Inštalácia drenážneho systému

Takmer žiadny dom sa nezaobíde bez takého prvku, ako je drenážny systém. Koniec koncov, toto je funkčný architektonický detail, ktorý chráni strechu, základ a fasádu budovy pred škodlivými účinkami prírodných zrážok. Je to odtok, ktorý odvádza vlhkosť nebezpečnú pre konštrukciu prostredníctvom špeciálne navrhnutých rúrok, lievikov a žľabov k odtoku. V článku sa budeme zaoberať pravidlami pre inštaláciu drenážneho systému.

Obsah:

Odvodňovacie systémy sú nevyhnutné pre obytné aj verejné budovy a priemyselné stavby. Skladajú sa zo sady rôznych prvkov a počas inštalácie je potrebná jasná postupnosť, iba v tomto prípade je možné správne fungovanie odtoku..

Systém na zber a odtok vody má pomerne zložité zariadenie, pretože pozostáva z mnohých prvkov, aby ste sa vyhli problémom pri inštalácii, musíte si pozorne prečítať návod na inštaláciu drenážneho systému. Môže sa líšiť v závislosti od situácie, ale hlavné prvky a ich účel zostanú nezmenené..

Prvky drenážneho systému

Hlavnými súčasťami drenážneho systému sú potrubia a žľaby, navyše budú potrebné rôzne spojovacie zariadenia. Čo je teda potrebné na namontovanie odtoku.

Žľab

 • Jedná sa o polkruhový kanál otvorený zhora s horizontálnym pripevnením, ktorý určuje smer vody. Práve v ňom sa hromadia atmosférické zrážky a voda z taveniny, ktorá steká po streche. Stupeň ochrany základu a fasády závisí od kvality inštalácie tohto prvku, pretože ak žľab prejde určitým množstvom tekutiny, potom bude veľmi ťažké vyhnúť sa erózii pôdy a zničeniu základu. Okrem toho sú kvôli zle namontovaným žľabom často pozorované netesnosti v suteréne..

 • Prvok môže byť rovný a uhlový (je rozdelený na vonkajší a vnútorný uhol a tiež na univerzálny, ktorý je inštalovaný na oboch stranách budovy), líši sa umiestnením, časti sú spolu spojené do jednej konštrukcie s špeciálny žľabový konektor. Tesnosť spojov je zaistená prítomnosťou špeciálnych gumových tesnení vo vnútri konektora, ktorý má tiež polkruhový otvorený tvar.
 • V zime žľab často zabraňuje skĺznutiu snehu zo striech, to znamená, že funguje ako držiak snehu. To platí najmä pre šikmé strechy pokryté kovovými profilmi..

Konzola alebo držiak na odkvap

 • Určené na montáž odkvapu na strešnú konštrukciu. Tento prvok môže mať dve modifikácie:
 • Je potrebné upevniť žľab na okraji strechy a slúži aj na dodatočné udržanie vodorovnej úrovne žľabu, navyše sú to držiaky, ktoré regulujú sklon žľabového systému. Tento prvok je dodávaný v rôznych priemeroch a je vybraný v súlade s rozmermi odkvapu. Na inštaláciu obdĺžnikového žľabového systému sú konzoly spravidla už súčasťou balenia.
 • Sú vyrobené z tenkého oceľového plechu, ktorého hrúbka je 4 mm. Odporúča sa nainštalovať konzoly každých 50 cm, v tejto verzii je k dispozícii spoľahlivejšie upevnenie. Je však možná aj inštalácia s krokom 60 až 90 cm, hlavnou vecou je zachovať sklon 10 mm (na každých 350 cm odkvapu).

Odkvapové zátky

 • Je inštalovaný na koncoch žľabu a je navrhnutý tak, aby tesne uzavrel konštrukciu, aby sa zabránilo úniku. Prvok tiež pomáha upevniť žľab a dodať mu tuhosť. Môžu byť buď univerzálneho typu, alebo oddelene pre ľavákov a pravákov. V závislosti od prierezu samotného žľabu je zvolená aj konfigurácia zátok, sú polkruhové alebo obdĺžnikové.

 • Nie je vždy dodávaný so systémom, nemusí byť k dispozícii a potom sa odporúča kúpiť ho samostatne, pretože bez použitia tohto prvku sa voda dostane pod strešnú krytinu.

