Držiaky snehu na streche, typy a vlastnosti inštalácie

V regiónoch so zasneženými zimami je bežný problém-sneh podobný lavíne zo strechy domu, ktorý môže spôsobiť nielen materiálne škody, ale aj pripraviť o život okoloidúcich. Tomuto problému sa dá vyhnúť inštaláciou snehových zábran na strechu. Tieto štruktúry udržujú hlavnú vrstvu snehu na povrchu strechy. Iba rozmrazením môže voda zo snehu voľne odtekať žľabmi. Typ držiakov snehu sa vyberá v závislosti od niekoľkých dôležitých faktorov: uhol sklonu svahu, strešný materiál a množstvo snehovej pokrývky v regióne. Pozrime sa podrobnejšie na to, aké typy držiakov snehu sú a aké sú vlastnosti ich inštalácie na rôzne strechy.

Typy strešných chráničov snehu

Rúrkové frézy na sneh

Snehové držiaky na strechu je možné kúpiť spolu so strešným materiálom pri stavbe domu, alebo sa dajú kúpiť samostatne, keď už je dom postavený. V rôznych obchodoch sa tieto zariadenia dajú nazvať inak: ploty blokujúce sneh, snehové pluhy, snehové zarážky, snehové frézy, snehové zábrany, snehové frézy a samozrejme držiaky snehu. Takáto rozmanitosť mien je spôsobená skutočnosťou, že tieto jednoduché zariadenia môžu vykonávať rôzne funkcie..

Prvá kategória je snehové zábrany alebo ploty blokujúce sneh – úplne udržujte sneh na povrchu strechy. Sneh by sa mal na streche prirodzene topiť. Zostup jeho vrstiev, dokonca čiastočne zo strechy, je neprijateľný..

Druhá kategória je snehové frézy – určené na rozrezanie celej vrstvy snehu na malé kúsky. Jeho energia počas jesene je teda oveľa nižšia, ako by bola, keby bola lavínovaná celá vrstva snehu. Stačí, aby ste boli v bezpečí.

Snehové držiaky na strechu sa líšia nielen tvarom a veľkosťou, ale aj materiálnou a štrukturálnou spoľahlivosťou. Pri výbere jedného alebo druhého typu držiakov snehu sa v prvom rade musíte zamerať na to, koľko snehu by malo držať bokom..

Rúrkové držiaky snehu

Rúrkové držiaky snehu

Rúrkový držiak snehu na strechu je konštrukcia konzol, do ktorých sú vložené dve rúrky s priemerom 15 – 30 mm. Celková výška konštrukcie je asi 15 cm Konzola vyzerá ako zvislá doska s otvormi pre rúry. V spodnej časti konzoly je vodorovná polica na pripevnenie k svahu strechy. Do nej sú zaskrutkované skrutky do kovu 8×60 mm so šesťhrannou hlavou. Niekedy sa typ konzoly môže líšiť v závislosti od toho, na aký typ strešného materiálu bude snehová zábrana použitá. Spôsob inštalácie sa môže tiež líšiť..

Rúrkové frézy na sneh

Konštrukčná pevnosť rúrkového snežného zábrany závisí od vzdialenosti medzi spodným potrubím a povrchom strechy. Optimálna vzdialenosť sa považuje za 2 – 3 cm od strechy k prvému potrubiu a 8 – 10 cm medzi rúrkami..

Dôležité! Rúrkové snehové zábrany je možné nainštalovať na strechy s veľmi strmými svahmi až do 60 °. V takýchto prípadoch je tlak snehu skutočne veľmi vysoký a jeho pohyb sa vyskytuje veľmi často. Na strechách so sklonom viac ako 60 ° nie sú držiaky snehu vôbec nainštalované, pretože sa verí, že sneh na nich neostáva a okamžite sa rozpadá.

Rúrkové frézy na sneh patria do kategórie držiakov snehu, ktoré sú určené na rozrezanie vrstvy snehu na niekoľko kúskov. Tieto štruktúry sú považované za najspoľahlivejšie, schopné odolávať silnému tlaku snehovej vrstvy a môžu byť použité na strechy akéhokoľvek druhu – z plechu, mäkkých materiálov z roliek, ako aj z prírodných škridiel. Sú inštalované po celom obvode konštrukcie, po celom svahu. Inštalácia rúrových snehových fréz sa navyše vykonáva v súvislom rade, a nie v sérii. Niekedy, keď je zaťaženie snehom veľmi vysoké, sú dva rady držiakov snehu umiestnené vo vzdialenosti 2 – 3 m od seba..

