Drevené panely na dekoráciu interiéru: vlastnosti výberu a inštalácie

Drevené panely na dekoráciu interiéru sa vyznačujú praktickosťou a atraktívnym vzhľadom. Stávajú sa veľmi populárnymi pri dokončovacích prácach v priestoroch rôznych smerov. Ďalej budeme zvažovať vlastnosti výberu a inštalácie drevených panelov..

Obsah:

Drevené panely: funkcie, výhody a nevýhody

Vnútorné aj vonkajšie časti steny sú obložené drevenými panelmi. Najčastejšie sa však používajú na dekoráciu interiéru. S ich pomocou získajú steny, dizajnové štruktúry, priečky alebo vstavaný nábytok reprezentatívnejší vzhľad..

Hlavnou súčasťou takejto dosky je drevo, ktoré je v rôznych variáciách dosiek v rôznych množstvách. Jeho cena závisí od prítomnosti dreva v paneli. Najdrahšie sú panely vyrobené z prírodných drevín..

Drevené panely na dekoráciu interiéru sú určené pre:

 • zvýraznenie stien ako významného dizajnového prvku;
 • kombinovanie štýlového priestoru;
 • izolácia vonkajších stien;
 • zvýšenie charakteristík zvukovej izolácie;
 • vytváranie environmentálne zdravých životných podmienok;
 • skrytie defektov v stenách alebo stropoch;
 • zvýšenie úctyhodnosti priestorov.

Drevené panely sa okrem svojej praktickosti vyznačujú originálnym vzhľadom, vysokou kvalitou a odolnosťou. Tento typ povrchovej úpravy si zachováva svoj pôvodný vzhľad po dlhú dobu..

Drevené panely sú vhodné na inštaláciu ako vo vidieckom dome, tak vo vidieckom dome alebo v kancelárskych priestoroch. Na ich výrobu sa používajú cenné druhy stromov, takže ich vzhľad poteší svojou prezentáciou a elegantnosťou. Drevené panely sa líšia rôznymi tvarmi, farbami a textúrami, takže sa ľahko hodia takmer do akéhokoľvek štýlu interiéru.

Navrhujeme zvážiť hlavné výhody použitia drevených panelov:

1. Estetická príťažlivosť.

Hlavnou výhodou je rozhodujúce použitie drevených panelov pri usporiadaní interiéru miestnosti. S pomocou drevených panelov sa miestnosť stane špeciálnou, rafinovanou a útulnou.

2. Bezpečnosť životného prostredia.

Tento typ povrchovej úpravy je založený na prírodnom dreve, ktoré sa vyznačuje prírodným pôvodom, zdravotnou neškodnosťou, schopnosťou samoregulácie vlhkosti vzduchu a zaistením zdravej vnútornej mikroklímy..

3. Praktické vlastnosti.

Údržba drevených panelov je pomerne jednoduchá a nevyžaduje použitie špeciálnych čistiacich prostriedkov. Panely stačí utrieť vlhkou handričkou, pričom nestratia na atraktivite.

4. Jednoduchá inštalácia.

Pri inštalácii drevených panelov nie sú potrebné špeciálne zručnosti pri práci so špeciálnym náradím, túto operáciu môže vykonať aj začiatočník.

5. Nízka úroveň tepelnej vodivosti.

Ak sú steny alebo strop v miestnosti čalúnené drevenými panelmi, v zime neprepúšťa chlad, preto sa v miestnosti zadržiava viac tepla a v lete panely neprepúšťajú teplo v miestnosti, preto chlad zostáva.

6. Dobrý zvukovo izolačný výkon.

Atmosféra v miestnosti sa stáva príjemnejšou, pretože strom má schopnosť absorbovať nepotrebné zvuky.

7. Trvanlivosť a dobrý výkon.

Drevené panely sú odolné voči prírodným a mechanickým vplyvom, dlhodobo si zachovávajú svoju kvalitu a estetiku.

8. Pred inštaláciou drevených panelov nie je potrebné steny pripravovať a vyrovnávať. Drevené panely sú inštalované aj na nerovných stenách a stropoch, takže nebudú potrebné žiadne dodatočné náklady na omietku alebo tmel.

9. Vďaka dostupným nákladom sú drevené panely medzi spotrebiteľmi obľúbené..

10. Ďalšou výhodou tohto typu povrchovej úpravy je široká škála farieb, tvarov, textúr panelov, ktoré sú ľahko vhodné na inštaláciu v akomkoľvek type miestnosti..

