Hrazdený dom: stavebná technológia

V ére maximálneho rozvoja dizajnu a stavby mnohí snívajú o vlastnom ideálnom dome a aby sa tento sen stal skutočnosťou, je potrebné dbať nielen na vnútornú situáciu, ale aj na vonkajší vzhľad budova. Voľba štylistického smeru zároveň závisí od mnohých faktorov, vrátane okolitých malých architektonických foriem a krajiny, ako aj finančných a technických možností. Hlavným kritériom pri výbere smeru stylingu sú však chuťové preferencie budúceho majiteľa domu. Napriek tomu, že v tomto prípade sa zdá všetko zrejmé, situáciu trochu komplikujú zvýšené požiadavky na súkromné ​​nehnuteľnosti. V Rusku stále častejšie nájdete elitné prímestské osady, chaty, v ktorých sú vyrobené v rovnakom štýle. Nezvyčajným riešením, ktoré si získava stále väčšiu obľubu, je skupina chatiek, ktorých fasáda je vyrobená v štýle hrazdeného dreva, ktoré k nám prišlo zo západnej Európy. Historické štvrte starých miest Nemecka, Švajčiarska a Holandska sú vybudované podobnými budovami, ktoré pripomínajú perníkové chaloupky z rozprávky, ktoré fascinujú turistov a sú už samy o sebe atrakciami. Tieto budovy sú zahalené do kúzla Európy a ducha staroveku, ktorý sa vznáša dokonca aj nad modernými hrazdenými budovami. Vďaka vývoju inovatívnych technológií v stavebníctve, doplnených vysokou profesionalitou remeselníkov, každý vývojár dostane príležitosť zrekonštruovať domy v štýle hrazdeného dreva vlastnými rukami. Aby ste sa uistili, že chcete mať taký dom v súkromnom vlastníctve, prečítajte si materiály tohto článku, ktorý pojednáva o funkciách stavby hrazdeného domu..

Hrazdené domy: krátke historické pozadie

Názov štýlu „fachwerk“, ktorý pochádza z nemeckého fach – panel, werk – štruktúra, a vo všeobecnosti sa prekladá ako „rámová štruktúra“, k nám prišiel z Nemecka, kde je toto architektonické riešenie obľúbené od r. Χ5. storočie. V prvom rade musíte pochopiť, že hrazdená budova je špeciálny typ stavebnej konštrukcie, ktorej základom je pevný rám vyrobený z dreva a tvorený systémom prvkov vertikálnych, horizontálnych a diagonálnych prvkov, ako napr. stĺpiky, trámy a vzpery. V tomto prípade sú medzery medzi nosnými prvkami vyplnené rôznymi materiálmi. Ak to bol skôr kameň, hlina alebo Adobe, rozvoj dnešného stavebného priemyslu umožňuje diverzifikovať tento zoznam modernými ohrievačmi a sendvičovými panelmi. Napriek tomu, že tieto drevené rámové konštrukcie sú bežné v celom európskom štáte, sú neustále spojené s perníkovými domčekmi z nemeckých rozprávok. Historicky bol hrazdený štýl používaný pri výstavbe nielen obytných oblastí, ale aj skladov, priemyselných budov, skladov a dokonca aj malých kostolov. Je dôležité, aby rámové štruktúry v polovičnom štýle hrali nielen funkčnú, ale aj dekoratívnu úlohu, čo je dané ich charakteristickým znakom- viditeľným rámom budovy, ktorého bunková štruktúra zdôrazňuje tvar jedného poschodové a dvojposchodové budovy.

V súčasnej dobe sa pri výstavbe luxusných domov používajú metódy rámovej konštrukcie. Charakteristickým rysom štýlu je absencia akýchkoľvek obmedzení predstavivosti dizajnéra a veľká plocha zasklenia vytvára jedinečný pocit jednoty s prírodou. Štylistický trend, ktorý vznikol v 70. rokoch, sa stal moderným prejavom hrazdených domov. ΧΧ storočia. Hlavným trendom tej doby bola radikálna reštrukturalizácia starých foriem na niečo nové, predtým neznáme a nie vždy úspešné. Práve v tomto období zažil hrazdený dom svoje znovuzrodenie, po ktorom nasledoval zaujímavý vývoj. Dnes rozlišujú stavbu domov v polovičnom štýle a výzdobu domov v tomto štýle..