Upevnenie spodného radu rúrkových snehových držiakov sa vykonáva nad nosnou stenou, t.j. vo vzdialenosti 40 – 50 cm od odkvapu. Po inštalácii sú na pozadí strechy prakticky neviditeľné, pretože farbu snehových držiakov je možné prispôsobiť farbe strechy. Rúrkové konštrukcie sú zvyčajne vyrobené z pozinkovanej ocele a zhora sú pokryté vrstvou farby, ktorá zodpovedá farbe strešného materiálu. Vďaka tomu je výrobok odolný, bez korózie..

Mriežkové držiaky snehu

Mriežkové držiaky snehu

Mriežkové strešné držiaky snehu majú rôzne veľkosti. Univerzálny typ konštrukcie: konzoly, ku ktorým je pripevnená zvislá mriežka. Všetky diely sú vyrobené z pozinkovanej ocele, zvrchu nalakované, takže mriežky je možné prispôsobiť aj tónu strechy. Ale veľkosť mriežky môže byť odlišná. Najväčšie sú vysoké 15 – 20 cm, ale existujú aj malé, kde výška mriežky nie je väčšia ako 5 – 7 cm. Mriežkové držiaky snehu samozrejme v závislosti od veľkosti pojmú iný objem snehu.

Veľký oceľový rošt je schopný odolať veľkému objemu snehovej hmoty naloženej ľadom. Na streche je spravidla zadržaná celá vrstva snehu vrátane najmenších kúskov ľadu a dolu steká iba roztopená voda..

Mrežové snehové zábrany sú inštalované na dlhých svahoch s pomerne strmým svahom, aby sa zabezpečilo, že bloky snehu nebudú padať. Účinnosť týchto akcií závisí od výšky roštu. Rovnako nezáleží ani na materiáli strechy, takmer všetky materiály majú svoje vlastné typy spojovacích prvkov.

Mriežkové držiaky snehu

Dôležité! Upozorňujeme, že rúrkové snehové zábrany sú robustnejšie. Ak je objem snehu príliš veľký, mriežkové platne sa môžu pod tlakom hrudky ohýbať a ohýbať smerom von. To sa pri rúrkach kvôli pevnosti konštrukcie nestáva. Pevnosť mriežkových snehových podložiek je tiež ovplyvnená tvarom a pevnosťou konzol alebo koľajníc. Nemali by ste kupovať krehké výrobky rovnakej hrúbky ako samotný gril.

Existujú aj prevedenia držiakov snehovej mriežky, v ktorých je mriežka privarená k pozdĺžnym rúram. V tomto prípade je výrobok veľmi spoľahlivý..

Inštalácia držiakov snehovej mriežky sa vykonáva v rade pozdĺž odkvapu rampy. Ak je dĺžka svahu viac ako 5,5 m a súčasne je zaťaženie snehom v regióne vysoké, potom sú okrem mriežok inštalované aj ďalšie typy snehových podložiek, napríklad plech.

Rohové alebo tanierové držiaky snehu

Rohové alebo tanierové držiaky snehu

Pri zanedbateľnom množstve snehu sú na streche nainštalované rohové držiaky snehu. V zásade sú namontované na strechách z kovu alebo vlnitej lepenky, pretože samotné snehové držiaky sú vyrobené z rovnakého materiálu a majú rovnakú farbu.

Ako vidíte na fotografii, ktorá zobrazuje rohové držiaky snehu na streche, sú to kovové výrobky ohnuté do trojuholníkovej konštrukcie s dvoma okrajmi a policami na pripevnenie k základni. Výška takýchto snehových držiakov je od 4 do 6 cm. Obvykle sú inštalované na strechách, kde uhol sklonu nepresahuje 30 °, pretože jednoducho nedokážu vydržať vysoký tlak..

Rohové alebo tanierové držiaky snehu

Rohové držiaky snehu sú pripevnené priamo k strešnému materiálu vrátane hornej vlny vlnitých materiálov.

Nainštalujte podobné snehové podložky pozdĺž hrebeňa v šachovnicovom vzore v niekoľkých radoch, z 2 radov. Rozstup riadkov od 50 cm do 1 m.