Fotografia dreveného obloženia:

Medzi obrovským počtom výhod majú drevené panely nevýhody vo forme:

 • nestabilita voči vlhkosti, tvorba plesní, plesní a hniloby – preto tento typ povrchovej úpravy nie je vhodný na použitie v miestnostiach s vysokou vlhkosťou;
 • povinná antikorózna úprava – tieto panely vyžadujú pravidelné ošetrovanie pomocou špeciálnych riešení a impregnácií, ktoré zvyšujú ich kvalitatívne vlastnosti.

Drevené panely v interiéri: vlastnosti použitia

Existuje niekoľko spôsobov, ako použiť drevené panely pri navrhovaní priestorov, odporúčame vám, aby ste sa s nimi zoznámili:

1. Horizontálny držiak. Táto metóda zahŕňa horizontálnu inštaláciu panelov na povrch stien. Tento typ inštalácie robí miestnosť sofistikovanou a sofistikovanou. Miestnosť vyrobená v tejto verzii panelového upevnenia vyzerá štýlovejšie, okrem toho sú steny vizuálne dlhšie a priestrannejšie. Takéto obklady sú v dobrej harmónii s prítomnosťou vnútornej izolácie stien. S pomocou takéhoto upevnenia panelov sa ukazuje, že zdôrazňuje určitú oblasť miestnosti. V modernom dizajne miestností sú panely inštalované na jednej zo stien alebo na určitej jej časti, čím sa oddeľujú od inej časti miestnosti. Drevené panely sú skvelé do obývačky aj na prechádzku či do spálne. Použitie dreveného obloženia v spálni sa veľmi často obmedzuje na dokončenie časti miestnosti, ktorá je blízko hlavy postele. Pretože sú panely praktické, je menšia pravdepodobnosť, že sa znečistia a ľahko sa čistia..

2. Vertikálne obloženie je bežnejšie a najčastejšie je vhodné na drevené obloženie v kanceláriách alebo pracovných priestoroch. S jeho pomocou je možné zdôrazniť prísne vlastnosti interiéru a urobiť ho reprezentatívnym, krásnym a originálnym..

3. Možnosť dokončenia stredne veľkými vertikálnymi doskami znamená vytvorenie jedinečných dizajnových priestorov, ktoré môžu svojich majiteľov prekvapiť hĺbkou vkusu a vynikajúcim šarmom..

4. Použitie úplného alebo čiastočného obloženia – pri tejto možnosti sú pomocou panelov hotové nielen steny, ale aj strop. Tento typ dekorácie je veľmi bežný medzi majiteľmi vidieckych domov a chát. Takto vyrobená štruktúra vyzerá harmonicky a je praktická..

Okrem vyššie uvedených možností sa drevené panely v kúpeľni pomerne často používajú na dokončenie stien aj stropov. Kúpeľňa vyrobená v tomto štýle pripomína ruský kúpeľ alebo saunu. Izba je pôvodná a teplá. Neodporúča sa inštalovať drevené panely do kompaktných, zle vetraných kúpeľní z dôvodu možného výskytu plesní a plesní na ich povrchu..

Klasická verzia zahŕňa použitie pravouhlých drevených panelov, ale moderné trendy v interiérovom dizajne zahŕňajú inštaláciu štvorcových panelov. Upevnenie takýchto panelov sa vykonáva s medzerou, takže z diaľky pripomínajú dlaždice a majú výraznú textúru. Aby sa zvýšila ich príťažlivosť, sú potiahnuté lakom alebo farbou..

V niektorých prípadoch sú drevené panely nahradené sadrokartónom. Používajú sa pri usporiadaní výklenkov, políc alebo zložitých stropných a stenových štruktúr. Krbové portály sú navyše konfrontované s drevenými panelmi, ale zároveň musia byť vopred natreté protipožiarnymi zmesami..

Panely inštalované na rôznych úrovniach majú mimoriadnu krásu. Vo väčšine prípadov je prítomná jedna až štyri úrovne. Táto možnosť predpokladá inštaláciu panelov v niekoľkých vrstvách. Panely sa tak stávajú vynikajúcou ozdobou stien a nahrádzajú obrazy alebo dekoratívne panely..

Zakrivené časti steny je možné ľahko obložiť použitím tenkých drevených panelov. S ich pomocou sa vytvoria klenuté chodby, miestnosť sa rozdelí na niekoľko zón a vyrobia sa viacúrovňové stropy..