Odvodná rúra. Lieviková drenáž alebo prívod vody. Ochranná mriežka

 • Odvodná rúra – ďalší z hlavných prvkov systému, je upevnený zvisle a je to konštrukcia zostavená z menších častí – článkov a spojovacích prvkov. Potrubie je potrebné na odvádzanie vody nahromadenej v žľabe do špeciálneho drenážneho bodu.
 • Odvodňovací lievik alebo príjem vody – táto časť je namontovaná zo žľabu do odtokovej rúry, to znamená, že slúži na odvádzanie taveniny a dažďovej vody zo žľabu do odtoku.
 • Ochranná mriežka alebo sa dvíha vetrom zo zeme. Bez neho sa drenážny systém môže upchať a stratiť svoju účinnosť, to znamená, že voda neprejde potrubím, začne sa hromadiť v žľabe a jednoducho pretečie cez jeho okraj. Preto, ak prvok v súprave nie je, odporúča sa kúpiť ho samostatne a neignorovať jeho inštaláciu..

Potrubné konektory alebo spojka

 • Tento prvok je potrebný na zaistenie častí drenážneho systému do jednej konštrukcie. Spája odtokové potrubia a súčasne sa používa na ich predĺženie, je tiež užitočný na pripojenie odtokového kolena k hlavnému potrubiu.
 • Poskytuje spoľahlivú tesnosť, vďaka svojej konfigurácii je navyše schopný kompenzovať rozťažnosť pri zmene teplôt.

Odtoková rúra alebo odtokové koleno. Tričko Kontúry alebo univerzálne koleno

 • Downpipe alebo odtokové koleno – tento prvok slúži na odtok vody, je upevnený na konci zvodu.

Prvky profilu žľabu alt alt pre inštaláciu

 • Tričko – povinný údaj v prípadoch, keď sa vyžaduje rozvod rozvodovej rúry, to znamená jej rozvetvenia.
 • Kontúry alebo univerzálne koleno – používa sa v prípadoch, keď je potrebné odobrať odtokové potrubie od akýchkoľvek výčnelkov, veľmi často existujú situácie, keď nie je možné položiť rovné potrubie kvôli prítomnosti architektonických alebo dekoratívnych prvkov na fasáde, potom tento detail príde vhod. Pretože obtok je univerzálny, je možné otočiť hlavnú drenážnu štruktúru doprava aj doľava..

Svorka

 • Prvok na pripevnenie potrubia k stene budovy. Navonok pripomína prsteň na jednej strane otvorený a na druhej strane so špeciálnym držiakom vo forme čapov. Spôsob upevnenia, a preto sa typ kolíkov môže líšiť pre rôzne materiály, takže niektoré sú určené na minerálne povrchy, napríklad na tehly, kameň alebo betón, a iný typ nitov je potrebný na upevnenie na drevo základňa. Toto by sa malo vziať do úvahy pri výbere tohto prvku..

 • Takéto upevňovacie prvky sú potrebné nielen na to, aby držali rúrku na mieste, ale tiež aby sa zabránilo zvislému vychýleniu. Pretože rôzne energetické záťaže (napríklad poryvy vetra) môžu narušiť polohu odtoku. Pre potrubie s výškou 5 m sú spravidla potrebné 3 držiaky.
 • Krúžky sú navrhnuté tak, aby umožňovali upevnenie potrubia v určitej vzdialenosti od steny, čo zabraňuje nepríjemným následkom na fasáde.
 • Tieto prvky sú hlavné pre drenážny systém, malé detaily sa môžu líšiť v rôznych modifikáciách, ale hlavné zostanú nezmenené. Niekedy je teda pre odkvapy a potrubia nainštalovaný vykurovací systém..
 • V niektorých prípadoch sa majitelia domov rozhodnú upustiť od drenážnych systémov, to znamená, že zrážková a roztavená voda zo strechy prúdi nadol k zemi, jedná sa o neorganizovaný drenážny systém a je prípustný iba v malých budovách. V ostatných prípadoch by mala byť inštalácia drenážneho systému vykonaná tak, aby sa zabránilo predčasnému opotrebovaniu základu, ako aj poškodeniu fasádnych prvkov..

Klasifikácia žľabov a hlavné charakteristiky materiálu

Drenážne systémy môžu byť dvoch typov:

 • vnútorné;
 • externé.