Foto hrazdených domov

Nemecký fachwerk: štrukturálne vlastnosti budovy

Nemecká hrazdená budova je považovaná za najstarší stavebný štýl, ktorého hlavný architektonický a štylistický koncept je prevzatý z moderných hrazdených budov. Napriek jednote štylistického konceptu však moderné domy v hrazdenom štýle vykazujú iba vonkajšiu podobnosť s ich predkom-nemeckým hrazdeným domom a vzdialenou podobnosťou architektonických foriem. Moderný dom v nemeckom štýle hrazdeného dreva je spoľahlivou rámovou štruktúrou s vysokou pevnosťou, ktorá sa udržiava v duchu minulých rokov a ukazuje úctyhodnosť, vznešenosť, jasnosť línií a dokonalosť foriem. Základom hrazdeného domu v nemeckom štýle je rám z plného alebo lepeného ihličnatého dreva. Know-how modernej stavby je konštrukcia rámu domu, v ktorom sú umiestnené dosky z polypropylénu alebo minerálnej vlny, vybavené dvoma membránovými vrstvami: vetruodolnými, ktoré zabraňujú vyfukovaniu vlákien izolačného materiálu a vlhkosťou- proof, ktorý chráni materiál pred prienikom vlhkosti..

Na výrobu budovy je možné použiť vopred pripravené sendvičové panely lisované na oboch stranách doskami z cementovej lepenky, minerálnej vlny alebo polypropylénu pripevnenými k drevenému rámu budovy. Na výrobu rámu budovy sa používa iba moderné zariadenie, ktoré umožňuje pracovať s vysokou presnosťou. Vo výrobnom štádiu je tiež ošetrený antiseptickými zlúčeninami, ktoré zabraňujú vzniku plesní a plesní. Okrem toho môže byť rám budovy zasklený, vyplnený doskami alebo sendvičovými panelmi bez toho, aby došlo k odchýleniu sa od architektonického návrhu. V konečnej fáze stavby a pri vonkajších úpravách musia byť drevené konštrukcie ošetrené ochrannými zlúčeninami vyrobenými na prírodnom olejovom základe, ktoré chránia rámovú konštrukciu pred vystavením ultrafialovému žiareniu, ohňu a biologicky škodlivým predmetom..

Dôvody pre popularitu hrazdených domov

 • Prepracovanosť vzhľadu nie je jedinou výhodou hrazdených domov. Moderné domy vyrobené v tomto štýle sa vyznačujú veľkou presklenou plochou, ktorá vytvára dojem, že sa hranice domu rozpúšťajú, čo zaisťuje jednotu človeka a okolitej prírody. To je však aj dôvod obľúbenej mylnej predstavy, že takéto stavby nemožno používať ako obytné budovy v regiónoch s drsným podnebím, a ešte viac v drsných ruských zimách. Aby sme vás od toho odradili, poznamenávame, že hrazdené domy sú jednou z najúspornejších štruktúr z hľadiska úspory energie a môžu priamo konkurovať budovám z tehál, betónu, kameňa a zaoblených kmeňov..

Dôležité! Veľké úspory tepelnej energie, ktoré sú typické pre hrazdené domy, sú spôsobené použitím špeciálneho energeticky úsporného zasklenia. Na rozdiel od konvenčného skla znižuje tepelné straty otvormi. Okrem toho sa pri výrobe moderných hrazdených štruktúr používajú sendvičové panely, ktorých štruktúra obsahuje tepelnoizolačné materiály, ktoré znižujú tepelné straty. A nakoniec, tieto budovy sú vybavené systémom „teplej podlahy“, ktorý reguluje výmenu tepla v budove..

 • Optimálna tuhosť rámu zaručuje absenciu zmršťovania a deformácie, čo je ďalšou nespornou výhodou hrazdených štruktúr..
 • V procese individuálnej výstavby domov pre náročné podmienky sa často používajú také rámové konštrukcie, čo je spôsobené ich ľahkosťou a na rozdiel od tehlových domov menším tlakom na pôdu. Vzhľadom na to, že rámové konštrukcie tohto typu nemusia inštalovať zosilnený základ, pretože sú obmedzené na plytký systém, máte možnosť ušetriť na stavbe..

