Čím lacnejšie je dokončiť fasádu domu

Otázka, ako lacnejšie je dokončiť fasádu domu, je relevantná pre takmer všetkých majiteľov súkromných budov. Skutočne na jednej strane chcem, aby bol obklad bývania vysokokvalitný a esteticky atraktívny, ale na druhej strane je zrejmé, že neoprávnené výdavky na honbu za „exkluzívnym“ a ohromujúcim vzhľadom sú zbytočné. Zriedkavé sú tie rodiny, ktoré si môžu dovoliť akékoľvek riešenie bez ohľadu na jeho náklady..

Ale ísť do extrémov, zastaviť sa pri tej naj rozpočtovejšej možnosti, bez objektívneho posúdenia schopnosti vybraného materiálu „odolávať“ agresívnemu pouličnému prostrediu – vetru, dažďu, mrazu, snehu a podobne, za to rozhodne nestojí. Pokiaľ nechcete byť v praxi presvedčení o účinnosti príslovia „hrabivý platí dvakrát“.

Samozrejme, že nebude lacné zdobiť fasádu domu, ale je celkom možné zvoliť optimálny materiál, ktorý, ak sú všetky ostatné veci rovnaké, bude mať nižšiu cenu..

Obsah

Kritériá pre kompetentnú voľbu

Aby sme sa rozhodli, aký je najlepší spôsob, ako vyzdobiť fasádu domu, a zároveň finančne nerobiť stratu, je veľmi dôležité jasne definovať kritériá, ktoré pomôžu identifikovať výhody a nevýhody jednej alebo druhej možnosti..

V prvom rade by ste mali venovať pozornosť vzhľadu hotovej fasády. „Prezentovateľnosť“ obkladu je samozrejme veľmi, veľmi subjektívny koncept, ktorý priamo závisí od osobného vkusu majiteľov. Parametre použitých materiálov sú však tieto:

 • počet ponúkaných farebných variácií a textúr,
 • odolnosť voči vyblednutiu a iným vizuálnym vadám,
 • podobnosť s prírodnými surovinami (ak sa uvažuje o imitácii výrobku)

v žiadnom prípade by ste nemali nechať bez dozoru. Pomôžu vytvoriť objektívny dojem z produktu..

Ďalším celkom zrejmým kritériom je trvanlivosť materiálu. Súhlasíte, bude to veľmi smutné, ak sa z lacnej fasády domu stane skutočná bolesť hlavy s potrebou každoročných inovatívnych prác. Ak má typ obkladu, ktorý sa vám páči, dobrú životnosť, mali by ste vedieť, že ste na dobrej ceste..

Nie je žiadnym tajomstvom, že len výber fasádneho materiálu nestačí. Je tiež potrebné vykonať jeho inštaláciu. Zložitosť úlohy, prítomnosť sezónnych obmedzení, množstvo pomocných prvkov a materiálov – všetky tieto faktory je potrebné vziať do úvahy.

A nakoniec konečné náklady na vonkajší plášť. To by malo zahŕňať:

 • náklady na materiál na kilogram alebo meter štvorcový;
 • cena komponentov, tónovanie, potrebné vybavenie;
 • náklady na inštaláciu (a v prípade potreby prípravné práce).

Ak sú všetky ostatné veci rovnaké, môžete sa bezpečne zamerať na konečné náklady na dokončenie fasády.

Populárne možnosti exteriérovej dekorácie domu

Majitelia súkromných domov najčastejšie uprednostňujú fasádne obklady:

 • vlečka;
 • fasádna omietka;
 • blokový dom;
 • lícová tehla – keramika alebo slinok;
 • fasádne obklady.

Vlečka je dobrá voľba alebo nie?

Hlavnými druhmi obkladov používaných na obklady fasád domov sú vinyl a suterén. Hliník sa v bytovej výstavbe používa len zriedka. Kľúčovými výhodami materiálu sú bezpečnosť, relatívna jednoduchosť inštalácie, jednoduchosť údržby.

A najzrejmejšou nevýhodou je umelý vzhľad. A môžeme povedať, že táto skutočnosť prakticky neguje všetky výhody. V Európe sa napríklad obracajú na vlečky iba vtedy, keď je potrebné pokryť domácnosti alebo dočasné budovy. A hoci suterénna vlečka, na rozdiel od vinylovej, napodobňuje prírodné tehly alebo kameň, stále „fúka“ plasticitou..