Rozdiely medzi nimi sú v tom, že niektoré sú inštalované vo vnútri budov (potrubie) a môžu fungovať aj pri negatívnych teplotách, zatiaľ čo druhý typ je namontovaný zvonku, to znamená na strechu a fasádu. Vonkajšie žľaby sú bežnejšie, pretože sa ľahšie inštalujú a o niečo jednoduchšie sa udržujú..

Okrem rozdielov v princípe inštalácie sa odkvapy rozlišujú aj podľa materiálu výroby. Dnes sú najobľúbenejšie tieto:

 • kovové žľaby, ktoré môžu byť oceľové s polymérnym povlakom (natreté) alebo vyrobené z pozinkovanej ocele;

 • medené žľaby s povlakom alebo bez povlaku;
 • plastové odkvapy (na báze polyvinylchloridu);
 • titánzinkové žľaby.

Inštalácia drenážneho systému z kovového profilu má oproti iným typom určité výhody. Medzi ktorymi:

 • vysoká pevnosť;
 • odolnosť proti korózii vďaka dodatočnému povlaku, ktorý zabraňuje kontaktu kovu s vodou a vzduchom;
 • schopnosť odolávať teplotným extrémom, ako aj silným mrazom (až -60 stupňov) a teplu (až +120 stupňov), čo znamená, že je povolená prevádzka v rôznych klimatických podmienkach;
 • schopnosť používať drenážny systém bez ďalších prvkov na kompenzáciu lineárnej expanzie spôsobenej teplotnými zmenami;
 • široká škála farebných roztokov (v prípadoch, keď sa používa polymérny povlak).

Inštalácia drenážneho systému z plastu má samozrejme atraktívnejšiu cenu, ale jeho výkonové charakteristiky sú o niečo nižšie, pretože pod vplyvom ultrafialového žiarenia často dochádza k deformácii štruktúr a pod vplyvom nízkych teplôt sa plast stáva krehké a ľahko poškoditeľné.

Okrem materiálu výroby sa odtokové rúry líšia aj konfiguráciou. Môžu mať teda okrúhly alebo obdĺžnikový prierez a rôzne priemery rúrok..

 • Rúry s priemerom 15 cm môžu odvádzať vodu zo strechy asi 120 m2. Toto je potrebné vziať do úvahy pri výbere systémových parametrov..
 • Okrem toho počet rúrok na fasáde závisí od priemeru rúrok. Nasleduje príklad inštalácie odkvapového systému grand line.

Technológia inštalácie žľabového systému

Pokiaľ ide o inštaláciu drenážneho systému vlastnými rukami, vo všeobecnosti to mnohí dokážu. Je dôležité dodržať základné kroky inštalácie a nenechať si ujsť dôležité body. Iba v tomto prípade je možné zaručiť dlhú životnosť konštrukcie..

 • Odvodňovací systém je nainštalovaný po dokončení všetkých fasádnych prác, ale inštalácia strechy ešte nebola dokončená. To znamená, že pred položením strešnej krytiny musí byť drenážny systém úplne zmontovaný. Práve tento postup umožní, aby bola konštrukcia vykonaná čo najpohodlnejšie..
 • Vo fáze predbežnej prípravy môžete niektoré prvky navzájom spojiť a spracovať ich špeciálnym zložením. Na žľab je možné nainštalovať zátky a spoje sa naolejujú špeciálnym vodotesným tmelom. Malo by sa tiež poznamenať miesto, kde je lievik inštalovaný na odkvapoch a rezaný kovovými nožnicami (v prípade kovovej konštrukcie) alebo iným stavebným nástrojom.

Dôležité! Otvor v žľabe by mal mať priemer o niečo menší ako výstup z lievika. Ďalej by mal byť lievik zaistený pomocou špeciálnych svoriek a dodaného zámku.

 • V hlavnej fáze práce sú nainštalované horizontálne konštrukčné prvky, to znamená, že žľab je pripevnený k strešnému systému. Na začiatok je namontovaný držiak žľabu, aby sa určilo, koľko tohto prvku je potrebné, odhadovaná dĺžka žľabu (obvod budovy) by mala byť rozdelená na segmenty nie viac ako 90 cm (najlepšie trochu) častejšie 50-60 cm) a to je počet zátvoriek, ktoré budú potrebné.