Projekty domov v štýle Fachwerk

Dizajn je hlavnou fázou akejkoľvek stavby. Kľúčom k úspešnej stavbe sú vysokokvalitné projekty polovičných drevených domov vyvinuté kompetentnými odborníkmi. V prípade kompetentného prístupu k výstavbe domov v polovičnom štýle bude budova trvať viac ako tucet rokov, pričom si zachová svoje pôvodné vlastnosti. Aby ste si boli istí, že dom sa bude vyznačovať pohodlným usporiadaním, musíte premýšľať nad vypracovaním individuálneho projektu. Ak plánujete postaviť dom charakterizovaný komplexným nekonvenčným dizajnom, v každom prípade sa nezaobídete bez individuálneho projektu..

Aj neskúsený majster chápe, že stavba hrazdených domov nie je v našej klíme najľahšou možnosťou stavby domov. Vzhľadom na to, že domy v polovičnom štýle nie sú navzájom podobné a môžu sa líšiť nielen v spôsobe dekorácie a veľkosti, ale aj v usporiadaní, odborníci neodporúčajú pri tvorbe projektov zanedbávať z ktorých môžete určiť počet podlaží budov, počet vchodov, možnosť zasklenia a nuansy vnútorného usporiadania.

Charakteristickým rysom rámovej štruktúry v štýle hrazdeného dreva sú poschodové rímsy, o ktorých prítomnosti alebo neprítomnosti sa rozhoduje vo fáze vývoja projektu domu. Pôvodne mali chrániť prednú stenu pred zrážkami. V súčasnej dobe domáce vylepšovanie v štýle hrazdeného „podľa všetkých pravidiel“ predpokladá prítomnosť poschodových ríms, ktoré prispievajú k miernemu zvýšeniu využiteľnej plochy. Vo fáze návrhu jednopodlažného hrazdeného domu sa taktiež rieši otázka prítomnosti a umiestnenia balkónov a terás, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou moderných hrazdených domov. Fáza návrhu vám umožní pohrať sa s variáciami zasklenia, farbami rámov a konštrukčnými prvkami, získate príležitosť znovu vytvoriť jedinečný hrazdený dom, ktorý bude spojený so starými perníkovými domčekmi z nemeckých rozprávok alebo s modernými secesnými vilami..

Stavba hrazdeného domu: základné body

Najjednoduchšou možnosťou vytvorenia hrazdeného domu je jeho počiatočná konštrukcia s využitím základných bodov tejto technológie. Aby sme lepšie porozumeli stavebnej technológii, načrtávame hlavné etapy stavby hrazdeného domu:

 • Ošetrenie drevených materiálov špecializovanými antiseptickými zlúčeninami, ktoré zabraňujú vzniku plesní, plesní a tiež znižujú nasiakavosť dreva;
 • Inštalácia rámu hrazdeného domu;
 • Vyplnenie rámu zvukovými a tepelne izolačnými materiálmi;
 • Inštalácia strechy;
 • Realizácia interiérových a exteriérových dekorácií stien;

Dôležité! Od začiatku výstavby hrazdených domov sa verilo, že sú určené iba pre regióny s miernym podnebím, technológie však nezostávajú stáť a dnes, v procese výstavby hrazdených štruktúr, je má používať:

 • Sendvičová izolácia;
 • Systémy podlahového vykurovania;
 • Energeticky úsporné zasklenie.

Príprava staveniska

 • Pred začatím stavby je potrebné pripraviť miesto, na ktorom bude budova postavená, a preskúmať pôdu. Ako základ hrazdeného domu môžete použiť akýkoľvek základ vhodný na stavbu drevených domov. Je to spôsobené ľahkosťou, ktorá je súčasťou akejkoľvek drevenej rámovej konštrukcie, vďaka ktorej. Nosné konštrukcie nevytvárajú tlak na základ.
 • Ak sa miesto zvolené na výstavbu vyznačuje prítomnosťou ťažných pôd, je potrebné vybudovať spoľahlivejší základ, ktorý zabráni jeho vytlačeniu v zime pomocou podzemnej vody. Musí sa vykonať výber typu základov so zameraním na vlastnosti pôdy, ktoré umožnia určiť typ základu – bude to páska, stĺpik alebo hromada.