Pokiaľ ide o životnosť, výrobcovia vlečiek tvrdia, že ich „potomkovia“ môžu verne slúžiť 40-50 rokov. V praxi je však tento údaj zvyčajne oveľa menší, pretože materiál je pri silných mrazoch krehký, nestabilný voči deformácii a náchylný k vyblednutiu. Prípady, keď je vlečka smutná na pohľad po 5 rokoch prevádzky, bohužiaľ, nie sú zriedkavé.

Pri inštalácii vlečky v chladnom období je potrebné mať na pamäti, že materiál má vysokú mieru tepelnej rozťažnosti..

priemerná cena

Vinylové obklady vás budú stáť asi 200 rubľov / sq. m. Celkové náklady na takýto obklad, berúc do úvahy inštaláciu a potrebné pomocné prvky, sú asi 1 500 rubľov / m2.

Vlečka v suteréne je drahšie potešenie. Samotný materiál stojí v priemere 400-500 rubľov / m2. Skutočné náklady na dokončenie domu s ním sú 3 000 rubľov / m2.

Výhody a nevýhody omietky

Sadra je náter, ktorý môže poskytnúť fasáde slušný vzhľad; odolný voči vlhkosti, priedušný. V závislosti od spojovacieho prvku sú fasádnymi omietkami:

 • minerál (základ – cement);
 • akryl (základ – akrylová živica);
 • silikát (základ – tekuté sklo);
 • silikón (základ – silikónová živica).

Rozmanitosť textúr a farieb tohto materiálu je veľmi obmedzená. V drvivej väčšine prípadov musí byť takýto obklad dodatočne natretý. A textúru je zvyčajne možné zvoliť buď hrubú alebo rustikálnu..

Životnosť fasády ukončenej omietkou je 7-10 rokov. A aj keď sa omietka časom stáva silnejšou, nie je odolná voči mechanickému poškodeniu..

Jemnosti inštalácie

Dokončenie fasádnej omietky domu s rozlohou 150-200 metrov štvorcových trvá 6-8 týždňov. Predtým je nevyhnutné povrchy natrieť. „Mokré“ procesy robia inštaláciu fasádnej omietky vysoko závislou od poveternostných podmienok a ročného obdobia.

Poznámka! Nízka paropriepustnosť akrylovej omietky znemožňuje použitie v „tandeme“ s takou izoláciou, ako je minerálna vlna.

Na pórobetónový podklad je „vhodná“ iba minerálna omietka.

priemerná cena

Vlastnosti blokového domu

Blokový dom je poddruh obloženia s predným povrchom napodobňujúcim zaoblenú guľatinu. Tento materiál je prírodný a šetrný k životnému prostrediu, ale je dosť drahý a má krátku životnosť. Nie je ohňovzdorný. Vady vzhľadu sú možné uzly, praskliny, červie diery a iné chyby charakteristické pre drevo..

Pri kúpe panelového domu by ste sa mali uistiť, že nie je „surový“ – v opačnom prípade existuje vysoké riziko, že materiál zhnije.

Dôležité! Blokový dom, ako každý vonkajší drevený povrch, potrebuje pravidelnú obnovu – pokrytie špeciálnymi ochrannými zmesami atď..

priemerná cena

Cena panelového domu do značnej miery závisí od druhu dreva. Náklady na meter štvorcový sa môžu pohybovať od 400 do 1 000 rubľov (s prihliadnutím na inštalačné práce a potrebné spracovanie – 3 000 – 4 000 000)

Lícová tehla – kvalita a trvanlivosť

Obkladová keramická tehla je materiál šetrný k životnému prostrediu vyrobený z prírodných surovín (hlina) vyrobený špeciálnou technológiou. Je mrazuvzdorný, odolný, vykazuje nízku absorpciu vlhkosti a dobrú zvukovú izoláciu. Lícové tehly sa vyrábajú rovnakým spôsobom ako keramické, ale pália sa pri vyššej teplote, takže v nich nezostanú žiadne dutiny. V porovnaní s keramikou má ešte lepšie fyzikálne vlastnosti.