Spoločná metóda obkladu a stien a stropov zahŕňa použitie drevených panelov na dekoráciu a steny a stropy. Súčasne s nimi nie je potrebné revetizovať celú miestnosť, bude stačiť určitá oblasť, ktorá urobí stenu a strop jediným celkom a pomôže dosiahnuť zaujímavý efekt..

Odrody drevených panelov

Pokiaľ ide o miesto inštalácie, drevené panely sú:

 • nástenný;
 • strop.

Drevené panely na dekoráciu stien sú odolnejšie voči mechanickému poškodeniu. Takéto panely sa navyše ľahko čistia a majú výraznejšiu textúru..

Drevené stropné panely majú zvýšenú odolnosť proti vlhkosti, majú vysoké tepelnoizolačné vlastnosti a ľahko sa montujú na povrch.

Pokiaľ ide o proporcionálne zloženie, drevené panely sú rozdelené na:

 • panely vyrobené z prírodného masívneho dreva;
 • panely z lepeného dreva;
 • MDF panely, drevo;
 • korkové panely;
 • panely na ozubené kolesá;
 • drevotrieskové panely.

Najvyššie náklady sú na panely z prírodného dreva. Navyše majú najatraktívnejší vzhľad, pretože plne zobrazujú textúru dreva. Takéto panely sa vyznačujú vysokou mechanickou pevnosťou a dlhou životnosťou..

Panely z lepeného dreva majú nižšie náklady, aj keď prakticky nie sú v porovnaní s predchádzajúcou verziou nižšie. Jedinou nevýhodou takýchto panelov je ich nižšia pevnosť a rozmazaný vzor textúry..

Panely MDF kombinujú praktickosť a dostupné náklady. Majú dobré tepelné a zvukové izolačné vlastnosti, sú odolné voči extrémnym teplotám a mechanickému namáhaniu, líšia sa rôznymi farbami a tvarmi..

Lamelové drevené panely sú dlhé až 300 cm, preto vám umožňujú dokončiť strop drevenými panelmi bez spojov. Vzhľad materiálu je podobný šindľovej doske. Časti majú výčnelky a vybrania, vďaka ktorým sú spojené. Sú pripevnené k stene pomocou upevňovacích konzol. Tento typ panelov sa líši v šírke, sú 13,5, -30 cm.

Drevotrieskové alebo drevovláknité dosky sú najlacnejšie, ale najnepraktickejšie. Kategoricky nie sú odolné voči vlhkosti, vyznačujú sa prítomnosťou voľnej štruktúry, ktorá rýchlo stráca svoj tvar..

Pokiaľ ide o dekoratívne vlastnosti drevených panelov, sú:

 • prírodný;
 • dyhované;
 • laminované (typické iba pre panely z MDF);
 • s koženkovým lemovaním;
 • vyrezávaný typ;
 • lakované;
 • s inštaláciou stropného dekoru.

Prírodný povrch jasne zobrazuje a sprostredkuje textúru dreva, tieto panely sú lakované. Vyzerajú skvele na stenách aj stropoch.

Dyhované alebo drevené trojvrstvové panely sa majú nanášať na vrchnú časť materiálu dyhou z prírodného hodnotného dreva. Takéto panely nie sú nižšie v príťažlivosti k panelom z prírodného dreva, aj keď tieto víťazia z hľadiska kvalitatívnych charakteristík. Táto možnosť je ekonomická a pozostáva z troch vrstiev: horná je vyrobená z cenných drevín a dve dolné sú lacnejšie vo forme smreka alebo borovice. Sú upevnené pomocou lisu. Vyžaduje pravidelnú aplikáciu laku na povrch v intervale troch až siedmich rokov.

Laminácia zahŕňa aplikáciu špeciálnej laminovanej fólie na povrch panelu MDF. Tento film robí povrch odolnejším voči mechanickému namáhaniu, navyše mu dodáva vodeodpudivé a pevnostné vlastnosti. Laminácia chráni panel pred UV, chemickými a tepelnými vplyvmi.

Na panely z prírodného dreva je lakovanie perfektné. Lakované drevo sa stáva odolným voči vlhkosti, získava lesk a je atraktívnejšie. Tento postup navyše obsahuje ešte jeden krok – nanesenie vosku na drevený povrch. Vďaka tomu je odolnejší a zlepšuje kvalitu dreva..

Metóda razenia zahŕňa nanesenie vzoru alebo ornamentu na panel. Tento proces sa vykonáva pomocou lisu.