Ako nainštalovať rám?

 • Aby sa konštrukcia izolovala od vlhkosti, položí sa na základňu vrstva hydroizolačných materiálov, na ktorú sa nainštaluje páskovací krúžok z tyče, ktorého prierez je 50×200 mm. Pred montážou rámu je drevo ošetrené antiseptickými zlúčeninami. Potom, čo je viazací krúžok pripravený, je k nemu pripevnená spodná časť rámu. Na zaistenie spoľahlivosti a tuhosti rámovej konštrukcie sa používajú spoje rôznych typov dielov, ako je rybina, skrytý hrot, ako aj použitie drevených hmoždiniek v procese upevnenia dielov.
 • Hrazdené domy sa vyznačujú prítomnosťou tuhého rámu pozostávajúceho zo zvislých a vodorovných nosníkov, ako aj diagonálnych prvkov-vzper, ktoré sú charakteristickým znakom hrazdenej konštrukcie a dodávajú jej stabilitu. Aby boli spojovacie prvky neviditeľné a skryli viditeľné časti plášťa, použite spojenie drážka a čap.

Dôležité! Najžiadanejším materiálom na stavbu domov v štýle hrazdených domov sú hobľované leštené lepené trámy z ihličnatého dreva, predbežne ošetrené špeciálnymi ochrannými zmesami. Na inštaláciu rámu sa často používajú kovové nosníky, ktorých použitie robí konštrukciu ešte odolnejšou..

 • Inštalácia nosných stĺpikov sa vykonáva v súlade s požiadavkami projektu, ktorý zohľadňuje šírku okenných a dverových otvorov. Vzdialenosť medzi nosnými stĺpmi závisí od šírky okenných a dverových otvorov, nemala by však presiahnuť 3-4 metre.
 • Ako materiál na inštaláciu podlahových nosníkov sa používa hranová doska s prierezom 50×200 mm, ošetrená protipožiarnymi kompozíciami. Inštalácia rámových prvkov skrytých opláštením, ktoré nie sú viditeľnými časťami konštrukcie v štýle fachwerk, sa vykonáva z hranovej dosky s prierezom 45 x 145 mm, ošetrenej tiež zlúčeninami spomaľujúcimi horenie. Po dokončení inštalácie stien sa vyrobí krokvový systém valbovej strechy. Inštalácia stavby hrazdeného domu v tomto štádiu sa zároveň veľmi nelíši od inštalácie tradičnej rámovej konštrukcie..

Vlastnosti inštalácie prvkov obkladania stien: obľúbené materiály

Rozvoj moderných technológií umožňuje nahradiť tradičnú hlinu, varešku a trstinu, ktoré sa predtým používali na vyplnenie priestoru medzi nosnými nosníkmi, za modernejšie tepelnoizolačné materiály. V súčasnosti sa na tieto účely stále častejšie používajú moderné materiály, napríklad čadičová vlna, polyuretánové panely alebo cementotrieskové dosky. Rovnaké materiály sa používajú na ozdobenie hrazdeného domu..

Dôležité! Charakteristickou črtou hrazdenej budovy je, že horizontálne a vertikálne nosníky a vzpery umiestnené vo vonkajšej rovine zostávajú vždy otvorené..

Poslednou fázou stavby je vyplnenie prázdneho priestoru rámu následnou inštaláciou okien a dverí. V poslednej dobe sa na tieto účely stále častejšie používajú veľké okuliare, ktoré v konečnom dôsledku viedli k vývoju a popularizácii sklenených hrazdených domov. Vzhľad hrazdenej konštrukcie kombinuje klasické štýly: európsky a japonský.

Dôležité! Aby sa zaistilo zachovanie tepla v dome, kde sú dutiny v ráme vyplnené sklom, odborníci odporúčajú používať špeciálne navrhnuté energeticky úsporné dvojité okná z nízkoemisného skla, charakterizované argónovou výplňou. Napriek tomu, že je taký dom plný prirodzeného svetla, jeho vonkajšia krehkosť veľmi klame..