Lícové tehly majú širokú škálu textúr, tvarov a farieb. Vďaka tomu nehrozí vyblednutiu vašej fasády. Jedinou možnou vonkajšou nevýhodou je výskyt výkvetov..

Dom s lícovými tehlami bude pôsobiť luxusne celé desaťročia. Slinková tehla je príkladom trvanlivosti a je schopná vydržať viac ako 150 cyklov zmrazovania a rozmrazovania.

Tehlový obklad budovy by sa mal brať do úvahy aj vo fáze návrhu (materiál je položený na hlavnom základe). V opačnom prípade bude potrebné ďalšie posilnenie základu..

priemerná cena

Rozsah cien materiálu je pomerne veľký, ale samozrejme, že lícové tehly majú status lídra v trvanlivosti a kvalite, jednoducho nemôžu byť lacné. Profesionálne murovanie je tiež veľmi drahé. Priemerný Rus preto často nevyberá túto možnosť na dokončenie fasády..

Štvorcový meter keramických tehál bude stáť 1200-3000 rubľov, slinok-3600-4000. Štvorcový meter hotovej, krásnej a izolovanej tehlovej fasády bude spravidla vyžadovať až 6 000 rubľov.

Fasádne dlaždice: klady a zápory

Fasádne obklady sú moderným a spoľahlivým stavebným materiálom. Nebojí sa vlhkosti, silný, odolný. Vďaka vysokokvalitnému štýlu poskytuje vynikajúci vzhľad domu. Životnosť fasády ukončenej keramickou dlažbou môže byť desiatky rokov. Je pravda, že veľa závisí od kvality roztoku lepidla..

Inštalácia fasádnych dlaždíc spravidla nie je jednoduchá. Proces je náročnejší:

 • potreba dôkladnej predbežnej prípravy povrchu;
 • ťažkosti s dosiahnutím rovnosti švu;
 • vysoká krehkosť materiálu pred pokládkou.

priemerná cena

Fasádne dlaždice v porovnaní s tehlami demonštrujú konečný výsledok, ktorý nie je najhorší z hľadiska kvality a estetiky, ale je oveľa lacnejší. Cena za meter štvorcový materiálu je 1 000-1 500 rubľov, pričom skutočné náklady na meter štvorcový takéhoto obkladu spravidla nepresahujú 3 000.

Ako lacno vyzdobiť fasádu domu: videá, tipy a triky

Skutočne lacnú domácu dekoráciu je možné vykonať iba vtedy, ak to urobíte sami. Ako vidíte, niektoré materiály sa na prvý pohľad zdajú byť extrémne lacné, ale v praxi, pri zohľadnení nákladov na všetky pomocné prvky a celého množstva práce, sa ukazuje, že tomu tak nie je. A iba ak sa rozhodnete podniknúť túto pomerne ťažkú ​​prácu sami, môžete hovoriť o výrazných úsporách.

Toto video vás zoznámi s pravidlami pre inštaláciu vinylových obkladov:

Pri výbere materiálov na fasádny obklad je veľmi dôležité objektívne zhodnotiť ich „perspektívy“ – ako dlho vydržia, ako často budú potrebovať starostlivosť a aktualizáciu, aké investície a ako skoro môžu vyžadovať.

Nebude nadbytočné pozerať sa na internet na fotografie rôznych typov fasád, aby ste cítili, ktorý „štýl prevedenia“ uprednostňujete. Exteriér domu by sa mal nielen páčiť – mali by ste do neho byť zamilovaní. Je dokázané, že tento moment priamo ovplyvňuje psychický komfort z pobytu vo vnútri alebo v blízkosti domova..

Aby sme pochopili, ako lacnejšie je dokončiť fasádu domu, fotografie rôznych možností obloženia pravdepodobne nepomôžu, ale jasná predstava o tom, čo vás nakoniec čaká, keď sa obrátite na ten alebo onen materiál, jednoznačne prispeje.

Po premyslenom zvážení všetkých nuancií sme si istí, že sa dokážete správne rozhodnúť, čo bude pre vašu rodinu optimálne z finančného aj estetického hľadiska..

About the author