývačke je pohodlný jedálenský kút. Jedálenský stôl pri okne je útulný pre rodinných príslušníkov aj pre hostí. Stôl môže byť umiestnený na pódiu alebo môže byť pridelený priestor položením podlahy s iným vzorom..
 • Arkier môže vykonávať rôzne funkcie rozšírením obývacej izby o kútik na čítanie alebo o rozhovory od srdca k srdcu. Mäkko splývajúce závesy a dekoračné vankúše z rovnakej látky dodávajú pohodlie. A žiarovky s halogénovými žiarovkami – romantika a tajomstvo.
 • Malý kruhový elektrický krb v bielych tónoch inštalovaný v arkierovom okne dodá atmosfére milosť a aristokraciu. Dvojica hojdacích kresiel vedľa neho dokonale zvýrazní vidiecky alebo etno štýl. Pokiaľ je to žiaduce a finančne možné, môžete vybaviť skutočný krb a cítiť sa ako aristokrat pri vypuknutí skutočného ohňa.
 • Umiestnenie v arkýri na pracovnom mieste môže byť úspešné. Namiesto pravidelného stolového obdĺžnika pôvodná oválna alebo trojuholníková konfigurácia ľahko zapadne do vyčnievajúceho výklenku. Je možné ho oddeliť od spálne pomocou obrazovky „knihy“. Ďalšou možnosťou je priečka z priesvitného materiálu..

 • Funkcie arkýře ako rohu pre dieťa závisia od jeho veku. Pre študenta sa môže stať miestom na štúdium, pretože má vynikajúce osvetlenie. Pre dieťa – priestor na hranie a skladovanie hračiek.
 • Pre milovníkov prírody je arkýř ideálnym priestorom pre zimnú záhradu. Kvety a rastliny nereagujú na hluk za sklom a neprekážajú prieniku prirodzeného svetla do interiéru. Hojnosť priestoru a svetla vám umožňuje umiestniť ich kdekoľvek, na parapet, stojany, police, do kvetináčov na podlahu, závesné kvetináče. Izba obklopená takou kaskádou zelene sa stáva nenahraditeľným miestom pre relaxáciu. Zvlášť za šumenia vody v ozdobnej fontáne.
 • Rozloha malých ríms-výklenkov je ideálnym miestom na umiestnenie originálnej sochárskej figúry, klavíra, klavíra, harfy alebo iného veľmi veľkého hudobného nástroja. Takáto zóna dobre zapadá do interiéru haly, knižnice a obývačky. Jeho dizajn netoleruje náročnosť a viacfarebnosť. Uprednostňuje sa monochromatický dekor.

Zónovanie a zdobenie domáceho priestoru je individuálnou záležitosťou. Dizajnéri sa domnievajú, že neexistujú žiadne prísne kritériá. Hlavnou vecou je dodržiavanie proporcií, kombinácií tvarov a odtieňov a osobných preferencií majiteľa.

About the author