 • Keď je výpočet vykonaný a prvok je k dispozícii v požadovanom množstve, môžete začať používať označenie. Za týmto účelom sú na spodnom okraji krokvovej dosky body označené v rovnakých vzdialenostiach ceruzkou alebo značkovačom, toto budú miesta inštalácie. Dlhé háky sa tu skrutkujú pomocou samorezných skrutiek (3 kusy na háčik). V tomto prípade sú dlhé háky namontované pred rozprestieraním strešného materiálu a krátke môžu byť inštalované už s položeným plátnom.
 • Držiaky žľabov musia mať sklon najmenej 5 mm na 1 bežný meter, to znamená, že by mali byť inštalované so zvislým odsadením. Na každom držiaku je vyznačený bod ohybu a každý držiak je ohnutý pomocou špeciálneho nástroja (háčika). Háky sú inštalované tak, aby okraj strechy bol v strede žľabu. Miesto záhybu by malo byť jasne zarovnané pozdĺž jednej čiary.
 • Správny sklon môžete vytvoriť jednoduchým spôsobom. Za týmto účelom nastavte prvý a posledný držiak na správny uhol a zafixujte ho, natiahnite medzi ne niť a zarovnajte všetky ostatné háčiky pozdĺž nej..
 • Po inštalácii dlhých konzol ich môžete prikryť hydroizolačným materiálom a dať latovanie. Niekedy sú háčiky pôvodne namontované na latovacie tyče, v každom prípade je zvolená najvhodnejšia metóda.
 • Ďalším krokom je inštalácia odkvapu. Pretože sú na ňom už upevnené zátky a lieviky, stačí nainštalovať žľab na držiaky a pripevniť ho špeciálnymi spojovacími prvkami. Nezabudnite pripevniť vonkajší aj vnútorný okraj tak, aby bol prvok umiestnený čo najpevnejšie..

 • Budovy sú často dlhšie ako parametre jedného žľabu, takže prvky musia byť navzájom spojené. Na tento účel sa používa spojovací prvok. Na kompenzáciu rozťažnosti počas teplotných výkyvov sa odporúča nechať medzi žľabmi vzdialenosť až 5 mm. Okrúhle konektory sú spravidla vybavené západkovým spojom, ktorý prvky veľmi pevne fixuje. Správny konektor má navyše gumové tesnenie, ktoré zabraňuje prúdeniu kvapaliny pod žľab. Konektory pre obdĺžnikové žľaby majú sklopné západky na každej strane a spravidla nie sú opatrené tesnením. Pri tejto možnosti je potrebné vyplniť škáry tmelom..

Príklad inštalácie drenážneho systému akvasystémov

 • Potom, čo sú nainštalované všetky horizontálne prvky, môžete pristúpiť k inštalácii vertikálnej časti. Za týmto účelom je k lieviku pripevnený šikmý lakeť. Ale skôr, ako prídete k priamemu odberu zvodu, mali by ste namontovať držiaky. Inštalácia tohto prvku sa vykonáva vo vzdialenosti maximálne 1 m od seba. Ak potrubie nepresahuje meter, potom musia byť nainštalované najmenej dva držiaky, inak časť stratí svoju funkčnosť.
 • Odporúča sa nainštalovať konzolu tak, aby padala na spoje potrubí (medzi sebou alebo na potrubie s obtokom). Je potrebné mať na pamäti, že celková dĺžka odtoku by mala byť taká, aby pri inštalácii odtokového kolena bol jeho okraj vo vzdialenosti nie viac ako 20-30 od zeme.
 • Svorky sú pripevnené k stene pomocou upevnenia poskytnutého výrobcom, to znamená, že rozlišujú medzi inštaláciou na drevenú základňu a na murivo. Potrubie v konzole je zaistené existujúcim zámkom. Rúra musí ustúpiť od steny vo vzdialenosti najmenej 4 cm. Rúry sú navzájom spojené špeciálnymi spojkami.

Inštalácia videa žľabového systému

Tým je inštalácia drenážneho systému dokončená. Ak chcete skontrolovať, môžete počkať na prvý dážď, ale je lepšie nalievať vodu do žľabu sami alebo ho pretekať cez strešný materiál. Ak sa zistia problémy, je potrebné ich ihneď napraviť, inak v budúcnosti môže trpieť štruktúra samotného odtoku aj prvky konštrukcie..

Výrobcovia ponúkajú veľmi odolné a spoľahlivé odkvapové systémy, ktoré môžu vydržať viac ako 20 rokov bez zmeny ich hlavných charakteristík a funkcií..

About the author