Rozlišujú sa aj drevené sendvičové panely, ktoré sú vyrobené z dreva, ktoré prešlo niekoľkými fázami predbežnej prípravy a spracovania. Kvalita sendvičových panelov priamo závisí od druhu dreva a stupňa jeho sušenia. V porovnaní so štandardnými drevenými panelmi majú sendvičové panely vyššie tepelné a zvukové izolačné vlastnosti..

Drevené panely sú plechové a vzhľadom pripomínajú pevný drevený plech. Vyznačujú sa širokou škálou farieb a rôznymi vzormi. Povrch takého panelu je reliéfny, rebrovaný, zrkadlový, mozaika. Ich hrúbka dosahuje 0,6 cm a ich rozmery sú približne 122 x 244 cm. Na upevnenie na stenu sa používajú tri metódy:

 • nechty;
 • lepidlo;
 • latovanie – ak existujú nezrovnalosti.

Koncové časti prechádzajú tmelom alebo lepidlom.

Metódy upevnenia drevených panelov v interiéri

Odporúčame vám zoznámiť sa s niekoľkými spôsobmi, ktoré vám pomôžu pri inštalácii drevených panelov:

1. Lepiaca kompozícia.

Použitie tejto metódy je prípustné, ak sú panely inštalované na dokonale rovnom povrchu steny. Aby sa zabránilo nadmernej absorpcii lepidla, odporúča sa steny pred začatím práce ošetriť pôdnym roztokom. Na vopred odmastený a vysušený podklad naneste tenkú vrstvu lepidla. Je lepšie to urobiť valčekom alebo špachtľou. Položte panel na povrch a pevne naň pritlačte.

2. Konštrukčné konzoly.

Používa sa v prítomnosti extrémne plochých povrchov, líši sa od predchádzajúcej metódy vyššou spoľahlivosťou upevnenia.

Pomocou úrovne nakreslite predbežné miesto inštalácie panelu. Začnite s rohovými kúskami. Podľa označenia musíte nainštalovať konzoly, ich počet závisí od veľkosti panelu, na jednom riadku by mali byť najmenej štyri konzoly. Sponky sú upevnené klincami. Nainštalujte prvý panel a snažte sa uistiť, že je konzola pripojená k hrebeňu. Ďalej je podľa vopred pripraveného označenia nainštalovaný ďalší panel.

3. Aplikácia montážneho profilu.

Používa sa na nerovné steny a vysokú vlhkosť v miestnosti. Tento profil dobre znáša zmeny teploty a vlhkosti, je odolný voči tvorbe plesní a plesní.

Najprv sa uskutoční označenie, pozdĺž ktorého sú upevnené kovové koľajnice a je na ne nainštalovaný profil. Inštaláciu musíte začať z rohu, panely sú k profilu pripevnené kovovými konzolami. V prípade potreby je do dutín medzi profilom nainštalovaná hydroizolácia a izolácia.

Medzi výhody tejto metódy inštalácie patria:

 • v prípade potreby rýchla demontáž stien;
 • dostupné náklady;
 • pevnosť upevnenia;
 • najvyššia trvanlivosť.

Odporúčania pre výber drevených panelov

1. Pri zariaďovaní kuchyne alebo kúpeľne s drevenými panelmi musíte venovať pozornosť prítomnosti voskového povlaku, ktorý sa znova pravidelne nanáša. Umožňuje vám chrániť strom pred vlhkosťou a kondenzáciou..

2. Pri určovaní hrúbky panelu faktory ako:

 • prítomnosť tepelnej a zvukovej izolácie;
 • celková plocha miestnosti;
 • hrúbka hornej vrstvy;
 • pevnosť panelu;
 • miesto inštalácie.

3. V oblastiach s vysokou intenzitou dopravy, ako je napríklad chodba, je lepšie nainštalovať panely z masívneho dreva. Musia byť chránené niekoľkými vrstvami laku. Horná vrstva týchto panelov by mala byť z tvrdého dreva, ako je jaseň, hruška alebo dub..

4. Pokúste sa kúpiť panely v špecializovaných predajniach, aby ste k nim získali všetky osvedčenia o zhode a záruku..

5. Pred kúpou sa rozhodnite pre typ panelov a ich náter..

6. Najdrahšou možnosťou sú panely z prírodného dreva a najlacnejšie sú drevotrieskové dosky. Tieto majú životnosť nie viac ako dva roky, takže je lepšie uprednostniť drahšie panely MDF, ktoré kombinujú kvalitu a rozumnú cenu..

About the author