Rohové držiaky snehu nie sú veľmi trvanlivé, nie sú schopné zabrániť zbiehaniu veľkej vrstvy snehu, preto sa používajú v oblastiach, kde nie je veľa zrážok. Strechu je tiež potrebné pravidelne čistiť od snehu..

Jarmo – bodové držiaky snehu

Jarmo - bodové držiaky snehu

Snehové podložky pre ťažné zariadenia alebo, ako sa im tiež hovorí, háky, nie sú spôsoby, ako udržať značné množstvo snehu, a preto sa používajú ako doplnok k mriežkovým a rúrkovým snehovým podložkám, ako aj na mäkkú strechu s miernym sklonom.

Na mäkkej streche sneh zvyčajne pretrváva sám, uľahčuje to drsný povrch materiálu posypaný granulami. Napríklad na bitúmenových škridlách alebo strešnej lepenke sa sneh hromadí a drží sa bez problémov. A ak je sklon strechy malý, sneh sa pravdepodobne neroztopí. Pre záchrannú sieť sú však nainštalované bodové ťažné veže, rozložené vo vzdialenosti 50-70 cm od seba..

Zvláštnosťou strmeňov je, že ich je možné nainštalovať iba vo fáze inštalácie strechy. Sú to trojuholníky s dlhou doskou na upevnenie na latovanie. Doska by mala byť umiestnená pod strešným materiálom a je pripevnená k prepravke, na ňu sú položené bitúmenové šindle a skryjú body pripevnenia. Strecha je tak chránená pred netesnosťami..

Drevená guľatina ako držiak na sneh

Drevená guľatina ako držiak na sneh

Drevené polená sa na zachytávanie snehu používajú len zriedka. Nájdeme ich na rovnako vzácnej drevenej streche – šindľovej alebo šindľovej streche. Polená sú namontované na špeciálnych hákoch, ktoré sú pripevnené k latovaniu alebo krokvám strešnej konštrukcie. Čím väčší je priemer guľatiny, tým väčšie množstvo snehu taká hromada snehu pojme..

Samotná guľatina sa nachádza v nízkej výške nad povrchom strechy – 2 – 3 cm, preto môže topiaci sa sneh voľne prúdiť do žľabov. Zvyšok snehu sa uchováva, kým sa úplne neroztopí..

Inštalácia snehových zábran na strechu

Snehové zábrany je najlepšie namontovať spolu so strešným materiálom. Niekedy sa odporúča inštalovať snehové podložky nie po celom obvode strechy, ale iba nad dôležité objekty: chodníky pre chodcov, parkoviská pre autá, svetlíky a balkóny. Miesta inštalácie sa vyberajú na základe toho, že keď lavína klesá zo strechy so sklonom 35 °, zóna sneženia je 0,4 – 1,5 m od previsu strechy.

Vzdialenosť od snežnej zábrany k previsu odkvapu by mala byť od 50 cm do 80 cm Nie je možné namontovať snehové zábrany priamo na odkvap. Jedinou výnimkou je prípad, keď je rímsa tvorená krokvovými nohami strechy.

Dôležité! Ak na previs odkvapu alebo v jeho blízkosti nainštalujete konštrukcie zadržujúce sneh, odkvapy sa nevyhnutne zrútia spolu so snehovými zábranami a lavínou. Ľahká previsová konštrukcia taký tlak jednoducho nevydrží.

Pri snehových zábranách na streche cena závisí od typu výrobku, materiálu výroby, veľkosti a obľúbenosti značky výrobcu. A môže sa pohybovať v rozmedzí od 1,5 do 230 USD.

Držiaky snehu na kovovú strešnú krytinu

Držiaky snehu na kovovú strešnú krytinu

Dnes sú kovové dlaždice takmer najbežnejším strešným materiálom. Ale jeho samotný dizajn predpokladá, že na neho bude sneh veľmi často padať. Hladký povrch materiálu prakticky nezachytáva sneh. A citlivosť materiálu na teplotné extrémy prispieva k tomu, že sa sneh počas dňa topí a kĺže po povrchu kovovej dlaždice, pričom na sebe nesie celú vrstvu snehu a ľadu.

Vzhľadom na to všetko sú snehové držiaky na kovové dlaždice len naliehavou potrebou..