Ďalším materiálom používaným na tieto účely je drevotriesková doska (DSP), čo je obdĺžnikový plech vyrobený z portlandského cementu a drevnej štiepky. Okrem týchto zložiek obsahuje cementotriesková doska špeciálne chemické zložky, ktoré poskytujú antiseptické vlastnosti materiálu. CBPB patrí k materiálom nízkej cenovej kategórie a napriek tomu, že sa vyznačuje nízkou pevnosťou v ohybe, perfektne odoláva pozdĺžnym zaťaženiam.

Ako ozdobiť hrazdený dom?

Zdobenie fasády hrazdeného domu je jednoduchší spôsob, ako vytvoriť hrazdený dom. Na vyzdobenie domu v štýle hrazdeného domu vlastnými rukami sa berie ako základ budova vyrobená z akéhokoľvek materiálu a charakterizovaná akýmikoľvek konštruktívnymi a štylistickými variáciami. Hlavným materiálom na dokončenie fasád v štýle hrazdeného dreva je polyuretán, z ktorého sú vyrobené trámy a trámy, ktoré sú vizuálne na nerozoznanie od drevených trámov aj v tesnej blízkosti. Na rozdiel od dreva sú však odolné voči vysokej vlhkosti, teplotným zmenám a škodlivým vplyvom hmyzu. Navyše, pomocou polyuretánu na výrobu nosníkov sa nemôžete obávať vzhľadu deformácií a trhlín. Na inštaláciu polyuretánových nosníkov potrebujete lepidlo „tekuté nechty“.

Dôležité! Pri kúpe lepidla na inštaláciu polyuretánových nosníkov si prečítajte pokyny, aby ste sa uistili, že je vhodný na vonkajšie použitie a odolný voči zmenám teploty a vlhkosti..

Dôležitou fázou inštalácie polyuretánových nosníkov je rezanie dielov a lícované spoje, na ktoré budete potrebovať koncovú a kotúčovú pílu.

Niekoľko slov o dizajne hrazdeného domu

Zdanlivá jednoduchosť hrazdeného domu pri bližšom skúmaní začína klamať, pretože hrazdené domy, ktoré lákajú názory ostatných, vytvárajú jedinečný luxus a v skutočnosti obnovujú staré nemecké motívy. Napriek tomu, že v procese stavby a zdobenia hrazdeného domu sa odborníci držia rovnakých zásad, rozmanitosť vonkajšieho vzhľadu hrazdených domov je taká veľká, že je ťažké nájsť dve identické budovy. Vďaka rozmanitosti textúr a farieb sú hrazdené domy považované za jednu z najunikátnejších budov.

Základné zásady pre návrh hrazdených domov:

 • Fasádu hrazdeného domu môžu doplniť akékoľvek štýly: môže to byť klasický minimalizmus a americký ranč a nemecká verzia vidieckeho štýlu alebo dokonca kombinácia niekoľkých národných štýlov;

 • Farebnosť hrazdeného domu sa vyznačuje aj rozmanitosťou. Hlavným princípom farebnej schémy je kontrastný výber drevených trámov, ktoré vynikajú na hlavnom pozadí steny. Najpopulárnejšia je kombinácia svetlých pastelových odtieňov a tmavohnedých lúčov;
 • Napriek tomu, že najčastejšie sa používa kombinácia svetlých stien a kontrastných tmavých lúčov, opačná kombinácia je tiež prijateľná a často výhodnejšia;

 • Interiér hrazdeného domu musí zodpovedať jeho exteriéru. Vnútorná výzdoba budovy môže byť navrhnutá v štýle nemeckej krajiny, čo vám umožní zostaviť úplný obraz;
 • Nemecká verzia vidieckeho štýlu zahŕňa použitie veľkého množstva dreva. Textil v rámci tohto štylistického riešenia vyžaduje starostlivý prístup: na podlahu je najlepšie položiť hrubý koberec, ozdobiť okná hrubými závesmi a nábytok prikryť hrubými prikrývkami, ktoré svojou farbou a textúrou zodpovedajú závesom. Zrelé drevené trámy sa stanú vrcholom štýlu..

About the author