Na strechy pokryté kovovými škridlami môžete použiť nasledujúce typy držiakov snehu:

 • Rúrkové;
 • Mriežka;
 • Lamelárne.

Posledne menované sa používajú iba na svahoch s miernym sklonom a v oblastiach s malými snehovými zimami. V ostatných prípadoch sa používajú rúrkové a priehradové konštrukcie ako najtrvanlivejšie a najľahšie sa inštalujú..

Upevnenie rúrkových a priehradových držiakov snehu Upevnenie rúrkových a priehradových držiakov snehu

Upevnenie rúrkových a priehradových držiakov snehu sa vyrába priamo cez strešný materiál:

 • Načrtávame, kde bude držiak snehu umiestnený.
 • Posilňujeme prepravku ďalšou tyčou.
 • Zostavte súpravu snežnej zábrany, ale neutiahnite skrutky.
 • Upevňujeme strešný materiál a zhora vyvŕtame otvory pre upevňovacie prvky. Otvory by mali byť umiestnené v spodnej vlne, ktorá susedí s plášťom.
 • Zostavená konzola je pripevnená k rampe pomocou skrutiek 8×60 mm. Otvory sú utesnené gumovými podložkami. Krok medzi konzolami závisí od sklonu strechy a dĺžky sklonu. Čím väčší je sklon, tým častejšie by mali byť umiestnené konzoly. Napríklad krok 50 cm bude pre najsilnejšiu štruktúru viac než dosť..

Snehové držiaky na kovové strechy - montáž

 • Rúry vložíme do konzol. Alebo ak sú namontované mriežkové držiaky snehu, potom spojíme susedné súpravy.

Pripomíname, že nad nosnú stenu je potrebné namontovať držiaky snehu. Pri inštalácii snežnej zábrany na strešné okno je nevyhnutné posilniť prepravku.

Ak je sklon dlhší ako 5,5 m, mali by byť nainštalované dva rady snehových zábran.

V závislosti od typu kovovej dlaždice je konštrukcia držiakov konzoly odlišná. Napríklad na montáž na kovové dlaždice Monterrey sa používajú snehové držiaky, ktorých konzoly sú vybavené špeciálnym výčnelkom. To umožňuje nevystužiť prepravku.

Držiaky snehu na strechy z vlnitej lepenky

Povrch vlnitej lepenky je hladký a citlivý na teplotné extrémy ako kovová škridla. Preto sú snehové zábrany nevyhnutné, aby udržali sneh na streche. Roztopený sneh navyše mrzne večer, keď sa nasledujúci deň roztopený sneh začne pohybovať po streche, ľadové kryhy poškriabajú krytinu z vlnitej lepenky. Výsledkom je, že v priebehu času sa pozinkovaný povlak odlupuje a objavujú sa škrabance, v ktorých vzniká hrdza..

Rovnakým spôsobom ako v prípade kovových dlaždíc je možné na vlnitú lepenku použiť rúrkové, priehradové a lamelové držiaky snehu. Najčastejšie sa používajú rúrkové držiaky snehu vyrobené z pozinkovanej ocele, natreté tak, aby zodpovedali vlnitej lepenke.

Držiaky snehu na strechy z vlnitej lepenky

Inštalácia držiakov snehu na strechu z vlnitej lepenky prakticky sa nelíši od inštalácie na kovové dlaždice:

 • Zapínanie cez materiál.
 • Prepravka musí byť vystužená.
 • A otvory pre upevňovacie prvky by mali byť utesnené špeciálnymi tesneniami vyrobenými z gumy odolnej voči poveternostným vplyvom.
 • Držiak by mal byť umiestnený v spodnej časti vlny z vlnitej lepenky, ktorá susedí s prepravkou, inak sa list ohne a skrúti.

Ak plánujete nainštalovať snehové zábrany na už hotovú strechu, budete musieť jej časť rozobrať, aby ste posilnili prepravku. Alebo je potrebné vopred sa postarať o vystuženie konštrukcie..

Držiaky snehu na streche z vlnitej lepenky - hranaté

Na inštaláciu rohových alebo doskových držiakov snehu nie je potrebné vystuženie latovania, pretože sú v hornej vlne pripevnené priamo k plechu z vlnitej lepenky alebo kovovej dlaždice. Skrutka musí byť rezaná do dreva plášťa, inak bude štruktúra krehká. Úchyty na rohové snehové podložky by mali byť umiestnené jednou vlnou.

Snehové chrániče pre stojaté strechy

Snehové držiaky pre stojaté strechy

Na švových strechách sa používajú iba rúrkové a priehradové držiaky snehu. Hlavný rozdiel medzi inštaláciou rúrkových snehových držiakov na švovú strechu spočíva v tom, že konzoly majú zvláštny tvar a sú pripevnené priamo k švu. Preto nie je narušená tesnosť povlaku..

Snehové držiaky pre stojaté strechy - upevnenie

Ako je vidieť na fotografii, zapínanie na záhyby vyrobené pomocou svoriek:

 • Nasadenie klipu na záhyb.
 • Vyvŕtame 2 – 3 otvory.
 • Vložte skrutky a matice a utiahnite.
 • Krok medzi podperami závisí od sklonu strechy. Najbezpečnejšou možnosťou je pripojiť sa ku každej zľave.

Snehové držiaky pre stojaté strechy

Nespornou výhodou pripevnenia snehových zábran k švovej streche je aj to, že nie je potrebné spevňovať latovanie. Všetky práce sa vykonávajú zhora, na hotovom strešnom materiáli. Výsledkom je, že dizajn je celkom spoľahlivý, pretože hlavný tlak snehu je distribuovaný pozdĺž záhybu.

Medené držiaky snehu na švové strechy

Upozorňujeme, že nie všetky falcové strechy sú k dispozícii z pozinkovanej ocele. Existujú medené modely. Nepredávajú sa ako sada, ale jednotlivo: kus potrubia, dolné a horné konzoly. Ceny za medené držiaky snehu sú vyššie ako za bežné, ale koniec koncov, krytina z medeného švu nie je lacné potešenie..

Snehové chrániče pre mäkké strechy

Mäkká strecha má svoje vlastné vlastnosti, ktoré zanechávajú odtlačok na výbere typu snehových držiakov a nuansách inštalácie:

 • Uhol sklonu strechy s mäkkou strechou by nemal presiahnuť 15 °. Pri takom svahu je lavínové sneženie nepravdepodobné. Preto sa výkonné rúrkové držiaky snehu prakticky nepoužívajú..
 • Šírenie kamenných štiepok na povrchu mäkkých strešných krytín zachytáva sneh a zabraňuje jeho skĺznutiu.
 • Vzhľadom na skutočnosť, že na inštaláciu mäkkej strechy sa používa pevný typ latovania vo forme listov preglejky odolnej voči vlhkosti, nie je potrebné latovanie zosilňovať.
 • Všetky práce na inštalácii snehových zábran na mäkkú strechu sa však musia vykonávať vo fáze kladenia strešného materiálu..

Na mäkké strechy sa najčastejšie používajú strmene, menej často rúrkové držiaky snehu.

Inštalácia rúrkových snehových držiakov na mäkkú strechu

Inštalácia rúrkových snehových držiakov na mäkkú strechu sa prakticky nelíši od inštalácie na vlnitej lepenke alebo kovových krytinách. Nevýhodou upevnenia takéhoto dizajnu je, že upevňovacie prvky sú navrchu, t.j. môže byť narušená tesnosť povlaku.

Pomocou tejto technológie sú pripevnené trojuholníkové strmene alebo zarážky:

Snehové chrániče pre mäkké strechy

 • Musia byť rozložené v 2 – 3 radoch s krokom 50 – 70 cm.
 • Strmeň je pripevnený k latovaniu tak, že ďalší list mäkkých dlaždíc skryje montážnu dosku a samotný trojuholník jarma zostane na vrchu.
 • Montujeme na samorezné skrutky.

Ak je strecha už nainštalovaná, strmeň môže byť tiež upevnený zhora, v tomto prípade sa používajú tesnenia vyrobené z gumy odolnej voči poveternostným vplyvom.

Na záver by som chcel povedať, že v podmienkach našich zasnežených zím je používanie snehových držiakov na strechách povinné. Napriek tomu je stále potrebné strechu čistiť raz za týždeň alebo dva, v závislosti od množstva zrážok. Inštaláciou vykurovacieho kábla pod strechu sa môžete zbaviť potreby čistenia strechy a zachytávania snehu. Sneh sa teda okamžite roztopí a bude stekať dole odtokom. Tvorba cencúľov a lavín je vylúčená.

About the author